homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pauza de 7 zile la anticoncepționale


#1 2019-05-06 01:09:55

Car15
Membru
Inregistrat: 2019-05-06
Mesaje: 0

Pauza de 7 zile la anticoncepționale

Buna seara,
Vreau și eu o lămurire...am luat o luna de zile anticoncepționale și acum sunt in pauza de 7 zile, am avut contact sexual neprotejat, dar următoarea luna nu as mai vrea sa continui sa iau anticoncepționale. Se poate sa rămân însărcinată? Vreau sa Menționez ca îmi doresc un bebe și am luat aceste medicamte la prescrierea medicului deoarece am ovare polichistice, dar nu as mai vrea s le mai iau deoarece ma simt rău de la ele și simt un disconfort la contactul sexual doar pe perioada administrării lor.

Offline

 



#2 2019-05-07 08:49:45

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Pauza de 7 zile la anticoncepționale

daca ai contact in pauza inainte de a veni menstruatia esti protejata chiar daca nu incepi a doua folie, altfel ar trebui sa o incepi la timp
poti vorbi cu medicul sa ti le schimbe daca chiar trebuie sa le iei si nu te simti bine

Offline

 

#3 2019-05-22 08:03:09

blonda92
Full member
Inregistrat: 2010-10-14
Mesaje: 229

Re: Pauza de 7 zile la anticoncepționale

buna ziua, dupa aproximativ doi ani in care am alaptat si am luat cerazzete, am inceput sa iau din nou karissa la recomandarea medicului ginecolog. dupa ultima folie de cerazzete am inceput fara pauza karissa. am terminat folia de karissa miercurea trecuta. pana sambata am avut dureri mari de burta si mijloc si cateva scurgeri maronii (ca o secretie mai abundenta) pe care le am si acum. se pot considera aceste scurgeri maronii menstra? ma ingrijorez ca nu a venit o menstra in toata regula ca inainte de sarcina. maine trebuie sa incep o noua folie de karissa si nu stiu ce sa fac. de sarcina nu se pune problema, am avut grija sa fie totul ok. voi ce ziceti?

Offline

 

#4 2019-05-22 10:08:51

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Pauza de 7 zile la anticoncepționale

eu zic ca scurgerile maronii se pot considera menstra si sa incepi o folie noua normal dupa pauza

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.