homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Analize gineco


#1 2018-09-20 15:48:45

Nume12345
New member
Inregistrat: 2018-09-20
Mesaje: 16

Analize gineco

Buna ziua.
Am facut analize gineco, cu urmatoarele rezultate:
Papanicolau: apar bifati cocobacili, frecvente PMN si hematii( nu eram aproape de menstra, eram la o zi dupa ovulatie)
La analizele de secretie col si secretie vaginala: flora polimorfa si frecvente epitelii si pMN.
Mycoplasma si ureaplasma absent, precum si chlamydia absent.
La analiza de urina: infectie urinara ecoli, am luat monural 2 plicuri asa cum mi.a prescris doctorul de familie.
Ca simptome am un disconfort urinar, accentuat dupa urinare, sau contact sexual.
Pana ajung la gineco pt interpretare mai dureaza, asa am fost programata, insa simptomele sunt deranjeante.
Acesti cocobacili pot insemna ecoli si in secretia vaginala? Nu am primit atasat analizelor nicio antibiograma si nu stiu cum imi va prescrie tratament in lipsa ei.
Va rog sa ma ajutati cu o parere.
Multumesc !

Offline

 



#2 2018-09-20 16:30:04

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Analize gineco

Ar fi trebuit sa ceri si culturi din col cu antibiograma ca sa vezi despre ce e vorba, nu e neaparat sa fie si o infectie vaginala, simptomele tale indica o infectie urinara
Asteapta macar 7 zile dupa Monural si, daca tot ai simptome, fa o urocultura

Offline

 

#3 2018-09-20 17:19:57

Nume12345
New member
Inregistrat: 2018-09-20
Mesaje: 16

Re: Analize gineco

Pe buletinul de analiza scrie culturi si identificare, insa nu este anexata o antibiograma.
Am luat tratament pt infectia urinara, insa doctora de familie banuieste ca acea flora polimorfa si acei cocobacili ar putea reprezenta ecoli si in vagin.
Multumesc !

Offline

 

#4 2018-09-20 17:31:49

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Analize gineco

tu oricum trateaza intai infectia urinara, asa e logic, daca iei antibiotic confirm antibiogramei scapi de el chiar daca ar fi prezent si in vagin

Offline

 

#5 2018-09-20 18:10:39

Nume12345
New member
Inregistrat: 2018-09-20
Mesaje: 16

Re: Analize gineco

Multumesc, asa voi face.
Voiam sa mai intreb inca ceva: am facut si o ecografie la rinichi, un am descoperit microlitiaza. Doctorul mi-a spus ca acest nisip fin de la rinichi va provoca mereu infectii urinare. Ce as putea face in acest sens? Un medicament pt nisip dar si unul pt protectia tractului urinar. Ma gandeam ca ar trebui ceva si pt vezica inflamata, pt ca am inteles ca este normal avand infectii urinare recurente si vezica sa fie inflamata si iritata.
Multumesc

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2018-09-20 18:17:28

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Analize gineco

toata lumea are nisip la rinichi, nu ar trebui sa-i dai atentie daca nu te deranjeaza
incearca sa bei cat de multa apa poti, ceaiuri diuretice ca sa previi
inflamatie vezicii va disparea cand tratezi infectia, nu e ceva permanent

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.