homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Furuncul mare!!!


#1 2006-09-11 10:57:27

nikkol
Full member
Inregistrat: 2006-07-19
Mesaje: 223

Furuncul mare!!!

Mi-a iesit pe linia slipului o mare umflatura...de aceea cred ca este furuncul pt ca doare rau ...dar inca nu a copt!! Vreau niste sfaturi cum sa tratez ... in afara de baneocin care nu am voie pt ca contine neomicina... ma voi duce la farmacie dar mai intai vreau si sfatul vostru!!! Pls help!!!

Offline

 



#2 2006-09-11 10:59:54

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: Furuncul mare!!!

seamana cu un cos? am avut si eu asa ceva si l-am stors.
mi-a mai povestit o prietena k a avut si ea un furuncul, care se umflase f rau si l-a rezolvat la doctor
de pastile sau creme nu stiu ce sa spun


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 

#3 2006-09-11 11:15:45

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Furuncul mare!!!

nikkol, nu inteleg de ce nu ai voie baneocin...esti alergica? Daca e cumva vorba de contraceptive, si baneocinul ala nu il inghiti, exagerezi, nu exista probleme. Oricum, si daca inghiti antibiotice, anticonceptionalele nu sunt o contraindicatie, pur si simplu te vei proteja suplimentar impotriva sarcinii pe toata durata tratamentului plus 7 zile dupa


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#4 2006-09-11 14:40:23

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: Furuncul mare!!!

daca ai fi citit postul meu si eu ma confrunt cu aceeasi problema . adik nu stiu sigur daca este furuncul k nu stiu cum arata un furuncul dar iti pot spune k este mare . ma rog, era mare k m-am tratat cu baneocin si acum mi-a trecut.
ps. si mie tot pe linia slipului mi-a aparut. strange


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#5 2006-09-11 17:59:11

nikkol
Full member
Inregistrat: 2006-07-19
Mesaje: 223

Re: Furuncul mare!!!

Am fost la farmacie si mi-a dat Betadine.  Farmacista mi-a zis ca in cazul acesta se face si tratament cu antibiotice si am ramas uimita pt ca n-am stiut avand in vedere ca e prima oara cand imi apare. Astept pana maine si dak nu da nici un rezultat dau fuga la un dermatolog. Yo sper sa treaca rpd, pt ca ma cam doare.... Fetelor va doresc sa nu aveti parte de asa ceva.... Pupici!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2006-09-11 19:32:25

nikkol
Full member
Inregistrat: 2006-07-19
Mesaje: 223

Re: Furuncul mare!!!

Deja a dat un rezultat....am dat pansamentul jos ca sa pun altul...si poc...s-a spart buba!!! Un furuncul de toata "frumusetea", n-am mai vazut in viata mea asa ceva. Acum l-am curatat bine...s-a mai desumflat, nu ma mai doare asa de tare....si am pus din nou pansament cu unguent. Sper sa treaca repede...

Offline

 

#7 2006-10-31 00:18:25

ynaclau
New member
Inregistrat: 2006-10-05
Mesaje: 36

Re: Furuncul mare!!!

si eu sper  sa-ti treaca repede nikkol... succes!


Cand oamenii au vazut ca nu pot oprii timpul au inceput sa sarbatoreasca trecerea lui...

Offline

 

#8 2006-10-31 00:29:04

Penellope
Full member
Inregistrat: 2006-10-12
Mesaje: 571

Re: Furuncul mare!!!

Urtate sunt astea... sad
Am avut si eu unu` prin septembrie.... Da` am tras cu el. sad L-am avut sub-brat.
La inceput a fost un cos mic si care a crescut si a inceput sa doara. Asta era joia. Duminica deja era mare si mi-am dat seama cu ai mei ca este furunc. A doua zi la medicul de familie. Imi da antibiotic(oxacilina 500 2 la 6 ore) sa iau si pana joi sa las sa colecteze si apoi sa ma duc la chirurgie. Marti deja era imens si urat... Eu cu frica de medic si mai ales ca ma gandeam ca trebuie sa il taie si stiam ce la puroi nu se prinde anestezia tot amanam. Miercuri dimineata ma ia maica-mea de manutza si ma duce la spital. Nu a mai asteptat pana joi ca deja nu mai se putea...
Cand a vazut medicu` s-a cam mirat si tot nu am scapat de bisturiu. Nu a durut chiar asa de tare, dar a fost destul de incomod. Am luat o saptamana antibioticele si mi-am cam stricat stomacul cu care trag acum... sad Asta este, tratezi o chestie si apare astla. neutral
De aia, cel mai bine la furunc este sa il tratati imediat....
Eu am avut atunci prima data si sper sa fie ultima.


Carpe diem!

Offline

 

#9 2006-10-31 18:12:57

sensi
New member
Inregistrat: 2006-10-26
Mesaje: 18

Re: Furuncul mare!!!

da..aceeasi problema am avut si eu..solutia: unguent cu ichtiol! exact asa tb sac] ceri de la farmacie! trece garantat..dar..sa nu te sperii ca e negru-maron la culoare si are miros de petrol.

Offline

 

#10 2006-12-10 18:40:57

eu_una
Membru
Inregistrat: 2006-12-10
Mesaje: 1

Re: Furuncul mare!!!

ma, voi va plangeti ca aveti un furunc .. da eu pana acu am avut 2 la genunchiul stang si unul la cel drept si acum belea mai mare mi-au iesit si sub brat vrio 4 .. e jale! nu m-am dus la nici un doctor pana acu pt ca mi le-am spart pe cele de la genunchi si mia trecut pana la urma, dar au ramas niste semne ... imi vine sa mor! si astea de sub brat ma dor asa de tare! sad si n-am chef de interventii dinastea chirurgicale.. da cred ca trebuie sa merg si eu la doctor .. de la ce se fac totusi furuncurile astea? sad oare trece numai cu unguient dinala? la mine cred ca e o problema interna grater((

Offline

 

#11 2006-12-10 21:34:13

lorely
Full member
Inregistrat: 2006-05-06
Mesaje: 188

Re: Furuncul mare!!!

daca stii ca ai  probleme cu furunculoza si tot iti ies putand considera ca s-a cronicizat,cea mai buna solutie este un vaccin propriu.adica din  puroiul extras dintr-un furuncul se obtine un vaccin care v-a contine anticorpi specifici care iti vor da imunitate pt o anumita perioada de timp.acest lucru stiu ca se face la Institutul Cantacuzino.

Offline

 

#12 2007-05-07 21:33:37

ielenush
Full member
Inregistrat: 2007-04-02
Mesaje: 105

Re: Furuncul mare!!!

hmmda si eu am cred ca e o froma de furunc dar in schimb nu doare si nici nu puroiaza .. e o umflatura din care se trage o bubita .pe buca undeva ... cred ca o am de ceva timp bun.... a trecut de cateva ori bubita dar umflatura ramane...am dar cu unguent de galbenele si aloe... hmm aproape nimick.ce sa fac?

Offline

 

#13 2008-03-03 13:07:57

yoyomi
Sr. member
Inregistrat: 2007-03-03
Mesaje: 1042

Re: Furuncul mare!!!

mai cum arata un furuncul?


hjarta

Offline

 

#14 2008-03-03 13:11:49

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Furuncul mare!!!

ca un cos urias....

Offline

 

#15 2008-03-03 13:42:49

yoyomi
Sr. member
Inregistrat: 2007-03-03
Mesaje: 1042

Re: Furuncul mare!!!

eu am o chestie dasta dar nu stiu daca e cos sau fir de par in pile sau furuncul ca nu are nici un cap si nici nu vad bine daca e rosie zona sau nu.
e ca o galma mica, mai mica putin decat un bob de mazare intre anus si vagin mai spre dreapta spre anus care ma doare la atingere destul de rau. ce poate fi?
ginecologul ar pute sti ce e? ca maine ma duc la ginecolog.


hjarta

Offline

 

#16 2008-03-03 13:45:34

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Furuncul mare!!!

poate da...dar un dermatolog e mai potrivit. si nu e furuncul sigur ...ca ala doare de mori

Offline

 

#17 2008-03-03 17:47:22

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: Furuncul mare!!!

am avut si eu un furunc nenorocit, pe care l-am zgarmat, ca deh, m-a mancat pe mine undeva....si s-a umflat tot antebratul, se infectase urat:((
si a tb sa ma opereze, acum am o cicatrice foarte urata

eu daca vad vrun furunc uracios ii dau "in cap" cu o foitza de ceaa coapta, o lipesc pe el si o schimb de vreo 2-3 ori pe zi si trece in cateva zile, fara sa faca puroi sau ceva..


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#18 2008-03-03 17:49:23

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Furuncul mare!!!

O foita de ceapa? :f?rv?nad: O pui pe piele pur si simplu?


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#19 2008-03-03 17:59:04

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: Furuncul mare!!!

da, o coci la foc, o lasi sa se raceasca putin si o pui pe piele, apoi o lipesti cu ceva, sa stea acolo


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.