homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Uter intermediar


#1 2011-04-13 15:58:41

mary_ana1984
New member
Inregistrat: 2011-02-23
Mesaje: 8

Uter intermediar

Buna ziua. Azi am fost la dr si in urma unei ecografii am fost anuntata ca am uter intermediar. Doctorul mi-a zis ca e ok, sa stau linisitita ca nu e nici o problema. Intrebarea mea este: cate dintre voi au uter intermediar? Care dintre voi puteti sa imi dati mai multe detalii despre uterul intermediar? Eu nu sunt hotarata in momentul acesta sa devin mamica, dar as dori sa stiu daca pe viitor o sa am vreo problema din cauza acestui tip de uter. Va multumesc aniticipat!

Offline

 



#2 2011-04-13 16:16:54

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: Uter intermediar

Ar putea fi problema totusi cand esti insarcinata, pentru ca acest uter intermediar poate crea discomfort, sau chiar prolaps genital (cum patesc babele pe la 70-80 de ani, din cauza numeroaselor nasteri - adica iesirea uterului in afara vaginului)
Uterul intermediar inseamna ca axul lui e pozitionat in prelungirea axului vaginal, creandu-se ca un fel de "tub", fiind cauza a nesustinerii corecte a sarcinii. De obicei uterul e pozitionat anterior vaginului si asa se poate sprijini pe mai multe chestii din interior si ligamente. In cazul tau, acestea se pot intindere, sa faca rupere deoarece sarcina in timp devine grea. Ar trebui sa il rogi pe doctor sa iti explice care sunt riscurile in caz de sarcina si daca se poate face ceva.
Am lucrat ca voluntara intr-o maternitate si stiu ca venise o tipa ce avea uter in pozitie intermediara si la 6-7 luni era sa piarda sarcina, ma rog, era sa il stranguleze pe copilas intre oasele pelvine sad

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/15110_prolapse.jpg

Ultima oara a fost editat de hai_faiv (2011-04-13 16:20:58)


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#3 2011-04-13 17:09:41

mary_ana1984
New member
Inregistrat: 2011-02-23
Mesaje: 8

Re: Uter intermediar

Iti multumesc mult pt raspunsul atat de prompt. Si mai ales pentru schema... Si alta intrebare: e posibil sa pot naste mai multi copii, sau dupa primul ar fi cazul sa ma opresc?

Offline

 

#4 2011-04-13 21:03:04

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: Uter intermediar

Dupa cum stiu ca ar sta lucrurile, dupa nastere e si mai frecvent prolapsul genital. Eu as spune ca dupa primul sa ok sa te opresti, dar nu stiu in ce masura uterul tau situat intermediar e de asa natura sa creeze probleme si pe mai departe. Se poate ca uterul dupa prima nastere sa vina in pozitia normala. Un medic te-ar putea lamuri mai bine. Eu ti-am scris tot ce am stiut in materie.

Te pup si sper sa fie totul bine. puss


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#5 2011-04-13 21:55:23

mary_ana1984
New member
Inregistrat: 2011-02-23
Mesaje: 8

Re: Uter intermediar

Eu l-am intrebat pe doctor ce fel de uter am si mi-a raspuns sec: intermediar. L-am intrebat daca e ok, daca pot duce o sarcina pana la sfarsit si mi-a zis ca . Dar ceva in tonul lui nu mi-a placut... Intr-adevar pe ecografie scrie clar: uter - pozitie: intermediara. Si am intrebat pe aici sa vad daca stie cineva de problema asta si daca a nascut cineva, chiar daca are uter in pozitia intermediara. Mersi pt raspunsuri si daca mai aflii ceva, pls sa mai scrii. Orice informatie ma ajuta acum...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-04-13 23:33:27

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: Uter intermediar

Probabil ar vrea sa tina totul sub observatie. Din cate auzeam acolo prin maternitate, pozitia intermediara poate fi si din cauza cresterii in greutate rapid, ceea ce ar trebui sa indrume la un tratament hormonal prescris de un endocrinolog (dar ginecologul te trimite la el in cazul asta).
Bine, ca destul de multe cazuri de uter intermediar trec neobservate si sarcinile se duc la bun sfarsit, nu e neaparat de ceva rau, dar m-ai intrebat care sunt riscurile si ti le-am spus. Desigur, am sa o intreb si pe matusa mea care e cadru medical despre chestia asta si iti voi scrie. Iti spun totusi sa nu te panichezi. Uterul intermediar poate crea probleme de sustinere a unei sarcini, dar nu este obligatoriu sa fie cea mai naspa situatie prezentata.

te pup


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#7 2011-04-14 16:03:44

mary_ana1984
New member
Inregistrat: 2011-02-23
Mesaje: 8

Re: Uter intermediar

L-am sunat azi pe dr sa mai imi dea cateva detalii si foarte grabit mi-a spus ca nu mai are nimic sa imi spuna, ca daca uetrul e intermediar, asta e. Sa stau linistita ca nu e nici o problema in asta. Si l-am intrebat daca o sa am eu probleme in sarcina sau bebelusul si mi-a spus ca absolut deloc. Deja mi-am facut programare la alt medic, tocmai in Mai, poate el o sa abordeze altfel problema asta si o sa mai scriu aici ce mi-a spus. Ma gandesc ca ar fi de ajutor si pt alte persoane informatia asta... Te pup si astept vesti de la tine!

Offline

 

#8 2011-05-11 17:03:26

mary_ana1984
New member
Inregistrat: 2011-02-23
Mesaje: 8

Re: Uter intermediar

Revin, asa cum am promis  big_smile . Am fost la Dr. Catalin Haiduc si rezultatul este unul f bun: nu am de ce sa imi fac griji. Pozitia intermediara nu este pozitia normala a uterului, dar nici nu o sa am vreo problema din cauza lui. Si l-am rugat sa imi faca si el o eco si nu a vrut pt ca eco printata era una f buna si explicita. Si l-am mai si intrebat daca mi-ar spune daca as avea vreo problema  lol .Super tare si super calm doctorul asta  wink . Asa ca acum sunt f linistita si imi pare rau ca am fost atat de stresata. Va pup!

Offline

 

#9 2012-03-12 19:52:38

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Uter intermediar

si mie mi-a zis azi acelasi lucru, pina acuma imi ziceau ca in e in retroversie, azi ca e intermediar.
am avut mari probleme cu durerile menstruale in 'tinerete', o nastere f dificila dar normala si acuma da, dupa prima nastere, prin palpare ma tem de prolapsul asta - parca simt ca totul nu mai e cum era inainte de nastere acolo.
Doamne ajuta ca n-am strangulat micuta in timpul sarcinii dar nici f bine nu s-a dezvoltat micuta, poate si din cauza oaselor pelviene, etc.
anyway... deocamdata nu ne dorim si bebe II dar sunt constienta ce ma astepta in cazul in care ne vom dori, alt maaare chin.
pupici la toate gagicile cu uter ... intermediar tongue tongue tongue tongue
puss  puss  puss  puss

Ultima oara a fost editat de carra_verona (2012-03-12 19:53:09)


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#10 2012-07-03 20:20:36

kaisha
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-07-28
Mesaje: 6

Re: Uter intermediar

Am aflat si eu de cateva zile ca am uterul in pozitie intermediara...Momentan nu imi fac planuri de a ramane insarcinata, insa chiar ma ingrijoreaza riscul de prolaps uterin. Inteleg conceptul si m-am documentat pe ici, pe colo.
Dar nu inteleg un lucru: daca ai uter in pozitie intermediara, prolapsul uterin poate aparea doar daca esti insarcinata sau ai nascut, sau il poti face si in perioada "normala"? supa
Exista metode de a-l evita, in afara de mentinerea unei greutati constante, tratarea tusei(cand o faci) sau a constipatiei? Mai am ceva timp pana reusesc sa ajung la medic sa il intreb ce si cum, asa ca daca e pe aici vreo membra cu aceeasi problema, sau in cunostinta de cauza, care ar putea sa-mi ofere mai multe informatii, as fi recunoscatoare!


"Everybody does stupid things, it shouldn't cost them everything they want in life."

Offline

 

#11 2018-01-09 22:35:57

irina20
Membru
Inregistrat: 2018-01-09
Mesaje: 2

Re: Uter intermediar

mary_ana1984 a scris:

Revin, asa cum am promis  big_smile . Am fost la Dr. Catalin Haiduc si rezultatul este unul f bun: nu am de ce sa imi fac griji. Pozitia intermediara nu este pozitia normala a uterului, dar nici nu o sa am vreo problema din cauza lui. Si l-am rugat sa imi faca si el o eco si nu a vrut pt ca eco printata era una f buna si explicita. Si l-am mai si intrebat daca mi-ar spune daca as avea vreo problema  lol .Super tare si super calm doctorul asta  wink . Asa ca acum sunt f linistita si imi pare rau ca am fost atat de stresata. Va pup!

Buna, stiu ca au trecut multi ani de la acest mesaj, dar poate printr-un noroc inca mai esti pe forum sa ne povestesti evolutia lucrurilor. Tocmai am aflat si eu ca am acelasi tip de uter si sunt foarte speriata / dubusolata, pentru ca nu mi-a explicat nimic medicul meu. Abia acasa am vazut ce scria pe  protocolul de examinare ecografica... Multumesc anticipat oricui ma poate ajuta cu informatii de actualitate despre acest subiect.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.