homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Candidoza-30


#552 2008-02-24 22:43:41

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: candidoza

fournicutza...nu vreau sa te dezamagesc...dar si daca scapi de ea e f probabil sa revina in sarcina...iti doresc oricum spor la treaba wink


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 



#553 2008-02-24 23:53:11

Gerry
Membru
Inregistrat: 2008-02-24
Mesaje: 3

Re: candidoza

buna sunt noua..e interesant sa citesti si sa ai mai multe variante,am21de ani,si sincer m-am saturat de candioza,de la trichonomas vaginalis m-am trata si cand am facut tratamentu in loc s aimi aisa bine m-a gasit cu candida,am facut alt tratament rezultatul dupa repetarea analizei dupa refacerea tratament a fost aceeasi,a incercat si alte medicamente,nuj ce sa fac,revine si pleaca,am ajuns la concluzai k mai bine folosesc prezervativul,mi-e frik sa nu il infectez pe prietenul meu,deja la cate consultatii medicale am fost e satula doctora de mine,deja m-am resemnat,observ k de 2 ani ma tratez si acum de curand mi-au aparut mancarimile pt prima oara dar am o scurgere ambundenta si foarte mazarata,eu ma spal cu deget in vagin sfatul medicului dupa contact sexual,asta o fac de fiecare data cand fac baie nu neaparat dupa contatctul sexual,,nuj ce sa mai fac spune-ti-mi un tratament ce sa mai incerc ,am tot citit si cam ce s-a luat pana  acum am folosit si eu dar inutil,ultima oara am folosit gynofort si degeaba...

Offline

 

#554 2008-02-24 23:56:37

Gerry
Membru
Inregistrat: 2008-02-24
Mesaje: 3

Re: candidoza

care  e faza cu iaurtul??pui intr-o seringa iaurt si il introduci in vagin noaptea cand te culci?exact ca ovulele,si ce iaurt?e unu special sau e un iaurt obisnuit de la amgazin?sincer mi-e greu sa cred....si asta cand poti s ail foolosesti??dupa tratament ?sau inainte am nevoie d esfat tau k nuj ce sa ami fac;la medic nu ami sunt in strae s amerg,oricum fug de antibiotice,chiar dak ar fi nevoie urgent sa le iau,stiu povestea..

Offline

 

#555 2008-02-25 00:04:36

Gerry
Membru
Inregistrat: 2008-02-24
Mesaje: 3

Re: candidoza

e adevarat k ovulele sunt mai bune decat crema??dc?pt k crema iese imediat din vagin??eu am un sistem imiunitar foarte scazut...alimentatie proasta .....am folosit si tagremin ovule...si pastilute pt candidoze candida ch30 park luam eu si parteneru cate 3 pastilute pe zi separat si le tineam sub limba sa se topeasca cumparam tuburi multe,poate nu am facut tratamentu cum trebuie nuj..

Offline

 

#556 2008-02-25 00:08:30

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: candidoza

Gerry ai warn pt ca nu ai editat ieri...citeste te rog regulile...asa...acum sa trecem la problema ta...analiza de chlamidia ai facut? si cu iaurtul...e vb de iaurt simplu,din comert si cat mai ieftin...ilpui dupa ce termini cu tratamentele 4-5 serii...inainte de culcare...alta siriga in fiecare seara...si iei oralo cutie de biotics...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#557 2008-02-25 10:28:30

Satina
Full member
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 268

Re: candidoza

Dulciurile, in mod special ciocolata si dulciurile concentrate intretin candida. Nu prea ai cum sa scapi atata timp cat nu renunti la dulciuri. Alimentele care produc aciditate in organism intretin candida (ex: rosiile fierte, bulionul).

Legumele crude sunt alcalinizante, deci f. indicate.

O chestie care ajuta in timp: in casa (cand si cat se poate) stati intr-un halat gros, dar fara chiloti. Tot daca se poate, taiati clinul dintre picioare de la dres. Aerisirea face tare bine big_smile Apropos, mie mi se pare ca e mult mai frecventa si mai suparatoare candida in timpul iernii. Sa fie aerisirea de vina? sa fie alimentatia mai grea (carne, dulciuri, grasimi, mancaruri mai mult preparate)? ... sau e doar cazul meu?

Cel mai bun iaurt este cel facut in casa. Acum, ca inca mai sunt caloriferele incalzite face-ti asa:

1. fierbeti putin lapte (cel mai bine de la tarani, sau cel din punga cu termen cat mai scurt de garantie),
2. lasati laptele sa se racoreasca (sa ramana doar caldut),
3. amestecati in el o lingurita de iaurt din comenrt,
4. puneti vasul intr-un loc cald pe calorifer (sa nu fie fierbinte) sau in apropierea caloriferului
5. acoperiti vasul cu un prosop gros si lasa-ti-l timp de 6-10-12 ore la caldura (timpul difera in functie de caldura, important este sa nu fie nici il loc rece, nici in loc fierbine)

La mine a mers bine tratamentul cu catei de usturoi:
2-3 catei de usturoi se pun intr-un tifon si se introduc in vagin adanc, in jurul colului. Tifonul acela poate fi uns cu gel Bioclin sau cu iaurt (de casa). Se pastreaza pana a 2-a zi. Un alt catel de usturoi se introduce in rect (asta nu se mai pune in tifon, se introduce asa cum e si va iesi odata cu materiile fecale. Se repeta timp de mai multe zile, pana trece.

Eu am facut chestia asta cu catei de usturoi 2 zile si aveam de gand sa continui ca rezultate s-au vazut imediat dar a intervenit o gripa, am vrut sa folosesc remedii homeopate si am fost obligata sa renunt la usturoi al carui miros puternic ar fi anulat efectul remediilor. Dupa ce am terminat cu gripa am inceput tratament homeopat pentru candidoza. Am luat dimineata Kreosotum si seara Candida CH7 si acum cred ca s-a dus. Astept sa treaca ciclul sa vad daca ma mai supara. Cand am luat remediile, dupa 2 zile candidoza s-a agravat (mi se spusese sa ma astept initial la o agravare) si aveam o limba f.f. umflata si incarcata. Am trect la mestecat ulei de floarea soarelui, care apoi se scuipa (ca sa curat limba). Dupa cateva zile limba s-a curatat si a inceput sa se desumfle, candida a cedat. In timpul asta am facut si spalaturi interne cu irigatorul cu cate o cana de ceai de pelin f. concentrat (2 linguri de planta la o cana de apa clocotita). Am pus si ovule homeopate antileucoreice... In fine, inca nu zic hop, pana n-am trecut parleazul, vad cum evolueaza si va mai zic.

Offline

 

#558 2008-02-25 10:31:17

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: candidoza

curiozitate: nu ustura usturoiul ala prin cele orificii? angel


mami de minuni hjarta

Offline

 

#559 2008-02-25 10:31:58

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: candidoza

asta ma miram si eu tongue


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#560 2008-02-25 11:47:57

Satina
Full member
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 268

Re: candidoza

Si eu am avut frica asta, dar la cat ma ustura pe mine am zis ca nu mai conteaza asa ca incerc si... nu m-a usturat absolut deloc. Poate daca cateii aia de usturoi ar fi fost zdrobiti ar fi usturat, nu stiu. Eu i-am pus asa intregi, doar curatati bine de pielite... singurul dezavantaj era ca miroseam ca o shaorma. big_smile

Offline

 

#561 2008-02-25 12:58:00

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: candidoza

Putin offtopic...deci daca nu a usturat in vagin usturoiul,inseamna ca o clisma cu usturoi +apa impotriva oxiurilor nu are ce rau sa faca nu?O vecina tot nu scapa si un doctor i-a spus ca numai o clisma cuusturoi ar putea-o ajuta.Voi ce ziceti?

Offline

 

#562 2008-02-25 13:00:08

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: candidoza

in cazul ala nu s-ar pisa usturoiul?


mami de minuni hjarta

Offline

 

#563 2008-02-25 13:00:53

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: candidoza

Ba da...eu ma refeream mai mult la o iritatie de colon or something...

Offline

 

#564 2008-02-25 13:03:11

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: candidoza

pai cred ca apare daca e pisat..zic io


mami de minuni hjarta

Offline

 

#565 2008-02-25 13:10:13

Satina
Full member
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 268

Re: candidoza

Si eu stiu ca e foarte buna clisma cu usturoi pentru oxiuri. Si se face cu usturoi pisat. Nu stiu daca ustura, nu cred.

Offline

 

#566 2008-02-26 01:14:06

lalexa
Membru
Inregistrat: 2008-02-26
Mesaje: 1

Re: candidoza

si eu am candida.si mi-a recomandat un nutritionist romergan timp de 10 zile seara cate o lingurita.si acum astept sa vad ce se intmpla.a auzit cineva de romergan?
e bun?

Offline

 

#567 2008-02-26 09:20:55

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: candidoza

romergan-ul e un antialergic...nu pt candida. nu are treaba.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#568 2008-02-27 21:28:22

andrutza
Vizitator

Re: candidoza

daca amandoi avem candida genitala si am facut sex oral putem face si bucala?

 

#569 2008-02-28 09:36:19

Satina
Full member
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 268

Re: candidoza

Aveti toate sansele...

Offline

 

#570 2008-02-29 19:13:13

sandra123
New member
Inregistrat: 2008-02-29
Mesaje: 7

Re: candidoza

Da, de candica se scapa foarte greu mai ales daca a recidivat, infectia se raspandeste prin tot organismul. Pentru candida recidivata se ia Nizoral cate doua pastile de 2 o data pe zi, e foarte bun si ovule macmiror complex. Insa trecuie tratati ambii partenei, altfel totul e in zadar. Ti-o spun din proprie experienta.
Toate bune si multa sanatate.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.