homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Insarcinata dupa Postinor


#1 2019-01-25 15:45:48

VeroBB
Membru
Inregistrat: 2019-01-25
Mesaje: 1

Insarcinata dupa Postinor

Buna tuturor...sunt noua pe aici...si am o nelamurire la care, desi am cautat...nu gasesc nimic similar ....

In data de 20 decembrie am avut ultima menstruatie, pe data de 29 decembrie am avut un act sexual neprotejat( prezervativul s-a spart ) si din preconceptia ca nu suntem pregatiti, am luat Postinor-2 in aproximativ 12 ore de la act .. nu am avut stari de rau , nu am vomat , dar am avut diaree ( am aflat dupa, ca si asta e o metoda de a elimina organismul substanta ) ... la cateva zile pe 3 ianuarie am avut o scurgere maronie slab cantitativ , urmata de sangerari extrem de slab cantitative , prezente cheaguri mici ..asta cam 3 zile ... Am pus asta in seama Postinorului care stiam ca e ceva normal...insa la o saptamana distanta am inceput sa ma simt tot mai rau ... buze uscate desi n-as zice ca sunt deshidratata ...congestii nazale pana in ziua de azi ... dar m-am gandit ca e o banala raceala... insa simptomele au continuat : constipatie ... crampe...intepaturi in buric ... dureri abdominale inferior dar suportabile ... greata insa fara voma si doar la mirosuri sau mancaruri care nu am absolut nici o problema ... am pus asta in seama unei deteglarii,  a pastilei si a auto-sugestiei... am facut test de sarcina care a iesit negativ ... si am astept sa imi vina menstruatia care nu a aparut nici acum ... am 9 zile intarziere... in ultimele 3 luni am avut ciclul regulat ...Sani au inceput sa imi fie mai sensibili ( dar nu ma dor , nu am avut asta nici inainte de menstruatie vreodata ) insa imi sunt pronuntate venele , ba chiar imi aparuse niste vene rosiatice care acum nu mai sunt asa vizibile... sfarcul are cateodata o culoare alba in varf... fara vreo secretie ... Problema este ca imi simt partea inferioara a abdomenului tare si o foarte mica umflatura tare in partea dreapta spre centru ... Am trecut de la somnolenta la insomnie dupa care la somnolenta iar ...ca sa nu mai zic de starile de tahicardie in care respir mai rau ca un fumator de trabuc...
M-am gandit ca poate exagerez si auto-sugestia lucreaza bine , asa ca am facut acum in 23 un test de sarcina...care in primul minut a avut a doua linie destul de subtire ...si a ramas asa timp de 5 minute ... cand m-am uitat dupa 10 minute , nu mai era acolo , era doar linia de Control.... am fost destul de inspirata sa i fac poza..ca sa fiu sigura ca nu imi imaginez... am refacut testul azi dimineata aceeasi marca SureCheck insa e negativ ... m-am programat la medic pentru un control amanuntit ... insa as vrea sa stiu daca a fost cineva in situatia asta sau daca ar avea idee daca poate fi sarcina si totusi sa nu apara inca la test ... sau e o dereglare urata de la pastila sad

Va multumesc si imi cer scuze de romanul amanuntit ...

Offline

 



#2 2019-01-25 15:56:02

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Insarcinata dupa Postinor

Postinorul provoaca dereglari destul de mari ale ciclului, tind sa spun ca asta e si in cazul tau
nu stiu ce sa spun despre test, surecheck nu prea are ceea ce se cheama "linie de uscare", singura explicatie pentru testele de sarcina "fals pozitive"
eu as zice sa repeti cu alta marca de test sau, ca sa fii 100% sigura,  sa faci un test beta-hcg din sange

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.