homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Semnele si roseata cauzata/lasata de acnee


#1 2012-05-09 21:38:30

Asd
Full member
Inregistrat: 2010-08-03
Mesaje: 731

Semnele si roseata cauzata/lasata de acnee

Buna.Am mare nevoie de un sfat...in urma cu trei luni mi-au iesit cateva cosuri(precizez ca nu am acnee)care au fost mai mult in carne ca sa zic asa si cu toate ca mi-au trecut de doua luni ma tot confrunt cu roseata si semnele cauzate de ele.Am incercat reviken/crema de galbenele/gel garnier pt cosuri si semnele cauzate de acestea/o lotiune de la Avon iesita acum special pentru aceasta problema insa fara nici un rezultat sau macar o mica imbunatatire...De obicei crema de galbenele dadea roade foarte repede insa nu stiu ce se intampla si acum.Mai nou,am observat ca si daca ma zgarii pe mana/picior imi trece  mai greu decat de obicei si imi ramane semn...Nu stiu ce sa mai fac.Astept o solutie din partea voastra  pe care sa o pot aplica singura(nu vreau la cosmeticia docamdata si nici nu stiu daca imi permit si ce anume as avea nevoie desi nu cred ca ar putea face minuni).Poate unele dintre voi ati trecut prin situatii asemanatoare si ma veti ajuta si pe mine...

Ultima oara a fost editat de Asd (2012-05-09 21:39:04)


Atunci cand o usa ti se inchide,alta se deschide!  partydance

Offline

 



#2 2012-05-09 21:49:25

Gizeh
Banat
De la: Sufletul Marii.Din Adancuri
Inregistrat: 2011-04-01
Mesaje: 12982

Re: Semnele si roseata cauzata/lasata de acnee

Asd,daca patesti asa cel mai bine ar fi sa vorbesti cu medicul de familie.nu e ok sa ramai cu semne dupa o zgarietura banala...cauzele insa pot fi multe...sau doar lipsa de vitamina C si K din organism/alimentatie


Ne dorim si noi bebic

Offline

 

#3 2012-05-11 18:02:35

Andreea89
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2007-11-01
Mesaje: 1032

Re: Semnele si roseata cauzata/lasata de acnee

Asd,eu am avut acnee juvenila(medie) si am reusit sa scap de ea cu ajutorul unui doctor. Nu te speria!Tratamentul nu a fost f.costisitor am dat undeva la 150lei pe luna.Fac acest tratament de 6 luni,dar tu probabil nu esti in situatia mea.Tind sa cred ca problema ta s-ar rezolva mult mai repede.
Te sfatuiesc sa-ti iei o trimitere de la doctorul de familie pt dermatologie . Intereseaza-te de un doctor dermatolog bun si mergi si fa-ti un control . O sa-ti spuna care sunt pasii de urmat.

Eu am vrut sa merg la o clinica privata(era o cosmeticiana,nici macar nu era doctor) unde tratamentul ma costa undeva la 400lei(cam mult) pe luna si iubitul meu mi-a zis de ce nu merg sa consult si un dermatolog.Asa am facut si am ramas clienta fidela a acestei doctorite care m-a ajutat sa scap de acnee,de pete si acum sunt la regenerare.
Iti recomand cu incredere un doctor !


Ceea ce vrea un bărbat e să creadă că o femeie îl poate iubi atât de mult încât n-o va interesa nici un alt bărbat

Offline

 

#4 2012-05-11 18:15:12

Andreea89
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2007-11-01
Mesaje: 1032

Re: Semnele si roseata cauzata/lasata de acnee

Asd si m-am gandit la o chestie. poate nici nu ai nevoie de un tratament cosmetic poate problema ta se rezolva cu ajutorul unor creme pe care medicul dermatolog ti le poate da compensate si care nu ar costa foarte mult. Te sfatuiesc sa mergi la dr de familie,cere-i o trimitere si dupa aia vezi ce-ti spune dr.dermatolog. Mult succes!


Ceea ce vrea un bărbat e să creadă că o femeie îl poate iubi atât de mult încât n-o va interesa nici un alt bărbat

Offline

 

#5 2012-05-11 19:55:44

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Semnele si roseata cauzata/lasata de acnee

despre faptul ca ti se cicatrizeaza greu zgarieturile nu stiu ce sa zic.
insa ca cicatrizante pentru urmele lasate de acnee, e destul de ok Reviken, am auzit ca ar fi super Cicaplast insa eu nu l-am incercat inca - chiar tb sa mi-l cumpar si eu. smile
o alta varianta de a scapa de pete am auzit ca ar fi microdermabraziune sau creme de micro-exfoliere - Retin-A era foarte bun (incercat de mine), iar acum folosesc Skinoren despre care mi-a zis dermatologul ca e bun si pentru pete, insa am constatat contrariul.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2012-05-12 11:02:17

Andreea89
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2007-11-01
Mesaje: 1032

Re: Semnele si roseata cauzata/lasata de acnee

jeannie acelasi tratament il urmez si eu. Retin'A cu care ma dau seara inainte de culcare , iar Skinorenul il folosesc ca baza de machiaj.Pt mine,Skinorenul este f.eficient.


Ceea ce vrea un bărbat e să creadă că o femeie îl poate iubi atât de mult încât n-o va interesa nici un alt bărbat

Offline

 

#7 2012-05-12 14:14:27

Violete.Purpurii
Diamond member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2010-07-29
Mesaje: 32583

Re: Semnele si roseata cauzata/lasata de acnee

soarele cicatrizeaza smile

Offline

 

#8 2012-05-12 14:31:48

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Semnele si roseata cauzata/lasata de acnee

eu as crede ca, mai degraba, petele se fac si mai maro de la soare.

Offline

 

#9 2012-05-12 14:39:49

Andreea89
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2007-11-01
Mesaje: 1032

Re: Semnele si roseata cauzata/lasata de acnee

Jeannie,sorry,dar asta se intampla in cazul tau. Petele dispar sub actiunea razelor solare,deoarece au putere mare de penetrare si bneinteles ca le usuca,distruge bacteria care le cauzeaza.


Ceea ce vrea un bărbat e să creadă că o femeie îl poate iubi atât de mult încât n-o va interesa nici un alt bărbat

Offline

 

#10 2012-05-12 14:40:46

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Semnele si roseata cauzata/lasata de acnee

daca sunt in faza de cosuri da, soarele usuca... daca sunt deja cicatrici nu cred ca mai ajuta

Offline

 

#11 2012-05-12 14:45:42

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Semnele si roseata cauzata/lasata de acnee

am inteles de la fetele care merg la solar ca li se intuneca urmele de la acnee mai rau.

Offline

 

#12 2012-05-12 14:51:14

Violete.Purpurii
Diamond member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2010-07-29
Mesaje: 32583

Re: Semnele si roseata cauzata/lasata de acnee

anu trecut am avut un gen de acnee ...nu stiu, ceva nu foarte grav, dar ma deranja...si ma luam de ele pana imi faceam gaura in piele...bineinteles ca dupa ce cadea zganga ramanea urma de care se vorbeste si am scapat de aceste urme mergand la solar( asa s-a nimerit ...sa merg mai intai la solar si apoi la mare) ...si apoi la plaja...si dupa ce am dat un tub de brevoxil pe fatza si cu soare si + crema hidratanta ...salut cosuri!

si pentru fetele care isi mascheaza cosurile cu fond de ten...ma rog, acneea...asa nu va trece niciodata... iar cremele pt ten gras care zic ca matifiaza si tot restul, mai rau fac. eram plina de cosuri cu ten mixt spre gras si am ajuns sa folosesc o crema pt pielea foarte uscata smile care mi-a reglat excesul de sebum si nu mai am nicio treaba

Offline

 

#13 2015-05-06 18:13:50

AndreeaCarp
New member
Inregistrat: 2014-05-24
Mesaje: 12

Re: Semnele si roseata cauzata/lasata de acnee

Eu am avut un ten cu probleme si mi-au aparut multe cosuri si puncte negre in copilarie. Am ramas cu semne-pete de la acnee dar si cu cateva cicatrici-gauri(pt ca le-am spart).
Am folosit 2 produse care mi-au fost de mare ajutor si care m-au vindecat. Pentru petele ramase de acnee am folosit un stick natural pe baza de ulei 100% pur din arbore de ceai-tea tee de la Thursday Plantation si pentru cicatrici-gauri de la acnee am folosit un gel tratament natural pentru cicatrici de la Derma E.
Pe mine m-au ajutat si le recomand.Pup

Offline

 

#14 2017-01-18 10:49:07

leondmarc
New member
Inregistrat: 2016-09-02
Mesaje: 7

Re: Semnele si roseata cauzata/lasata de acnee

Pentru cosuri se pot lua diverse suplimente, se pot folosi leacuri babesti. Igiena zonei e foarte importanta si trebuie a avem grija sa nu se infecteze. Pentru cosuri  am gasit cateva recomandari de tratament cu derminax.

Offline

 

#15 2017-04-04 13:36:14

sorinell
Membru
Inregistrat: 2016-01-13
Mesaje: 2

Re: Semnele si roseata cauzata/lasata de acnee

Recomandari sunt la multe produse, dar   important e sa alegem un produs care sa ne ajute la eliminarea acneei.

Offline

 

#16 2017-04-06 19:45:09

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Semnele si roseata cauzata/lasata de acnee

se mai gaseste pe undeva Retin-A sau macar Isotrexin?

Offline

 

#17 2017-04-06 19:49:32

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: Semnele si roseata cauzata/lasata de acnee

Nu

Offline

 

#18 2018-07-03 11:11:37

bengga
Membru
Inregistrat: 2017-08-28
Mesaje: 2

Re: Semnele si roseata cauzata/lasata de acnee

Pentru eliminarea cicatricelor este util si produsul derminax, un supliment din plante.

Offline

 

#19 2019-03-04 12:59:02

mimo
New member
Inregistrat: 2015-07-31
Mesaje: 62

Re: Semnele si roseata cauzata/lasata de acnee

Sunt multe produse, suplimente si mijloace alternative care pot ajuta la eliminarea cosurilor. Chiar si asa  nu trebuie sa uitam ca e necesar sa acordam  o atentie cat mai sporita stilului de viata pe care il avem daca ne dorim inclusiv un ten mai curat si mai neted. Spre exemplu daca vom consuma alimente procesate, grasimi si  multe produse prajite vom sfarsi sa avem acnee si un corp plin de toxine suparatoare.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.