homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Varicela la adulti-2


#20 2008-03-10 13:50:25

iulia_30
Full member
Inregistrat: 2008-03-02
Mesaje: 211

Re: Varicela la adulti

Pai cica daca faci varicela cad esti adult este mai rau si atunci exista posibilitatea de sterilitate.Asa zic unii.ete,fericiti mergem mai departe.cu  bube cu tot


Acum mamica obosita dar fericita de fetita bebic Maria

Offline

 



#21 2008-03-10 13:54:55

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Varicela la adulti

hai mai...nu am vazut nicaieri asa ceva scris. calm smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#22 2008-03-10 14:24:55

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: Varicela la adulti

iulia_30 nu duce la sterilitate,stai linistita...sigur nu duce

Offline

 

#23 2008-07-10 21:06:38

silvia_atena
Membru
Inregistrat: 2008-07-10
Mesaje: 1

Re: Varicela la adulti

Buna seara,

va scriu super disperata si nervoasa. am prins o varicela de la un copilas (se pare ca mama mea s-a inselat, nu am facut cand eram mica). acum sunt in a 3-a zi de cand au inceput eruptiile. in prima zi mai nimic, aproape sa pacalesc medicul de la boli infectioase si sa ma lase sa merg la munca.... dar azi.... dupa doua zile de febra groaznica si dureri de stomac chiar si dupa un pahar cu apa... azi sunt plina de bube si toate ma mananca rau de tot. mai putin cele de pe limba. orice ash da arfe efect jumatate de ora si gata. toata lumea imi spune.... vai nu te scarpina ca raman semne. eu sunt disperata si nu mai suport mancarimile.... deloc. grater(((( ce sa fac? cu ce sa ma mai dau. am folosit pana acum mixtura mentolata si alcool mentolat si baie cu bicarbonat... dar nu mai rezist.... grater((((((((((( . si inca o intrebare: totusi cicatricile chiar nu se pot vindeca cu absolut nimic?

pls pls pls heeeeeeeeeeelp:cry:

Offline

 

#24 2008-07-10 22:39:28

c@t
Sr. member
De la: mine de acasa
Inregistrat: 2008-02-27
Mesaje: 1679

Re: Varicela la adulti

nu te scarpina ca nu se vindeca cu nimic cicatricile. varicela se manifeste diferit in functie de varsta, cu cat ai o varsta mai mare cu atat simptomele sunt mai naspa. eu am avut anul trecut, si am avut 2-3 bube, fara febra si alte complicatii. tin sa mentionez ca am 21 de ani. bineinteles ca a luat si sotul meu, el are 30. am crezut ca moare, fratilor!! febra maaaare, la un moment dat ii aparusera niste pete pe el, peste bube, ca de la apa fiarta asa, pete care ii tot apareau si-i dispareau. a zis doctorul de pe salvare ca e normal. in rest, sa nu faci baie. cumpara-ti de la farmacie aciclovir pastile si intreaba doctorul sau farmacista cum se iau, astea cica diminueaza mancarimile. da-te mereu cu mixtura, pt ca le usuca mai repede. iar baie deloc nici pe par nici pe corp. sa nu mananci paine, muraturi, napolitane si alte din astea "uscate", ca cica iti pot rani stomacul, care e f sensibil in perioada asta. pt febra, sosete cu otet, algocalmin fiole. daca imi mai amintesc cate ceva iti spun. sau daca ai tu vreo intrebare si stiu sa=-ti raspund.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2010-04-26 14:46:29

Cruella
New member
Inregistrat: 2009-05-12
Mesaje: 61

Re: Varicela la adulti

salutare..sunt foarte suparata..de fiz o saptamana stau acasa si nu mai rezist..duminica trecuta au inceput sa imi apara bubitele si acum au inceput sa se ususce. am fost la sectia boli infectioase si mi-au dat scutire pentru 10 zile..pana pe 28 trebuie sa stau acasa, adica pana miercuri. doctorita mi-a zis sa ma duc la ele si sa vada cum ma simt.miercuri voi merge..dar pur si simplu nu mai rezist. multi imi spun ca 3 saptamani boala e contagioasa, indiferent daca mie imi trece..nu mai inteleg nimic..stiti ceva de lucrul asta?

Offline

 

#26 2010-04-27 00:19:45

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Varicela la adulti

Cruella a scris:

salutare..sunt foarte suparata..de fiz o saptamana stau acasa si nu mai rezist..duminica trecuta au inceput sa imi apara bubitele si acum au inceput sa se ususce. am fost la sectia boli infectioase si mi-au dat scutire pentru 10 zile..pana pe 28 trebuie sa stau acasa, adica pana miercuri. doctorita mi-a zis sa ma duc la ele si sa vada cum ma simt.miercuri voi merge..dar pur si simplu nu mai rezist. multi imi spun ca 3 saptamani boala e contagioasa, indiferent daca mie imi trece..nu mai inteleg nimic..stiti ceva de lucrul asta?

teoretic atunci cand incep sa faca cruste nu ar mai fi contagioase, dar practic nu prea se aplica pentru ca ai vazut si tu ca au o evolutie fluctuanta si centripeta, astfel ca se gasesc in mai multe stadii pe un singur corp, anume in acest caz pe al tau smile problema nu e neaparat faptul ca ii infectezi pe ceilalti, dar e important sa ai grija de tine si sa stai cuminitica in casa atata timp cat ti se recomanda.

Offline

 

#27 2010-05-29 20:16:33

Cruella
New member
Inregistrat: 2009-05-12
Mesaje: 61

Re: Varicela la adulti

multumesc frumos..am scapat cu bine smile

Offline

 

#28 2010-05-30 14:58:54

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Varicela la adulti

Cruella a scris:

multumesc frumos..am scapat cu bine smile

bravo smile

Offline

 

#29 2017-10-24 21:03:16

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: Varicela la adulti

Ok. Abia maine ajungem la doctor, insa avem o banuiala ca sotul are varsat de vant. Sambata dimineata a observat vreo 3 bubite pe mana, aproape de incheietura si l-am dat cu Fenistil toata ziulica si duminica crezand ca sunt piscaturi de tantar (nu am purtat manusi). A gasit si 2 tantari in casa, deci am zis clar aia e. Pana a mai observat 1-2 bubite si il mancau..de luni de pe la pranz l-am bagat in carantina in sufragerie pentru ca eu nu am mai avut varsat de vant si sunt insarcinata (maine fac 22 de saptamani).
1. Daca Doamne fereste e varicela (sau ceva similar) si iau, care sunt riscurile? Ca am citit atatea, ba ca daca e dupa 20 de sapt sunt 1-2% sanse sa fie afectat bebe, ba ca oricand ai face e de nashpa... sad
2. Stiu ca in timpul varicelei nu ai voie aspirina. Prin telefon, pana ajungem maine la el, doctorul mi-a zis sa il dau cu o crema cu oxid de zinc. Am cumparat si dupa ce l-am dat am vazut ca are si acid salicilic 0,6g. Nu e mult, dar stiu ca se absoarbe prin piele...deci il mai dau sau e pericol?

Offline

 

#30 2017-10-24 21:10:33

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Varicela la adulti

duceti-va si faceti-va amandoi analiza de sange ca sa vedeti daca e, mai ales tu... daca totusi o faci trebuie supraveghere apoi, sunt sanse mari sa nu pateasca nimic copilul
nu cred ca are nimic crema
poate totusi nu e, la adulti mai ales simptomele sunt foarte neplacute si pana sa apara bubitele ar trebui sa aiba febra, stare de rau, dureri musculare... ca la o gripa foarte puternica

Offline

 

#31 2017-10-24 21:32:59

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: Varicela la adulti

L-a mai durut capul din cand in cand saptamana trecuta parca si azi zicea ca se simte de parca ar fi racit, dar nu asa grav ca la o gripa puternica. Bubite nu are asa multe. Pana acum au aparut cate 2-3 in plus peste noapte/zi. De sambata pana azi, nu ar fi trebuit sa faca besicute? Ca slava Domnului inca arata ca piscaturile de tantar.
Eu am facut eco la sapt 20 si totul era bine (banuiesc ca tot atunci a luat, daca a luat si daca incubatie o fi fost 14 zile).

Offline

 

#32 2017-10-24 21:37:11

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Varicela la adulti

eu in locul tau as merge la infectioase si-ti fac ei analizele pentru toate bolile astea contagioase, sa te lamuresti

Offline

 

#33 2017-10-24 21:41:29

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: Varicela la adulti

Mergem maine la doctorul de familie, poate lua si el sange pentru tot felul de analize ce crede de cuviinta ca trebuie sad
Mersi heim!

Offline

 

#34 2017-10-24 21:50:54

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Varicela la adulti

cu placere si sanatate multa !

Offline

 

#35 2017-11-07 20:43:44

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: Varicela la adulti

nu era varicela, nu am mai apucat sa va spun. am fost la doc de familie si s-a ajuns la concluzia ca l-a piscat o lighioana...de care, thx God cred ca am scapat chiar in noaptea dinaintea vizitei la doctor. nu am vazut-o, dar nici nu vrem lol

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.