homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ce faceti cu lucrurile de care nu mai aveti nevoie?


#1 2015-09-07 10:58:10

soniapopescu
Membru
Inregistrat: 2015-09-07
Mesaje: 1

Ce faceti cu lucrurile de care nu mai aveti nevoie?

Dragi mamici, in trei ani de cand il am pe bebe, am adunat lucrusoare cat pentru 3 familii.
Ocazie cu care am inceput sa ma gandesc ce sa fac cu ele. Si de aici dilema: sa le vand sau sa le donez? Sincer, sufletul imi spune sa le dau mai departe cui ar avea nevoie, insa nu cunosc pe nimeni si nu le-as da unui necunoscut. ca din ce am vazut, sunt atat de multi profitori pe lumea asta... varianta safe ar fi sa le vand, dar e bataie de cap... Voi ce faceti cu lucrurile copiilor? exista vreo comunitate undeva unde mamicile ajung sa se cunoasca sa se imprieteneasca si sa se ajute intre ele? Visez la o comunitate de genul asta in care singurul interes ar fi ajutorul reciproc. Sa ne dam intre noi lucruri si sa nu mai cheltuim atat de multi bani pe masura ce creste bebe... Va pup!

Offline

 



#2 2015-09-12 01:00:36

MamyMaria
New member
Inregistrat: 2015-09-02
Mesaje: 14

Re: Ce faceti cu lucrurile de care nu mai aveti nevoie?

Si noi am strans o gramada de hainute si incaltaminte (in stare buna, dar care i-au ramas mici copilei); pe masura ce le-am adunat, le-am dat prietenilor sau cunostintelor (care la randul lor au prieteni cu copii) sau direct altor copii (de la scoala, gradinita, din zona). Am procedat la fel cu jucariile.

Offline

 

#3 2016-10-21 15:31:17

DanaE.
Membru
Inregistrat: 2016-10-19
Mesaje: 1

Re: Ce faceti cu lucrurile de care nu mai aveti nevoie?

Buna ziua!

Stiu ca topicul e mai vechi, dar pentru cei care vor mai poposi aici, cautand aceeasi informatie, as vrea sa va relatez si eu cate ceva despre experienta mea cu "datul lucrurilor" fetitei mele, atunci cand ii ramaneau mici. In satul in care locuiesc sunt cateva familii foarte sarace, carora mai toata lumea le da cate ceva. Desi le-am dat o gramada de haine de la micuta mea, nu prea vedeam copilasii imbracati cu ele, asa ca acest lucru mi-a ridicat un semn de intrebare. De curand, am fost extrem de revoltata cand am auzit ca acestia le dadeau copiilor sa le imbrace o data, de doua ori si, cand se murdareau, nu le spalau, ci le aruncau. Am zis, ok, poate pentru ca nu au bani sa cumpere detergent, asa ca le-am dus si detergent, dar situatia nu s-a schimbat.

Imi pare foarte rau de hainute, am dat lucrusoare bune, de calitate, numai din bumbac, bine intretinute de mine si incaltaminte din piele naturala de la magazinul X  de nota 10, care a rezistat intacta, oricat a alergat fetita mea incaltata cu pantofiori, cizme sau ghete de aici. Nu vreau sa se inteleaga altceva, dar aveti grija cui i le dati, sunt atatia parinti care chiar se bucura sa primeasca imbracaminte. Imi pare rau de copilasi, dar, de multe ori, parintii strica tot.

O modalitate de a gasi pe cineva mai de incredere este postarea articolelor pe diversele grupuri de mamici de pe Facebook. Acolo, poti sa iti dai seama, cat de cat, de om sau poti afla de familii care chiar au nevoie de hainutele si incaltamintea de la micutul tau.

O zi frumoasa! smile

Ultima oara a fost editat de mykutza (2016-10-21 22:37:58)

Offline

 

#4 2016-10-21 22:38:41

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: Ce faceti cu lucrurile de care nu mai aveti nevoie?

DanaE. Aici nu facem reclama..am editat postul tau.
Ai warn pt reclama


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#5 2016-10-23 11:08:27

mioara29
Membru
Inregistrat: 2016-10-23
Mesaje: 1

Re: Ce faceti cu lucrurile de care nu mai aveti nevoie?

Si noi am dat hainutele absolut toate prietenilor.Sa stii ca daca ai prietene apropiate care au copii mai mici ca ai tai, chi suguranta s-ar bucura, mai ales ca sunt foarte scumpe. Si eu m-as fi bucurt daca a-s fi primit hainute pentru bebelina mea.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2016-10-25 15:00:56

Corinusha
Full member
De la: Happyland
Inregistrat: 2014-09-04
Mesaje: 350

Re: Ce faceti cu lucrurile de care nu mai aveti nevoie?

Eu am dat mai departe si asta voi face in continuare. Am pastrat putine, pt ca mi-s dragi si ff putine ma gandesc sa le vand.

Eu am dat cunostintelor, unor mamici de pe grupuri de mamici.

Si eu am primit si de la cunoscuti, si dela necunoscuti, asa ca dau si eu mai departe.


Are mama o fetita frumusica foc!
Maya Sianna, nascuta pe 17 ianuarie 2016 <3

Offline

 

#7 2016-10-26 21:39:36

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: Ce faceti cu lucrurile de care nu mai aveti nevoie?

Stiu ca aici vorbiti de lucruri de bebe, dar o solutie sunt si scolile si gradinitele rurale. Eu asa procedez cu hainele mele sau ale sotului. Mereu se gaseste cineva care sa le poarte. Sunt familii cu 5-7 frati, din atatia oameni, se potrivesc cuiva. Se bucura tare mult cand primesc ceva (mama e profesoara acolo si le duce).
Unde stam acum, cateodata le-am mai lasat la scara blocului sa le ia cine vrea sau am mai dat cuiva care se duce regulat la un fel de ONG care primeste astfel de donatii.

Offline

 

#8 2020-03-12 15:59:57

MoniMil
Membru
Inregistrat: 2020-01-29
Mesaje: 0

Re: Ce faceti cu lucrurile de care nu mai aveti nevoie?

Eu am un dulap special acasă, în care îmi pun astfel de haine, apoi aștept până apar copii mici în familie sau printre prieteni.

Offline

 

#9 2020-09-17 14:02:04

ZiziKam
Membru
Inregistrat: 2020-01-28
Mesaje: 0

Re: Ce faceti cu lucrurile de care nu mai aveti nevoie?

Avem, de asemenea, un dulap de colț mare, în care colectăm toate obiectele mici și mai mari. Aceasta este cămara noastră și pivnița într-una.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.