homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pt aspirantele la titlul de mamica-100-36


#666 2017-03-19 13:37:02

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-100

Duminica frumoasa fetelor !!

Astazi m-am decis sa ma reintorc pe forum, nu am mai intrat de ceva timp dupa ce am pierdut o sarcina ( sarcina oprita in evolutie la 6 sapt )
Daaaar , ne dorim amandoi din suflet de data asta sa fie totul ok .

Voiam sa stiu ce vitamine ati luat inainte de sarcina ??


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 



#667 2017-03-19 20:30:40

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-100

Bună cafeaua la orice ora Pinky!
Alexandra mult succes! Acid folic și vit. e dar nu mai știu cum le luam, mie mi le prescria dra, dar au trecut ani de atunci!
O săptămâna frumoasa!


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#668 2017-03-19 20:33:54

Pinky and the Brain
Full member
Inregistrat: 2014-01-18
Mesaje: 260

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-100

Stiu, stiu, eu am mai baut una dupa-masa, ca pe prima o si uitasem rotfl

Pai acidul folic e cel de 5 mg, trebuie luata o pastiluta pe zi si la vitamina E, conform prospectului, eu parca luam tot una pe zi, dar presupun ca difera concentratia.

Azi mi-am luat iar tinctura de zmeur, cm-ul se lasa asteptat (si nu cred ca e cu ochisori, ca ma chinuie PMS-ul de vreo saptamana buna)

Offline

 

#669 2017-03-20 08:26:32

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-100

Neataa smile

Legat de cafeluta, tocmai am facut-o , dar stateam sa ma gandesc ca daca ne pregatim ptr bb, ar trebui sa o las.. am citit o gramada de pareri, pro si contra a cafea .  nustiu  sunt in dubii.  ( macar ajuta sa ma trezesc mai rapid lol )

De acidul folic stiam si eu, ma gandeam ca sunt si altele...saptamana asta sper sa ajung la medic sa imi prescrie niste vitamine ca simt in corpul meu ca as avea nevoie de ceva vitamine in plus ,
Multumesc fetelor puss
Sper sa iasa totul bine de data aceasta si sa apara si bb  hjarta  hjarta

Ultima oara a fost editat de Alexandra.rosca (2017-03-20 08:35:23)


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

#670 2017-03-20 14:35:13

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-100

Alexandra mult succes!
Eu dorm pe mine, am avut un weekend plin.


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#671 2017-03-20 18:39:44

Pinky and the Brain
Full member
Inregistrat: 2014-01-18
Mesaje: 260

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-100

@Alexandra: sa stii ca si eu ma simt vinovata ca beau cafea, la mine e musai ca am tensiunea mica si daca nu beau ma ia o durere de caaaaap de numa'.

Si eu am citit pe tema asta si s-ar parea ca pana la echivalentul a 2 cani de cafea (400 de mg de cofeina pe zi) n-ar face niciun rau. Bine, acum depinde si cat de tare o faci, dar eu in general o fac slaba rau.

@Missy: treaba/distractie/odihna?

Offline

 

#672 2017-03-20 21:03:33

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-100

Muultumesc mult Missy , cu ajutorul Lui Dumnezeu totul e posibil !
Pinky, si eu la fel citisem, dar si la mine e foarte slaba, mai ramane cealalta problema cu cola lol oricum, incerc sa realizez ca la tot ce renunt e pentru binele meu si ca organismul sa fie pregatit pentru o minune mica hjarta

Au trecut 2sapt de cand am avut o incercare , acum o sa vedem, la sf lunii trbuie sa apara si CM , eu sper sa nu apara big_smile pt ca am avut secretii specifice ovulatiei si dureri in partea dreapta cam in aceiasi perioada ..


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

#673 2017-03-20 21:58:02

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-100

Eu am un an în care nu am mai mâncat salam, parizer, carne mai rar, sucuri din comerț si ma simt foarte bine! Cafea beau la serviciu, dar e bine. Ce sa mai fac? E destul, important este ca în ritmul asta ma simt perfect!


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#674 2017-03-21 08:31:28

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-100

Neata smile

Ce super @Missy, ma bucur pentru tine ! Cred ca te simti mult mai bine asa.


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

#675 2017-03-21 13:48:32

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-100

buna smile

vin si la cafea . recunosc ca mor de placere and o beau .. si eu am tensiunea mica deci e cu + pentru mine .
pinky, sa stii ca durerea de cap e data de sevraj, nu de tensiune . eu am mai renuntat in trecut la cafea si primele zile erau foarte naspa, apoi trecea smile cofeina da dependenta .

... pe 04 aprilie am o programare la doc . pe langa vizita de "revizie"  o sa vreau sa vorbim un pic si despre faptul ca nu mai raman insarcinata . sa vad daca e o cauza anume - ce poate fi stabilita si rezilvata sau pur si simplu trebuie sa ma impac cu gandul  .


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#676 2017-03-21 17:01:58

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-100

Geo mult succes! Aștept vesti bune!


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#677 2017-03-21 17:11:54

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-100

multumesc Missy . Mi-am luat inima in dinti smile


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#678 2017-03-21 20:20:36

Pinky and the Brain
Full member
Inregistrat: 2014-01-18
Mesaje: 260

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-100

GeoGeo a scris:

buna smile

vin si la cafea . recunosc ca mor de placere and o beau .. si eu am tensiunea mica deci e cu + pentru mine .
pinky, sa stii ca durerea de cap e data de sevraj, nu de tensiune . eu am mai renuntat in trecut la cafea si primele zile erau foarte naspa, apoi trecea smile cofeina da dependenta .

... pe 04 aprilie am o programare la doc . pe langa vizita de "revizie"  o sa vreau sa vorbim un pic si despre faptul ca nu mai raman insarcinata . sa vad daca e o cauza anume - ce poate fi stabilita si rezilvata sau pur si simplu trebuie sa ma impac cu gandul  .

Clar ca are mai multe explicatii durerea, dar eu aveam o perioada lunga fara baut de cafea cand m-a luat o durere crunta de cap, nu trecea cu nimic, nicio pastila. Si dupa 2 guri de cafea s-a dus ca prin magie...

Eu n-am nimic daca nu beau cafea, nu sunt adormita sau ceva, pot trai si fara. Dar, ca sa fiu sincera, cred ca e deja un mic ritual.

Princialul motiv pentru care beau e cel legat de tensiune.

Dar voi de cat timp incercati?

Mie mi-a zis medicul sa revin cand se pozitiveaza testul, ceea ce inca nu s-a intamplat, dar nici nu ne-am implicat 100% si cu seriozitate big_smile

Missy, jos palaria, si noi incercam sa mancam cat mai curat, dar nu ne iese tot timpul.

Sucurile le-am lasat de foaaaaarte mult timp, nu le ducem dorul. big_smile

Offline

 

#679 2017-03-21 21:32:08

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-100

Mult succes Geo ! Sa fie totul bine !!


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

#680 2017-03-22 11:57:11

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-100

Pinky, noi avem o fetita, are 6 ani jumate . In ultimii doi ani / doi ani si jumatate am incercat sa mai facem un copil. A fost oarecum un soc pentru mine sa vad ca nu raman, desi la n. am ramas in trei luni .
Am stat ce am stat, am facut teste de ovulatie (testele se pozitiveaza tarziu, in ziua 16-18 ) la o menstra de 28 de zile regulata, de 5 zile .. am mai fost la ginecolog, am facut eco , mi-a zis sa stau blanda ca e ok, sa ne punem pe treaba . uite ca nu prea a fost . acum vreau doar sa stiu daca e ceva tratabil sau nu .

alexandra, multumesc .


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#681 2017-03-22 12:36:38

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-100

buna fetelor  puss

Geo, daca tu ovulezi mai tarziu si ai totusi cicluri de 28 de zile, inseamna ca ai perioada luteala scurta, asta e o problema fiindca nu e suficient timp sa aiba loc implantarea; cel mai probabil e un mic deficit de progesteron, e o problema extrem de usor de rezolvat pe care o au foarte multe femei, poti lua o forma naturala (femicur sau orice alt supliment pe baza de vitex care creste progesteronul); o analiza de progesteron la 7 zile de la ovulatie te-ar lamuri oricum daca asa e
ca stii sa-l intrebi pe medic cand mergi smile

Offline

 

#682 2017-03-22 12:58:42

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-100

multumesc frumos Heim smile


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#683 2017-03-22 14:53:18

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-100

Buna fetelor,

Geo, ma bucur ca te-ai hotarat sa investighezi, poate chiar e ceva super simplu ce ar putea fi rezolvat usor. Are dreptate Heim cu ce spune..
Iar ca idee, daca tu ai ok ovulatia, trompele si uterul/endometrul, se indeplinesc toate conditiile sa ramai insarcinata. Sa nu existe vreun polip/sinechie in uter care sa impiedice implantarea... pt ca actioneaza fix ca un sterilet. Eu am avut un polip si din cauza lui nu crestea deloc endometrul, stiu ce vorbesc. Mai e insa ceva f important: spermograma sotului. Faptul ca a facut un copil nu garanteaza nimic, spermograma se modifica la fiecare 2 luni, dar in ani...
Insa, ai grija ca un simplu medic ginecolog nu stie ce sa investigheze. Am fost la 5 medici ginecologi considerati buni inainte de a ajunge la unul specializat in infertilitate, niciunul nu mi-a dat sa fac ce trebuia. Daca vrei recomandari de medici, intreaba-ma. Succes! puss

Am facut si eu eco in ziua 2 si AMH-ul. Am avut o mare surpriza. Am 9 foliculi in ziua 2 si AMH-ul 1.15. Nu imi vine sa cred...

pup fetele!


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#684 2017-03-22 15:39:36

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-100

multumesc Cris. mi-ai dat o tema de gandire ....


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.