homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Grapefruit


#1 2017-07-07 12:49:22

Marina1994
New member
Inregistrat: 2016-11-02
Mesaje: 8

Grapefruit

Buna fetelor.Iau Yaz de 2 ani, si vreau sa mananc putin gref , doar jumatate , la 10 ore distanta de a lua pastila, 4 zile dupa menstruatie.Are ceva ca mananc jumatate?Sau sa nu mananc deloc ca poate afecteaza? Multumesc

Offline

 



#2 2017-07-07 13:04:23

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: Grapefruit

Teoretic jumatatea aia nu ar scade efectul.acum tu hotarasti daca merita sa verifici teoria smile

Offline

 

#3 2017-07-07 13:07:04

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Grapefruit

eu mancam aproape zilnic grapefruit pe perioada utilizarii anticonceptionalelor. dupa ce n-am mai luat am aflat ca ar putea scadea efectul...nu am ramas insarcinata decat cand am vrut.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#4 2017-07-07 13:08:51

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: Grapefruit

Just,ai avut noroc.eu nu as sfatui pe nimeni sa faca ce ai facut tu smile

Offline

 

#5 2017-07-07 13:45:14

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Grapefruit

pai probabil ca si la grapefruit e la fel ca si in cazul ananasului mancat in timpul sarcinii. probabil trebuie sa mananci o cantitate mare sa influenteze efectul pastileor. zic si eu, altfel ar trebui trecut in prospect: aveti voie 3 cm patrati de grapefruit, etc, e multa lume consumatoare de acest fruct. asta, la nivel de teorie nu neaparat de aplicat.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2017-07-07 13:59:49

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: Grapefruit

Sunt studii care arata influenta lui negativa.grefele stimuleaza metabolismul de la nivelul ficatului si de aici problema pt ca ac acolo se absorb.poate tu ai un anumit tip de metabolism si de aici "norocul"tau.ideea e ca in cazuri de genul asta nu stiu cat de ok e sa ne impartasim experienta.sunt fete care pot sa citeasca asta si sa se apuce sa consume grefe.si personal nu as risca sa ma simt vinovata de eventualele consecinte.sfatul medical trebuie sa fie obiectiv si in stransa legatura cu o realitate medicala,stiintifica,neinfluentat de experienta noastra personala.
Acum revenind la partea teoretica,grefele scad efectul ac daca sunt consumate regulat si in cantitate mare,dar si asta este influentata de metabolism care poate sa fie rapid sau lent.

Ultima oara a fost editat de daenarys14 (2017-07-07 14:00:48)

Offline

 

#7 2017-07-07 14:11:21

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Grapefruit

al meu metabolism e lent plus diverse afectiuni. eu totusi raman la parerea ca jumatate de grapefruit efectiv nu are cum sa scada efectul la anti. nici chiar unul. altfel ar trebui sa fie trecut in prospect. la cele care spun ca s-a intamplat de la grapefruit cred ca a fost un cumul de factori, nu doar fructul. repet, e opinia mea de bun simt dar o sa studiez problema sa vad daca am sa gasesc un articol isi dintr-o revista buna, nu de pivnita, in care sa fie studii concrete despre efectul cantitatii de grapefruit asupra eficientei anticonceptionalelor. revin.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#8 2017-07-07 14:23:36

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: Grapefruit

http://www.healthline.com/health/birth- … th-control
Eta ca ne agitam degeaba lol cica doar agraveaza anumite efecte secundare daca bei suc de grefe.acum cativa ani era si partea de scadere a contraceptiei.se mai razgandesc si ei lol
Si studiul https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3589309/

Ultima oara a fost editat de daenarys14 (2017-07-07 14:31:10)

Offline

 

#9 2017-07-07 14:31:53

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Grapefruit

deci, singurul articol isi notabil este despre portocale, niciun articol combinat grapefruit-anti si am dat diverse combinatii de cautare. deci, eu ma retrag ca stiinta nu zice nimic despre acest fruct si alt articol in afara de articole isi eu nu iau in seama.

chiar degeaba ne agitam, probabil trebuie sa mancam vreo plasa de grapefruit sa influentam ceva.

Ultima oara a fost editat de just_me29 (2017-07-07 14:35:25)


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#10 2017-07-07 14:35:41

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: Grapefruit

Citeste-l pe cel facut in canada smile
Nu o plasa,2 pahare de suc pe zi,se pare lol

Ultima oara a fost editat de daenarys14 (2017-07-07 14:38:44)

Offline

 

#11 2017-07-07 14:56:07

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Grapefruit

la denumiri de medicamente nu ma pricep, dar nici nu reusesc sa identific contraceptive pills sau ceva substanta active din contraceptive in cele 3 tabele din articol. daca tu ai gasit cu doua pahare de suc tot rezulta nimim 3 fructe destul de mari sa faci 2 pahare de suc. concluzia, o juma de amarat de grapefruit poate sa manance orice tematoare in ale graviditaii, linistita. chiar si unul. in in articolul cu portocalele era vorba ca un fruct nu influenta nimic eliminarea de ceva compusi in cmbinatia cu anticonceptionale, ceva urme se eliminau la consumul de suc, unde intra multe fructe. concluzia, zic eu, nu trebuie sa te simti vinovata ca citeste careva ca eu mancam un grapefruit si nu am patit nimic. nici nu aveam cum.

Venous
thrombosis
Ethinylestradiol26 Whole fruit, 1 fruit/d for breakfast
for preceding 3 d

asta am vazut acum. dar, in tromboza venoasa, nu in efectul de contraceptive.

Ultima oara a fost editat de just_me29 (2017-07-07 14:58:51)


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#12 2017-07-07 15:09:11

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: Grapefruit

Am zis mai sus ca nu mai vb de scaderea efectului contraceptiv,ci de accentuarea unor efecte secundare.daca bei suc e nevoie de 2 pahare,iar un fruct este suficient.deci ne-am lamurit si cu cantitatea si care e influenta grefei asupra contraceptivelor si durata.
Departe de mine sa ma simt eu inovata,nu asta am vrut sa transmit in mesajul respectiv smile

Ultima oara a fost editat de daenarys14 (2017-07-07 15:10:33)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.