homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

SOS:dureri de dinti


#1 2006-11-15 00:51:25

kitty
New member
De la: timisoara
Inregistrat: 2006-07-02
Mesaje: 54

SOS:dureri de dinti

am incercat o gramada de pastile: algocalmin, antinevralgic, nurofen, advil, neocopirin, piafen si deja nu mai pot de durere...pe langa faptul ca sunt parca drogata, pastilele nu au efect mai mult de 15-20 de minute dupa care durerea  revine...fulgerand in toate partile...as dori sa stiu asa ca metoda provizorie (de mers la dentist normal ca voi merge) ce mi-ati recomnada...chiar si remedii naturiste


"in viata exista doua tragedii: una e sa nu obtii ceea ce doresti; cealalta e sa obtii..." G. B. Shaw

Offline

 



#2 2006-11-15 01:02:29

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: SOS:dureri de dinti

Si eu am avut mai de mult o durere de dinti si nu-mi trece cu nici o pastila...si cand m-am dus la doctor a zis ca aveam infectie. Daca ai cumva gingia de langa dinte mai umflata, e din cauza puroiului...poti incerca sa apesi pe ea, poate iese puroiul si mai trece din durere (eu chiar am intepat putin cu un ac se la o seringa sterila....si a mai iesit din puroi...si a trecut durerea). Si stiu ca pentru infectii la masea mie dentistul imi dadea ampicilina (dar chiar daca iei acum, nu stiu daca isi face efectul imediat...ar trebui macar sa iei vreo 2-3...asa ca mai bine astepti sa te duci maine la doctor sa vezi ce-ti recomanda si el).


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#3 2006-11-15 01:08:31

kitty
New member
De la: timisoara
Inregistrat: 2006-07-02
Mesaje: 54

Re: SOS:dureri de dinti

moama....pana maine ma iau astia cu salvarea...ma invart prin casa ca nu mai pot de durere...chestia e ca nu stiu care masea ma doare...cred ca am tras curent ca ma doare toata partea dreapta...cu tot cu ureche...si cap...macar de-ash putea dormi


"in viata exista doua tragedii: una e sa nu obtii ceea ce doresti; cealalta e sa obtii..." G. B. Shaw

Offline

 

#4 2006-11-15 01:16:34

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: SOS:dureri de dinti

La curent nu ma pricep....pana acum nu am patit asa ceva. Nu stiu...ai incercat comprese reci sau calde? poate ajuta... Alte pastile cred ca nu ar mai trebui sa iei,ca dupa aia o sa-ti fie rau si de la stomac...si daca pana acum nu te-au ajutat prea mult,oricum le iei degeaba. Eu aveam la un moment dat un lichid care amortea locul unde dadeai (special pentru dureri de dinti....amortea catva timp locul in care te dadeai)....dar nu il am din Romania asa ca nu garantez ca exista asa ceva si la noi. Daca ai vreo farmacie non-stop poti sa te duci sa intrebi ce ti-ar recomanda ei, poate iti dau niste antibiotice ceva (nu stiu daca se dau antibiotice cand te doare curentul de la masea...dar ei ar trebui sa stie). Sau un calmant mai puternic...sau ceva sa te ajute sa adormi.


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#5 2006-11-15 01:24:04

kitty
New member
De la: timisoara
Inregistrat: 2006-07-02
Mesaje: 54

Re: SOS:dureri de dinti

l-am trimis pe tata pana la farmacie ca nu cred ca pot merge la ora asta hai-hui...hmm...am momente...cand doare cand nu...acum vad ca m-a mai lasat...cred ca voi profita de ocazie sa ma bag la o tentativa de somn, alaturi de o cana de ceai de lavanda cu cimbrishor. Antibiotic iau de dimineatza (oxacilina) am luat 3 pana acum. Oricum cred ca singura solutie pe care mi-o va da dentistul va fi algocalmin (eventual imi baga o injectie dupa ce face ceva radiografii) neutral Nici nu vreau sa ma gandesc la ziua de maine. Multumesc pt sfaturi si pt timpul acordat


"in viata exista doua tragedii: una e sa nu obtii ceea ce doresti; cealalta e sa obtii..." G. B. Shaw

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2006-11-15 01:42:25

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: SOS:dureri de dinti

Cu placere! Sper sa reusesti sa adormi si maine sa fie mai bine!


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#7 2006-11-15 06:57:42

ionela_alexa
Full member
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 246

Re: SOS:dureri de dinti

cand te mai doare asa incearca sa iei Aulin_pliculete la mine intotdeauna isi face efectul,dezolvi in putina apa pliculetul si in 20 de min trece!daca tot ai incercat atatea pastile incearca si Aulin!big_smile...asta asa ca metoda de urgenta cum a fost aseara de exemplu!smile

Offline

 

#8 2006-11-15 08:26:09

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: SOS:dureri de dinti

Din ceea ce ai spus tu,cred ca ceea ce ai tu se numeste pulpita. Oxacilina nu cred ca va avea vreun efect prea stralucit si de asemenea analgeticele pe care le-ai luat...asa cum ai vazut si tu,nu te-au ajutat cu nimic. trebuie sa mergi la medic cat mai repede, fara teama pt ca totul va fi bine. Spun sa mergi cat mai repede, pt ca la un moment dat durerea se poate opri si poate vei fi tentata sa renunti sa mai mergi la medic. dar lucrurile se vor complica si e pacat sa pierzi dintele. (daca o sa moara nervul, dintele va avea o rezistenta mai scazuta...) Succes.

Ultima oara a fost editat de mika (2006-11-15 13:24:28)

Offline

 

#9 2006-11-15 13:29:10

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: SOS:dureri de dinti

Nu mai tin minte din ce oras esti Kitty(asta in caz ca am stiut vreodata)....insa, fetelor, mika e stomatolog si e prietena noastra....eu zic sa apelati la ea cu incredere daca e vreo problema


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#10 2006-11-15 13:45:30

persifona
Vizitator

Re: SOS:dureri de dinti

Wow, asta chiar e bine de stiut. big_smile

 

#11 2006-11-15 19:16:12

manu79
New member
Inregistrat: 2006-07-24
Mesaje: 16

Re: SOS:dureri de dinti

mika imi cer scuze ca intervin. pot sa iti cer un sfat? am un molar lipsa primul dupa premolar, care mi-a fost scos acum cativa ani. acum 2 saptamani am fost la stomatolog pentru a trata niste carii mici nedureroase care se aflau pe molarul (maseaua de minte) si premolarul aflate la extremitatile spatiului gol. dentistul mi-a recomandat sa facem si o punte pentru ca migreaza dintii etc. am fost de acord. mi-a slefuit premolarul si molarul si astfel au disparut si cariile care erau de suprafata si am facut lucrarea. nu m-a deranjat, senzatia de obiect strain in gura a durat doar vreo 2 zile insa dupa slefuirea initiala am avut dureri mari la gingie si sensibilitate la cald/rece si atingere din cauza ca a slefuit si subgingival. am tratat cu geluri masaj etc dupa ce a fost pusa lucrarea s-au potolit si durerile de la gingie ca probabil este mai bine protejat locul. bun. puntea mi-a fost pusa definitiv joi adica acum 6 zile si se afla pe maxilarul inferior stanga. in primele 2 zile am avut un soi de nevralgie pe toata zona cu iradiere spre maseaua de minte de sus si spre ureche., suportabila. de 2 zile am dureri violente dar nu pulsatile ci ca un fel de apasare dureroasa mai ales la nivelul lucrarii dar uneori cu aceeasi iradiere spre maxilarul superior ureche si chiar amigdala stanga. simt un disconfort cand mestec pe partea respectiva dar periajul si chiar masticatia par sa ma linisteasca. am luat calmante doar cand durerile au fost prea violente in special noaptea ca sa ma pot odihni. vad ca de ieri am si un punct alb pe gingie dar in dreptul molarului care fusese scos. punctul e ca un fel de varf de cos este alb si nu contine lichid. de mentionat ca nu mi-a fost scos nervul de la nici una din maselele de sprijin pt ca am inteles ca e de preferat ca nervii sa fie viabili. ce poate fi? poate fi infectie sau doar o nevralgie? sunt plecata din tara pt o luna si nu as vrea sa ma tratez aici. daca stau o luna (in conditiile in care rezist) e posibil sa se agraveze iremediabil? ce se poate intampla.

am vorbit la telefon si cu dentista mea din tara si mi-a spus ca dupa cum e localizat punctul e posibil sa fie inflamatie a peridontiului marginal din cauza presiunii facute de lucrare. voi ce credeti? imi cer scuze pentru atatea intrebari dar sunt disperata. urasc sa fiu bolnava si sa am probleme cand sunt departe. si inca ceva. lucrarea mea este din belglas. poate fi acest material gaurit eventual pentru o extirpare pentru ca mai apoi cand ajung acasa sa remediem definitiv situatia?

Offline

 

#12 2006-11-15 20:23:48

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: SOS:dureri de dinti

e normal sa iti slefuiasca subgingival si e normal sa te doara apoi,nu e problema aici. durerile pe care le ai acum pot fi cauzate asa cum ti-a zis si medicul tau de presiunea pe care o exercita lucrarea,dar ceea ce imi ridica mie un semn de intrebare este punctul alb de pe gingia din dreptul molarului extras. acum e greu sa iti zic ceva asa fara sa vad. in mod normal, as recomanda pacientului sa faca o radiografie, sa vad ce e cu dintii stalpi ai puntii dentare, care sunt vitali...sa vad daca nu cumva a ramas ceva dupa extractie ( de ex. o portiune de radacina...se poate intampla...). asa pe nevazute,chiar nu stiu ce sa zic sad imi pare rau...  cum arata gingia in dreptul lucrarii? e rosie, e mai palida decat restul gingiei...cum e?
ceea ce poti face este sa iti faci o infuzie de salvie...daca gasesti acolo unde esti si sa tii acolo pe gingie o compresa imbibata in ceai...are efecte antiinflamatorii

Ultima oara a fost editat de mika (2006-11-15 20:31:46)

Offline

 

#13 2006-11-15 20:45:43

manu79
New member
Inregistrat: 2006-07-24
Mesaje: 16

Re: SOS:dureri de dinti

am fost la dentist aici azi a facut radiografie totul e ok nu se vede absolut nimic in neregula pe ea. punctuletul alb era un fragment mic mic de os. de mentionat ca punctuletul aparea in dreptul molarului scos. doctorul mi-a spus ca pot fi doua cauze pt durere. una ar fi ca la momentul slefuirii dintilor s-a atins un pic nervul a doua ar fi ca acele mici carii de pe dintii de sprijin care au disparut la slefuire foreaza in continuare. eu personal exclud a doua posibilitate. mi-a mai spus ca se pare ca am osul mandibular un pic deformat si e posibil sa il fi avut asa dintotdeauna si ca si asta poate fi motvul durerii. oricum a spus ca e devreme pt o interventie (eu am lucrarea pusa de 6 zile) si ca pt a ne lamuri trebuie sa mai asteptam 2-3 saptamani poate chiar o luna. mi-a dat un gel pentru zone sensibile sensigel se numeste. mi-a spus ca e posibil sa se faca infectie de la nerv si mai tarziu dar e prea devreme de spus acum. gingia arata ok putin foarte putin rosie dar e ok si nu am dureri la atingere. ma doare putin la masticatie dar nu ceva nemaipomenit si am evitat si eu alimentele dure pe partea aia. recunosc ca am mai intrat si pe alte forumuri si toti mi-au spus ca am pulpita. mie de asta mi-e groaza. cum se poate vedea o infectie in afara de radiografie? doar prin desfacerea lucrarii? multumesc mult mika

Offline

 

#14 2006-11-15 21:46:09

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: SOS:dureri de dinti

uite asta e motivul pt care unii medici nu prea sunt de acord sa lase dinti vitali sub lucrare. dar pe de alta parte dintii vitali sunt mai rezistenti.nu cred ca e pulpita.si eu tind sa exclud ipoteza cu cariile pt ca presupun ca medicul care ti-a facut lucrarea a vazut clar ca au disparut in urma slefuirii.incearca sa nu mananci cateva zile pe partea cu lucrarea...pt pulpita sunt unele "teste" care se fac in cabinet si in afara de asta,durerea din pulpita are anumite caracteristici pe care durerea ta nu le are. in principiu, daca sa zicem ca e pulpita, nu e neaparat obligatoriu sa dea jos lucrarea...s-ar putea incerca sa ajunga la dinte prin ea
(sa o trepaneze).imi pare rau ca nu te pot ajuta prea mult...

Offline

 

#15 2006-11-15 21:49:30

manu79
New member
Inregistrat: 2006-07-24
Mesaje: 16

Re: SOS:dureri de dinti

multumesc mult mika. iti impartasesc parerea si sa dea Dumnezeu sa fie bine.

Ultima oara a fost editat de manu79 (2006-11-15 22:04:03)

Offline

 

#16 2006-11-15 21:50:27

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: SOS:dureri de dinti

si eu sper sa fie bine,iti tin pumnii.pup

Offline

 

#17 2006-11-15 22:04:14

manu79
New member
Inregistrat: 2006-07-24
Mesaje: 16

Re: SOS:dureri de dinti

dentista mea asta a si spus ca ar fi putut sa faca extirpare dar ca e mai bine ca dintii sa ramana vitali. a riscat sa zic asa dar eu am fost de acord. de asemenea ar fi vrut sa imi faca cimentare temporara dar avand in vedere ca dintii slefuiti erau inca sensibili si eu trebuia sa plec din tara puteam sa ii las expusi si sa imi fac mai mult rau decat bine. iti multumesc inca o data. daca mai ai totusi timp si chef spune-mi te rog care sunt dupa tine simptomele pulpitei. chiar si cu pulpita daca mai stau o luna asa e grav? multumesc din suflet

Offline

 

#18 2006-11-16 08:35:58

ela_is_sweet
Sr. member
Inregistrat: 2006-08-10
Mesaje: 1309

Re: SOS:dureri de dinti

mika...imi poti spune si mie cum se numeste diamantul ala care vrei sa ti-l pui pe dinte smile ca intreba ionela_alexa pe forum smile dar nu i-a raspuns nimeni smile sau nu exista o denumire specifica big_smile  (sorry k sunt offtopic )

Offline

 

#19 2006-11-16 09:28:12

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: SOS:dureri de dinti

ela, nu au un nume specific...se cheama bijuterii dentare. nu prea esti offtopic pt ca aici se discuta de dinti.. asa ca e ok wink
eu am terminat facultatea doar de 1 an, asa ca exista lucruri pe care nu le stiu.dar in limita a ceea ce stiu eu,va voi raspunde cu placere. si daca nu stiu, va spun ca nu stiu ,mai citesc si vedem. va pup

Ultima oara a fost editat de mika (2006-11-16 09:33:31)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.