homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Efecte dupa Postinor


#1 2014-01-23 10:19:21

ely3
New member
Inregistrat: 2012-05-11
Mesaje: 12

Efecte dupa Postinor

Buna ziua! Imi cer scuze daca deschid un nou topic pentru o singura intrebare, dar nu am stiut unde sa postez nelamurirea mea. Sunt foarte stresata, asa ca va rog mult sa ma ajutati. Orice parere conteaza pentru mine. Am avut menstruatie de pe data de 12 pana pe 17, iar pe 18 seara, un contact sexual, la finalul caruia, s-a rupt prezervativul. S-a intamplat nefericirea exact in momentul retragerii penisului si al ejacularii, astfel ca aveam pe exterior(pe labii,pe coapse) sperma.Nu am simtit nimic, cum ca ar fi ajuns in interior, dar probabil a ajuns, asa ca la 45-55 minute am luat prima pastila de Postinor, la ora 19:46. Nu am avut niciun efect negativ, m-a durut putin burta, si la aproximativ doua ore am avut scaun normal(e posibil ca asta sa fi eliminat pastila?).La 12 ore, am luat a doua pastila, si totul in regula. Astazi,  la 6 zile am o sangerare usoara, redusa cantitativ. Este ,cel mai probabil, acea sangerare de care se mentioneaza si in prospect. Intrebarile mele sunt urmatoarele: daca am administrat Postinorul corect, este vreo sansa de sarcina? Care este semnificatia acestei sangerari? Pe unele forumuri am citit ca e semn sigur ca Postinorul si-a facut efectul, pe altele am citit ca e doar un efect advers.. Nu stiu ce sa mai cred. Sunt foarte stresata si nu imi doresc acum o sarcina. Voi mai  avea menstruatie normala? Precizez ca in ultimele 3-4 luni ciclul meu a avut o durata de 28-30 zile. Teoretic, urmatoarea menstra ar trebui sa apara de 9-10 februarie.. va veni sau din cauza acestei sangerari va intarzia? Va multumesc mult si sper din suflet sa ma lamuriti.

Offline

 



#2 2014-01-23 14:12:57

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: Efecte dupa Postinor

in primul rand,ca fapt divers,nu trebuia sa iei postinor pentru ca erai exact dupa menstruatie si avand un ciclu aproximativ regulat nu erai in perioada fertila
in al doilea rand,este un efect advers,postinor este o pastila hormonala deci produce anumite schimbari,corpul primeste o doza de hormoni in plus cu care nu este obisnuit
menstruatia este posibil sa iti intarzie sau este posibil sa nu,depinde de fiecare fata/femeie in parte cum reactioneaza la postinor


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#3 2014-01-23 14:26:16

ely3
New member
Inregistrat: 2012-05-11
Mesaje: 12

Re: Efecte dupa Postinor

Multumesc! Deci sunt eliminate complet orice sanse de sarcina, nu? Si aceasta sangerare, probabil, depinde de la organism la organism, cat dureaza, nu ? Pentru ca parca vad ca un pic e mai bogata cantitativ.. dar mi-a trecut durerea de burta. Menstruatie nu are cum sa fie, ca n-am nicio saptamana de la incheierea precedentei. Si aceasta sangerare elimina (daca ar fi fost cazul) oul fecundat si spermatozoizii din uter ?

Offline

 

#4 2014-01-23 14:53:50

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: Efecte dupa Postinor

aceasta pastila impiedica ovulatia in caz ca nu s-a produs iar la tine evident nu s-a produs
in mod normal da,daca s-a format zigotul (celula ou) pastila o elimina,insa depinde

dar la tine nu este cazul sa iti faci griji


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#5 2014-01-23 16:25:02

ely3
New member
Inregistrat: 2012-05-11
Mesaje: 12

Re: Efecte dupa Postinor

Am inteles. Va multumesc mult pentru lamurire, chiar eram stresata pentru ca am citit pe net ca unele fete au zis ca postinorul nu si-a facut efectul. Si vroiam sa stiu exact ce e cu sangerarea.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2017-04-26 17:01:55

andraq
New member
Inregistrat: 2013-04-07
Mesaje: 37

Re: Efecte dupa Postinor

Buna ziua. Postinor poate determina modificari ale aspectului menstrei? Am luat acum 2 luni si cele doua menstre pe care le-am avut de atunci au fost de culoare maronie-neagra cu niste membrane si mai redusa cantitativ. Mentionez ca iau anticonceptionale Yasmine din septembrie anul trecut.

Offline

 

#7 2017-04-26 17:17:00

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Efecte dupa Postinor

e posibil, dar asta poate fi si din cauza ca iei anticonceptionale, in orice caz e ceva normal

Offline

 

#8 2017-04-26 19:18:44

andraq
New member
Inregistrat: 2013-04-07
Mesaje: 37

Re: Efecte dupa Postinor

Multumesc!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.