homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45-70


#1312 2017-07-11 11:25:47

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

buna fetelor!
anna, ce mai faci? ai nascut big_smile
caty, din pacate, la inceput o sa fie putin mai greu cu animalele. dar sa vezi ce frumos o sa fie cand o sa creasca bebe hjarta a mea trage pisica de coada si vrea sa o alerge cainele. de caine o tin mai la distanta ca are vreo 30kg si o darama lol
MariaD, prinzi scoica in centurile de la masina. ar trebui sa-ti arate pe cartea de la carut. eu am una cu isofix si un fara. asa ca acum nu mai trebuie sa cumpar.
oricum bebe sta mai bine in scoica decat in brate. mai ales daca faci cezariana. e mai greu si pentru tine

Offline

 



#1313 2017-07-11 12:56:01

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

maria, se prinde cu centura. ai indicatii pe scoica.

Offline

 

#1314 2017-07-11 21:45:03

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Maria, caut sa vad daca am vreo poza.
Partea centurii care vine in diagonala peste trunchi se prinde prin spatele scoicii. Cea care vine peste picioare se prinde peste scoica in zona picioruselor lui bebe.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1315 2017-07-12 20:33:47

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Caty,am fost multumiti,nu chiar 100%,dar oricum nu se compara cu spitalul de stat.Rezerva mai costa 900 lei in + si nu am vrut sa dau,ca si asa am ajuns mult mai scump decat am crezut initial.Am mai stat cu o fata in salon,dar am avut noroc ca era super ok,am avut cu cine povesti.Sotul nu a avut voie noaptea,dar a stat toata ziua,seara la 11 il trimiteau asistentele acasa lol
Bebele doar ziua l-am tinut cu mine pt ca nu as fi putut sa am grija de el,abia ma ridicam din pat de durere,laptic ioc,deci l-as fi tinut degeaba ca tot trebuia sa chem asistentele sa ii dea lp.Desi a fost greu,in prima noapte nu am dormit nicio secunda de dorul lui,apoi mi-am dat seama ca trebuie sa ma recuperez ca sa fiu cat mai bine pt cand mergem acasa si bine am facut.

Tu cum te mai simti?Anna cum esti,ai nascut?Ralu,tu cum mai esti?
Va pup puss

Ultima oara a fost editat de fallen_angel (2017-07-12 20:35:18)


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#1316 2017-07-12 21:10:47

caty30
Full member
Inregistrat: 2013-08-07
Mesaje: 564

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Angel foarte scumpa rezerva ma asteptam sa fie inclusa în prețul pachetului de naștere după ce ca le dai o grămadă de bani măcar o rezerva putea sa ți dea. Și aici la maternitatea de stat sunt rezerve dar cred ca voi opta tot sa împart camera cu alta fata mi e frica sa nu mor de plictiseala singura. Aici după ce te da pe camera ți l lasă și noaptea te chinui mult cu el ești operata nu ai lapte și el plânge mititelul și nu știi ce sa i faci asa ca a fost mai bine ca ți l a luat noaptea. Noi suntem bine mâine suntem programați la dr vedem când stabilim sa vina Sebi as fi vrut pe 1 sau 2august dar vedem cum vrea și el rotfl2 . Annabel tu ce mai faci ai născut???


After all,tomorow is another day!!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1317 2017-07-13 01:31:47

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Cat mi-as fi dorit eu sa am fetita langa mine, in salon, la prima nastere!
La a doua s-au oferit sa-l ia peste noapte "sa ma pot odihni" si am refuzat. smile


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1318 2017-07-13 01:52:30

caty30
Full member
Inregistrat: 2013-08-07
Mesaje: 564

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Katey depinde de mămica cât de puternica e. Eu am o cunoștință a născut acum 2luni jumate în prima noapte petrecuta cu el când a dus o pe salon a plâns bebe toată noaptea și a dat o peste cap și pe ea practic plângeau amândoi ca nu știa ce sa mai încerce sa facă sa nu mai plângă. Imaginea asta m a dat peste cap sper ca eu sa nu reacționez asa dar na știu eu hormonii.... S a dus noaptea la asistente sa le spună ca plânge și ce poate sa i facă ele foarte înțepate (cred că dormeau și le stricase somnul ca doar de asta iau salariu sa doarma) și i au spus ca nu au ce sa i facă dacă plânge. Nici măcar un pic de compasiune și le dăduse și o grămadă de bani..


After all,tomorow is another day!!

Offline

 

#1319 2017-07-13 08:57:53

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Katey,poate tu ai putut sa alaptezi,daca as fi putut si eu l-as fi tinut.
Nu vrea sa ia sanul,am mameloanele prea groase pt el cred,ma chinui sa pompez si ii dau din biberon sad .Mi-ar fi asa simplu sa pot alapta.
Ralu,tu cum puneai mameloanele alea ?ca nu reusesc nici cum sad


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#1320 2017-07-13 11:19:50

caty30
Full member
Inregistrat: 2013-08-07
Mesaje: 564

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Bună dimineața fetelor. Am fost și eu la dr bebe e bine la 36 de săptămâni și 3 zile are 3,300 kg. Am stabilit sa l lăsăm pana la 39 de săptămâni și pe 1 sau 2 sa l scoatem dacă vrea sa stea pana atunci. Între timp mi a zis ca dacă ma apuca contracțiile sa o sun la orice ora. Raaluuk tu cum te mai simți? Vroiam sa întreb dar nu știu pe cine  când scriu pe forum îmi arata eroare și nu mi afișează mesajul.


After all,tomorow is another day!!

Offline

 

#1321 2017-07-13 12:36:03

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

buna fetelor. ma simt destul de bine. astept sa mai treaca o luna si apoi au liber sa vina cand vor smile au program de miscare intre 2-4 dimineata ca sa nu dorm prea mult chicot
angel, eu il foloseam numai la un singur san. la celalalt era format, numai laptele lipsea. ieseau cateva picaturi si a mea fata niciodata nu a stat sa traga in gol...incepea sa planga pana ramanea fara aer. asa ca incercam sa-l stimulez cu pompa...dar fara rezultat.
in celalat aveam destul lapte, dar nu putea sa prinda sanul asa ca am folosit mamelonul. il atasat pe san si il stimulan ca sa il umplu cu lapte si abia dupa acceea o puneam pe fata. ma ajuta sotul ca sa o fixez. dupa aceea se forma un vid cand tragea si reusea copilul sa goleasca sanul. dupa vrea 2 sapt n-am mai avut nevoie de el dar tot mai scoteam inainte cu pompa 5-10ml ca sa poata sa il prinda.
caty, a crescut mare bebe. iti doresc sa stea pana pe 1 sau 2
nici eu n-am avut fata seara ca m-am simtit rau. mai mult ca sigur nici acum nu o sa am cum la cum se prezinta anemia mea sad

Offline

 

#1322 2017-07-13 13:03:49

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Buna fetelor.

Caty ,sper sa stea sebi al tau pana la 39s,al meu a fost grabit chicot

Am inteles Ralu,noi am tot incercat si nu am reusit sa il fixam.Mai inainte a reusit totusi sa pape de la san  happydance ,sunt asa fericita,sper sa fie ok in continuare big_smile


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#1323 2017-07-13 13:10:52

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

ma bucur. o sa vezi ca in curand o sa fie mai usor puss

Offline

 

#1324 2017-07-13 13:40:28

caty30
Full member
Inregistrat: 2013-08-07
Mesaje: 564

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Angel pe o parte si eu mi as dori sa fie ca la tine sa ma ia contracțiile și sa ma duc sa ma opereze. E cam aiurea sa stai sa numeri zilele pana la cezariana stai într o tensiune maxima părerea mea. Da nici cunoștința asta a mea nu avea lapte de asta cred ca ii plângea. După aceea a doua zi i a dat o asistenta lapte cred ca i a dat  prea mult ca să tacă și s a imbalonat în burtica de s au speriat au crezut ca are ceva la burta au fost nevoiti sa i facă radiografie dar nu avea nimic.


After all,tomorow is another day!!

Offline

 

#1325 2017-07-13 20:51:38

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

buna seara burtici si mamici
luni, 10 iulie, am nascut si eu, o frumoasa fetita(copia fidela a primei mele fetite)  de 3kg si 50cm
toata noaptea de duminica am avut contractii la 10min, dimineata cand sa imi fac curaj sa merg la spital s-au oprit..apoi in 2 ore au revenit la 5minute si am plecat la spital.a durat putin procesul, dar a fost destul de dureros.partea buna e ca totul se uita dupa nastere si acum ma simt f bine.
azi la pranz am ajuns acasa, suntem bine, de miercuri am si lapte(pana atunci doar colostru)

maria, persoanele care nu au masina sau chiar cele de la tara, ele cum scot copiii?in brate smile.si noi tot in brate am scos fetele..nu stiu insa cum voi face..ma bazam pe scoica, care se da f mult pe spate..dar nu o pot pune momentan in ea..ma mai invart maine pe langa masina poate nu e pusa bine..daca nu, trebuie sa folosesc o luna obligatoriu landoul.landou care trebuie sa aiba centura aia, habar nu am daca se gaseste in ro
si landoul si scoica si scaunul au locuri speciale prin care treci centura/centurile de la masina, deci nu va fi o ghiulea, doamne fereste

angel am citit ca te mulgi.f bine, iti tin pumnii sa reusesti sa il si atasezi la san. ia legatura cu un consultant in alaptare

da-i cu lingurita laptic, sau cu un pahar miiiiic de shot, nu cu biberonul. multa bafta!!

Ultima oara a fost editat de annabel (2017-07-13 20:57:29)

Offline

 

#1326 2017-07-13 22:27:14

caty30
Full member
Inregistrat: 2013-08-07
Mesaje: 564

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Annabel felicitări! Sa va trăiască fetitele și sa va bucurați de ele! Bine ca nu te ai chinuit mult și ai născut repede! Personal admir toate fetele care nasc natural! Eu pana acum vroiam cezariana din teama de durere astăzi mi a zis ca am circulara de cordon nu cred ca puteam oricum. Cred ca eu urmez deja am început numărătoarea inversa.   disperat


After all,tomorow is another day!!

Offline

 

#1327 2017-07-14 00:21:01

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Fallen, in prima zi am avut doar colostru si nici de-ala cine stie ce, a cam tras in gol dar il puneam la san cum incepea sa se foiasca, sa stimuleze. Ma "incuraja" o asistenta ca sa stau linistita ca, la cat e de mare, nu voi avea niciodata lapte "sa-l satur".  spranceana
Daca ti se pare ca nu poate deschide gurita suficient ca sa prinda sanul, ia legatura cu un consultant in alaptare. Te poate ajuta cu pozitia la san si il poate verifica de fren.

Si, cum zice Anna, incearca sa nu-i dai cu biberonul...


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1328 2017-07-14 08:03:26

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

anna, felicitari puss sa fie sanatoasa si sa va bucurati de fetite. Cea mare ce spune de surioara?
eu nu stiu ce hainute sa cumpar ca sa-i scot din spital. ma gandesc sa nu le fie frig in maneca scurta. cred ca iau mai multe si sa vad ce spun si asistentele...

Offline

 

#1329 2017-07-14 11:35:20

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

sad katey, of ce asistenta
a mea a primit lp(cu lingurita)doar luni pana a ajuns la mine(ora 21-22).de atunci nimic.doar la san.ba colostru, ba stimula sanul in gol.marti ne-am chinuit la pranz si noaptea cate 4h de stat doar la san ..dar cine era fericita miercuri??? lol mandra mea(si eu pe langa ea)
si noi mergem luni cu un miiic fren, mai bine ne luam de o grija decat sa stau sa ma gandesc"ce ar fi fost daca il taiam?"
multumim fetele
raluk, e ff incantata.mi-a fost atat de dor de ea, am gasit-o atat de "mare" si desteapta si frumoasa si si si lol si parca vorbeste mai mult, mai bine..trebuie avut mare grija sa o dragalim mult , ca imediat sesizeaza daca cineva sta prea mult cu cea mica
daca scanceste cea mica, fuge repede"ce e?ce e?" ma striga , imi arata..speram sa fie bine.azi s-a trezit la 6:50 a venit la noi in camera(eu am plecat in alta camera cu cea mica):"buna didineata mami.ce face bb?a, doarme?"si a urmat o portie de joaca lol.asa as mai fi dormit, cea mica a mai dormit inca 2h lol
eu am scos-o in body cu maneca scurta, sosetele(i se invinetesc talpile) si un scutec de finet fff subtire deasupra.dar cat am mers pe jos pana la masina?si asa era ffff cald
caty iti tin pumnii!! multumesc

ah si apropo de spital de stat.a fost super! ca la privat, as putea zice(desi nu am fost la privat spitalizata niciodata).curatenie, amabilitate, igienizare, totul nou, personal super ok, nu am dat bani, salon de 3 paturi cu baie cu dus, toaletare zilnica a mamei si a bebelusului,sfaturi legat de alaptare si ingrijire bb

Ultima oara a fost editat de annabel (2017-07-14 11:37:52)

Offline

 

#1330 2017-07-14 15:19:58

caty30
Full member
Inregistrat: 2013-08-07
Mesaje: 564

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Annabel ce condiții de vis spui tu acolo. Aici la noi e de neimaginat asa ceva le dai bani și tot expeditiv te tratează, sotul nici nu e de acord sa le dau decât la doctori și anestezist. De curat e curat tot asa saloane cu 3 paturi și baie proprie dar personalul lasă mult de dorit. Tu ești din București? (dacă poți spune). Noroc cu voi fetelor asa mai aflu și eu câte ceva chestia cu lăsatul copilului sa suga în gol ca să stimuleze lactația chiar nu o știam e bine de știut.


After all,tomorow is another day!!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.