homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Probleme vulvare, vaginale


#1 2020-07-06 12:52:13

carmela
New member
Inregistrat: 2019-06-25
Mesaje: 6

Probleme vulvare, vaginale

Buna tuturor,
Am de cateva luni o problema si nu reusesc sa o rezolv.
In ce consta : mancarimi, usturimi, arsuri, umflarea vulvei si roseata.
Am facut secretii fara numar. Ba o candidoza, ba un streptococ B, am avut si secretii cu rezultat foarte bun.
Nu am tot timpul simptomele, as zice ca sunt doar cateva zile pe luna cand ma simt foarte bine. Am facut tratamente cu ovule, probiotice. Am pus si ulei de cocos.
Mi s-a intamplat ca in timp fac tratament cu ovule, sa-mi fie bine 2-3 zile, apoi ma apuca usturimea cu roseata. Poate e o reactie alergica. Am luat si zyrtec, nu mi s-a parut ca m-ar ajuta cu ceva.
Ginecoloaga la care merg de 6 ani nu a gasit nimic la consultatii. E total nedumerita.M-a vazut de mai multe ori in rastimpul asta. Am inceput sa ma indoesc de competenta ei.
Pap-ul e bun. Nu folosesc produse de igiena intima.
Si atunci ce fac ? Uneori cand ma ustura vulva, am usturime si in zona anala.
Cine stie un medic in Bucuresti care e competent si care sa fie si om in acelasi timp ? si care stie si altceva decat nasteri.
Multumesc !

Offline

 



#2 2020-07-06 13:31:05

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Probleme vulvare, vaginale

eu pot sa iti recomand cativa medici ok (la Regina Maria: Tarpan, Gradinaru, Adina Diaconescu), dar atata timp cat examenul de secretie iese ok or sa dea si ei din umeri, am fost si eu in situatia asta
ai incercat ceva calmant: crema de galbenele, aloe vera, Bioclin gel - e bun si racoritor ? fara absorbante zilnice, hartie igienica parfumata, sapun foarte parfumat, detergenti etc
eu mai foloseam unguentul Nidoflor, e de spectru larg (antibiotic si antimicotic), are si putin cortizon, deci nu trebuie folosit pe termen lung

Offline

 

#3 2020-07-07 06:14:47

carmela
New member
Inregistrat: 2019-06-25
Mesaje: 6

Re: Probleme vulvare, vaginale

Am incercat vagisan crema, gel  cu acid hialuronic, ulei de cocos, vitamina e. Nu am simțit mare diferență.
Ideea este să identific care este problema si să încerc să tratez  corect, sau să înlătur cauza.
Nu văd că asta e soluția, să merg în continuare pe încercatelea.
Dim motivul ăsta caut alt medic, poate are altă viziune.
Tu cum ai rezolvat heimdall ?

Offline

 

#4 2020-07-07 17:56:19

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Probleme vulvare, vaginale

pur si simplu a mai trecut timpul si incet-incet au disparut simptomele
un medic mi-a zis ca dupa o infectie gen candida, chiar daca analizele ies negative, persista o vreme inflamatia si simptomele (mai ales ca si unele din ovulele folosite ca tratament sunt la randul lor iritante)

Offline

 

#5 2020-07-10 14:32:38

carmela
New member
Inregistrat: 2019-06-25
Mesaje: 6

Re: Probleme vulvare, vaginale

Hey girls,
Am fost la o consultatie la Regina Maria cu problema expusa mai sus.
Concluzia : candida, chiar daca uneori nu iese in secretie.
Schimbam tratament : flucovim, klion, linex. Dieta : mai putin zahar si alimente acide.
Sa nu ne mai stresam, it s imposible !
Problema asta  mi-a dat viata peste cap (dupa pandemie).
Imi propun sa consum mult ulei de cocos si sa beau apa cu bicarbonat, apa cu lamaie si mai putin stress, sa vedem ce o iesi.
Toate bune !

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2020-07-10 14:45:49

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Probleme vulvare, vaginale

ca probiotice eu iti recomand Bio-Kult, au cel mai mare numar de tulpini de probiotic din ce se gaseste la noi, le-am folosit de multe ori

Offline

 

#7 2020-07-11 13:50:35

carmela
New member
Inregistrat: 2019-06-25
Mesaje: 6

Re: Probleme vulvare, vaginale

Despre Acidophilus Bio Active stie cineva ceva ?
Am un flacon si nu as mai da banii pe altceva.

Offline

 

#8 2020-07-11 13:57:36

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Probleme vulvare, vaginale

E mai bun decat linex oricum, deci ia-l cu incredere

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.