homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45-69


#1293 2017-07-09 11:18:53

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

angel, cum te mai simti? bebe ce face? puss
cmin, cred ca acum se fac preventiv
maria,  nu sunt niste injectii normale. parca era un ac mic de tot si nu simteai nimic.
caty, tu cum mai esti?

Offline

 



#1294 2017-07-09 15:00:58

caty30
Full member
Inregistrat: 2013-08-07
Mesaje: 564

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Raaluuk sunt bine dar obosesc mereu nu mai pot face chiar nimic în casa nici măcar mâncare, am fost azi dimineață la piață credeam ca nu mai ajung deși nu e departe de noi. Ma ia câteodată și niște bufeuri de căldură de zici ca iau foc deși în casa nu e f cald maxim 28 avem acum. Bebe e foarte vioi misca toată ziua baga piciorușele la coaste dar nu lovește tare. Joi cred ca ma duc și eu la dr trebuia miercuri dar amân o zi sa se poată soțul învoi sa meargă cu mine probabil vom discuta și vom stabili data nașterii el cică o va întreba dacă totul e bine cu bebe și nu întra în suferință nu l poate lasa pana pe 2 august sa între și el în concediu rotfl2. Mi e foarte frica deja am început sa număr zilele. Tu cum mai ești??


After all,tomorow is another day!!

Offline

 

#1295 2017-07-09 15:32:14

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Multumesc cmin.Injectiile in burta pt anticoagulare se fac la orice operatie din cate stiu eu.

Fetelor puss ma simt ok,a durut mai tare in prima zi cand ma ridicam si stateam in picioare.Am si burtiera,azi am facut dus si am dat-o jos putin si fara ea e mult mai bine,nu ma durea mai deloc.Dar trebuie sa o port 6 saptamani sad .In fiecare zi e tot mai ok.Daca luam calmante imi era mai usor,dar le-am refuzat.,doar in prima noapte am luat .
Bebe  are un inceput de icter sad .Sa vedem cum ii ies maine analizele si daca e ok plecam acasa.
Inca am colostru,dar multisor,doar ca bebe e cam lenes,nu prea vrea sa traga,m-am tot chinuit cu el si tot lp a papat.Astazi am primit un mamelon din silicon si cu asta vad  ca papa.Acuma doarme la mine in brate hjarta .

Ultima oara a fost editat de fallen_angel (2017-07-09 15:38:48)


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#1296 2017-07-09 18:53:23

caty30
Full member
Inregistrat: 2013-08-07
Mesaje: 564

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Angel bine ca îți dă voie sa faci dus nu ma asteptam. Multa sănătate și ție și lui bebe.


After all,tomorow is another day!!

Offline

 

#1297 2017-07-09 21:33:05

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Fallen insista cu sanul puss

Eu n am facut nicio injectie la prima ceza...mi se pare o prostie sa iti dea asa preventiv... o fi noul trend acum... vedem

Fete la 10 + n ai cum sa l simti pe bebe, nu? La A am simtit ceva la 11+  si apoi la 17s dar mi s a parut diferit de gaze...


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1298 2017-07-09 23:03:26

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Sunt obligatorii anticoagulantele. Sangele trebuie sa se elimine, nu sa se coaguleze.
Angel, felicitari!! Sa creasca mare si sa fie sanatos. E lenes de la icter. Pune l la san si o sa fie bine.

Offline

 

#1299 2017-07-10 01:16:14

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Fallen, felicitari!!!
Eu ceream calmant impreuna cu injectia pt. contractarea uterului si le baga pe amandoua intr-o siringa. tongue

Mie nu mi-au facut in burta la niciuna dintre nasteri, doar in umar. 6 sau 7 injectii au fost, iar dupa a doua nastere mi-a mai dat sa fac 3 acasa.
Cmin, se face anticoagulant dupa orice interventie chirurgicala. Si la fracturi am mai auzit, ca sa previna cheagurile de sange.

La prima nastere am avut de facut antibiotic si venea asistenta la mine cu 3 siringi: una pe branula (antibioticul), una in posterior (pt. contractarea uterului - Ergometril cred ca se cheama) si una in umar (anticoagulantul). Si inca se vedeau vanataile de la injectiile cu Sulfat de Mg pe care le facusem cu o luna inainte. Poligon de trageri. rotfl


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1300 2017-07-10 06:26:55

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Habar nu am avut ... ergomet luam pe gura, la fel si calmant ...
Sau poate nu tin eu minte...


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#1301 2017-07-10 10:08:32

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

neata fetelor!
caty, cate saptamani ai avea pe 2 august? eu fizic sunt bine. mai rau stau cu psihicul. azi am 31 de sapt si sper sa reusesc sa-i tin pana la 36 macar.
angel, o sa se obisnuiasca bebe cu sanul. si eu tot cu mamelon din silicon am inceput ca nu putea fata sa prinda fara. mie mi-a venit laptele in a 3 zi cand am plecat acasa.
eu am comandat 2 biberoane cu flux foarte lent. mai bine sa fiu pregatita. nu cred ca am cum sa-i hranesc pe amandoi in acelasi timp pentru ca la fata nu am avut lapte decat intr-un san. din celalalt abia scoteam 5ml. pompa am manuala si daca o sa fie nevoie o sa imi cumpar electrica dupa.

Offline

 

#1302 2017-07-10 12:24:08

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Multumesc frumos fetelor puss

Mi-a venit si lapticul astazi,imi curg sanii non stop,sunt tari si durerosi.Am reusit sa ii dau bine sa pape astazi,dar cu mamelon.
O sa cumpar si eu.
Oricum,astazi plecam acasa  happy
Ralu,si eu am un biberon cu flux f lent,m-am muls in el ieri si i-am dat la bebe chicot


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#1303 2017-07-10 14:01:53

caty30
Full member
Inregistrat: 2013-08-07
Mesaje: 564

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Raaluuk pe 2 august as face 39 de săptămâni și 2 zile dar nu știu dacă rezist pana atunci sau sa nu între bebe în suferință. Bănuiesc ca ma va chema și sapt viitoare sa i monitorizeze bătăile inimii asa știu ca se face. Mai ai puțin și tu trece timpul imediat. Angel bine ca a venit lăpticul. Ai fost mulțumita de clinica pana la urma? Ai avut rezerva au dat voie peste noapte sa stea soțul sau alta ruda cu tine? După operație la terapie ți l au lăsat noaptea cu tine?


After all,tomorow is another day!!

Offline

 

#1304 2017-07-10 14:47:43

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

caty, dar nu e mult 39 si 2 zile. depinde si de tine cum o sa te mai simti. ti-am zis ca eu am nascut la 40 prima oara si ea ar mai fi stat chicot dar da, mergeam in fiecare sapt la control si ii monitoriza bataile
angel, acomodare usoara acasa puss

Offline

 

#1305 2017-07-10 15:22:31

caty30
Full member
Inregistrat: 2013-08-07
Mesaje: 564

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Raaluuk as vrea f mult sa rezist pana atunci as conta pe ajutorul soțului, pe mama și soacra nu ma pot baza locuiesc departe la tara vor veni doar când ma voi externa sa ne arate cum se face baita, mama eventual vreo 3 zile sa ne facă mâncare dar nici nu mi doresc sa stea prea mult vreau sa stam doar noi 3 liniștiți rotfl2 . Îmi e mila de miki și Tomi pisicii noștri la început nu ii  primim în camera unde voi dormi eu cu copilul vor sta în cealaltă cameră și pe balcon pana când mai creste bebe un pic și și dezvolta sistemul imunitar.


After all,tomorow is another day!!

Offline

 

#1306 2017-07-10 22:45:21

MariaD
New member
Inregistrat: 2014-03-08
Mesaje: 40

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Au doamne, cate injectii !!!! grater( nici nu vreau sa ma mai gandesc. Citisem ca la placenta previa totala, daca imi ramane asa pana la sfarsit, se face doar cezariana si si cu muuulte transfuzii de sange ( se pierde fff mult sange la dezlipirea placentei) .........deci nici nu vreau sa stiu cate ace'n cur o sa imi iau dupa ......offffff ....ce nu facem pt mogaldetele noastre ?!?! grater

Inca o intrebare care ma bantuie de cateva zile...desi e f devreme lol ...voi cu ce scoateti bebeii din spital? Scoica, landou?? Am inteles ca in scoica tre tinuti maxim 30 min/zi ....pai si eu fac 1 ora de la spital pana acasa ....si oriunde as merge dupa...deci nu tre sa apelez la scoica ca si scaun de masina?? Landoul nu e safe cred....iar scaunul de masina e mai rau ca scoica ( sta sezut) .....deeeeeeci??

Offline

 

#1307 2017-07-11 00:52:03

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Maria, la primul copil, am tinut-o in brate pana acasa. Nu era legea cu obligativitatea scaunului auto si presupun ca eram si noi mai inconstienti.
Pe bebe doi l-am scos in scoica. Teoretic, dupa cele 30 min, trebuie sa opresti si sa scoti copilul din scoica pt. cateva minute. Exista si landouri cu sistem de prindere in centuri, insa nu sunt considerate sigure. Varianta cea mai ok pt. transport este scoica sau scaun auto 0-18kg cu insert pt. nou-nascut.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1308 2017-07-11 02:04:23

MariaD
New member
Inregistrat: 2014-03-08
Mesaje: 40

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Merci de raspuns !!! Dar ma lasa sa scot copilul din spital in brate, daca eu in masina am scaun 0-x ?? Eventual pot folosi un cos Moise(cel de nuiele, in care doarme in primele luni, fara centuri)

Deasemenea....are cineva scaun pt 0+? Este ok pt nou nascuti? Din poze pe net nu imi pare ca sunt destul de inclinate..si par sa forteze nou nascutul sa stea sezut. Eventual o sa caut unul in magazin..sa il verific..

Ideea e ca stand la 50 km de oras, pt mine scaunul de bebe pt masina e cel mai important, mai important decat caruciorul sau alte gadgeturi. Asadar incerc sa gasesc unul care sa satisfaca ambele nevoi: scosul bebelui din spital, condusul pana acasa si apoi folosirea constanta a scaunului. Mai ales ca imi doresc pe cele mai sigure, cu iso fix ...care costa undeva la 1000 lei.... Nu mi as permite sa cumpar si scoica isofix si scaun copil isofix...de aceea as merge din prima pe scaun 0+.

Offline

 

#1309 2017-07-11 03:03:43

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Daca esti in Ro, te lasa sa-l scoti in brate, in landou, cum vrei tu.
Eu am scaun 0-18 kg si, intr-adevar, nu mi s-a parut ok de la nastere. Intre timp am inteles ca au aparut unele cu un insert care mai "indulceste" unghiul si nu mai sta bebe chiar la 90 de grade. Noi am pus fetita in el la 4 luni si l-am folosit pana la 4 ani si jumatate. Baietelul are 5 luni si ne gandim serios sa trecem la scaun pt. ca nu ii place deloc in scoica si parca nici nu prea mai are loc...
Asa am avut la fetita: http://www.smart-baby.ro/produs/scaune- … /2623.html

Si asta este model mai nou, mult mai ok pt. nou-nascut: http://www.smart-baby.ro/produs/scaune- … 13805.html

La baietel avem scoica de la caruciorul asta: http://www.smart-baby.ro/produs/modular … 10341.html

Ma tot tin sa-ti spun de placenta. La a doua sarcina am avut placenta jos pana la 22s (diagnosticul de placenta previa se pune dupa 20s). Nu acoperea complet colul dar era foarte jos iar dr. se mira la fiecare ecografie cum de nu am sangerari. Intre 19 si 22s a urcat.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1310 2017-07-11 07:27:34

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Neata

Maria eu pe A l am scos in brate si apoi in landou pe care l am blocat in scaunul din fata... am mers 15 min prin oras ce i drept. Scaunul o+ l am folosit de la 6 luni, pana atunci landou si scoica.


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#1311 2017-07-11 11:12:54

MariaD
New member
Inregistrat: 2014-03-08
Mesaje: 40

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Multumesc de incurajare Katey....doamne ajuta sa fie asa si la mine....desi dr mi-a zis de la 7 saptamani ca o sa am placenta jos...pt ca sarcina s-a asezat fff jos (e efectiv la osul pubian..cand mi a facut eco pe acolo cauta cu aparatul...sa nu zic de durerile de os pubian si ligamente pe care le am de la 13 sapt). La 12 sapt a spus ca e jos..se formase...iar la 15 sapt cand am fost ultima data a zis ca efectiv inconjoara copilul..si e exact pe mijlocul colului, iar sansele sa se ridice...sunt aproape 0. Inca nu am avut sangerari, dar stau cuminte la pat majoritatea timpului. Abia astept morfologia la 20 sapt sa vedem daca a miscat vre-un pic de pe col.

Scoica de la carut, fara isofix, are vreun sistem de prindere cu centura masinii? Cum se fixeaza pe.scaun? Sa nu devina o mare ghiulea la o frana....

Ultima oara a fost editat de MariaD (2017-07-11 11:13:59)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.