homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

CUM RAMAI INSARCINATA!!!-157


#2965 2018-05-24 08:51:20

everl0ving
New member
Inregistrat: 2008-03-05
Mesaje: 9

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

heimdall a scris:

poate ai ovulat de fapt pe 12-13  si atunci ar trebui sa-ti vina in 2-3 zile ?
testul ar trebui sa fie relevant dupa atata timp, doar daca nu ai ovulat foarte tarziu

Sincera sa fiu nici nu m-am gandit ca as putea ovula mai tarziu de 14 zile de ciclu menstrual. 12-13 mai ar fi a 19 si 20 zi...

Am o aplicatie in telefon ( Flo ) pe care o folosesc de luni bune si am incercat si alte calculatoare de ovulatie, la toate iesindu-mi ziua ovulatiei pe 7 mai.
Anyhow, daca nu e sa fie acum, am sa fiu mai atenta la ce-mi transmite corpul, la mucus, etc .

Daca nu vine in 3 zile, repet un test, daca e negativ, fug la doc. Merci!

Offline

 



#2966 2018-05-24 08:58:24

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

Aplicatiile dau niste statistici, nu au de unde sti ce se intampla in corpul tau, de fapt putine femei ovuleaza fix in ziua 14
Daca nu ai simptome poti folosi teste de ovulatie sau metoda temperaturii bazale
Bafta!

Offline

 

#2967 2018-05-24 12:28:54

everl0ving
New member
Inregistrat: 2008-03-05
Mesaje: 9

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

heimdall a scris:

Aplicatiile dau niste statistici, nu au de unde sti ce se intampla in corpul tau, de fapt putine femei ovuleaza fix in ziua 14
Daca nu ai simptome poti folosi teste de ovulatie sau metoda temperaturii bazale
Bafta!

Da, m-am lamurit cu ele. smile

Parca-i facut oricum totul ca sa ma bage in ceata mai tare, fix in luna asta sa imi intarzie asa si sa am si simptome pe care inainte de menstruatie nu le aveam. Nu cred ca mi le induc pentru ca durerile de ovare sunt destule de... reale. lol

Ma rog, ma lamuresc la sfarsitul saptamanii si dau si de veste. Cert e ca nu mai cumpar teste decat de ovulatie! Merci inca o data.

Offline

 

#2968 2018-06-15 07:15:57

addicted
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-12
Mesaje: 2052

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

hai sa fiu si eu on topic. big_smile

heim, testele oview sunt mai ok decat barza? a 12 zi am facut testul barza si erau ambele linii ca si culoare fffff apropiate, chiar identice, dar l-am repetat cu oview si nu era la fel. citind am vazut ca se intampla destul de des ca barza sa dea "erori". deci cred ca e intrebare retorica lol

siiii.... testele trebuie facute cu exactitate la aceeasi ora? daca-s cu jumatate de ora inainte/dupa ziua precedenta!? chiar arde?



You can’t live a positive life with a negative mind.

Offline

 

#2969 2018-06-15 08:19:28

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

eu barza nu am folosit, in general e bine sa folosesti acelasi tip de test, nu o zi un tip si o zi alta, fiindca nu dau chiar acelasi rezultat... din experienta as zice totusi ca atunci cand a fost sa fie pozitiv mi s-au pozitivat toate (cu toate ca inainte cu o zi pe un tip de test erau doua liniute aproape identice si pe altul o singura liniuta si atat)
eu folosesc minut in general, sunt cam enervante ca liniuta de test e mai subtire si nu apare chiar imediat, dar astea mi se pare mie ca merg la mine
in ce ma priveste nu le-am facut la aceeasi ora, am baut cata apa am vrut, le-am facut si seara tarziu si chiar si dimineata cu prima urina (ceea ce nu e recomandat) si tot s-au pozitivat
as zice cand se apropie ovulatia, ca sa nu ratezi momentul, sa nu lasi cu mult mai mult de 24h intre ele, sa nu ratezi cresterea LH-ului
unele persoane sunt nevoite sa faca si 2 pe zi in preajma ovulatiei sa nu rateze momentul, depinde cat dureaza acela LH surge la tine, nu e o regula
odata ce ai avut primul test pozitiv, ovulatia ar trebui sa se produca la 24-36h de la acel moment (iarasi depinde de cand incepuse acel LH surge), dupa primul test pozitiv te poti opri deci (chiar daca ti se pot pozitiva si 2-3 zile apoi, nu mai conteaza)
eu una consider intotdeauna pozitiv testul cu linia de test mai inchisa decat cea de control
cam atat, daca te mai pot ajuta cu ceva spune-mi smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2970 2018-06-15 08:50:15

addicted
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-12
Mesaje: 2052

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

heimdall a scris:

eu barza nu am folosit, in general e bine sa folosesti acelasi tip de test, nu o zi un tip si o zi alta, fiindca nu dau chiar acelasi rezultat... din experienta as zice totusi ca atunci cand a fost sa fie pozitiv mi s-au pozitivat toate (cu toate ca inainte cu o zi pe un tip de test erau doua liniute aproape identice si pe altul o singura liniuta si atat)
eu folosesc minut in general, sunt cam enervante ca liniuta de test e mai subtire si nu apare chiar imediat, dar astea mi se pare mie ca merg la mine
in ce ma priveste nu le-am facut la aceeasi ora, am baut cata apa am vrut, le-am facut si seara tarziu si chiar si dimineata cu prima urina (ceea ce nu e recomandat) si tot s-au pozitivat
as zice cand se apropie ovulatia, ca sa nu ratezi momentul, sa nu lasi cu mult mai mult de 24h intre ele, sa nu ratezi cresterea LH-ului
unele persoane sunt nevoite sa faca si 2 pe zi in preajma ovulatiei sa nu rateze momentul, depinde cat dureaza acela LH surge la tine, nu e o regula
odata ce ai avut primul test pozitiv, ovulatia ar trebui sa se produca la 24-36h de la acel moment (iarasi depinde de cand incepuse acel LH surge), dupa primul test pozitiv te poti opri deci (chiar daca ti se pot pozitiva si 2-3 zile apoi, nu mai conteaza)
eu una consider intotdeauna pozitiv testul cu linia de test mai inchisa decat cea de control
cam atat, daca te mai pot ajuta cu ceva spune-mi smile

Cum ma lamuresti tu pe mine mereu. big_smile Multumesc!
Oricum suntem pe fun mood luna asta, in sensul ca "prestam" o data la 2 zile (deci n-am avea cum sa ratam momentul), treaba cu testele o fac si pt.evidenta  ( in caz ca nu se prinde , sa ma ajute la care o fi baiul ), sunt atenta si la scurgeri, la tot ce n-am dat importanta luna trecuta. Si che sera, sera.



You can’t live a positive life with a negative mind.

Offline

 

#2971 2018-06-15 09:05:57

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

da, chiar voiam sa zic sa lasi testele, ca nu e cazul de acum... si oricum nici daca nu iese asa din prima - a doua incercare nu inseamna ca e vreo problema

Offline

 

#2972 2018-06-15 09:21:39

addicted
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-12
Mesaje: 2052

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

heimdall a scris:

da, chiar voiam sa zic sa lasi testele, ca nu e cazul de acum... si oricum nici daca nu iese asa din prima - a doua incercare nu inseamna ca e vreo problema

asa e. si doc. a zis acelasi lucru si-l stim si noi, d-aia suntem pe fun mood. big_smile
DAR fiind si o perfectionista, ma linisteste cumva si asta cu evidenta, pt.viitor, pt.mine.



You can’t live a positive life with a negative mind.

Offline

 

#2973 2018-06-19 17:37:37

addicted
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-12
Mesaje: 2052

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

heim, dintr-un instinct, ieri am mai facut un test de ovulatie (gandindu-ma ca s-ar putea sa ovulez a 19-20 zi ), pe la 1 si linia de test a iesit vizibil mai intensa, semn ca sa pozitivat!? ( oricum noi ne-am facut treaba natural si in ziua trecuta si ieri ) . Ideea e ca spre seara, tot ieri, de curiozitate l-am repetat in aceleasi conditii si de data asta a iesit linia de test mai palida. Azi la fel. A zburat asa repede momentul ovulatiei? lol Nu de alta dar de obicei cand se intampla sa ovulez aveam si o scurgere maro. Inca o astept lol

btw, sunt chill, am actionat la instinct ( nu ma prea inseala lol ) si curiozitate.



You can’t live a positive life with a negative mind.

Offline

 

#2974 2018-06-19 17:43:10

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

pai ieri ai facut test ? ti-am zis ca poate dura putin acel LH surge, mai putin de 24h si e chestiune de noroc sa o prinzi sau daca nu ai facut test si zilele trecute or fi fost si atunci pozitive

Offline

 

#2975 2018-06-19 18:34:44

addicted
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-12
Mesaje: 2052

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

heimdall a scris:

pai ieri ai facut test ? ti-am zis ca poate dura putin acel LH surge, mai putin de 24h si e chestiune de noroc sa o prinzi sau daca nu ai facut test si zilele trecute or fi fost si atunci pozitive

Ieri l-am facut, da. big_smile din instinct l-am facut mai devreme de 24h si apoi m-am gandit si la ce ai zis tu si am prins. Iar seara cand l-am refacut, s-a dus , adica nu mai era la fel de intens si azi la fel.



You can’t live a positive life with a negative mind.

Offline

 

#2976 2018-06-19 19:45:18

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

inseamna ca atat a fost si ai reusit sa-l prinzi daca zici ca era clar pozitiv

Offline

 

#2977 2018-06-19 20:20:18

addicted
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-12
Mesaje: 2052

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

a fost scurt si la obiect lol



You can’t live a positive life with a negative mind.

Offline

 

#2978 2018-06-26 17:37:45

Iryna01
New member
Inregistrat: 2018-06-26
Mesaje: 20

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

Buna tuturor!
Va rog mult sa ma ajutati cu ceva pareri, ca o sa mor de stres pana luna viitoare.

In aceasta dimineata, am avut ingrozitorul ghinion sa ni se rupa prezervativul (fix la final, cu tot tacamul). Evident, m-am panicat toata si l-am trimis rapid pe iubitul meu dupa pastila de a 2-a zi (Escapelle) pe care am si luat-o in maxim 10 min. Menstruatia abia s-a incheiat, vineri-sambata sa zic, am avut ultimele picaturi. Si, logic, urmeaza intrebarea de 100 puncte: care sunt sansele sa raman insarcinata dupa aceasta patanie? Nu am vreo varsta frageda, sunt si logodita cu iubitul meu, insa pur si simplu ma ingrozeste gandul la a ramane insarcinata acum, nu simt ca este momentul si nici nu vreau ca asta sa se intample dintr-o greseala.
Si inca ceva, la vreo 3h dupa pastiluta am avut scaun. Este vreo problema? Se poate sa fi eliminat pastila? Sa mai cumpar una? Nu stiu ce sa fac sad.

Multumesc anticipat pt orice parere!

Offline

 

#2979 2018-06-26 17:47:33

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

sansele de sarcina eu zic ca sunt practic nule, mai mult ca sigur nu erai inca in perioada fertila si luata inainte de ovulatie e extrem de eficienta pastila
nu s-a eliminat daca ai avut scaun
ai doar grija ca s-ar putea sa iti cauzeze dereglari ale ciclului, ca sa stii sa nu te stresezi

Offline

 

#2980 2018-06-26 18:07:24

Iryna01
New member
Inregistrat: 2018-06-26
Mesaje: 20

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

Multumesc mult pentru mesaj, heimdall.
Eu de felul meu sunt foarte panicoasa si ma stresez enorm, iar acum e un moment crunt pentru mine. Incerc sa ma linistesc, dar pur si simplu nu pot.
Un test de sarcina cand ar fi indicat de facut? Ma refer, sa nu apara erori, sa fie perioada optima pentru un rezultat concludent.

Offline

 

#2981 2018-06-26 18:15:09

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

Nu mai devreme de 2 saptamani, de fapt cam 3 saptamani ar fi recomandat
Inteleg ca te stresezi, dar incearca sa te linistesti, fiindca sigur e totul ok

Offline

 

#2982 2018-06-26 18:44:59

Iryna01
New member
Inregistrat: 2018-06-26
Mesaje: 20

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

Imi e teama, deoarece nu am un ciclu menstrual regulat, si desi aplicatia de pe telefon imi arata ca as mai avea multe zile pana la fertilitate, eu stiu ce s-o intampla in organismul meu...

Offline

 

#2983 2018-06-26 19:04:28

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

pai de asta ai luat pastila, ca sa fii in siguranta... deci chiar nu ai de ce sa-ti faci griji

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.