homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102-78


#1464 2019-02-18 15:41:28

GabiF
New member
Inregistrat: 2018-11-17
Mesaje: 22

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Multumesc Pass. Din pacate nu am ajuns astazi sa fac Hcg, maine lucrez iar miercuri dimineata am programare la doctorita.probabil o sa ma trimita sa fac HCG oricum. .am mai facut azi dimineata un test barza si tot negativ a iesit..incep sa-mi pierd sperantele usor usor..plus ca la ultima dozare de acu o luna mi-a iesit FSH marit de 12.4 ..doar ca niciodata nu mi-a intarziat menstra...gandurile astea ma omoara..nici utrogestan nu mai iau ca mi-a zis sa fac pauza luna asta...si mai stau si foarte prost la capitolul rabdare..am uspare crampe dar sanii nu s-au modificat deloc..va pup fetelor si bafta si voua!

Offline

 



#1465 2019-02-18 17:00:52

Roxwantsababy
Membru
Inregistrat: 2019-01-14
Mesaje: 2

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Buna fetelor,
Nu am mai intrat deoarece am avut o perioada agitata. Inca doua luni sotul va fi doar o zi la doua saptamani acasă. Sanse 0 de conceptie. Ma streseaza treaba asta. Va urmaresc si sper sa vad vesti bune. Miercuri merg la gineco. Pe langa ecografie, papanicolau si o lama, ce sa mai cer, sau sa intreb?
Multumesc.

Offline

 

#1466 2019-02-18 19:51:44

papushik
Full member
Inregistrat: 2008-02-17
Mesaje: 579

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Rox depinde de cat timp încercați, mie doar eco mi-a facut, aveam papul facut. O sa te întrebe el mai multe.

Offline

 

#1467 2019-02-19 11:08:34

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Buna smile

Pass, imi pare rau pentru rezultat. Sa treceti cu bine peste.

E cam greu sa ne iubim fara stres dupa ce am scris pe aici... asta ca observatie personala.

Imi doresc ca oamenii sa fie mai bine educati si sa nu mai puna intrebari personale si nelalocul lor (nu te mariti, nu faci copii, nu ii faci un fratior ? )...


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#1468 2019-02-20 15:54:25

GabiF
New member
Inregistrat: 2018-11-17
Mesaje: 22

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Buna fetelor  mi a venit ieri cm.. Parca ar fi.fost prea frumos sa am si eu bebe ca alte fete...am.trecut pt myo sun in concomitent cu profecund la cererea doctorei.. Ma ingrijoreaza fsh, e cam mare si de aceea nu prea cred ca am sanse pe cale naturala. Doctorita a zis ca vrea sa incercam 3 luni cu myo sun, am obosit sa tot merg la 3 luni sa o iau de la capat. Poate 7 luni nu inseamna mult pt unii, dar avand probleme  gen fsh marit, o vaginita care recidiveaza mereu,  endometru subtire si col super sensibil si inflamat, e putin probabil sa traiesc bucuria de a ramane insarcinata natural. Ma simt neputincioasa si incompleta..

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1469 2019-02-20 16:16:24

papushik
Full member
Inregistrat: 2008-02-17
Mesaje: 579

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Si eu cred totuși daca nu e nici o problema tot ramai in vreo 3 luni sad. Maine merg sa fac analizele hormonale lh, fsh, prolactina, is curioasa cum ies. Oricum am un ciclu foarte regulat de 28 de zile idealul, doar ca ovulez repede, luna trecuta in ziua 12. Luna asta e 6-a la noi. Poate avem noroc luna asta sa "fim pregătiți" cu analizele lol. La doctor am fost acu 3 luni a zis ca totul e bine si doar acid folic da iau. Nu știu daca sa merg tot la el lol dupa 6 luni

Offline

 

#1470 2019-02-20 18:30:08

space
Hero member
Inregistrat: 2008-03-14
Mesaje: 2387

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Fetelor, sper din tot sufletul sa reusiti cat mai repede. Multe de aici am trecut prin asta si va intelegem foarte bine. La noi 3 luni s-au facut 6, apoi 9, 12, acum 16. Pentru mine personal, in mod paradoxal, a devenit mai usor. La inceput orice activitate viitoare era planificata in functie de o posibila sarcina. Acum am inceput sa mai si traiesc pentru ca e clar ca nu se intampla nimic. Am devenit mai rabdatoare si mai empatica.

Ce ironic ca scriem despre fertilitate pe un forum de anticonceptionale  lol

Offline

 

#1471 2019-02-20 21:39:06

papushik
Full member
Inregistrat: 2008-02-17
Mesaje: 579

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Da toate la timpul lor lol, sa speram ca o sa scriem curând si de sarcina

Offline

 

#1472 2019-02-21 10:34:20

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Geo,  kram

Va pup, fetelor!
Rabdare, cum zice si Space, avem nevoie sa ne detasam si sa nu mai lasam sa se invarta totul in jurul unei posibile sarcini. Ca de multe ori apare cand nu te astepti, cum a fost la mine de 2 ori! Dupa aproape 2 ani de incercari si cand deja eram fara sperante, desi fara probleme de fertilitate depistate, a aparut primul bebe. A 2a oara, din primul si singurul contact neprotejat, fara sa fie planificat.  smile
Succes la analize, papu!
Gabi, succes in noua luna, capul sus!

par

Space, in cazul meu nu prea, anticonceptionalul cu cele mai eficiente rezultate e chiar rezultatul sparmogramei, deci eu simt ca apartin locului.  rotfl2

Ultima oara a fost editat de passenger (2019-02-21 10:36:26)

Offline

 

#1473 2019-02-21 15:20:21

Roxwantsababy
Membru
Inregistrat: 2019-01-14
Mesaje: 2

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Buna tuturor,
Am fost ieri la gineco. La ecografie mi-a spus ca totul e normal, m-a spasat, m-a "verificat",.totul ok. Pe 4 merg ss oau rezultatul la papanicolau si  lamă. Sper sa fie ok. I-am spus ca analizele generale sunt ok si nu mi-a recomandat momentan altceva decat urmărirea ovulatiei, contacte cat mai multe in perioada fertila si fara stres. A zis daca vreau sa imi chinui sotul sa il trimit sa faca o spermograma.
Mi-a mai spus ca pot incerca sa diluez putin bicarbonat alimentar intr-un recipient si sa ma spal inainte de contact. Cica ar crea un mediu alcalin, propice spermatozoizilor. Mi-a mai spus ca nu incerc de mult timp si dupa un an de incercat ca la carte se considera o problemă.
Vad ca voi scrieti de anumite analize. Pentru ce sunt?
Multumesc.

Offline

 

#1474 2019-02-21 16:05:37

papushik
Full member
Inregistrat: 2008-02-17
Mesaje: 579

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Rox, cred ca foarte bine ti-a zis medicul wink, interesanta treaba cu bicarbonatul, doar sa nu speli si secreția egg care ea funcționează ca si o autostrada pentru spermatozoizi smile. Eu am făcut doar analize hormonale, si cel mai probabil iesa bine daca am o menstruație foarte regulata. Analizele despre care se vorbește sunt analize hormonale. Poti sa citești si tu despre ele sa vezi cam cum funcționează sistemul reproductiv.

Offline

 

#1475 2019-02-21 21:21:13

GabiF
New member
Inregistrat: 2018-11-17
Mesaje: 22

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Buna fetelor.. Eu trebuie sa stau pe banca de rezerva un pic.. Am facut pauza o luna de la utrogestan la indicatiile doctorei si ghici ce.. Am un chist pe ovarul stang de 40/50 mm. A zis ca e la limita operatiei si mi a dat desorelle pt minim doua luni si ecografie lunar. M-am prabusit cand am auzit si am izbucnit in plans. Dupa 7 luni de incercari, trebuie sa ma opresc. Si apoi probabil sa o iau de la capat. Am ajuns la limita puterilor. Mi-e greu sa fiu optimista, sotul si mama incearca sa ma incurajeze dar trebuie sa-mi adun singura puterile. In momentul in care renunt la anticonceptionale, nivelurile hormonale vor reveni la valorile de acum? Exista vreo sansa de imbunatatire a valorilor hormonale dupa ce acest tratament?

Offline

 

#1476 2019-02-22 07:01:58

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Neata!
Rox, succes, e bine ca ai unda verde si dr te-a linistit. Stiam de treaba cu alcalin vs. acid insa nu am incercat niciodata bicarbonatul, eu folosesc un lubrifiant cu ph neutru si gel intim cu acelasi ph.

Gabi, nu stiu ce sa spun pt ca eu nu am luat AC, o singura repriza la varsta de 20 de ani, pt 6 luni, tin minte ca ciclurile de dupa au fost la fel de regulate dupa ce le-am oprit.
Chistul e rezultatul supra stimularii ovarelor, ai luat vreun tratament inainte? Pt endometru nu ti-a recomandat supliment progesteron in faza luteala?
Cand citeam despre AMH gasisem si cateva articole despre cum sa scazi FSH ul, nu le mai gasesc acum.
Eu sunt la capitolul cum sa scapi de spottingul prelungit din faza luteala  bang  nu mai rezist psihic sa stau cu absorbante jumatate de luna  supa

Ultima oara a fost editat de passenger (2019-02-22 07:08:00)

Offline

 

#1477 2019-02-22 10:48:20

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Fete îmi pare rău pentru ca încă nu a venit bb, dar păstrați optimismul și soerabtain suflet. Și eu făceam la fel, nu plec acolo ca rămân însărcinată, nici dincolo, nu fac aia... și tot asa. In luna când a apărut bb în peisaj am cheltuit toți banii strânși pt bb sa ne luam mașina eram practic in  "curu" gol, fără griji și ideea ca el o sa apară.. deci cumva detașarea și eliberarea de tot ce ne leagă este importanta. Copiii nu vor părinți perfecți, calculați și la locul lor, asa cum ne imaginam noi, nu vor sa apară in perfecțiunea creata e noi, ei apar când suntem detașați, eliberați, nu știu dacă m-am făcut înțeleasă. Tot ce au nevoie este multa iubire, atenție, comunicare. Va pup.


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#1478 2019-02-22 11:13:59

papushik
Full member
Inregistrat: 2008-02-17
Mesaje: 579

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Sunt suparata rau de rezultat,  fsh si lh mare im cd 4, la 27 de ani e foarte mare grater.
https://imgur.com/a/92H7UAr
Nu stiu ce sa fac, încotro sa ne îndreptăm sad

Offline

 

#1479 2019-02-22 12:46:55

Roxwantsababy
Membru
Inregistrat: 2019-01-14
Mesaje: 2

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Fetelor, va multumesc pentru încurajari si detalii. Of, sper sa fie cu noroc la toate, in curand!
Eu duminica ar trebui sa fiu ovulatie. Nu am făcut teste de ovulatie deoarece stiam ca sunt singura. Tocmai am aflat ca vine sotul acasa azi si pleacă duminică dimineață. Cand ies de la munca merg sa iau teste de ovulatie, poate calendarul meu arata corect. smile.
GabiF, nu te descuraja! Medicul la care am fost miercuri mi-a spus ca desi nu are o explicație științifică, medicala, principala cauza a esecului in conceptie este stresul, grijile, panica. Spunea ca are cupluri ce au reusit sa aiba un bebe dupa ce nu au mai sperat sau s-au lasat in voia sortii, fara calcule, teste, planificari, etc.
Sunteti tare dragute si imi place grupul. Va doresc succes si va tin la curent!

Offline

 

#1480 2019-02-22 13:47:43

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

papushik a scris:

Sunt suparata rau de rezultat,  fsh si lh mare im cd 4, la 27 de ani e foarte mare grater.
https://imgur.com/a/92H7UAr
Nu stiu ce sa fac, încotro sa ne îndreptăm sad

Eu nu stiu sa interpretez, nu am facut niciodata analizele hormonale. Sigur te ajuta fetele cand vor vedea mesajul.  par

Rox, super! Sa fie cu noroc!

Offline

 

#1481 2019-02-22 14:55:49

space
Hero member
Inregistrat: 2008-03-14
Mesaje: 2387

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Papushik, AMH ai facut? Si ai fost la ecografie sa iti numere foliculii? FSH-ul se interpreteaza cu AMH.

Offline

 

#1482 2019-02-22 16:31:41

papushik
Full member
Inregistrat: 2008-02-17
Mesaje: 579

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Ecografie mi-am făcut dar cred ca nu a stat sa numere toti foliculii, doar cel dominant l-a măsurat. Am fost mai înainte iar la edo si m-a mai liniștit, a zis ca urmează ovulatia si deaia e crescut, si lh marit mai mare decat cel pentru faza foliculara, si ovare micropolichistice nu am. Amh a zis ca doar dupa 35 de ani, cel mai probabil pentru ca vasta contează mai mult ca si   valoarea lui. Nu știu sa mai cer oare alta părere sau raman optimista smile?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.