homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101-77


#1445 2018-03-20 18:29:07

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Pass , sper sa nu te imbolnavesti si tu si sa fie treaba buna cu bebelitul chicot
Tei , eu nu m-as plictisi in casa , sunt o mare adepta a somnului rotfl2
Space , pe unde esti ? Ce vesti ai ?? puss

Eu acum merg spre casa , fac o mancarica de mazare si gata pe ziua de azi . Pupici puss puss


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 



#1446 2018-03-20 18:44:19

tei-1
Full member
Inregistrat: 2018-01-10
Mesaje: 154

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Alexandra, spor la bucatarit.





Vai fete! eu imi pierd mintea cu mama-mea. Am 30 de ani, sunt plecata de acasa de la 19 ani si mama ma suna in fiecare zi de mai multe ori. Trebuie sa stie tot, tot ce se intampla in viata mea. Cateodata ma tine la telefon cate 20 - 35 de min. desi m-a mai sunat de cateva ori in ziua respectiva. Ma simt coplesita si sufocata! sad Sotul meu zice ca simte ca maica-mea doarme intre noi in dormitor si nu-l invinovatesc. Nu-mi acorda defel spatiu personal. Si nu-i vorba ca nu-mi iubesc parintii, dar ei nu fac diferenta ca ...am si eu viata mea si preocuparile mele. Nu stiu cum sa setez niste limite fara sa-i ranesc sentimentele.

La voi e tot asa sau cum stau lucrurile cu mamele? sad

In curand sper sa avem un copil al nostru si sincera, cred ca mama o sa vrea sa se mute cu noi. neutral

Offline

 

#1447 2018-03-20 22:25:16

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Tei , multumesc puss
Eu sunt plecata de un an in Franta cu sotul meu . Vorbesc cu mama odata pe zi , sau cateodata chiar odata la doua zile cu video cam vreo 20 de minute . Stie ca lucrez , eu la fel o sun cand stiu ca e acasa si nu lucreaza . La noi singura problema e ca ne asteapta sa venim in Romania .  Dar daca as fi in cazul tau , nici eu nu stiu ce as face , in primul rand , e mama ta , se intereseaza de tine , dar nici chiar asa incat sa nu mai poti sa faci nimic fara sa stie ea .  Eu de exemplu vorbesc cu mama mea despre ce am facut sau ce am mai patit, ce planuri avem , dar nu neaparat ii dau explicatii despre tot tot tot ce fac/facem smile


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

#1448 2018-03-21 11:03:04

tei-1
Full member
Inregistrat: 2018-01-10
Mesaje: 154

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Alexandra.rosca a scris:

Tei , multumesc puss
Eu sunt plecata de un an in Franta cu sotul meu . Vorbesc cu mama odata pe zi , sau cateodata chiar odata la doua zile cu video cam vreo 20 de minute . Stie ca lucrez , eu la fel o sun cand stiu ca e acasa si nu lucreaza . La noi singura problema e ca ne asteapta sa venim in Romania .  Dar daca as fi in cazul tau , nici eu nu stiu ce as face , in primul rand , e mama ta , se intereseaza de tine , dar nici chiar asa incat sa nu mai poti sa faci nimic fara sa stie ea .  Eu de exemplu vorbesc cu mama mea despre ce am facut sau ce am mai patit, ce planuri avem , dar nu neaparat ii dau explicatii despre tot tot tot ce fac/facem smile

par Sa ai o zi usoara la servici azi !







Cred ca odata pe zi ar fi acceptabil si la mine daca as stii ca nu trebuie neaparat sa vorbesc cu ea. La mine daca nu raspund o zi se ingrijoreaza oribil si insista cu telefoane. Stiu ca e foarte nesanatoasa relatia asta si ca am putea avea o relatie mult mai buna daca nu m-as simti atat de presata, sufocata si de multe ori manipulata/ sub controlul ei. Mama nu a avut/ nu are o relatie buna cu tata, nu are multi prieteni si cumva investeste tooootul in relatia cu mine. Ceea ce nu e normal! Daca i-as spune direct: mama, am nevoie de putin spatiu, cred ca e suficient daca vorbim o daca pe zi sau la doua zile, s-ar supara imediat/ deprima si nu m-ar mai suna deloc cu scuza ca nu o vreau in viata mea etc etc.

Offline

 

#1449 2018-03-21 11:26:51

tei-1
Full member
Inregistrat: 2018-01-10
Mesaje: 154

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Voi ce mai faceti, fete? Buna dimineata  coffestudiu
Eu cred ca luna asta o sa ov. mai tarziu ca opk-urile sunt total negative, abia se vede o unda rozalie (mai mult alba  forgetit  ). Temperaturile nici nu le iau in considerare ca am fost asa bolnava si daca nu aveam febra era din cauza ibuprofenului si sunt convinsa ca sunt total irelevante.

La cate zile dupa ovulatie credeti ca e safe sa ai sex neprotejat? (am mentionat ca nu am inca unda verde pentru bebe din cauza tiroidei)

https://cdn.bloomnation.com/media/catalog/product/cache/1/image/264x264/17f82f742ffe127f42dca9de82fb58b1/2/0/20141224115146_file_549b5192e6914.png

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1450 2018-03-21 11:43:20

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Neata ! smile

Tei , este complicat , cel putin eu nu stiu cum i-as spune chestia asta . Noi am avut o perioada cand puneam poze cu noi pe facebook si mama le distribuia intr-una si sotul meu mi-a zis ca il deranjeaza si eu m-am simtit cumva sa ii spun ca sa nu o mai faca , dar i-am spus pana la urma si de atunci nu mai posteaza intr-una poze cu noi lol   .  Eu citisem ca au fost si femei care au ramas insarcinate si inainte de CM si dupa ...sansele sunt minime si slabe dar totusi sunt sanse , si uite ca la noi aspirantele de aici , nici cu teste, nici temperatura , eco nu se prinde nimic lol si altele imediat .


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

#1451 2018-03-21 11:54:38

tei-1
Full member
Inregistrat: 2018-01-10
Mesaje: 154

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Alexandra.rosca a scris:

Neata ! smile

Tei , este complicat , cel putin eu nu stiu cum i-as spune chestia asta . Noi am avut o perioada cand puneam poze cu noi pe facebook si mama le distribuia intr-una si sotul meu mi-a zis ca il deranjeaza si eu m-am simtit cumva sa ii spun ca sa nu o mai faca , dar i-am spus pana la urma si de atunci nu mai posteaza intr-una poze cu noi lol   .  Eu citisem ca au fost si femei care au ramas insarcinate si inainte de CM si dupa ...sansele sunt minime si slabe dar totusi sunt sanse , si uite ca la noi aspirantele de aici , nici cu teste, nici temperatura , eco nu se prinde nimic lol si altele imediat .

wave
Oh! si cred ca cel mai dificil e pentru sotii nostri sa ne spuna cand ii deranjeaza ceva in legatura cu parintii ca nu vor sa creeze conflicte, dar nici nu poti sa accepti pur si simplu totul cu pretextul ca sunt parintii nostri.
Noi am folosit fertility awareness method- cervical mucus, opk-uri, bbt pe fertility si pozitia cervixului cand am hotarat ca ar fi okay si daca raman insarcinata. Trei- patru luni si nu a fost cu bebe.

Offline

 

#1452 2018-03-21 21:45:08

tei-1
Full member
Inregistrat: 2018-01-10
Mesaje: 154

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Hm! Eu am avut 1 opk negativ de dimineata si 1 pozitiv acum seara. Ma gandesc ca pe Fertility trec pozitiv ...pentru ziua de azi?

nustiu

Offline

 

#1453 2018-03-22 11:04:52

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Neata smile
Tei, eu din pacate nu te pot ajuta , poate te ajuta fetele . Pup


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

#1454 2018-03-22 11:05:02

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Salutare!
  happy Noi am ratat si luna asta ovulatia, cred ca in toate lunile astea 6 daca am nimerit-o de 2-3 ori. A fost aseara si ultimul contact cu 2 zile inainte. Ne iese "de minune" vad...  dumbom

Tei, da, treci pozitiv pentru ieri opk-ul.

Offline

 

#1455 2018-03-22 11:50:28

tei-1
Full member
Inregistrat: 2018-01-10
Mesaje: 154

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Neata fete!

Pass, merci! asa ma gandeam si eu.
Vad la tine pe FF ca ati BD doua zile inainte de ovulatie. Nu se ia in considerare?



La mine azi e super pozitiv testul, cred ca azi e O day, ca si cel de ieri a fost pozitiv.

http://i65.tinypic.com/155083n.jpg

Ultima oara a fost editat de tei-1 (2018-03-22 13:03:46)

Offline

 

#1456 2018-03-22 13:39:41

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Tei , macar stii ca ovulezi si cand . De luna urmatoare puteti incerca pt bebe ? Of daca aveai unda verde pentru bebe, era perfect astazi smile

Pass , hai ca poate ne surprinzi si v-a iesit luna asta . Pana nu vedem ca vine CM ne putem bucura chicot

La mine e gata CM , asteptam sa vedem pe viitor , vreau si eu sa cumpar teste pt O .


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

#1457 2018-03-22 13:46:20

tei-1
Full member
Inregistrat: 2018-01-10
Mesaje: 154

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Alexandra.rosca a scris:

Tei , macar stii ca ovulezi si cand . De luna urmatoare puteti incerca pt bebe ? Of daca aveai unda verde pentru bebe, era perfect astazi smile

Pass , hai ca poate ne surprinzi si v-a iesit luna asta . Pana nu vedem ca vine CM ne putem bucura chicot
La mine e gata CM , asteptam sa vedem pe viitor , vreau si eu sa cumpar teste pt O .

Alexandra, asa-i? Imi si pare rau la cat e de frumoasa linia aia de test.  lol  Dar macar stiu ca putem scapa de extra protectie peste vreo doua zile. Nu! Nu de luna viitoare. Abia din mai si nu este sigur. In mai o sa trebuiasca sa repet analizele si in functie de rezultat e verde sau rosu. Nu stiu daca pot spera ca o sa fie bine pana atunci.

Eu mi-am comandat de pe amzon testele de ovulatie la super acceptabil pret. Astea

Offline

 

#1458 2018-03-23 07:08:37

space
Hero member
Inregistrat: 2008-03-14
Mesaje: 2387

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Fetelor  puss

Alexandra, merci de intrebare. Sunt bine, tocmai mi-a trecut menstruatia. Incepe o noua luna, dar s-a dus entuziasmul de la inceput. Am incercat sa ma gandesc mai putin la bebe zilele astea fiindca ultimele luni le-am trăit doar cu asta in minte si nu am mai vazut nimic in jur. S-ar putea sa am sansa sa schimb locul de munca unde nu sunt prea mulțumită si m-am împăcat cu ideea ca e OK sa fac asta si sa lucram la bebe in continuare. Parca mi-am pus viața "normală" pe pauza in ultimele luni si nu mai vreau sa fac asta.

Vad ca ne sincronizam luna asta, spor la bebe! Întotdeauna mi-a plăcut la tine abordarea asta mai relaxată și fără prea multă presiune. Incerc sa o aplic si eu smile

Tei, ce liniute frumoase  hjarta lasa ca in curând primesti unda verde de la doctor cu tiroida si te vei bucura de ele. Eu as continua cu testele si as aștepta vreo 1-2 zile după ce testele nu mai sunt pozitive.

Pass,  experienta ta personală iti spune ca nu trebuie sa fie timing-ul perfect. Deci poate luna asta e cu noroc!

Offline

 

#1459 2018-03-23 09:24:46

tei-1
Full member
Inregistrat: 2018-01-10
Mesaje: 154

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Buna dimineata !  coffestudiu
Ce bine ca e vineri! Maine mergem la cumparaturi ca nu mai avem nimic prin casa.

Space, spor luna asta la treaba si succes cu serviciul. E bine sa ne detasam putin si sa ne concentram pe alte alea. Si mie imi prinde bine pauza asta. Mi-am amintit ca am hobby-uri ce-mi fac placere si ca bebelitul, cu tot ce tine de el nu face parte din lista de hobby-uri. Eram asa de concentrata si pierduta in carti, diete, forums, tot ce vorbeam si faceam era despre asta. Nu-i sanatos!   hmm

Da, sa vedem cum or fi rezultatele. Am fost la medic pentru gripa si intamplator mi-am vazut TSH-ul pe foaia medicala. A fost 0,01 nu 0,1! Sper ca si Opk-urile incep sa se negativeze de azi. Cu toate ca abia azi a scazut temperatura, deci banuiesc ca azi in ziua 13 e O -day.





https://thumbs.gfycat.com/FrailInstructiveCattle-max-1mb.gif

Offline

 

#1460 2018-03-23 10:56:01

Mgeorgiana85
Full member
Inregistrat: 2016-08-25
Mesaje: 546

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Neata fetelor! Va pupacesc si va trimit praf de burticuta de 4 luni hjarta
Doamne, nici nu stiu cand a trecut smile
Va tin pumnii sa veniti cu teste pozitive hjarta
puss


[img]https://lbdf.lilypie.com/O2PXp2.png[/img]

"Fiecare pe Pamant are o comoara care il asteapta." Paulo Coelho

Offline

 

#1461 2018-03-23 11:02:13

tei-1
Full member
Inregistrat: 2018-01-10
Mesaje: 154

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Mgeorgiana85 a scris:

Neata fetelor! Va pupacesc si va trimit praf de burticuta de 4 luni hjarta
Doamne, nici nu stiu cand a trecut smile
Va tin pumnii sa veniti cu teste pozitive hjarta
puss

Multumim, Georgiana. 
4 luni  hjarta  sa cresteti mai si sanatori!

Offline

 

#1462 2018-03-23 11:18:57

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Neata smile

Space , nu am incotro , cand ma gandesc ca sunt femei mai mari ca mine si asteapta de multi ani sa vina bebe , nu ma mai las descurajata . Suntem tineri si avem timp . Dorinta este la fel de mare , daca e sa vina . Dar daca nu , inseamna ca nu e momentul potrivit .  Succes goodluck la munca pe care ti-o doresti .  Eu am ajuns la concluzia ca daca stai sa astepti ani si ani , ca sa faci bebe , ba ca nu ai casa , ba ca nu ai nu stiu ce , ba ca trebuie sa strangi bani... ajungi sa ai bani si ajungi la un moment in care ai vrea sa dai timpul inapoi si sa profiti de acele momente in care erai prea ocupat de altele ... eu asa am observat la unele persoane care zic : “lasa ca avem timp si de copiii” lol  sa vezi cand te lovesti de inca cativa ani pana sa vine bebe .   
“Nu lasa pe maine ce poti face azi “ big_smile dar totusi sa nu devina o obsesie chestia asta si sa uitam sa traim .

Tei , sper cat de curand sa puteti trece la bebelit si sa vina si bebe smile


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

#1463 2018-03-23 11:30:21

tei-1
Full member
Inregistrat: 2018-01-10
Mesaje: 154

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Neata, Alexandramornincoffee  Multumesc.


Si noi tot asa am fost/ suntem. Momentul potrivit nu pare ca este niciodata. Ba ca ne trebuie o casa mai mare, ba ca nu ne-ar placea sa mai locuim in chirie, ba nu e momentul potrivit dpdv financial, ba ca n-am trait destul (in sensul ca nu am calatorit suficient) etc. etc asa o lista lunga incat imi pierd rabdarea sa scriu  lol  Nici acum nu ne simtim pregatiti, eu sunt si foarte problematica neutral in sensul ca am avut si inca ma mai zbat cu probleme emotionale. Dar dupa lungi si lungi dezbateri am concluzionat ca oricum momentul potrivit nu o sa vina niciodata (ca defapt toate sunt scuze sa amani) si daca oricum stim ca ne vom dori un copil, orice moment e la fel de prielnic ca asta. End of story!




PS: Testul meu de AM e tot pozitiv. neutral Am 4 teste pozitive, pun poza mai tarziu neutral
Parca se indreapta catre negativ, abia in poza se observa.

http://i64.tinypic.com/al3dhw.jpg

Ultima oara a fost editat de tei-1 (2018-03-23 11:53:10)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.