homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Mercilon versus Karissa


#1 2018-06-29 15:48:25

Ophelia
Membru
Inregistrat: 2018-06-29
Mesaje: 3

Mercilon versus Karissa

Buna ziua. Am o dilema.
Acum 2-3 luni am fost la control la medic, analize, investigatii, tot. Doctora respectiva mi-a recomandat Mercilon.
Deoarece nu aveam un partener la momentul respectiv, nu am inceput sa iau aceste pastile.
Recent am ajuns la alt medic din cauza ca a intarziat menstruatia. 18 zile intarziere. Am facut eco si un ovar este polichistic. Analizele de secretie au iesit ok. Dar nu s-a uitat in sistem pe analizele facute in urma. (cu toata ca am spus ca sunt acolo si avea access). A doua dr a recomandat Karissa.
Din cate am citit pe forum exista niste reactii adverse puternice la Karissa.
Din experienta voastra, cu care dintre cele 2 mentionate v-a fost mai bine?
Avand in vedere ca prima doctora a facut investigatii mai detaliate, eu as vrea sa iau Mercilon.

Offline

 



#2 2018-06-29 16:01:26

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Mercilon versus Karissa

ambele sunt anticoncepionale cu concentratie redusa de estrogen (aceeasi cantitate de estrogen, dar un progestativ diferit), nu ai de unde sti pe care le vei tolera mai bine, unele persoane se inteleg mai bine cu karissa, altele cu mercilon... dar pe scurt nu sunt mari diferente intre ele

Offline

 

#3 2018-06-30 22:28:55

Ophelia
Membru
Inregistrat: 2018-06-29
Mesaje: 3

Re: Mercilon versus Karissa

Multumesc pentru raspuns. Am inceput sa iau Mercilon.
Mai am o intrebare. Am luat prima pastila in a 2a zi de menstruatie pt ca atunci am ajuns la dorctor. Dr a zis ca e ok asa, daca menstruatia a aparut pe 28 si eu iau prima pastila pe 29 seara, nu e o problema.
In cazul acesta pot considera ca dupa 7 zile exista protectie? sau ar trebui sa astept 14 zile?

Offline

 

#4 2018-07-01 10:25:33

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Mercilon versus Karissa

dupa 7 zile esti protejata

Offline

 

#5 2018-07-01 15:24:00

Ophelia
Membru
Inregistrat: 2018-06-29
Mesaje: 3

Re: Mercilon versus Karissa

smile multumesc pt raspuns

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.