homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Concentratie hormoni anticonceptionale


#1 2008-02-24 20:39:26

Ralu_White
Full member
Inregistrat: 2008-02-06
Mesaje: 143

concentratie hormoni anticonceptionale

Astazi am fost la un cabinet de plannig, si doamna doctor de acolo mi-a recomandat sa iau Lo-femenal.(doar m-a intrebat despre sanatatea mea, nu am facut nici un fel de analize)
Din cate am citi pe aici, nu sunt chiar cea mai buna alegere, asa ca va rog daca ati putea sa-mi spuneti si mie ce importanta are diferitele concetratii de hormoni al anticonceptionalelor. Care sunt mai bune, cele cu o doza mai mare de hormoni, sau mai mica ? Avand in vedere ca este prima oara cand folosesc, nu prea stiu care sunt cele mai potrivite. sad

p.s.Sunt o persoana sanatoasa, nu am tensiunea mare, diabet sau probleme cu ficatul.

Multumesc

Offline

 



#2 2008-02-24 20:43:44

ivy
Hero member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 3613

Re: concentratie hormoni anticonceptionale

parerea mea e sa incerci si la un alt cabinet... lo femenal sunt mai vechi, ma mir ca inca se mai recomanda... daca ai avut ghinionul sa nimeresti la un cabinet unde se dau pastilute doar pt ca le-a ramas pe stoc?... dar asta e pararea mea, poate ma insel...


Just like a tattoo
I'll always have you...

Offline

 

#3 2008-02-24 21:02:28

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: concentratie hormoni anticonceptionale

si eu sustin ce zice ivy

Offline

 

#4 2008-02-24 23:31:01

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: concentratie hormoni anticonceptionale

ralu...nu se fac analize pt prescrierea pilulelor...eu sunt de parere ca ar trebui sa te intorci inapoi la acea doamna doctor...sa i spui ca banii nu sunt o problema...si s o rogi sa ti recomande altceva smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#5 2008-02-25 00:22:52

Ralu_White
Full member
Inregistrat: 2008-02-06
Mesaje: 143

Re: concentratie hormoni anticonceptionale

Multumesc mult crstyna ! Asa o sa fac smile

Insa te mai rog ceva, dansa mi-a spus ca pot alege intre rigevidon, logest, lo-femenal sau marvelon(pot alege dar mi-a spus ca Lo-fem sunt cele mai bune..etc), tu ce ai recomanda ? stiu ca fiecare se impaca altfel cu ele, dar dai sfaturi bune si am incredere in parerea  ta.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-02-25 00:35:24

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: concentratie hormoni anticonceptionale

asa ti a spus?....eu nu sunt medic de planning...deci nu pot sa ti spun ia l pe acela...n am stiut ca asa s a comportat acea doamna doctor...asa ca cel mai bine ar fi sa mergi sa vb cu un alt medic de planning...e inadmisibil asa ceva...daca ti dadea sa alegi din 2 sa zicem...mai mg...caci poate se gandea la partea partea materiala si ti dadea voie sa ti alegi firma dar sa fie vb de aprox acelasi lucru...dar ti a dat 4 optiuni!!!...si desi rigevidonul si marvelonul sunt la fel...cu logestul e alta poveste...asa ca cel mai bine ar fi sa mergi si sa vb cu un alt medic de planning...unul mai serios...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#7 2008-02-25 08:21:57

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: concentratie hormoni anticonceptionale

crys scuze dar marvelonul divera de rigevidon au adevarat 3 mg.de astrogen in copmpozitie dar tipuri de progesteron total diferite.rigevidon si microgynon au aceiasi compozitie smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#8 2008-02-25 09:56:25

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: concentratie hormoni anticonceptionale

ma refeream la cantitatea de estrogen si progesteron pe care o au...nu si la tipul smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#9 2008-02-25 09:59:21

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: concentratie hormoni anticonceptionale

aha


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#10 2008-02-25 15:34:45

Ralu_White
Full member
Inregistrat: 2008-02-06
Mesaje: 143

Re: concentratie hormoni anticonceptionale

mi-am facut azi programare la altcineva, sa vad ce-mi zice si acolo.

mai am o intrebare : de ce spuneti ca sunt mai bune anticonceptionalele cu o cantitate mai mica de estrogen si progesteron ?

Offline

 

#11 2008-02-25 15:36:57

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: concentratie hormoni anticonceptionale

ralu...iti spun sincer ca nu asta conteaza cel mai mult...le poti lua pe cele mai "slabe" dar sa nu ti mg deloc bine cu ele (si aici ma refer la spotting,etc)...f bine ca mg la alt medic...te astaptam sa ne spui cum a fost smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#12 2008-02-25 15:37:24

bobita
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2007-04-27
Mesaje: 2148

Re: concentratie hormoni anticonceptionale

ca inseamna ca dai organismului o cantitate mai mica de hormoni,pe langa cei pe care oricum ii ai


mandra si fericita posesoare a unei  burtici cu ochi bebe Doamne ajuta!

Offline

 

#13 2008-02-27 15:09:17

Ralu_White
Full member
Inregistrat: 2008-02-06
Mesaje: 143

Re: concentratie hormoni anticonceptionale

Doar ce am venit de la alt cabinet de plannig iar noul doctor a fost mai dragut big_smile . I-am spus de recomandarea anterioara si dumneaei a avut aceasi parere ca si voi...
Mi-a spus ca este doar alegerea mea ce sa iau, mi-a prezentat maj tipurilor de pastile si m-a intrebat daca vreau sa iau de la ei, sau sa-mi dea reteta. Am optat pentru Yasmin si peste o luna sunt programata la control, ca sa vada cum ma simt si daca corpul meu le accepta. A fost foarte amabila, si sper sa fie bine.

Multumesc tuturor!

Offline

 

#14 2008-02-27 15:10:48

bobita
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2007-04-27
Mesaje: 2148

Re: concentratie hormoni anticonceptionale

multa sanatate si sa-ti fie bine!


mandra si fericita posesoare a unei  burtici cu ochi bebe Doamne ajuta!

Offline

 

#15 2008-04-26 11:22:21

Ralu_White
Full member
Inregistrat: 2008-02-06
Mesaje: 143

Re: concentratie hormoni anticonceptionale

Revin cu o intrebare urgenta cesafac ... Astazi trebuie sa incep o noua folie si aseara am observat ca mi s-au terminat si la planning nu mai era deschis. Am cautat pe la toate farmaciile , dar peste tot dau doar cu reteta si sg care am gasit-o fara reteta nu mai aveau yasmin, de fapt nu prea mai aveau nimic,(trebuie sa faca aprovizionarea) si i-am zis farmacistei ce am luat si cu ce as putea inlocui, care sunt mai asemanatoare cu yasmin. Ea mi-a spus ca pot lua orice(nu prea m-a ajutat deloc, era si obosita si plictisita) si am ales Logest. Are ceva daca le schimb ? se poate intampla ceva daca iau Logest .. sau sa ma duc inapoi si sa-i cer altceva ?

Offline

 

#16 2008-04-26 11:25:20

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: concentratie hormoni anticonceptionale

ralu...imi pare rau dar nu te putem ajuta...e ca si cum ti am prescrie anticonceptionale...si asta nu putem face...ce pot sa ti spun e ca logest nu e nici pe aproape de yasmin (nu e nici acc cant de estrogen si nici de progesteron)...si din cate stiu eu yasmin nu are "inlocuitor"...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#17 2008-04-26 11:35:14

Ralu_White
Full member
Inregistrat: 2008-02-06
Mesaje: 143

Re: concentratie hormoni anticonceptionale

uffff sad

Mai rau decat aia de la farmacie care habar nu avea nici de unele, nu aveti ce face... Mi-e frica doar sa nu-mi apara spotting de la ele, sau sa patesc altceva mai rau...

Offline

 

#18 2008-04-26 11:44:36

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: concentratie hormoni anticonceptionale

cum nu ai observat ca ti s-au terminat??oricum dupa ce ti se termina, o saptamana nu iei pauza?intr-o saptamana ai tot timpul din lume sa iti iei alta folie
si nu se dau cu reteta?? wow...eu aiu de un an si cateva luni si doar rpimele 2 luni am fost cu retea dupa mine, in rest la toae farmaciile mi-au dat yasmin fara reteta..si mie si lu iubi... de unde esti tu??


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#19 2008-04-26 11:51:28

Ralu_White
Full member
Inregistrat: 2008-02-06
Mesaje: 143

Re: concentratie hormoni anticonceptionale

Pai azi la ora 20:00 trebuie sa iau 1 pastila din alta folie..si nu am observat pentru ca 1 sapt am facut pauza .. si + curatenia, mancare, cumparaturi...7 zile am stat linistita , si ieri cand am obs cabinetul se inchisese de juma de ora..

Cta..

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.