homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionale si clotrimazol


#1 2017-05-17 12:02:10

Cinemaghost
Membru
Inregistrat: 2017-05-17
Mesaje: 3

anticonceptionale si clotrimazol

Salut, stiu ca pun o intrebare oarecum naiva, dar cum nu am multa experienta si sunt usor ipohondra e mai bine sa stiu. Am citit ca exista anumite medicamente (indeosebi antibioticele) care nu interactioneaza bine cu anticonceptionalele. Printre ele se numara si antifungicele. Este vorba doar despre cele administrate pe cale orala? eu fac un tratament local cu crema Clotrimazol pt o micoza la deget si ma gandeam ca poate intra in piele si are un efect advers in combinatie cu pastilele contraceptive.

Offline

 



#2 2017-05-17 14:23:10

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: anticonceptionale si clotrimazol

nimic din ce e de uz extern (creme, picaturi, ovule...) nu interactioneaza cu pastilele, indiferent de substanta activa

Offline

 

#3 2017-05-17 14:29:56

Cinemaghost
Membru
Inregistrat: 2017-05-17
Mesaje: 3

Re: anticonceptionale si clotrimazol

Multumesc!

Offline

 

#4 2017-06-06 18:42:47

totemtabu
New member
Inregistrat: 2008-11-02
Mesaje: 30

Re: anticonceptionale si clotrimazol

Buna ziua!
Am si eu o intrebare legata de asocierea aceasta a anticonceptionalelor cu diferite pastile. Pe durata administrarii lor, au fost cateva zile in care am luat Nistatina. Ulterior, mi-am dat seama ca poate era necesara protectia suplimentara, insa….Acum, sunt in perioada de pauza de la anticonceptionale, mai exact, in a doua zi de pauza si au trecut 12 zile de la contactul din cauza caruia imi fac probleme. Am facut de dimineata si un test de sarcina, Viola, din acela cu detectare rapida, pentru siguranta mea si a iesit negativ. Credeti ca ar trebui sa-mi fac problema in legatura cu o posibila sarcina?
Va multumesc tare mult!

Offline

 

#5 2017-06-06 20:02:31

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: anticonceptionale si clotrimazol

nistatina nu interactioneaza cu pastilele, nu trebuie sa-ti faci griji

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.