homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Problema urgenta/spotting/menstra/help


#1 2017-04-25 10:16:04

marrria05
Membru
Inregistrat: 2017-04-25
Mesaje: 3

Problema urgenta/spotting/menstra/help

Buna,
Vin catre voi cu cateva nelamuriri, pentru ca nu stiu fe sa fac.
In primul rand, am 27 ani, activa, nici o boala, nici un avort pana acum, menstra regulata(+/- 1-2 zile), doar 2 mici chisturi avute la 18 ani, dar reglate cu anticonceptionale la vremea respectiva.
Ultima menstra am avut-o pe data de 24 martie, urmand ca luna aceasta sa vina in 2-3 zile.
Acestea fiind spuse, de o saptamana si jumatate am o problema si anume spotting, la inceput a fost maro, dupa care roz, dupa rosu(sange), iar de ieri cu cheaguri mici.
Mentionez ca de la ultima menstra, am avut contact cu logodnicul meu pe 11 aprilie si 22 aprilie, neprotejat, fara a finaliza in mine. Mai precizez ca pe data de 22 dupa contact am avut acea sangerare, iar duminica a fost toata ziua, dar in cantitate f mica, ieri cu cheaguri, dar la fel, cantitate mica, doar ptr protej-slip.
Alte simptome: crampe in zona pelviana, dureri de spate jos, sani mai sensibili si putin durerosi la atingere spre axile, apetit mai scazut.
As vrea sa ma ajute cineva cu catea informatii inainte de a merge la doctor, saptamana viitoare.
Precizez ca sunt in Cipru, de aceea nu merg saptamana aceasta, fiind f greu cu programarile aici.
Multumesc anticipat oricui imi va raspunde.

O zi frumoasa!
Maria

Offline

 



#2 2017-04-25 10:23:52

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Problema urgenta/spotting/menstra/help

Mie mi se pare doar o menstra mai ciudata, avand in vedere cantitatea... dar un test de sarcina ai facut ?

Offline

 

#3 2017-04-25 10:28:45

marrria05
Membru
Inregistrat: 2017-04-25
Mesaje: 3

Re: Problema urgenta/spotting/menstra/help

heimdall a scris:

Mie mi se pare doar o menstra mai ciudata, avand in vedere cantitatea... dar un test de sarcina ai facut ?

Nu inca, ma gandeam sa astept sa vad daca imi vine pe bune in doua zile, cum ar trebui.
Oricum, precizez ca noi nu vrem inca copii, de aceea m am ingrijorat putin.
Si am zis sa intreb aici, nu de alta, dar pe internet citesti toate prostiile ptr simptomele acestea: sarcina ectopica, endometrioza etc

Ultima oara a fost editat de marrria05 (2017-04-25 10:29:30)

Offline

 

#4 2017-04-25 10:39:35

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Problema urgenta/spotting/menstra/help

da, dar iti dai seama ca nimeni nu poate ghici ce se intampla de fapt
incepi cu un test si daca e negativ cel mai probabil e o mica dereglare, progesteronul mai scazut poate da spotting prelungit inainte de menstruatie, dar nu inseamna neaparat ca se va si repeta

Offline

 

#5 2017-04-25 15:20:33

marrria05
Membru
Inregistrat: 2017-04-25
Mesaje: 3

Re: Problema urgenta/spotting/menstra/help

heimdall a scris:

da, dar iti dai seama ca nimeni nu poate ghici ce se intampla de fapt
incepi cu un test si daca e negativ cel mai probabil e o mica dereglare, progesteronul mai scazut poate da spotting prelungit inainte de menstruatie, dar nu inseamna neaparat ca se va si repeta

Ok, am un inceput de menstra, crampe insuportabile, flow mare si caderi de calciu.
Este posibil sa fie asa cum spui.
Multumesc pentru ajutor!

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.