homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intarziere ciclu din cauza medicamentelor/operatiei?


#1 2019-11-18 17:26:04

dana_25
New member
Inregistrat: 2011-03-30
Mesaje: 29

Intarziere ciclu din cauza medicamentelor/operatiei?

Buna,

Luna aceasta trebuia sa imi vina cm pe 16-17 noiembrie (ziua 30-31), dar nu a aparut inca. In jur de 14-16 am avut niste mici sangerari in genul la spotting, asa am mereu cu cateva zile inainte sa imi vina.
Vineri pe 15 am avut o operatie de extractie masea de minte inclusa (deci neiesita). Pe langa stresul operatiei in sine, aceasta fiind destul de complicata pt o extractie, am primit si tratament cu arcoxia (un antiinflamator f puternic)-3 zile, ieri am luat ultima pastila dar si antibiotic augumentin,5 zile. Sangerarile s-au oprit de pe 16, deci fix dupa operatie. Cu o saptamana inainte de interventie am fost si racita destul de rau, atunci nu am luat antibiotic ci doar parasinus.
Intrebarea mea e: ar putea interventia chirirgicala si/sau tratamentul sa imi intarzie cm? Am dureri ca si cum ar trebui sa imi vina si am si sanii umflati, dar anul trecut fix pe vremea asta mi-a intarziat 15 zile din cauza unui chist ovarian hemoragic, debutul a fost cam la fel: dureri de burta mici la inceput, apoi cm tot nu aparea, apoi au aparut si alte simptome gen greata si urinare frecventa, dar si dureri mari in dreapta care se lasau pe picior, care m-au trimis la medic, facusem teste de sarcina si toate ieseau negative.. ulterior mi s-a descoperit acel chist de 4 cm, dar care in decurs de o luna s-a resorbit de la sine. Ultima ecografie am facut-o in februarie si atunci totul era ok..
De cand ma stiu am cm regulat la 32-34 zile, dupa chist a fost la 27-29 zile in primele luni si apoi a ajuns iar la 30-32 zile. Nu mi s-a intamplat inainte sa imi intarzie asa mult asa cum s-a intamplat atunci cu chistul. Acum abea ce mi-a intarziat 2 zile dar ma sperie ca s-a oprit spottingul acela.. in loc sa continue si sa culmineze in menstra. Am 27 ani. Am avut cateva contacte sexuale protejate luna aceasta. O sa fac si un test daca intarzie mai mult dar voiam sa stiu daca tratamentul ar putea fi de vina..Desi posibilitatea de a fi insarcinata ma cam sperie avand in vedere cate medicamente am luat in ultimele zile.. sad
Va rog un sfat, multumesc

Ultima oara a fost editat de dana_25 (2019-11-18 17:31:12)

Offline

 



#2 2019-11-18 19:07:33

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Intarziere ciclu din cauza medicamentelor/operatiei?

am mai auzit cazuri de intarziere de la antibiotic, desi nu stiu care e explicatia... nu e posibil sa fie doar o coincidenta si sa fie un ciclu mai lung sau acel spotting sa fie de fapt menstruatia ? interventia nu vad cum ar avea o influenta aici

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.