homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Il iubesc dar amandoi suntem casatoriti


#1 2017-03-06 20:31:31

crina273
Membru
Inregistrat: 2017-03-06
Mesaje: 2

il iubesc dar amandoi suntem casatoriti

Buna tuturor! Stiu ca dupa titlu sunt buna de criticat, dar simt nevoia sa impartassesc cu oameni straini, obiectivi, trairile intense prin care trec si as aprecia foarte mult daca mi-ati oferi cateva sfaturi. Poate daca sunteti destul de sinceri/e, cu siguranta vor fii printre voi persoane care oarecum se regasesc in situatia mea. Este foarte greu sa gasesti pe net forumuri in care te poti sfatui cu cineva si care sa fie ACTIVE! Nu mai lungesc introducerea si incerc sa nu fac nici cuprinsul prea consistent..
Pe scurt, el:artist eu: fiica de artist, (cantareti mai exact). Ne cunoastem de vreo 15 ani. El este cu 10 ani mai mare. Sunt femeie acum la 30 de ani dar ma stie de copil. Scanteia a avut loc in mintea si sufletul meu in urma cu apx. 6 ani cand i-am dat importanta dansului. Desigur...amandoi ne vedeam cu alti ochi, mai exact eu femeie, el barbat lol Este o fire foarte jucausa si flirtoasa, cum sunt majoritatea artistilor, dar....avea acel ceva candr-un  era cu mine. Au fost multi colegi de breasla care filtrau cu mine, dar nu aveam nici o treaba cu ei. Prin urmare el imi dadea tarcoale inimii...strangeri in brate, atingeri firave, jocuri de cuvinte mai mult sau mai putin perverse...dar nu actiona mai mult. Era si este casatorit. Am incercat sa nu il bag in seama si am tras de mine suficient de mult ca sa ma pot indragosti de altcineva. S-a intamplat! Am cunoscut pe altcineva, care acum imi este sot si cu care am un copil superb, dar problema majora este ca....fluurii din stomac si arderile interioare nu mi-au trecut cand il revedeam pe EL...si nu imi trec nici acum. Am prins curaj, stiind ca oricum nu am nimic de pierdut si l-am sunat sa ii spun ce am simtit atatia ani pentru el si am vb vreo 2 ore la telefon. Prima lui reactie a fost...sa se simta  flatat desigur, dar si speriat pentru  ca nu vrea sa isi puna in pericol familia. Eu sunt mult mai sigura pe mine si sunt constienta ca nu voi renunta la familia mea vreodata, dar acel sentiment superb pe care nu l-am simtit nici cand mi-am cunoscut sotul, continua sa persiste si sa ma consume pe interior. E de la sine inteles ca suntem 2 adulti care putem sa fim discreti...dar el este mult prea speriat si agitat in prezenta mea. Ne jucam de-a soarcele si pisica de fiecare data cand ne vedem...si cand incerc sa il evit, el face pe interesantul si ma cauta el ,,ma eviti cumva...''. El imi spune ca vrea sa vorbim si cand ne intalnim ii este frica...sau cel putin asa se comporta luand ca scuza logica...dar aici despre ce vorbim? In dragoste nu mai e logica...e doar simtire...Ma intreaba ce se va intampla daca o sa ne placa ? lol desigur, o intrebare stupida initial dar care da de gandit...normal ca o sa ne placa.El probabil ca nu vrea sa faca greseala sa se indragosteasca de mine, dar ce sa  mai zic eu, care m-am indragostit de el cu mult inainte sa imi cunosc sotul si uite ca am supravietuit.Ce sa fac? Daca va ajuta cu ceva, el este varsator...o zodie imprevizibila...Nici macar nu ne-am sarutat la naiba!

Offline

 



#2 2017-03-07 15:27:36

andutu
Full member
Inregistrat: 2008-10-05
Mesaje: 532

Re: il iubesc dar amandoi suntem casatoriti

Parerea mea este sa va vedeti fiecare de drumul vostru separat, pt ca el nu face nici un pas si poate tie doar ti s-a parut ca flirteaza cu tine in prisma sentimentelor pe care le ai. Pacat sa stricati doua casnicii pe ceva ce nu este sigur. Macar dacă iti zicea si el ca are sigur ceva pt tine...poate era altceva.


Acela care nu a iubit niciodata, inseamna ca nu a trait niciodata!

Offline

 

#3 2017-03-07 16:09:01

IoanaMonica
Full member
Inregistrat: 2014-10-05
Mesaje: 428

Re: il iubesc dar amandoi suntem casatoriti

Parerea mea, stai linistita!  Daca sa simtit ~flatat~ inseamna ca nu are aceleasi sentimente pentru tine. Fa-ti un proces de constiinta si treci peste!

Offline

 

#4 2017-03-07 21:54:55

crina273
Membru
Inregistrat: 2017-03-06
Mesaje: 2

Re: il iubesc dar amandoi suntem casatoriti

Aveti dreptate...acest gand imi sta in minte de mult, dar nu pot sa il aplic. De ce nu ma lasa in pace, sau de ce nu nu imi spune ,,nu imi mai trimite mesaje,".Este un caz pierdut...si dureros.

Offline

 

#5 2017-03-08 14:21:57

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: il iubesc dar amandoi suntem casatoriti

"am tras de mine suficient de mult ca sa ma pot indragosti de altcineva"
Pai daca ai facut asta, asuma-ti noua familie/relatie, si lasa-l in pace, mai ales ca sunteti casatoriti amandoi.

"Am prins curaj, stiind ca oricum nu am nimic de pierdut"
cum adica nu ai nimic de pierdut..o gramada de relatii se rup tocmai din acest motiv, cand unul din parteneri flirteaza prin alte parti, si apoi se afla. Cu totii suntem oameni si mai avem "simtiri", dar astea se pot controla, prin ratiune.


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2017-03-08 16:16:53

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: il iubesc dar amandoi suntem casatoriti

Buna smile

Eu zic ca primează mai mult acel "interzis" in mintea ta, iar faptul ca nu-l poti avea te face să-l doresti mai mult. E doar o iluzie care nu-ti da pace, însă sa știi ca nu vei obtine nimic nicio satisfacție daca vei merge înainte. Din contra, o data dusa la capăt aceasta "ardere" iti vei da seama ca nu a fost decat un joc unde el te vrea, te respinge si tot asa. Cunosc oamenii de tipul lui (am lucrat si eu in aceasta breaslă), e obisnuit sa faca "atentii" din astea cu fiecare doamna ce-i intra pe mână.
Eu zic ca nu vei obtine decat in mare sentiment de vinovăție fata de familia ta, indiferent de ce ai face.
Baftă!


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

#7 2017-03-27 20:22:38

astera
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 485

Re: il iubesc dar amandoi suntem casatoriti

eu iti zic din experienta , si un sfat din suflet : ai grija de casnicia ta , si gandeste-te la sotul tau. ai zis ca ai o familie frumoasa, si nu ai renunta niciodata la ea, iar asta ar trebui sa fie raspunsul la ce te framanta.

eu am fost in situatia asta, nu asa intensa , adica a fost doar un schimb de mesaje ( tot cu cineva pe care il stiam de mult timp , amandoi casatoriti, si o atractie reciproca)- dar niciodata nu cred ca mi-a trecut prin minte ca as vrea ceva mai mult, probabil am mai vorbit un timp cu tipul respectiv tocmai ca a fost o relatie neconsumata, si atat.

si am fost si inselata ... deci sfatul meu e sa treci peste aceasta intamplare. Poate sunt subiectiva, dar chiar cred ca ne putem controla trăirile acestea, mai ales ca nu te împinge nimeni si nimic in brațele altcuiva...

Ultima oara a fost editat de astera (2017-03-27 20:27:22)

Offline

 

#8 2017-05-20 23:52:26

my_aa
Insomniac member
Inregistrat: 2007-10-29
Mesaje: 5438

Re: il iubesc dar amandoi suntem casatoriti

Daca sotul tau te iubeste si ai o familie frumoasa, cred ca ar fi cel mai bine sa iti canalizezi atentia asupra familiei. Din mesajul tau reiese ca el nu a hotarat ce vrea de la tine si ca ii e teama sa isi piarda familia. Probabil ca i-ar surade ideea unei aventuri, dar cred ca mai mult de atat nu vei primi din partea lui si poate cine stie, nici nu se va dovedi a fi asa cum ti-ai imaginat tu si vei avea apoi multe regrete. Cantareste lucrurile cu intelepciune!


„Dă tot ce ai mai bun în tine, întrucât totul din viaţa ta îţi aparţine numai ţie.”

Offline

 

#9 2017-05-21 01:04:44

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: il iubesc dar amandoi suntem casatoriti

Subscriu si eu la cele de mai sus smile
Nimic nu e mai pretios ca familia pe care o ai , mai ales daca ai un sot iubitor si un copil suberb ! Poti pierde totul pentru ceva nesemnificativ ,sau de putina durata . Pune'le in balanta si ai sa vezi cat de tare se inclina balanta catre familia ta .


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

#10 2017-06-08 23:40:14

shadowshadow
New member
De la: iasi
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 19

Re: il iubesc dar amandoi suntem casatoriti

Nu te-ai indragostit de altcineva, cand te indragostesti cu adevarat, nu tragi de tine sa reusesti asta, totul vine de la sine, nu functioneaza nimic fortat, dragostea schimba oameni, are puteri mari... Casnicia ta a fost si, probabil, este o incercare sa-l uiti pe EL dar nu este asa cum ai crezut.
Cautati-va un loc, undeva departe, unde sa fiti singuri cateva zile si vei gasi multe raspunsuri, nu cred ca-ti vei gasi linistea altfel. Sexul va fi inevitabil asa ca nu uita de protectie. Stiu ca nu e corect fata de restul familiei dar este un compromis care nu provoaca suferinta in jur si te ajuta sa afli ceea ce ai nevoie.
Parerea mea...

Offline

 

#11 2017-06-19 14:27:56

roxanica
New member
Inregistrat: 2014-10-24
Mesaje: 28

Re: il iubesc dar amandoi suntem casatoriti

Crina, n-ai idee cat de bine te inteleg.Ma regasesc intr-o situatie foarte asemanatoare si nu pot sa-ti dau sfaturi, iti dai seama.Ce-ai facut sau ce ai de gand sa faci pana la urma?.E greu cand lupti cu tine, cand ceea ce simte inima e mai presus de orice spune creierul.Iubirea nu are hotare, nu are legi, nu tine cont de nimic si totusi....e vorba de familie, de copii......e foarte greu.Tu ce mai faci? Cum te simti sufleteste?

Offline

 

#12 2017-07-28 12:56:13

crina2734
Membru
Inregistrat: 2017-07-28
Mesaje: 2

Re: il iubesc dar amandoi suntem casatoriti

roxanica a scris:

Crina, n-ai idee cat de bine te inteleg.Ma regasesc intr-o situatie foarte asemanatoare si nu pot sa-ti dau sfaturi, iti dai seama.Ce-ai facut sau ce ai de gand sa faci pana la urma?.E greu cand lupti cu tine, cand ceea ce simte inima e mai presus de orice spune creierul.Iubirea nu are hotare, nu are legi, nu tine cont de nimic si totusi....e vorba de familie, de copii......e foarte greu.Tu ce mai faci? Cum te simti sufleteste?

Buna! Sincer nu ma asteptam sa fie cineva de acord cu sentimentele mele sau sa recunoasca in cazul in care le-a experimentat. Iti multumesc ca ai fost sincera! Nu sunt bine sufleteste si sper sa nu se extinda fizic starile mele si depresia. Lumea mai mult crtitica in general si sunt comstienta ca pe forumuri oamenii sunt rautatciosi pentru ca nu iti traiesc povestea si viata, pentru ca nu au fost martori 24 din 24 la ceea ce se intampla cu tine, dar mi-am asumat sa scriu pe un forum pentru ca aveam nevoie intr-o oarecare masura de obiectivitate si speram sa gasesc mai multi oameni sinceri ca tine si care au curajul sa accepte ca dragostea imposibila este destul de existenta in zilele noastre si face ravagii. Sotul meu nu este atat de ,,iubitor'' cum a spus cineva aici, dar eu mi-am dorit foarte mult o familie. Copilul a aparut pe neasteptate, dar am luat semnul ca o binecuvantare. Nu sunt genul de persoana care sa imi reprim sentimentele si chiar daca ma invinovatesc pentru ca simt ceva pentru cine nu trebuie, asta nu inseamna ca trebuie sa fiu decapitata! Am avut curajul sa ii spun omului in fata ce simt si el este un las si nu ma refer la acea lasitate josnica de a-i fi firca sa isi raneasca familia. Ma refer la acea lasitate de a recunoaste ca si el ma place pentru ca hai sa fim seriosi,in momentele in care am stat de vorba cu el, sau ne-am privit, doar eu le pot intelege si nu are rost sa conving pe nimeni de aici de ceea ce imi spune inima si intuitia. Un om care nu te place sau nu este interesat de tine nu vine ca un catel cand il chemi, nu iti accepta cadourile si nu sta ore intregi de vorba cu tine, chiar daca la final raspunsul este nu.... Sunt de acord cu ce a spus shadowshadow, ,,Stiu ca nu e corect fata de restul familiei dar este un compromis care nu provoaca suferinta in jur si te ajuta sa afli ceea ce ai nevoie.'' Este foarte trist ce se intampla cu mine, dar daca alta varianta nu am, voi trece peste. Voi fi indiferenta cand il voi vedea, pentru ca inevitabil ne vom intalni. P.s. Sunt barbati care insista foarte mult sa fie cu mine chiar daca sunt maritata si pur si simplu i-as afuma ca pe niste muste. Ironia sortii nu? Dar care e povestea ta Roxana?

Ultima oara a fost editat de crina2734 (2017-07-28 12:58:18)

Offline

 

#13 2017-07-28 15:30:33

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: il iubesc dar amandoi suntem casatoriti

eu de exemplu nu sunt rautacioasa nici rea,pt ca nu te cunosc si nici nu-mi pasa pe cine iubesti si ce faci.

dar,asa ca proasta trecuta prin viata,te intreb-de ce nu divortezi daca sotul tau nu e "iubitor" si nu il iubesti?nu e mai sincer sa il lasi liber?apoi,poti merge sa iubesti pe cine vrei tu...

intrebam si eu,fara sa-ti traiesc viata,ca nici tu nu ai trait-o pe a mea.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#14 2017-07-31 00:19:25

shadowshadow
New member
De la: iasi
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 19

Re: il iubesc dar amandoi suntem casatoriti

Personal, nu as numi "lasitate" atitudinea lui, cred ca in relatia voastra, pur si simplu, unul iubeste mai mult decat celalalt. Curios este faptul ca el nu vrea sa recunoasca, intre 4 ochi, ceea ce simte iar motivele pot fi mai multe, ori nu vrea sa te raneasca cu adevarul/realitatea, ori e constient de faptul ca la varsta pe care o are nu mai poate fi implinit, din toate punctele de vedere, alaturi de tine. Inteleg ca i-ai spus ce simti, i-ai spus si ce vrei de la el? Sex? Prietenie? Relatie? Casnicie? Copii? Le-a refuzat pe toate?

P.S. Indiferenta fata de el, cum ai spus, nu poti sa fii pentru ca iubesti. Undeva am vazut scrise aceste cuvinte: cine iubeste, iarta, iar cel ce iarta de prea multe ori, inceteaza sa mai iubeasca.

Ultima oara a fost editat de shadowshadow (2017-07-31 00:22:06)

Offline

 

#15 2017-08-03 17:55:52

crina2734
Membru
Inregistrat: 2017-07-28
Mesaje: 2

Re: il iubesc dar amandoi suntem casatoriti

shadowshadow a scris:

Personal, nu as numi "lasitate" atitudinea lui, cred ca in relatia voastra, pur si simplu, unul iubeste mai mult decat celalalt. Curios este faptul ca el nu vrea sa recunoasca, intre 4 ochi, ceea ce simte iar motivele pot fi mai multe, ori nu vrea sa te raneasca cu adevarul/realitatea, ori e constient de faptul ca la varsta pe care o are nu mai poate fi implinit, din toate punctele de vedere, alaturi de tine. Inteleg ca i-ai spus ce simti, i-ai spus si ce vrei de la el? Sex? Prietenie? Relatie? Casnicie? Copii? Le-a refuzat pe toate?

P.S. Indiferenta fata de el, cum ai spus, nu poti sa fii pentru ca iubesti. Undeva am vazut scrise aceste cuvinte: cine iubeste, iarta, iar cel ce iarta de prea multe ori, inceteaza sa mai iubeasca.

Cu ce realitate sa ma raneasca? Cea pe care o stim amandoi? Aceea in care suntem amandoi sortiti unui caz pierdut in mintea lui? Am stat de vorba intre 4 ochi si i-am spus clar ca vreau sa traiesc un moment de neuitat alaturi de el. Un moment!! O zi , o noapte!Nu o viata! Nu i-am cerut sa ma iubeasca asa cum il iubesc eu de ani de zile, dar nici nu ma voi umili sa insist. Pur si simpliu mi-a dat de inteles ca are si el o afectiune pentru mine dupa cum se comporta. Nu mi-a zis ca nu ii place de mine, din contra, mi-a zis ca sunt atragatoare, nu mi-a zis ca nu vrea sa ne iubim pentru ca nu ma doreste, ci pentru ca, citez,, daca o sa ne placa?'', nu ma evita, din contra, atunci cand eu incerc sa-l evit vine la mine si ma ia cu faze de genul ,, ce fitoasa esti..''.Este pur si simplu cameleonic, este toxic pentru mine si recunosc ca nu sunt fericita nici alaturi de sotul meu pentru ca poate am facut 2 greseli mari. Pe langa faptul ca m-am indragostit de cine nu trebuie, m-am si casatorit cu cine nu trebuie.Am un copil pe care il ador...asta e ...suport consecintele, dar nu am considerat 1 minut ca ceea ce ar fi putut exista intre mine si acel barbat ar fi distrus vreo familie. Eu am considerat ca fiind un semn de  maturitate si curaj sa zic lucrurilor pe nume si sa fac ceea ce simt dupa 6 ani de visat.. Asta e...dragoste cu forta nu se poate..

Offline

 

#16 2017-08-04 18:16:47

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: il iubesc dar amandoi suntem casatoriti

Buna Crina, esti constienta ca alegand sa postezi pe un forum poti da de mai multe pareri, critici, sustineri . Fiecare dintre noi stie ce e mai bine in sufletul ei . Mie imi e greu sa iti inteleg situatia , nu m'am aflat niciodata intr'o astfel de situatie, si nici nu mi'as dori. Nu stie nimeni prin ce treci ,cum este in familia ta , cum este sotul tau . Dar ce as face eu , in primul rand , as discuta serios cu sotul meu , sa ii spun sincer ce am pe suflet , mai ales daca ai spus ca nu esti fericita alaturi de el. Sa vezi daca mai e o cale de rezolvare .  Cred ca daca si sotul tau ar avea asemenea ganduri , ai prefera sa fie sincer cu tine ,nu ? Tu cum ai prefera ? Pana la urma este hotararea ta ce faci si ce ai de gand sa faci . Eu nu doresc sa critic , asta a fost strict parerea mea(ca si in primul mesaj de mai sus) si ce as face eu  wink

Ultima oara a fost editat de Alexandra.rosca (2017-08-04 18:21:18)


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

#17 2017-08-05 07:09:39

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: il iubesc dar amandoi suntem casatoriti

Draga mea, colegul tău este o iluzie.... exista atracția pe care tu nu o ai cu soțul tău, iar colegul are aceasta atracție... atât.... însă atracția, iluzia este înșelătoare, este posibil ca ceea ce crezi tu ca simți sa nu coincidă cu realitatea ... asta în cazul în care te decizi sa faci pasul de a fi cu el o noapte... Pe de alta parte nu e corect față de familia pe care o și soț și copil. Crede-mă ca te înțeleg destul de bine. Sfatul meu este sa discuți cu mintea ta, sa te uiți bine la soțul tău și motivul pentru care l-ai ales ca să formați o familie și dacă îți dă cu rest, repeta procedura  pana când vei înțelege ca adevărata comoara sunt ei...


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.