homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sangerare după menstruatie


#1 2019-11-30 10:49:36

elena00
Membru
Inregistrat: 2019-11-30
Mesaje: 0

Sangerare după menstruatie

Sangerare după menstruatie
Buna seara,
Am o nelămurire in legatura cu o problemă...ultima zi a menstruatie a fost 24 noiembrie...a durat 6 zile,primele 4zile a curs abundent dupa care doar câteva pete maronii. De aseară am o sangerare rozalie...inițial nu am băgat de seamă,am crezut ca este din cauza actului sexual...însă vad ca aceasta continuă si devine maronie si nu curge,ramane in vagin. Am si dureri abdominale suportabile...Ma tot intreb care poate fi cauza, daca ar putea fi doar o dereglare sau poate fi sangerare de nidare. Mentionez ca am un ciclu regulat 28 zile (+/- 1 zi) si in urma cu 2 saptamani am făcut o recoltare pentru Papanicolau dar abia peste 2 saptamani primesc rezultatul,iar medicul mi.a spus deocamdata ca am O colpita nespecifica ce nu necesita tratament.

Offline

 



#2 2019-11-30 12:03:16

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Sangerare după menstruatie

de ce nu ar fi spotting la finalul menstruatiei aceasta sangerare?
sangerarea de nidare are loc la 7-10 zile dupa ovulatie, nu imediat dupa menstruatie

Offline

 

#3 2019-11-30 20:00:19

elena00
Membru
Inregistrat: 2019-11-30
Mesaje: 0

Re: Sangerare după menstruatie

Buna seara, in primul rand imi cer scuze pentru posturile multiple, am avut o eroare si nu se vedeau mesajele.
Îngrijorarea mea vine si pentru ca se pare ca nu dispare acest spotting, după fiecare act sexual reapare....si tine câteva ore...nu cred ca este vorba despre vreo leziune la nivelul vaginului sau colului pentru ca nu avea cum...A trecut o săptămâna totusi...astept pana la vizita la medic,până atunci ma gandeam ca poate a mai trecut cineva prin asta.
Multumesc

Offline

 

#4 2019-11-30 20:31:43

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Sangerare după menstruatie

Nu intelegeam fiindca citisem ca 24 a fost prima zi a menstruatiei, nu ultima
Atunci mai poate fi ovulatia, in preajma ovulatiei creste nivelul de estrogen si poti avea mici sangerari
Daca ai fost la control banuiesc ca iti spunea medicul daca vedea o rana pe col, oricum se va vedea la pap daca zici ca astepti rezultatul
Poate si de la contact daca a fost mai brutal si e colul sensibil (colpita inseamna ca e o inflamatie la nivelul colului totusi)

Ultima oara a fost editat de heimdall (2019-11-30 20:33:34)

Offline

 

#5 2019-12-20 19:25:02

elena00
Membru
Inregistrat: 2019-11-30
Mesaje: 0

Re: Sangerare după menstruatie

Buna seara,revin cu problema mea...sunt tare nelamurita...sunt in a 3 zi de intarziere a menstruatiei si nu da semne sa apara...am făcut si 2 teste de sarcina...negative....ma tot intreb daca ar fi sarcina.Am fost si răcită ultimele zile,mult de lucru la servici,starile de rau avute ar putea avea mai multe motive...am avut si dureri foarte mari de cap,febra,arsuri si greturi,dar am avut și ceva probleme cu stomacul,cu diaree si asa mai departe.Nu percep alte simptome,modificari la nivelul sanilor...nimic...vaginul meu e foarte uscat.
La medic pot ajunge abia după sărbători, iar săptămâna trecută când am fost dupa rezultatele de la Pap nu m.a mai consultant si mi.a zis doar ca e totul in regula, n.am avut timp sa vorbim. Ma gandesc daca nu cumva din cauza ca am avut ultima menstruatie prelungita sa se amane câteva zile luna aceasta?nu mai stiu cum s.o interpretez. Ce credeti? Va multumesc pentru rabdare

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2019-12-21 15:04:15

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Sangerare după menstruatie

pai poate ai ovulat mai tarziu, nu mi se pare un motiv de ingrijorare, se mai poate intampla, nu suntem roboti

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.