homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101-69


#1293 2018-02-14 10:43:26

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

mersi Sonia


9 ani de copilarie ....

Offline

 



#1294 2018-02-14 10:47:47

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Tei , bineinteles ca e total diferit cand e copilul tau , sa il tii din prima zi langa tine smile
Mie imi plac copiii , de asta am si ales sa lucrez in domeniu . Si pur si simplu , si ei ma plac pe mine big_smile , am lucrat la 3 familii pana acum , copii din prima zi m-au acceptat , si la centrul de babysitting la fel .  Dar abia astept sa avem bebe nostru smile
Va pup !!


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

#1295 2018-02-14 13:01:56

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Hello  kram

Succes fetelor care urmeaza la testare!!!  goodluck

Eu nu am anuntat, e ceva mult prea intim ca sa spun. Doar pe cei din familie si doar dupa ce am trecut de 12 saptamani. Cand am anuntat direct si sexul copilului. lol  Doar eu si sotul am stiut ca sunt gravida pe parcursul primului trimestru. Sunt f multe riscuri in primele 12 saptamani.

Ultima oara a fost editat de passenger (2018-02-14 13:03:08)

Offline

 

#1296 2018-02-14 13:04:15

tei-1
Full member
Inregistrat: 2018-01-10
Mesaje: 154

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Alexandra, tu pe cnd o sa ai bebele tau o sa fii super experimentata. smile

Eu ma simt asa de neindemanatica si awkward cu copiii. big_smile chiar glumean zilele trecute ca stiu numai cu se fac bebeii. big_smile haha! si nici nu-i prea departe de adevar gluma. Dar cred ca ... te inveti pe parcurs si in zilele noastre suntem norocoase ca accesul la informatii e atat de la indemana, cateva click-uri departare. Pe vremea mamei, erau doar cateva carti pe care te puteai baza si alea rar le intalnea la librarii sau mai degraba la cunoscuti.

Offline

 

#1297 2018-02-14 13:33:31

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Tei. hai sa-ti spun despre mine. eu pana la copilul meu n-am luat niciodata un bebe in brate, n-am suprevegheat vreun copil mai mic de-un, etc...dupa ce m-au mutat de pe terapie si mi-au adus fetita in salon m-am apucat de plans ca eu ce fac cu ea ca nu stiu sa o ridic, nu stiu sa o imbrac nu stiu sa-i dau sa manance, nu stiu etc...si m-am pus pe-un plans de rupeam camasa de pe mine si ea cat era de micuta se uita cu niste ochi mari la mine...si mi-am facut curaj si-am scos-o din patut, am vazut ca nu se rupe, cumva instinctual am schimbat pampers, haine etc de parca facusem de-o viata asta. numai cu alaptatul n-am reusit dar a crescut si cu lapte praf si e un copil fericit asa ca nu-mi fac mustrari de constiinta.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1298 2018-02-14 13:35:05

tei-1
Full member
Inregistrat: 2018-01-10
Mesaje: 154

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Mie mi-e asa de frica de primele 12 saptamani si chiar nu stiu ce o sa fac inlegatura cu serviciul daca e sa raman preggy.
Eu la lucru ridic saci grei de rufe si e un mediu riscant fiind spital.
Ai voie sa ridici greu si sa stai in picioare 7 ore pe zi?  cesafac  sau asta poate influenta sanatatea sarcinii in primele saptamani?  spranceana

Offline

 

#1299 2018-02-14 13:42:42

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

cu statul in picioare nu-I problema daca te simti bine. cu ridicatul nu-I prea ok in nicio perioada a sarcinii. eu lucrez in mediul toxic si am reusit sa ma sustrag 16 sapt de subst periculoase fara sa neglijez treaba, dar eu nu ridic.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1300 2018-02-14 13:44:12

tei-1
Full member
Inregistrat: 2018-01-10
Mesaje: 154

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

just_me29 a scris:

Tei. hai sa-ti spun despre mine. eu pana la copilul meu n-am luat niciodata un bebe in brate, n-am suprevegheat vreun copil mai mic de-un, etc...dupa ce m-au mutat de pe terapie si mi-au adus fetita in salon m-am apucat de plans ca eu ce fac cu ea ca nu stiu sa o ridic, nu stiu sa o imbrac nu stiu sa-i dau sa manance, nu stiu etc...si m-am pus pe-un plans de rupeam camasa de pe mine si ea cat era de micuta se uita cu niste ochi mari la mine...si mi-am facut curaj si-am scos-o din patut, am vazut ca nu se rupe, cumva instinctual am schimbat pampers, haine etc de parca facusem de-o viata asta. numai cu alaptatul n-am reusit dar a crescut si cu lapte praf si e un copil fericit asa ca nu-mi fac mustrari de constiinta.

Ce frumos,  majoreta  sper ca si la mine sa fie tot asa .
Cred ca intradevar, cumva la noi femeile, ingrijitul bebelului vine in mod natural.

passenger a scris:

Hello 

Succes fetelor care urmeaza la testare!!!  goodluck

Eu nu am anuntat, e ceva mult prea intim ca sa spun. Doar pe cei din familie si doar dupa ce am trecut de 12 saptamani. Cand am anuntat direct si sexul copilului. lol  Doar eu si sotul am stiut ca sunt gravida pe parcursul primului trimestru. Sunt f multe riscuri in primele 12 saptamani.

Hey Pass  coffestudiu  Tu in ce CD esti?
La mine azi sau maine vine aunt flo, cu sigurata. Cred ca si temp. incepe sa scada incet
Abia astept sa treaca si sper numai sa nu ma tarasc pe jos de dureri, ca n-as vrea sa stau 3 zile in ibuprofen

Ultima oara a fost editat de tei-1 (2018-02-14 13:47:04)

Offline

 

#1301 2018-02-14 14:21:25

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Tei , si sora mea lucra tot in spital , la fel rifica saci de haine , avea un orar mai greu si states mult in picioare , pana cand a inceput sa sangereze la lucru si a intrat in concediu de risc.. pentru ca e greu sa stai atatea ore in picioare .
Si eu 14h in total cu tot cu drum si lucrul in sine am...dar ma gandesc ca daca e sa raman , ma invat cum e sarcina si cu copil acasa lol sa fim pregatiti pt orice situatie

Just , nici eu nu am tinut in brate un bebe nou nascut, sa il schimb ... doar incepand cu 6 luni . Sotul meu zice ca e ciudat ca lucrand cu copii, imi este frica sa tin un bebe mai mic in brate . Dar sunt atat de mititei si fragili hjarta


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

#1302 2018-02-14 17:12:26

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Eu la prima sarcina m-am ferit de efort, carat, ridicat etc.
La a 2a... rotfl2  caram in brate primul copil ca era perioada de stat mult in brate, avea 1 an, voia sa umble, alergam dupa el, caram sacose de la piata SI copil in brate in acelasi timp, Xena eram.. n-am avut nicio problema, ba chiar la prima sarcina am avut prin sapt 16 niste contractii si o scurtare de col care m-au tinut strict la pat 7 zile. Desi nu facusem efort si stateam in puf.

Eu sunt in ziua 8, in ziua 14 zice FF ca urmeaza sa ovulez.
Bine ca mi-ai amintit, lol trebuie sa cumpar teste de ovulatie si sa reincep sa masor tb (eu nu incep sa o iau decat prin ziua 9-10, nu mi se pare relevanta la cm si imediat dupa).

Offline

 

#1303 2018-02-14 17:13:16

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Hello fete,

Ce mai faceti?
Am văzut că vorbeati despre câți copii va doriti. Eu întotdeauna m-am văzut cu 2 copii dar depinde și câți vrea Doamne Doamne sa ne dea. Noua a vrut să ne dea unul. Și sunt atât de recunoscătoare pt asta! Un copil mi-a dat, dar unul absolut minunat și ce e cel mai important, sănătos. Cum as putea sa fiu nemulțumită?

Legat de îngrijirea copilului, și eu ca și Just am plâns de am rupt o zi, după care totul a venit extrem de natural. Însă culmea e că și acum cu copiii altora sunt extrem de stângace, numai la fata mea păream ca am mai crescut vreo 3. lol

Eu sunt in concediu săptămâna aceasta, e așa de bine că stau muuult cu fata mea, și ea e atât de bucuroasă. hjarta


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1304 2018-02-14 17:43:48

Mgeorgiana85
Full member
Inregistrat: 2016-08-25
Mesaje: 546

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Hey! Acum am iesit de la eco. Avem 11 saptamani si dansam intruna rotfl v-am promis pozica hjarta
https://ibb.co/m78i1S


[img]https://lbdf.lilypie.com/O2PXp2.png[/img]

"Fiecare pe Pamant are o comoara care il asteapta." Paulo Coelho

Offline

 

#1305 2018-02-14 17:50:00

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

hjarta  hjarta  hjarta

Offline

 

#1306 2018-02-14 18:12:39

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Georgiana hjarta hjarta un ingeras mic !! sa ai grija de tine , pup puss


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

#1307 2018-02-14 22:02:39

Mgeorgiana85
Full member
Inregistrat: 2016-08-25
Mesaje: 546

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Multuumesc!!! hjarta puss
Va trimit prafulet de bebe scump si drag hjarta


[img]https://lbdf.lilypie.com/O2PXp2.png[/img]

"Fiecare pe Pamant are o comoara care il asteapta." Paulo Coelho

Offline

 

#1308 2018-02-15 08:57:34

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Neataaa puss


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

#1309 2018-02-15 15:00:55

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Buna  smile
Eu am plans de durere o noapte si o zi .. dupa ceza. Dar pe bibi mi a adus o la 10 dimineata si nu am avut nici o treaba... si nu mi a fost niciodata teama de copii. Bibi este lumina mea. smile


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#1310 2018-02-15 15:56:11

astera
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 485

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Buna fetelor, va citesc in fiecare zi, nu prea am avut timp sa scriu.

Va pup !

Offline

 

#1311 2018-02-16 08:06:12

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Este a doua luna cand menstra vine aiurea in tramvai. Adica a venit ieri. Azi e gata , cu arme si bagaje instalata. O asteptam duminica... acu asta e .
Zi faina, cine da cafeaua ?


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.