homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Mancarimi si iritatie genitala


#1 2009-06-11 14:35:05

meok
Membru
Inregistrat: 2009-06-11
Mesaje: 4

mancarimi si iritatie genitala

salut!am si eu o probleme, foarte serioasa din pctul meu de vedere:). acum 2 luni am facut alergie la absorbante, adica in timpul ciclului au inceput mancarimile si dupa au continuat, am fost foarte iritata si speriata:)). dupa ce am mers la doctor si mi-a facut papa nicolau si s-a uitat la iritatie mi-a zis ca intr-adevar este doar o alergie si sa nu-mi fac probleme. am fost de asemenea sfatuita sa incerc o.b.-urile luna viitoare. mancarimile s-au mai atenuat dupa ce am folosit crema si am luat si urinal fiindca am facut si o mica infectie urinara de la iritatie, dar luna a trecut, menstruatia a venit din nou, am incercat o.b.-urile si chiar nu le-am putut suferi, parca acum iritatia s-a mutat de la labii, la vagin. deja innebunesc!!!am reusit sa ma calmez o saptamana dupa care am purtat tanga...chiar m-am saturat de boxerii prietenului meu si chilotii de babe!!! dar tanga se pare ca nu a fost o idee buna si de vreo saptamana ma tot chinui cu mancarimile si iritatia si nu mai trece. la doctor nu pot merge pana peste 2 saptamani fiindca saptamana asta este plecat si saptamana viitoare o sa am menstruatie, deci va rog, dati-mi ceva solutii de moment inainte s-o iau razna.

mentionez ca prietenul meu nu are absolut nimic, incredere in el am cata poti avea intr-un barabat cu care ai de 2 ani relatie, adaugandu-i ceva puncte in plus ca e cam lenes si nu cred ca ar vrea sa-si complice viata suplimentar:))). papa nicolau' a iesit foarte bine, adica nici macar candida nu aveam, iau anticonceptionale de vreun an, cu pauzele de rigoare o data la 5 luni, igiena intima poate este putin exagerata fiindca sunt extrem de paranoia, adica ma spal in general de 2 ori pe zi, daca nu apar si alte evenimente, folosesc gel de igiena intima lactacid(ceva ce gasesti doar in farmacii, dar e foarte bun), de cand cu alergia, exceptand o mica scapare, am purtat doar chiloti, si chiar doar chiloti ii pot numi, din bumbac; spalaturi interne fac cam o data pe saptamana, o data la o saptamana jumate, la recomandarea doctorului. Stiu ca poate o sa ma credeti nebuna, dar trebuie sa mentionez si asta oricat de paranoia inspre schizofrenie ma face sa par: nu ma asez pe nici o toaleta care nu e a mea, nici macar la prietenul meu acasa, oricat de stupid ar parea asta, imi dezinfectez toaleta o data pe saptamana si de ficare data dupa ce am musafiri, nu merg la bazin, tot din paranoia, ma spal intotdeauna pe maini inainte sa merg la baie...evident si dupa...etc...deci nu prea aveam cum sa iau de undeva ceva.
sper sa-mi puteti da ceva raspunsuri

Offline

 



#2 2009-06-11 15:07:00

Alex2
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 1593

Re: mancarimi si iritatie genitala

dar inainte cand foloseai absorbante ai mai facut alergii dinastea ? ca ma gandesc ca daca ai avea o alergie la un anumit lucru din absorbant, ar fi trebuit sa se manifeste si inainte...
si nu stiu ce sa zic cu atatea spalaturi vaginale... nu sunt prea bune. pentru ce ti-a spus medicul sa le faci ?

si pauzele nu sunt necesare cand iei ac, mai ales la 5 luni... te dai peste cap

Offline

 

#3 2009-06-11 15:23:15

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: mancarimi si iritatie genitala

fa o analiza din secretie atunci cand ai simptomele + cultura , eu cred ca e vb de o candida care nu avea cum sa iasa la pap
daca e vorba de asa ceva sa ceri si o antifungigrama
bafta

Offline

 

#4 2009-07-02 23:03:45

oana_confuza
New member
Inregistrat: 2008-01-25
Mesaje: 82

Re: mancarimi si iritatie genitala

salut:d..am revenit si eu cu o problema..acceasi problema de acum cateva luni: mancarimi pe lanaga vagin, usturimi, dureri dek tind sa ma scarpin,scurgeri branzoase..mancarimile nu sunt permanente ci de cateva ori pe zi, iar cantitatea de secretie nu este exagerata..ultima data knd am avut aceste simptome doar ca ceva mai grav si avansat(persistau tot timpul) si am fost la ginecolog mia prescris asa: spalatura exterioara si interioara cu apa si umpic de bicarbonat. apoi ungere cu crema lomexin atat in interior cat si in exterior, si apoi introducerea in vagin a unui ovul (clotrimazol)..si ma gandeam sa repet acest tratament(deoarece mia mai ramas 6 ovule si crema, iar simptomele is aceleasi ca at knd doctorul mia prescris acest tratam..dar vroiam sa va cer intati sfatul..ce ziceti?
si ceea ce ma intrebam ii dk si prietenul meu a luat d la mine aceasta infectie avand in vedere ca acum vreo 2 zile am av un contac sexual neprotejat (fara ejaculare inauntru)..deoarece iau mercilon..si dk da, ce sa fac in aceasta situate?
si apropo de mercilon..am cam facut o incurcatura..nu st exact cum..doar ca marti am obsv ca pastila d luni nu era luata asa k am luat 2..iar ca azi sa obsv ca mai am pastile pana luni (13 iulie), desi eu ar trb sa am pana marti 14 iulie deoarece am inceput folia miercuri 24 iunie..ce fac, duc folia pana la capat si o term luni in loc d marti iar apoi fac pauza 7 zile sau 8? si oare reactioneaza mercilonul cu acest tratam?
multumesc frumos

Offline

 

#5 2009-07-03 00:12:16

puffball
Sr. member
De la: wonderland
Inregistrat: 2009-04-23
Mesaje: 1687

Re: mancarimi si iritatie genitala

si eu am patit asa, pe vremea aia eram fata mare lol am mers la medic, mi-a recoltat secretie, si nu  a iesit nimic, dar mi-a dat ovule vaginale, iar dupa cateva zile mi-a trecut. Oricum ovulele cred ca doar cu prescriptie poti sa le cumperi

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2017-12-30 08:59:02

andraq
New member
Inregistrat: 2013-04-07
Mesaje: 37

Re: mancarimi si iritatie genitala

Buna. Dupa ultima seara de ciclu, cand am avut si contact sexual protejat, mi-a aparut o iritatie in zona labiilor. Mucoasa partii intime e rosie si am prurit. Am 4 zile deja... am facut spalaturi cu ceai si m-am dat cu crema de galbenele. Fiind final de an, nu cred ca pot ajunge la niciun medic. As folosi Lomexin, iar intrebarea mea este daca acesta poate fi aplicat pe labii si pe zona inconjuratoare, acolo unde e mucoasa, nu piele. Mentionez ca am secretii, dar normale, fara miros. Zona arata ca la bebe cand se irita de la scutec, iar eu cred ca e o reacrie la absorbant. Aveti vreo recomandare sa scap de prurit si roseata, orice unguent pana ajung la medic? Multumesc.

Ultima oara a fost editat de andraq (2017-12-30 09:09:08)

Offline

 

#7 2017-12-30 10:42:53

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: mancarimi si iritatie genitala

poti sa mai folosesti Bioclin gel, e bun impotriva iritatiilor, merge si crema de galbenele

Offline

 

#8 2017-12-30 11:48:36

andraq
New member
Inregistrat: 2013-04-07
Mesaje: 37

Re: mancarimi si iritatie genitala

heimdall a scris:

poti sa mai folosesti Bioclin gel, e bun impotriva iritatiilor, merge si crema de galbenele

O sa iau bioclin, cu crema de galbenele ma dau de 3 zile si nu m-a ajutat.

Offline

 

#9 2017-12-30 11:53:29

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: mancarimi si iritatie genitala

si nu mai face spalaturi

Offline

 

#10 2017-12-30 16:48:19

andraq
New member
Inregistrat: 2013-04-07
Mesaje: 37

Re: mancarimi si iritatie genitala

heimdall a scris:

si nu mai face spalaturi

Multumesc mult! E minunat gelul, ma simt mult mai bine.

Offline

 

#11 2017-12-30 17:17:05

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: mancarimi si iritatie genitala

cu placere, ma bucur ca te ajuta smile probabil de la absorbate te-ai iritat, incearca sa folosesti alta marca... eu de la always pateam asa

Offline

 

#12 2017-12-30 18:09:11

andraq
New member
Inregistrat: 2013-04-07
Mesaje: 37

Re: mancarimi si iritatie genitala

heimdall a scris:

cu placere, ma bucur ca te ajuta smile probabil de la absorbate te-ai iritat, incearca sa folosesti alta marca... eu de la always pateam asa

Always folosesc si eu, roz soft. Tu acum ce folosesti? Clar vreau sa schimb absorbantele.

Offline

 

#13 2017-12-30 18:37:25

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: mancarimi si iritatie genitala

nu mai folosesc decat tampoane interne, Natracare de obicei
ar trebui sa aiba si absorbante cu un invelis mai natural

Ultima oara a fost editat de heimdall (2017-12-30 18:38:03)

Offline

 

#14 2018-01-01 06:18:26

andraq
New member
Inregistrat: 2013-04-07
Mesaje: 37

Re: mancarimi si iritatie genitala

Revin cu o alta intrebare. Am 5 zile de cand ma lupt cu problema asta. Iritatia s-a mai redus, dar am ramas cu pruritul. Oare infectia cu HPV se manifesta asa? Sau herpes? Am avut un episod in care pruritul a fost accentuat si dupa grataj mi s-a umflat o zona de mucoasa sub labia dreapta, dupa care s-a dezumflat, insa sunt ft speriata. E ca un pliu de mucoasa sub labie si am intrat in panica, sa nu fie leziune. Nu are aspect conopidiform, dar totusi poate fi doar un pliu de mucoasa?

Ultima oara a fost editat de andraq (2018-01-01 11:15:20)

Offline

 

#15 2018-01-01 12:41:11

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: mancarimi si iritatie genitala

cel mult poate sa fie o candidoza, dar daca zici ca secretia e normala probabil e doar iritatia

Offline

 

#16 2018-01-01 17:39:45

andraq
New member
Inregistrat: 2013-04-07
Mesaje: 37

Re: mancarimi si iritatie genitala

Oricum ma dau cu bioclin gel si nu-mi mai dau seama ce fel de secretii am. Pe mine m-a speriat faptul ca m-am umflat, dar am citit acum ca edemul poate fi un simptom al candidozei. Abia astept sa ajung la medic, ma sperie foarte tare faptul ca abia acum am observat pliul respectiv de mucoasa si ca fix acolo s-a umflat. Deja am tot felul de ganduri..

Offline

 

#17 2018-04-15 21:16:18

Ioana-Monica
New member
Inregistrat: 2013-04-28
Mesaje: 99

Re: mancarimi si iritatie genitala

Salutare. Revin dupa un timp de absenta - nu am mai avut contact cu internetul.
Am vut menstruatie, dupa am avut ca un episod de candida, zic eu "episod"pt.aveam mancarimi doar asa, la suprafata.
Sambata am mers la epilat. Dupa ce am venit, labiile mari au inceput sa ma usture si sunt asa rosii si parca inflamate, la atingere sunt un pic mai tari. Nu stiu daca descrierea e una fericita.
Ma ustura atat de tare incat nu pot sta pe scaun, cand ma asez/ridic de pe pat ma ustura, daca e apa un pic mai fierbinte la dush ma ustura de mor.
M-am dat cu crema de galbenele ca am zis ca e iritatie, am spalat cu mastrelle flora/ceai de coada soricelului/bicarbonat..azi m-am dat cu Epitelin, e un naturist extrem de bun pt.arsuri am zis ca poate nu am simtit eu si ceara a fost fierbinte, dar nu. Acum abia pot sa suport chilotul.
Am zis ca e candida, am pus azi un ovul terghinan.
Ce sa iau?
Ca maine la munca, cum stau 8 ore pe scaun?
Va rog sa ma ajutati

Ultima oara a fost editat de Ioana-Monica (2018-04-15 21:18:04)

Offline

 

#18 2018-04-16 17:49:06

Ioana-Monica
New member
Inregistrat: 2013-04-28
Mesaje: 99

Re: mancarimi si iritatie genitala

Pls help.

Offline

 

#19 2018-04-16 19:49:50

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: mancarimi si iritatie genitala

pai nu-mi dau seama ce e... arsura, iritatie... ce produse a folosit la epilat ?
eu orecomand pe asta : https://comenzi.farmaciatei.ro/ingrijir … -p10021952 e echivalentul naturist al cremelor cu cortizon, dar ar fi bine totusi sa ai o idee ce ce
poate ajungi la un dermatolog

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.