homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45-40


#742 2017-02-17 14:17:45

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

fetelor puss
Katey, felicitari hjarta sper ca sunteti acasa deja.
eu ma simt foarte bine. am zis sa profit si sa lucrez mai mult acum ca dupa nastere sigur o sa am timpul limitat.

Offline

 



#743 2017-02-17 20:09:00

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Felicitari katey,ce grasunel hjarta

Ultima oara a fost editat de fallen_angel (2017-02-17 20:09:23)


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#744 2017-03-05 01:13:45

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Mama, imi vine sa plang smile mi-am amintit sa intru pe forum...imi faceam veacul pe aici, ce vremuri, parca dintr-o alta viata smile
Si cate gravidute eram!


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#745 2017-03-07 18:59:20

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

buna fetelor. am fost si eu azi la morfologia de trim 1. e totul in regula momentan si sper sa ramana asa. voi cum mai sunteti?

Offline

 

#746 2017-03-08 11:44:10

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

felicitari raaluk.deja?ce repede trece timpul.cum te simti?
eu totul bine

Offline

 

 Publicitate


loading...

#747 2017-03-08 12:20:39

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

chiar ca trece repede. maine fac 13 sapt smile m-am simtit destul de bine. cu somnul am probleme. ma trezesc pe la 4-5 si abia mai adorm
ai aflat ce o sa ai? mie mi-a spus ca un bebe ar fi sigur fata si al doilea pare tot fetita. eu mai sper si la un baietel chicot

Offline

 

#748 2017-03-08 14:13:14

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

ooo cine stie cate fete va avea tata, nu?
poate aflam la morfologie, peste 2 saptamani

Offline

 

#749 2017-03-10 19:55:58

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Buna fetelor!

Eu sunt cam suparata,am facut morfologia de trim.2 si bebele are circulara de 2x in jurul gatului si ne-a spus dr. ca daca ramane asa sa imi iau gandul de la nasterea naturala sad
Si in plus se pare ca am avut niste contractii(eu le-am simtit ca si o durere de ovar)si mi s-a cam scurtat colul,am 29,4mm.Mi-a spus ca este la limita momentan,dar nu mai am voie sa fac sport si efort in general si mi-a dat si ovule sad
In rest bebele e bine,este mai marisor cu 6 zile si nazdravan nevoie mare bebe .Dar sunt tare ingrijorata cu colul asta  grater

Ce bine ca sunt ok bebicii tai raluca   applause

Ultima oara a fost editat de fallen_angel (2017-03-10 19:58:12)


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#750 2017-03-11 09:17:58

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

angel pt col inafara de ovule ti-a dat si repaos? eu iti tin pumnii sa fie bine pana la finalul sarcinii
legat de circulara eu zic ca bebelusul inca se misca fff mult si poate nu va mai avea circulara in jurul gatului.totusi stiu cazuri de nascut natural cu dubla circulara.eu te imbratisez!
stii ce va fi?scuze daca ai zis dar am uitat
de la 19s il simt si eu pe bb hjarta. peste 11 zile am si eu morfologia

Offline

 

#751 2017-03-11 11:34:10

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Fallen, a avut si al meu dubla circulara la 25s si la 29s nu mai avea. Inca se misca mult acum, sunt sanse sa se desfaca.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#752 2017-03-11 12:45:23

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Multumesc annabel kram .Iti tin pumnii pt morfologie,sa fie totul ok.
Mi-a spus fara efort fizic si nu mai am voie aerobic(am facut pana acum),dar nu mi-a specificat ca ar trebui sa stau la pat.Plimbari oare am voie?
Nu mai am voie nici sa imi mangai burtica ca poate da contractii,mi-e tare greu ca o ador si bebele meu se linisteste imediat cand pun mana pe burtica sad
Cu circulara stiu ca sunt sanse sa se desfaca,dar cand mi-a spus de cezariana parca mi-a dat in cap,imi doresc mult sa nasc natural,dar daca nu se va putea asta e,bebele e important.
Sper sa am si eu noroc ca si tine Katey.
Al meu este un baietel foarte nazdravan,si dr s-a mirat de el ca se misca intruna,ne-a spus ca asta e modelul,stim ce ne asteapta dupa lol


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#753 2017-03-11 14:11:01

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Eu n-o sa cred niciodata asta cu mangaiatul burticii. Ca doar nu faci masaj. nustiu


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#754 2017-03-11 14:47:10

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

fallen_angel, eu am avut colul 3.2 la 21 de sapt. abia pe la 32-33 de sapt am avut repaus la pat pentru ca aveam contractii BH dese si se scurtase colul. dupa 3 sapt mi-a ridicat restrictia. cand am nascut la 40 colul era lung si inchis lol
cu cordonul are timp sa il desfaca. si eu mi-am dorit sa nasc natural, dar am ales ce a fost mai bine pentru amandoua.
si acum am momente cand imi pare rau ca am facut cezariana si chiar nu stiu de ce. nu m-a deranjat niciodata, e micuta si foarte jos.
si inca o data mi-a demonstrat viata ca nu e cum vrei tu. in ultimile luni citisem mult despre nasterea naturala dupa cezariana. acum avand gemeni e clar ca tot cezariana ma asteapta.

Katey puss , ce face bebe mic?

eu trebuie sa fac morfologia la 19-20 de sapt ca dupa or sa fie inghesuiti si s-ar putea sa nu poata sa-i masoare bine. eu morfologiile le fac la alt medic. mi-a atras atentia ca cica e o sarcina cu risc.
la prima sarcina imi spusese doctora sa ma menajez si sa nu ridic nici macar o sticla de 2 L. probabil si ca veneam dupa 2 sarcini pierdute...
acum ca am fetita nu mi-a mai spus nimic. numai ea are vreo 12kg smile . oricum incerc sa nu o car prea mult. daca nu suntem acasa o tine sotul pana vrea la mine si atunci o tin putin si caut o banca sa ne asezam.

Offline

 

#755 2017-03-11 15:48:41

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

nici eu nu cred asta cu mangaiatul burticii. eu o mangaiam la greu si nu am avut contractii toata sarcina.
bafta si tie raluk

Offline

 

#756 2017-03-11 20:58:28

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Nu stiu daca o fi adevarat,dar dr asa mi-a spus si probabil stie el ce zice.Incerc sa respect.
Astazi am fost sa mai cumparam pt bebe lucrusoare si m-a durut burta cat timp am stat in picioare si cand am ajuns acasa am avut din nou contractii sad .Deci cred ca o sa ajung la repaus total pana la urma.
Eu chiar m-am menajat,nu am ridicat greutati deloc,sotul a preluat jumatate din treburile casnice cum am aflat de sarcina si totusi am ajuns aici,cu toate ca am avut o sarcina perfecta pana acum.Poate din cauza ca am facut sport cam intens.
E mult 12kg Raluca,ai grija si tu.


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#757 2017-03-12 09:42:39

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

da, asta zic doctorii, cu mangaiatul burticii si contractiile
sarcinile nu sunt la fel, copiii nu sunt la fel si nici noi mamele nu suntem la fel.nu te invinovati.te vei menaja in continuare si vei ajunge cu bine la sfarsitul sarcinii cu un bb sanatos in brate
ai facut abdomene?daca nu, nu are de a face aerobicul.mai ales daca ai facut si inainte de sarcina
eu in prima sarcina:
-pana la 18s am muncit si ridicam zilnic greutati, stateam doar in picioare, ridicat-carat..la 18s am anuntat la munca, pt ca nu mai puteam(ma durea burta si spatele)si cum nu au avut ceva mai usor , m-au bagat in somaj
-pana la 30s am mers cu bicicleta de cateva ori pe saptamana.ma simteam bine, minunat
-dupa 30s mult mers pe jos, pana si la 38s eu umblam brambura prin oras pe jos..ma tot suna sotul meu de unde sa ma ia in caz ca mi se rupe apa lol.plus mers la mare
-in casa faceam de toate, nu m-am menajat deloc pt ca..nu avea cine sa imi faca (curatenie, mancare, cumparaturi-eram cu ditamai burta si mergeam cu autobuzul la cumparaturi si caram 2 sacose mari..orice)
dar in acelasi timp:
-stare de rau si voma , n episoade pe zi pana aproape de 16s
-fara contractii toata sarcina, col lung inchis.eu contractii am avut doar cu oxitocina( sad )

deci..suntem diferite.
acum la a doua sarcina..am o fetita de 2 ani jumatate de 14 kg.nu o tin mult in brate, dar tot o ridic de minim 8-10ori pe zi.

sa fim sanatoase!

Ultima oara a fost editat de annabel (2017-03-12 09:43:43)

Offline

 

#758 2017-03-12 11:40:28

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

annabel, multumesc puss eu nu prea am ascultat-o pe doctora prima oara. am facut 1-2 drumetii la munte pe luna pana pe la 25 sapt cand am simtit ca e prea mult. plus un drum in grecia cu masina si vreo 10 ore in masina la noi in tara. am crezut ca o sa nasc inainte din cauza drumurilor. mult mai usor a fost pana in grecia...

fallen_angel, stiu ca sunt multe kg dar imi e mila si de ea sa o refuz. a avut si o perioada mai proasta ca i-au iesit maselele si cu toate ca taica-su e preferatul ei, acum a vrut mai mult cu mine. cred ca ai putea sa incerci sa stai vreo 2 sapt mai mult in pat si sa vezi cat o sa fie colul la urmatorul control. din cate stiu eu exista posibilitatea sa se lungeasca din nou. mie imi spusese sa stau cu o perna sub fund. cica ar ajuta...

acum am colul de 3.7 cm. sa vedem ce imi spuse dr meu sapt viitoare cand ma duc cu rez la morfologie.

Offline

 

#759 2017-03-12 14:51:29

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Asa este anabel. Abdomene nu am mai facut din momentul in care am banuit ca as fi insarcinata. Si cu aerobicul am continuat doar pt ca m-am simtit f bine si imi facea bine miscarea, daca nu faceam cateva zile incepea sa ma mai doara una alta.
Tu ai bagat mare la prima sarcina, nu gluma smile .Bine ca ai putut.

Asa e cand mai ai un copil nu te poti menaja prea mult.

Eu nu stiu cat am avut colul inainte pt ca nu mi l-a mai masurat pana acum hmm .Desi la mine precis din cauza contractiilor s-a scurtat. Azi-noapte am avut contractii de m-am trezit din somn de durere.
Oricum am decis ca mai bine stau mai mult in pat si fara contacte sexuale, (desi dr a spus ca putem avea in continuare) si sa vedem peste 4 sapt la control cum mai este colul.
Ar fi bine daca se mai poate lungi, daca nu macar sa nu se scurteze mai mult. Dr mi-a spus ca sub 2,5 cm e problema, peste 3cm e ok.


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#760 2017-03-12 18:03:12

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Ralu, bebe e bine, acum suge la fel ca in 80% din timp. lol

Eu fetita am ridicat-o ultima oara la 9 sapt. Veneam din vacanta si a trebuit s-o ridic la toaleta in aeroport. Nu avea cum sa mearga sotul cu ea. Dar a mea avea 18 kg.
Acum, dupa nastere, era sa cada cu rolele si am prins-o. Doar i-am atenuat caderea dar mi-a rupt mainile de grea ce e. lol


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.