homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Nidatie sau nu?


#1 2017-02-08 17:09:02

annem_123
New member
Inregistrat: 2011-04-05
Mesaje: 22

Nidatie sau nu?

Dupa ce am nascut (acum 3 ani), menstruatia mi s-a dereglat, imi vine la 3-4-5 luni. Am facut analize hormonale la recomandarea medicului si au iesit in limite normale.
Acum imi doresc al doilea copil si mi-am facut o noua programare la medic vineri.
Ultima menstra a fost pe 5 ianuarie, iar luni, pe 6 febr, pe hartia igienica a aparut un firicel rozaliu, iar marti s-a repetat de inca doua ori.
Azi miercuri, inca un firicel roz, aproape insesizabil, la fel ca si celelalte. Banuiesc ca daca era sa inceapa menstra...incepea deja.
Ma gandesc ca ar putea fi de la nidatie sau de la altceva... Evident la momentul acesta nu ar iesi nici la test, nici la control o eventuala sarcina.
Intrebarea mea: ar trebui sa imi aman controlul? Sau se poate vedea sacul sau ceva acolo?

Offline

 



#2 2017-02-08 17:30:44

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Nidatie sau nu?

daca abia are loc nidatia nu se va vedea nimic la echo... eventual peste cateva zile sa faci un test beta-hcg

Offline

 

#3 2017-02-08 18:44:49

annem_123
New member
Inregistrat: 2011-04-05
Mesaje: 22

Re: Nidatie sau nu?

Stiu ca nu se vede nimic.
Ideea e ca imi facusem programare (de acum doua saptamani) sa imi dea ceva pentru reglarea menstruatiei pentru ca din moment ce imi vine la 3-4 luni, evident si sansele de a ramane insarcinata sunt foarte mici, nicidecum pentru a imi confima vreo sarcina, iar acum nu stiu daca ar trebui sa ma mai duc sau sa aman, sa nu ma duc degeaba.

Offline

 

#4 2017-02-08 20:54:31

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Nidatie sau nu?

eu as merge, poate iti da niste indicii in functie de grosimea endometrului... sau poate discutati despre ce e de facut pe viitor indiferent care e situatia

Offline

 

#5 2017-03-06 16:06:41

Nicoletta
Membru
Inregistrat: 2017-03-06
Mesaje: 1

Re: Nidatie sau nu?

Buna ziua, sper sa primesc si eu un raspuns. Ultima menstruatie am avut-o pe 6 februarie iar astazi(6 martie) ar fi trebuit sa imi vina doar ca de ieri am cateva picaturi (nu de sange) este doar o scurgere maronie(doar cat sa pateze putin lenjeria) si este insotita de durere abdominala exact ca la CM. Aveam aceasta scurgere si inainte de CM doar ca imediat dupa imi venea nu dura 2 zile ca acum ( iesea putin gen cu o ora inainte de CM iar dupa imediat iesea sange). Tin sa mentionez ca niciodata nu mi.a venit la termen ci cu 4 sau chiar 5 zile inainte. Am avut contact sexual neprotejat cu ejaculare in interior acum 10 zile. Ar putea fi nidatia? Plsss imi doresc foarte mult un bb

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2017-03-06 16:20:06

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Nidatie sau nu?

cu 10 zile inainte de menstruatie ar putea fi dupa ovulatie deja... pare mai probabil sa fie menstruatia, vezi ce se intampla in zilele urmatoare, daca se transforma in menstruatie, daca nu fa un test in cateva zile

Offline

 

#7 2017-04-11 15:53:59

carmensiatat
Membru
Inregistrat: 2017-04-11
Mesaje: 3

Re: Nidatie sau nu?

Numele meu este carmen si am 29 de ani in urma cu 4 ani am facut chiuretaj pt avort ,aflasem ca aveam 1luna jumatate sarcina dupa avort nu am mai trecut absolut deloc pe la vreun consult ginecologic.intrucat eram depresiva acum incerc sa am bebe ... insa din luna decembrie pana acum toate testele de sarcina au iesit negative cu un ciclu regulat pana in luna martie unde mi-a intarziat 7 zile( primele 2 zile spotting maro a3a zi a fost "ciclu" scugere inchise abudenta ,iar urmatoarele 2 zile scurgere usoara maro spre spotting) nu mi-a intraziat ciclul asa de luni de zile....am facut test insa negativ totusi daca acum 4 ani m-au fentat betisoarele...pana a iesit 2 linii aveam deja 1 luna jumatate ,si ciclu normal... pe 7 aprilie am fost la ginecolog mi-a facut ecografie si nu a vawut nimic , mi-a zis sa fac un test de sange HCG unde a iesit cu valoare <1ml .... adica negativ???? am pland si m-am simtit foarte trista dar ce naiba is nebuna sa cred asa ceva daca eu ma simt gravida? pe data de 08.04 dimineata spotting am zis vaii ce naiba imi vine ciclul deja??? dupa calcule ar fi venit pe 12 .04 de unde azi e 11.04 si am tot spotting atat!! nu ma doare nimic!!! asa am patit acum 4 ani si cand am facut testul aveam 2 linii la testul de sarcina Cate zile sa mai astept pana sa fac testul de sarcina sa imi cofirme nebuniaaaaa???? pe 07.04 seara am simtit junghi in partea dreapta sold si m-am dat cu fastum gel , sa treaca in rest nu am stat in apa rece sau desculta sau altceva!!! eu zik ca sunt gravida!!! minune de paste? voi ce credeti as avea thnic vbnd 2 sapt si 3 zile??? daca asa ciclul a fost pe 10.03 spotting pe 12.03 scurgere abudenta ,ginecologul cik am avut avort menstrual atunci si de aia ma simt balonata grasa???si pofte ba sunt nebuna?? m-am ingrasat ca nu imi mai vin blugi!! si am cosuri pe spate eu niciodata nu am cosuri minuscule pe spate sau fata la ciclu!! never! deci daca pe 12.03 am avut "ciclu" si am ovulat intre 23-29.03 am facut sex in fiecare zi cu iubitul meu pt k pe 22.03 a fost ziua lui si dupa ziua lui ne-am tot "chefuit" ahahah deci tehnic daca a ejaculat in ziua max de fertitilate bang??? acuma pe 08.04 spotting corect ar fi sarcina nu??? help!!! am socotit bine deci cat sa mai astept!!!! vrem bebe xxxx p.s urinezzz foarte mult si des

voi ce crede-ti?

Offline

 

#8 2017-04-11 18:05:31

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: Nidatie sau nu?

O sa primești raspunsuri la topicul acesta

http://forum.anticonceptionale.ro/p3274 … l#p3274950

Te rog sa citești regulamentul. Ai warn pentru postare multipla


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#9 2017-10-26 12:27:51

Morena 82
Membru
Inregistrat: 2017-10-25
Mesaje: 3

Re: Nidatie sau nu?

Buna ziua sunt noua pe forum ,am.35 de ani si de 1 an incerc sa fac o bebita ! Pe data de 13 oct am avut cm 2 zile (cum am de obicei) dupa am simtit o temperatura in corp ca si cum eram racita obosita si somnolenta !pe data de 22 oct seara am vazut o sangerare rozie pe hartie igienica si a doua zi inclusiv f putin! As putea sa fi ramas ? Stiu ca e prea devreme de simtome si teste....azi suntem in 26.!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.