homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Interpretare rezultat secretie vaginala-17


#305 2021-11-10 18:06:44

amiracurus
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-08-05
Mesaje: 127

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Am reveniiiit!!  happydance

Ce credeti? Azi cand m-am dus sa fac genotiparea, am discutat cu asistenta medicala (aceeasi care mi-a recoltat pentru PAP)
Care s-a gandit din proprie initiativa sa discute intai cu mine urmatoarele aspecte: ca am recoltat pentru PAP pe data de 18.10 si ca in mod normal se recomanda o noua prelevare pentru HPV la trei luni distanta, mentionand ca este posibil sa nu se fi refacut celulele dupa prelevarea PAP. Astfel, daca recoltez la un interval atat de scurt, este foarte posibil ca rezultatul sa nu fie concludent, precum au mai avut cazuri. Sau sa am putina rabdare sa treaca si a doua menstruatie (de dupa prelevarea din 18.10). Pe principiul Sa nu dau banii degeaba - am apreciat si m-a convins, nu am recoltat astazi pt genotipare.
Mi-a recomandat insa sa fac totusi colposcopia pana pe 24 cand am programarea la consult la medicul meu.
A mai zis ca la prelevarea PAP ea nu a vazut nimic suspect cu ochiul liber (i-am explicat panica mea pe subiectul HPV si sfarsitul lumii...) si ca secretia de col arata normal.

Intrebarea este: eu acum ce fac? Poate imi da pe 24.11 totusi un tratament antiinflamator + imunitate si eventual sa preleveze PAP si HPV dupa acesta? La colposcopie inteleg ca se verifica posibila prezenta HPV in afara colului dar cam atat.
Mai mult, a inceput si Domnul ca El ce face pana cand oi putea eu sa fac genotiparea? I-am zis ca daca sta cu stress, sa isi faca EL genotiparea, primul  rotfl


majoreta


Amira C.

Offline

 



#306 2021-11-10 21:43:51

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Amira, fa colposcopia, acolo vede colul. daca HPV ul l-a afectat, daca ai rana pe col. succes!sa fie totul bine!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Online

 

#307 2021-11-17 17:22:17

amiracurus
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-08-05
Mesaje: 127

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Hello, habemus colposcopie:

FP - Col cu larga ectopie periorificiala OCE 1 cm
AA- JSC tip 1, larga zona de TP cu orificii glandulare beante, pe BA la ora 1-2, la distanta de JSC- zona medie de epiteliu aa cu mozaic si puncatie fine, alte 3 insule cu epiteliu cu acelasi aspect la orele 9-10, alta insula cu acelasi aspect perijonctional la ora 9, alta cu acelasi aspect la ora 4 pe BP, pe BA, la nivelul ectopiei se observa zona cu papile aplatizate, pe alocuri cu puncatie fina.
TL - iod negativ contur flou periojonctional, toate insulele de epiteliu aa- INCN
Recomandare: genotipare HPV.

Recomandari: colpofix
genotipare hpv la 3 luni dupa recoltarea pap.
reevaluare pap si colposcopie peste 6 luni


Of! Mi s-a explicat ca nu e grav si ca e situatia cea mai putin rea.
Si ca tratamentul putem incepe dupa genotipare.
Acum trebuie sa treaca cele 3 luni (abia a trecuta una.....) ca sa pot face genotiparea, pana atunci cred ca o sa imbatranesc 20 de ani.  chicot

Alte opinii ajutatoare, ca sa nu cad in depresie, va rog?
Multumesc mult!


Amira C.

Offline

 

#308 2021-11-17 21:31:56

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Amira, ti-a spus ceva de rana? daca ti-a zis  ca nu e nimic rau, ia-o usor. e bine ca la colposcopie nu e rau.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Online

 

#309 2021-11-17 21:42:10

amiracurus
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-08-05
Mesaje: 127

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Nu a pomenit cuvantul Rana.
A spus "leziuni"sub forma de grupari / insule, si mi-a facut poza si mi-a aratat la final ca zonele maronii sunt in afara colului.
si, colul este usor mai crescut decat ar fi trebuit in zona din mijloc si ca practic el are o suprafata asemanatoare cu a limbii, de aceea a scris pe rezultat "papile"
Mi-a mai explicat ca acele grupari de celule sunt cauzate de hpv, despre care i-am explicat ca uneori As-cus aparea pe pap, alteori nu mai apareau. A zis sa fac genotiparea ca sa intelegem ce este exact acolo, si initial a vrut sa mi recomande ovule, dar a ramas la Spray Colpofix, 20 de zile / luna, timp de 3 luni.

Si in functie de genotipare, sa incep tratament pentru intarirea imunitatii.
Atat a spus. Sa se testeze si partenerul si sa faca si el acelasi tratament pt imunitate.
Nu a pomenit de posibil antibiotic, nici de antiinflamatoare (desi banuiesc ca sprayul lasta Colpofix e contine pe ambele)
Nu a pomenit de alte investigatii, sau biopsie sau cauterizare sau altceva.


Amira C.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#310 2021-11-17 22:15:37

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

atunci e de  bine, Amira  cool  goodluck


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Online

 

#311 2021-11-24 21:13:35

amiracurus
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-08-05
Mesaje: 127

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Am reveniiiiit! Am fost azi, in sfarsit, Doamne ce zile lungi.....
Am primit Absente nemotivate, dar macar m-am ales cu "Esti la fel ca acum 5 ani" cand s-a uitat la colul meu minunat!  rotfl

In concluzie, m-am ales cu ovule scarboase pret de 4 luni, timp de 7 zile pe luna.
In aprilie refacem PAP si facem si tipajul. "Daca tipajul iese negativ dupa ovulele astea, te las in pace, nu mai facem colposcopia!"

Problema actuala devine, desigur, partenerul. Care a sesizat de vreo doua saptamani ca lui ii apar condiloame.
Discutii, nemultumiri. Eu banuiesc ca le are mai de mult. Sunt aproape insesizabile, trebuie sa te uiti de aproape cu mare atentie ca sa observi mici urme, cateva...

Astazi, medicul mi-a explicat clar cu subiect si predicat: Problema ta (ASC-US) nu are absolut nicio legatura cu problema lui" , dar banuiesc ca putine cupluri reusesc sa depaseasca un moment delicat precum acesta, in care instinctul este acela de "Tu esti de vina"

In orice caz, am vrut doar sa va impartasesc linistea mea de astazi, care vine ca o mare, mare usurare!  goodluck


sonia30 a scris:

atunci e de  bine, Amira  cool  goodluck


Amira C.

Offline

 

#312 2021-11-24 21:57:52

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

ma bucur ca te-ai linistit, Amira  smile


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Online

 

#313 2022-06-08 15:04:05

amiracurus
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-08-05
Mesaje: 127

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Hello din nou!

Dupa 4 luni de ovule (cicatridin / cervugid x 2) am refacut Pap si HPV.
ASC-US acum e ASC-H pe Pap.
HPV: in 2018 erau 2 tulpini, 16 si 52. Acum a iesit doar 16-le de care sper sa scap usor...

Am refacut colposcopia in aceasta dimineata si am cerut 2 optiuni: fie continui cu ovulele, fie ERAD si gata.
Desigur, se recomanda ERAD. Curatam frumos si gata, scapam! citez.

Inteleg ca nu doare procedura. Inteleg ca se face biopsie?
Ce presupune mai precis? Am plecat flower-power de acolo, cu convingerea ca ma fac bine repede.
Apoi m-am blocat pe Biopsie si m-a luat panica.

Any advice?
Pupici!


Amira C.

Offline

 

#314 2022-06-08 21:59:14

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

se face ERAD cu anestezie, iti revii usor, e ok. cred ca mi s-a recoltat si pentru biopsie, dar au trecut ceva ani si am mai uitat. succes!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Online

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.