homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Menstruatie intarziata


#1 2020-02-16 12:43:42

Daciana
New member
Inregistrat: 2013-11-04
Mesaje: 64

Menstruatie intarziata

Buna fetelor. Am un ciclu aproximativ regulat de 28-31 zile, trebuia sa-mi vina de 2,3 zile însă menstruatia se lasă așteptată. Luna asta am avut 2 contacte sexuale neprotejate. Primul a fost la 2-3 zile după ce mi-a venit menstra, cu retragere înainte de ejaculare, deci practic șanse 0, nefiind în perioada fertilă. Iar al doilea contact a fost la o săptămană după ovulație, la fel cu ejaculare afară. Aproape în fiecare lună în apropierea ovulației (zilele 13-16) pot simți dureri abdominale și alte simptome ovulatorii. Deci practic ambele contacte au fost în afara oricărui risc. Am simptome premenstruale cum ar fi dureri ușoare de burtă, dureri ușoare de sani, schimbări de dispozitie, acnee. Sfaturi, păreri? Ar putea fi sarcină? Vă pup fetelor

Offline

 



#2 2020-02-16 19:47:32

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Menstruatie intarziata

daca esti sigura ca atunci a fost ovulatia nu ai de ce sa iti faci probleme... poti face totusi un test

Offline

 

#3 2020-04-23 09:28:12

NeBuNiKa
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-11-22
Mesaje: 148
Site

Re: Menstruatie intarziata

Buna ziua fetelor si Hristos a Inviat! Am si eu o problema.

Trebuia sa imi vina menstruatia martea trecuta pe 14.04 (conform calendar la 28 de zile), dar nu a aparut nici astazi, 23.04.
Mentionez ca:
- sunt un pic stresata de ideea ca intarzie asa mult (este a 37-a zi conform calendar)
- ultimele 3 luni de menstruatie au fost putin ciudatele pot zice pentru ca am avut dureri de stomac si putina voma (probabil ma si constipasem), a venit in ziua x si nu a curs 3 zile, pe urma a curs inca 4-5 zile normal (dar am pus pe calendar ca a venit in ziua X chiar daca nu a curs cum trebuie)
- nu iau anticonceptionale (am luat 6 ani pana in 2018, la inceput pentru chisturi, pe urma pentru protectie),
- nu am avut contacte sexuale neprotejate (ultimul contact protejat a fost miercurea trecuta),
- am ovare micropolichistice, DAR in ultimii 2 ani de cand nu mai iau anticonceptionale menstruatia a venit cat de cat regulat, e prima oara cand intarzie asa mult
- am avut si am simptome premenstruale inca de saptamana trecuta (durere usoara de ovare, acnee, dispozitie proasta, etc)
- mi-am schimbat oarecum stilul de viata (cu ocazia pandemiei sunt in somaj tehnic, deci stau in casa fara prea multa activitate fizica, dar mananc regulat, nu m-am ingrasat nu nimic, 63 kg)
- mi-am facut un test de sarcina (sa fiu eu sigura de orice) si a iesit negativ.

La momentul actual pana nu trece pandemia nu sunt sanse sa ajung la vreun medic.
Voi ce parere aveti?
Astept raspunsurile voastre si imi cer scuze pentru roman (este mai bine sa mentionez toate aspectele)


"Just Breathe"

Offline

 

#4 2020-04-23 11:01:04

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Menstruatie intarziata

eu zic ca e posibil sa fie un ciclu anovulator sau sa fi ovulat mai tarziu, mai ales daca ai ovare micropolichistice, nu ai ce face decat sa astepti (ai putea lua duphaston sa declanseze menstruatia, dar nu stiu daca e cazul)

Offline

 

#5 2020-04-23 12:19:08

NeBuNiKa
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-11-22
Mesaje: 148
Site

Re: Menstruatie intarziata

Multumesc frumos de raspuns heimdall puss !
Tocmai a venit menstruatia smile.
Sanatate multa tuturor!


"Just Breathe"

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2020-04-23 12:39:38

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Menstruatie intarziata

cu placere  puss sa stii ca mi s-a mai zis ca am acest dar de a aduce menstruatia lol

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.