homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Probleme cai urinare-5


#77 2016-11-08 07:11:39

Mihaela2803990
New member
Inregistrat: 2016-09-12
Mesaje: 6

Re: probleme cai urinare

adri_d a scris:

Mihaela, daca ai simptome similare cu cele descrise de mine, ai grija ce mananci, nu bea sucuri acidulate, nici macar apa minerala, fara mancare picanta si bea multa multa apa plata sau de la robinet. Incearca sa mananci in general produse alcaline, gasesti liste si informatii pe net. Daca ai nevoie de mai multe detalii lasa-mi adresa ta de mail.

Mihaelamioaralg2@gmail.com
Din luna martie nu mai beau sucuri,decat daca mi l fac in casa,exclus acidulat.am devenita dependenta de apa,beau intruna.si totusi nu pot controla toate momentele cand ustura.am perioade cand n am absolut nimic si uit ce dificil este cand revin.am avut o perioada frica de a nu avea ceva grav,si ma duceam la doctori si am facut tot felul de analize,dupa fiecare spunandu mi se ca n am nimic .ultimul doctor mi a zis ca am vezica dilatata ,si mi a dat vit A si E. Si antibiotice ,desi. Mai luasem alte doua episoade de antibiotice fara nicio schimbare. .apoi i am explicat ca nu mi trece si mi a dat Betmiga pentru vezica hiperactiva,niciun rezultat desigur.e groaznic.vreau sa iau si tratament homeopat sper sa se amelioreze ,acum am niste suplimente .


Miha

Offline

 



#78 2017-11-12 00:02:00

Alemaria
Membru
Inregistrat: 2017-09-21
Mesaje: 4

Re: probleme cai urinare

heimdall a scris:

cu placere, sanatate multa, sper sa rezolvi  puss

Heimdall, am si eu exact aceleasi simptome ca si tine.. si deja nu mai stiu ce sa ma fac.
Spune-mi te rog mult, cum a evoluat la tine problema? Nu ai reusit sa scapi??

Offline

 

#79 2017-11-12 00:13:37

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: probleme cai urinare

Si pe mine m'a ajutat sa nu mai beau atat de mult sucuri acidulate...am simtit imediat diferenta. Inainte nu beam deloc deloc apa, 1 pahar ceeel mult pe zi , anul trecut aveam intr'una usturime la urinare , apoi am inceput sa beau cate o sticla de 1l pe zi si de atunci nu am mai avut deloc probleme... Conteaza mult alimentatia.. Eu de cand am schimbat alimentatia si am inceput sa beau apa, pot spune ca nu am mai avut deloc probleme.


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

#80 2017-11-12 00:15:59

Alemaria
Membru
Inregistrat: 2017-09-21
Mesaje: 4

Re: probleme cai urinare

Alexandra.rosca a scris:

Si pe mine m'a ajutat sa nu mai beau atat de mult sucuri acidulate...am simtit imediat diferenta. Inainte nu beam deloc deloc apa, 1 pahar ceeel mult pe zi , anul trecut aveam intr'una usturime la urinare , apoi am inceput sa beau cate o sticla de 1l pe zi si de atunci nu am mai avut deloc probleme... Conteaza mult alimentatia.. Eu de cand am schimbat alimentatia si am inceput sa beau apa, pot spune ca nu am mai avut deloc probleme.

Alexandra, te rog mult spune-mi tu ce simptome aveai initial de ai reusit sa le elimini prin simpla schimbare a alimentatiei?? Doar urinari frecvente..sau?

Offline

 

#81 2017-11-12 11:30:18

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: probleme cai urinare

Alemaria, pot spune ca incet-incet am reusit sa scap, mai am uneori simptome, dar de intensitate destul de mica... dar n-as putea spune de la ce, daca citesti in urma o sa vezi ca am luat foarte multe suplimente, remedii homeopate...
nu a fost ceva brusc, sa ma trezesc vindecata peste noapte, am inceput sa am simptomele mai rar, o data la 2-3 luni, apoi s-a mai diminuat... dar asta in decurs de mai bine de 5 ani
trebuie sa observi si ce alimente / bauturi / remedii iti fac rau (eu de ex aveam probleme si daca beam prea multa apa, daca mergeam apoi prea des la baie imi iritam vezica)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#82 2017-11-12 12:25:54

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: probleme cai urinare

Alemaria , timp de cateva luni , simteam usturime la urinare, mergeam des la toaleta si nu faceam aproape nimic.. credeam ca am racit sau am luat vreo infectie , probabil era si asta , am luat Nistatina ,mi'a  trecut atunci pe moment apoi dupa cateva saptamani iar au aparut acele usturimi , si tot asa timp de cateva luni...nu pot sa spun exact ca de la schimbarea alimentatiei, dar e clar ca m'a ajutat . Am renuntat in special la cola si la mancarea grasa . Acum recent , am avut iar un inceput de usturime la urinare, deja incepusem sa beau iar cantitati mai mari de sucuri acidulate , imediat cum am renuntat la ele si am inceput iar cu apa , nu am mai avut probleme .  Acum beau seara o caneta de cola si imi e suficient lol
Sper sa fie bine cat de repede si la tine smile


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

#83 2017-11-12 13:40:13

Alemaria
Membru
Inregistrat: 2017-09-21
Mesaje: 4

Re: probleme cai urinare

Alexandra.rosca a scris:

Alemaria , timp de cateva luni , simteam usturime la urinare, mergeam des la toaleta si nu faceam aproape nimic.. credeam ca am racit sau am luat vreo infectie , probabil era si asta , am luat Nistatina ,mi'a  trecut atunci pe moment apoi dupa cateva saptamani iar au aparut acele usturimi , si tot asa timp de cateva luni...nu pot sa spun exact ca de la schimbarea alimentatiei, dar e clar ca m'a ajutat . Am renuntat in special la cola si la mancarea grasa . Acum recent , am avut iar un inceput de usturime la urinare, deja incepusem sa beau iar cantitati mai mari de sucuri acidulate , imediat cum am renuntat la ele si am inceput iar cu apa , nu am mai avut probleme .  Acum beau seara o caneta de cola si imi e suficient lol
Sper sa fie bine cat de repede si la tine smile

Iti multumesc mult de tot pentru raspuns :-D
Doamne ajuta sa reusesc si eu sa scap de simptome

Offline

 

#84 2017-11-12 14:22:52

Alemaria
Membru
Inregistrat: 2017-09-21
Mesaje: 4

Re: probleme cai urinare

heimdall a scris:

Alemaria, pot spune ca incet-incet am reusit sa scap, mai am uneori simptome, dar de intensitate destul de mica... dar n-as putea spune de la ce, daca citesti in urma o sa vezi ca am luat foarte multe suplimente, remedii homeopate...
nu a fost ceva brusc, sa ma trezesc vindecata peste noapte, am inceput sa am simptomele mai rar, o data la 2-3 luni, apoi s-a mai diminuat... dar asta in decurs de mai bine de 5 ani
trebuie sa observi si ce alimente / bauturi / remedii iti fac rau (eu de ex aveam probleme si daca beam prea multa apa, daca mergeam apoi prea des la baie imi iritam vezica)

Multumesc muuult pentru raspuns, ma bucur tare ca ai reusit sa reduci simtitor simptomele, ma face si pe mine mai optimista in aceasta privinta... La mine dureaza de un an problema, in ultima vreme simt ca s-a agravat in sensul ca simt presiune permanentă pe vezica..iar la ovulatie am dureri foarte mari in zona inghinala cu radiere pe picior.. De asemenea, am dureri de cap aproape mereu si nu reusesc sa imi dau seama daca e de la cistita sau de la alte afectiuni (ex oftalmologice). Tu ai patit asa ceva? Iar in privinta tratamentelor homeopate..la cine ai apelat?

Offline

 

#85 2017-11-12 19:41:58

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: probleme cai urinare

Alemaria , de cat timp ai aceste probleme? Eu eram ingrijorata sa nu fie ceva mai mult decat o infectie...acum sunt linistita ca nu mai am nici un simptom, nu mai simt nici un deranj.  La medic ai fost?


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

#86 2017-11-12 22:26:35

Alemaria
Membru
Inregistrat: 2017-09-21
Mesaje: 4

Re: probleme cai urinare

Alexandra.rosca a scris:

Alemaria , de cat timp ai aceste probleme? Eu eram ingrijorata sa nu fie ceva mai mult decat o infectie...acum sunt linistita ca nu mai am nici un simptom, nu mai simt nici un deranj.  La medic ai fost?

Dada am fost. Uroculturile mele sunt toate sterile.. iar la sumar am doar un nr crescut de leucocite
Doamna doctor mi-a trecut la diagnostic: cistita interstitiala/ vezica hiperactiva (??)
Ajung, in urma celor citite pe internet..sa cred ca e prima varianta. Desi e foarte ciudat ca la un moment dat aveam febra, greturi, simptome specifice unei infectii..iar cu antibioticul Monural acestea mi-au disparut. Doar cu urinarile frecvente am ramas si presiune/durere
A..si mai am si o adenopatie inghinala dreapta.. asta am inteles ca tot de la o infecție ar putea aparea.. atunci nu inteleg dc toate uroculturile sunt negative :-( :-(

Offline

 

#87 2017-11-12 23:01:31

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: probleme cai urinare

Ai fost la mai multi medici? Sa ai si o a doua parere? Nu stiu ce sa zic, nu ma pricep .. Dar cred ca e greu sa stai asa cu durerile acestea , e neplacut . Ai si acum tratament ?


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

#88 2018-01-24 19:41:23

PapillonRouge
Membru
Inregistrat: 2018-01-24
Mesaje: 4

Re: probleme cai urinare

adri_d a scris:

Doctorul meu homeopat se numeste Anca Ciugudean 0740810900 si e din Cluj.

Buna adri_d,
Eu ma lupt de cateva luni bune cu o infectie cu e-coli si imi doresc sa incerc si metoda de tratament homeopat. Tu cum te mai simti dupa atatia ani? Esti mai ok? Ai ramas tot la aceasta doamne doctor homeopat? Tot strang pareri despre diferiti medici homeopati din Cluj pentru ca nu am nicio recomandare.

Offline

 

#89 2018-01-25 17:15:18

adri_d
New member
Inregistrat: 2011-01-12
Mesaje: 34

Re: probleme cai urinare

Buna PapillonRouge,
Eu am ramas tot la aceeasi doamna homeopat, deja sunt cred ca 5 ani de cand merg la ea, o data la 3-4 luni, depinde cum ma simt. Eu am mers mai mult pentru cistita interstitiala, care nu s-a rezolvat 100%, dar s-au redus simptomele cu cel putin 95% fata de cum eram in trecut. Evident evit anumite mancaruri sau bauturi care stiu ca imi fac rau.
Eu sunt foarte multumita cu rezultatele obtinute, plus ca este relativ disponibila, raspunde repede la telefon si nu trebuie sa astept cateva saptamani ca sa ma programeze.
Am mai fost in trecut la Ofelia Minu, la fel un medic homeopat bun, dar dansa nu prea era disponibila, era foarte mult plecata in strainatate, si de multe ori cand aveam nevoie de ea, nu era in tara sau nu raspundea la telefon.
Legat de infectia cu e coli, inca mai fac si eu cam de doua ori pe an, dar in urma tratamentului homeopat, simptomele si frecventa s-au redus foarte mult. Eu sunt foarte atenta la igiena, pentru ca la mine apare in urma contactului sexual. Asa ca intotdeauna ma spal foarte bine inainte de contact, atat in zona genitala, dar mai ales in zona anusului, acolo unde sta e coli.
Am descoperit un site, cu multe informatii despre infectiile cu e coli.
https://www.stoputiforever.com/
Aici am descoperit ca e bine sa iei cateva luni pe an probiotice care au anumite tulpini specifice pentru zona intima, care te vor ajuta sa lupti mai bine cu e coli pe viitor, plus ca am aflat de d mannose, un prafulet, pe care mi-l cumpar din State si cu care am reusit sa imi vindec infectiile unrinare de doua ori pana acum, fara sa iau antibiotic. Poti gasi informatii mai multe pe net despre acest remediu. Eu folosesc pudra, nu capsulele, am inteles ca e mai eficienta. Si cand am infectie urinara, iau cate 1-2 lingurite in apa, dupa fiecare data cand merg la baie, adica cam din doua in doua ore. Mai nou, iau si preventiv dupa contact sexual.
Eu imi cumpar atat probioticele cat si d mannose de aici
https://ro.iherb.com/?gclid=CjwKCAiAnab … lsrc=aw.ds
Fac livrare in Romania si au preturi foarte bune si costuri acceptabile la transport. Daca iei mai multe produse o data, gen 3-4, costul la transport este mai mic. Eu aleg de obicei DHL, pentru ca prin posta dureaza mult prea mult. Mai trebuie doar sa platesti TVA la import, care e 9% la suplimente alimentare.
Daca mai ai nevoie de alte informatii, sa imi spui, te ajut cu mare drag.
Insanatosire grabnica!

Offline

 

#90 2018-01-25 21:06:49

PapillonRouge
Membru
Inregistrat: 2018-01-24
Mesaje: 4

Re: probleme cai urinare

adri_d a scris:

Buna PapillonRouge,
Eu am ramas tot la aceeasi doamna homeopat, deja sunt cred ca 5 ani de cand merg la ea, o data la 3-4 luni, depinde cum ma simt. Eu am mers mai mult pentru cistita interstitiala, care nu s-a rezolvat 100%, dar s-au redus simptomele cu cel putin 95% fata de cum eram in trecut. Evident evit anumite mancaruri sau bauturi care stiu ca imi fac rau.
Eu sunt foarte multumita cu rezultatele obtinute, plus ca este relativ disponibila, raspunde repede la telefon si nu trebuie sa astept cateva saptamani ca sa ma programeze.
Am mai fost in trecut la Ofelia Minu, la fel un medic homeopat bun, dar dansa nu prea era disponibila, era foarte mult plecata in strainatate, si de multe ori cand aveam nevoie de ea, nu era in tara sau nu raspundea la telefon.
Legat de infectia cu e coli, inca mai fac si eu cam de doua ori pe an, dar in urma tratamentului homeopat, simptomele si frecventa s-au redus foarte mult. Eu sunt foarte atenta la igiena, pentru ca la mine apare in urma contactului sexual. Asa ca intotdeauna ma spal foarte bine inainte de contact, atat in zona genitala, dar mai ales in zona anusului, acolo unde sta e coli.
Am descoperit un site, cu multe informatii despre infectiile cu e coli.
https://www.stoputiforever.com/
Aici am descoperit ca e bine sa iei cateva luni pe an probiotice care au anumite tulpini specifice pentru zona intima, care te vor ajuta sa lupti mai bine cu e coli pe viitor, plus ca am aflat de d mannose, un prafulet, pe care mi-l cumpar din State si cu care am reusit sa imi vindec infectiile unrinare de doua ori pana acum, fara sa iau antibiotic. Poti gasi informatii mai multe pe net despre acest remediu. Eu folosesc pudra, nu capsulele, am inteles ca e mai eficienta. Si cand am infectie urinara, iau cate 1-2 lingurite in apa, dupa fiecare data cand merg la baie, adica cam din doua in doua ore. Mai nou, iau si preventiv dupa contact sexual.
Eu imi cumpar atat probioticele cat si d mannose de aici
https://ro.iherb.com/?gclid=CjwKCAiAnab … lsrc=aw.ds
Fac livrare in Romania si au preturi foarte bune si costuri acceptabile la transport. Daca iei mai multe produse o data, gen 3-4, costul la transport este mai mic. Eu aleg de obicei DHL, pentru ca prin posta dureaza mult prea mult. Mai trebuie doar sa platesti TVA la import, care e 9% la suplimente alimentare.
Daca mai ai nevoie de alte informatii, sa imi spui, te ajut cu mare drag.
Insanatosire grabnica!

Buna adri_d,

Multumesc mult pentru indrumari si pentru efortul de a scrie atat de mult smile
Folosesc deja de 5 saptamani UroCare cu d-mannose de la Secom si inca alte doua feluri de capsule(goldenseal+uracriv forte). 5 saptamani cu aceste suplimete nu am avut probleme cu e-coli, dar acum iar a aparut. Iau si probiotice din cand in cand, in special cand pare ca se reactiveaza infectia. O sa incerc si cu D-mannose praf cum folosesti si tu. Eu nu am cistita interstitiala, doar infectia asta persistenta cu e-coli si tare as vrea sa incerc si alt ceva inafara de antibiotice. Chiar am incredere in medicina alopata, dar se pare ca la mine nu functioneaza cum ma astept pt ca am o problema mai complicata la vezica si asta ajuta la persistenta infectiei. In fine, cumva tot o sa fie bine smile
Iti doresc numai bine smile

Offline

 

#91 2018-01-26 15:49:51

adri_d
New member
Inregistrat: 2011-01-12
Mesaje: 34

Re: probleme cai urinare

Cred ca merita sa incerci un tratament homeopat. Nu are ce rau sa iti faca, doar bine. Costul nu este asa de mare, eu platesc 150 de lei, si pentru tratament si pentru consultatie, o data la 3-4 luni. La tine s-ar putea sa fie nevoie mai des, cel putin la inceput, dar eu zic ca pentru a te simti mai bine, merita orice investitie.
Cat despre probiotice, am aflat si eu recent, ca nu orice probiotice sunt bune la orice. Pentru e coli, trebuie sa iei probiotice care au Lactobacillus rhamnosus GR-1 si Lactobacillus reuteri RC-14. In Romania nu exista, sau nu existau ultima data cand am cautat eu. Prin urmare, tot din State mi le cumpar.
Asta este ce iau eu:
https://ro.iherb.com/pr/Jarrow-Formulas … aps/68259.
Poti citi aici mai multe despre asta: https://www.stoputiforever.com/preventi … biotics-1/
Multa bafta!

Offline

 

#92 2018-02-13 14:00:15

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: probleme cai urinare

Nu stiu daca topic e cel corect, dar nu vreau sa mai deschid unul nou.

Maine facem 38 de saptamani cu burtica si ieri mi-am facut analize de sange si urina. Am ceva diferit pentru urina, fata de data trecuta: albumina prezenta si leucocite marite (7, stiu ca val max e 5). Doc a zis ca e normal pt femei gravide, sa nu ma ingrijorez. Sa zicem ca asta cu leucocitele m-am lamurit si eu ca peste tot am gasit ca da, cresc in ult trimestru..dar cu albumina sunt in pom..am gasit ca Doamne fereste gravida sa aiba albumina in urina, dar am citit mai mult ca e normal la gravide. In acelasi timp se mentioneaza peste tot si de preeclamsie (da, normal ca am picioarele si mainile umflate..de cateva zile strange si verigheta, pana acum era ok), dar alte simptome nu mai am.

Help?

Offline

 

#93 2018-02-13 14:23:38

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: probleme cai urinare

la preeclampsie ai avea proteine in urina  din ce stiu eu si tensiunea crescuta... daca medicul ti-a zis ca e ok eu as zice ca asa e

Offline

 

#94 2018-02-13 15:28:41

PapillonRouge
Membru
Inregistrat: 2018-01-24
Mesaje: 4

Re: probleme cai urinare

adri_d a scris:

Cred ca merita sa incerci un tratament homeopat. Nu are ce rau sa iti faca, doar bine. Costul nu este asa de mare, eu platesc 150 de lei, si pentru tratament si pentru consultatie, o data la 3-4 luni. La tine s-ar putea sa fie nevoie mai des, cel putin la inceput, dar eu zic ca pentru a te simti mai bine, merita orice investitie.
Cat despre probiotice, am aflat si eu recent, ca nu orice probiotice sunt bune la orice. Pentru e coli, trebuie sa iei probiotice care au Lactobacillus rhamnosus GR-1 si Lactobacillus reuteri RC-14. In Romania nu exista, sau nu existau ultima data cand am cautat eu. Prin urmare, tot din State mi le cumpar.
Asta este ce iau eu:
https://ro.iherb.com/pr/Jarrow-Formulas … aps/68259.
Poti citi aici mai multe despre asta: https://www.stoputiforever.com/preventi … biotics-1/
Multa bafta!

adri_d, inca o data iti multumesc pentru raspuns. Am deja aproape 3 saptamani de cand am luat 3 zile consecutiv niste pastilute mici si rotunde si acum astept sa treaca o luna pana merg la dr. homeopat la control. big_smile Tin sa mentionez ca, placebo sau nu, nu imi pasa ce e pentru ca mental/emotional ma simt foarte bine. Cred ca de vreo 3 ani nu am mai avut o perioada atat de lunga de liniste smile. In alta ordine de idei, legat de infectie, am continuat cu suplimentele pe care le luam, dar mult mai putin si mai rar pt. ca linistea mentala clar contribuie la ameliorarea simptomelor. Mi-am cumparat si eu probiotice, dar nu eram informata despre cele potrivita afectiunii mele.
A fost o idee buna sa merg la homeopat desi initial nu credeam ca va avea vreun efect big_smile

Offline

 

#95 2018-02-13 15:58:16

adri_d
New member
Inregistrat: 2011-01-12
Mesaje: 34

Re: probleme cai urinare

PapillonRouge a scris:

adri_d a scris:

Cred ca merita sa incerci un tratament homeopat. Nu are ce rau sa iti faca, doar bine. Costul nu este asa de mare, eu platesc 150 de lei, si pentru tratament si pentru consultatie, o data la 3-4 luni. La tine s-ar putea sa fie nevoie mai des, cel putin la inceput, dar eu zic ca pentru a te simti mai bine, merita orice investitie.
Cat despre probiotice, am aflat si eu recent, ca nu orice probiotice sunt bune la orice. Pentru e coli, trebuie sa iei probiotice care au Lactobacillus rhamnosus GR-1 si Lactobacillus reuteri RC-14. In Romania nu exista, sau nu existau ultima data cand am cautat eu. Prin urmare, tot din State mi le cumpar.
Asta este ce iau eu:
https://ro.iherb.com/pr/Jarrow-Formulas … aps/68259.
Poti citi aici mai multe despre asta: https://www.stoputiforever.com/preventi … biotics-1/
Multa bafta!

adri_d, inca o data iti multumesc pentru raspuns. Am deja aproape 3 saptamani de cand am luat 3 zile consecutiv niste pastilute mici si rotunde si acum astept sa treaca o luna pana merg la dr. homeopat la control. big_smile Tin sa mentionez ca, placebo sau nu, nu imi pasa ce e pentru ca mental/emotional ma simt foarte bine. Cred ca de vreo 3 ani nu am mai avut o perioada atat de lunga de liniste smile. In alta ordine de idei, legat de infectie, am continuat cu suplimentele pe care le luam, dar mult mai putin si mai rar pt. ca linistea mentala clar contribuie la ameliorarea simptomelor. Mi-am cumparat si eu probiotice, dar nu eram informata despre cele potrivita afectiunii mele.
A fost o idee buna sa merg la homeopat desi initial nu credeam ca va avea vreun efect big_smile

Multa bafta in continuare si insanatosire grabnica!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.