homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Chist san


#1 2019-07-25 16:53:31

tami nnn
Membru
Inregistrat: 2019-07-25
Mesaje: 3

Chist san

Ma puteti ajuta cu un sfat, va rog? Buletin ecografic sani: san drept: o formatiune hipoecogena, neomogena, cu contur net, bilobat, dar cu o angulare orientata medial, diam=3/10/5mm, vol=0,1cmc, cu usoara atenuare acustica post. San stang: in tesutul adipos, o formatiune hiperecogena, neomogena, cu contur net, f. compresibila, diam 4/8/8 mm, vol=0,1 cmc; un chist omogen, cu perete fin, diam 3/7/4, un microchist omogen de 2,6mm. Axilar drept: ganglion limfatic cu diam 8/5mm, contur net, hill situat excentric, corticala neomogena.
Trebuie operatie?

Offline

 



#2 2019-07-25 17:21:22

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Chist san

medicul care a facut ecografia nu a recomandat nimic ?
in general formatiunile bine conturate sau cu continut lichid (chisturi) nu pun probleme, pentru formatiunea de la sanul drept mai cere o parere, pare mai neregulata si mai e si acel ganglion inflamat, nu vreau sa te sperii, dar nu mi se pare ca ar trebui ignorata. stii daca era si vascularizata ?

Offline

 

#3 2019-07-25 20:23:40

tami nnn
Membru
Inregistrat: 2019-07-25
Mesaje: 3

Re: Chist san

nu stiu daca era si vascularizata. acel ganglion de la subrat nu mai este la fel de vizibil cum era pana de curand. este posibil sa se fi retras?

Offline

 

#4 2019-07-25 23:00:51

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Chist san

eu nu am de unde sa stiu daca s-a retras, nici ce a vazut doctorul si nici ce a spus, mi se pare imposibil sa-ti puna ecografia in brate fara sa-ti spuna ce crede ca e acolo, macar in cat timp sa repeti ecografia
pe mine faptul ca e un nodul intrucatva neregulat si cu acela ganglion inflamat ma ingrijoreaza, vorbesc din perspectiva cuiva care a avut cateva sperieturi pe tema asta
din ce oras esti ? in Bucuresti stiu cativa ecografisti buni de san sa-ti recomand daca vrei, chiar daca la unii e foarte greu sa obtii programare

Offline

 

#5 2019-07-26 13:16:41

tami nnn
Membru
Inregistrat: 2019-07-25
Mesaje: 3

Re: Chist san

multumesc. din bucuresti sunt

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2019-07-26 14:05:25

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Chist san

Lesaru, Elena Teodorescu (dar acolo prinzi programare dupa vreo 6 luni), Aida Mihailovici la CM Victor Babes (tot acolo poti face RMN la Lesaru), Viisoreanu (il gasesti in mai multe locuri)
la Regina Maria au un departament Clinica Sanului, suni la nr de acolo si trimiti analizele si te indruma ei la cine sa mergi, Ana Maria Craioveanu e ok acolo pentru ecografie

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.