homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Tampoane interne sau absorbante...?


#1 2006-11-09 00:31:07

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Tampoane interne sau absorbante...?

Ma intrebam daca e vreo problema daca de cam 1 an si ceva folosesc doar OB-uri? Ma simt mult mai bine cu ele, de la absorbante ma iritam si nici nu ma simteam asa bine cu ele. Tampoanele interne mi se par super comode. Dar nu stiu cat de bune sunt...din punct de vedere medical? Este ok sa le folosesti un timp atat de indelungat? Exista riscul mai mare de a face S.S.T. daca le folosesc luna de luna?


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 



#2 2006-11-09 09:04:36

dragutza de mine
New member
Inregistrat: 2006-11-08
Mesaje: 27

Re: Tampoane interne sau absorbante...?

si eu foloses OB-uri....si ma simt super bine cu ele......ca si tine de la absorbante ma iritam si nici protectia nu era satisfacatoare asa cum zic cei care fac reclama.....chiar nu vad ce probleme am avea noi daca folosim OB-uri.......eu zic sa stai linistita si folosestele cu mare placere:D


Candva totul va fi bine, iata speranta, acum totul este bine, iata iluzia.

Offline

 

#3 2006-11-09 09:54:23

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Tampoane interne sau absorbante...?

sincer va inteleg... si eu ma simt mult mai bine cu tampoane interne..insa..parerea doctoritei mele e sa nu le mai folosesc.. nu sunt deloc "sanatoase"..e chiar impotriva lor.. asa ca eu am ajuns la un compromis.. le folosesc doar atunci cand nu vreau sa risc deloc..ma refer la protectia care o ofera.. sau eventual vara..cand merg la mare, strand..etc,,in rest incerc sa suport absorbantele. sunt curioasa care e parerea doctoressei.


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#4 2006-11-09 10:08:15

cora_s
New member
Inregistrat: 2006-09-28
Mesaje: 32

Re: Tampoane interne sau absorbante...?

puteti folosi tampoane interne eu de ex, nu le suport pt ca am candida recidivanta si tampoanele interne imi irita mucoasa, dar daca le folositi corect nu veti avea de suferit

Offline

 

#5 2006-11-09 10:13:13

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Tampoane interne sau absorbante...?

nu e vorba de folosire corecta sau nu.. e vorba de cu totul altceva..sau cel putin mie asa mi s-a zis.. folosite corect sau nu..tot rau provoaca.


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2006-11-09 14:33:08

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: Tampoane interne sau absorbante...?

sanca a scris:

le folosesc doar atunci cand nu vreau sa risc deloc..ma refer la protectia care o ofera.. sau eventual vara..cand merg la mare, strand..etc,,in rest incerc sa suport absorbantele. sunt curioasa care e parerea doctoressei.

subscriu


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 

#7 2006-11-09 15:08:48

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Tampoane interne sau absorbante...?

Eu sunt de parerea doctoritei Sancai...sunt deci destul de impotriva tampoanelor interne, si explic si de ce: cresc riscul de infectii vaginale, cresc riscul de rana pe col....ca sa nu discutam despre riscul de sindrom toxico-septic. Asta nu inseamna ca, daca chiar e nevoie, nu pot fi folosite...insa, dupa mintea mea, cu cit mai putin cu atit mai bine


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#8 2006-11-09 15:26:53

kittyyy
Full member
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 614

Re: Tampoane interne sau absorbante...?

smile eu n-am folosit tampoane interne dar ma sfatuia o amica sa folosesc ca e mai bine ca se simte ff bine.Eu ma gandeam sa le folosesc ca am promotii si la o fustitza scurta mi-a fost dificil sa maschez un absorbant..imi puneam pantalonasi.da vad ca am facut bine,o sa raman pe absorbante ca nu am pb ca nu le tolerez

Offline

 

#9 2006-11-10 02:31:31

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: Tampoane interne sau absorbante...?

Se pare ca ar cam trebui sa incep sa mai folosesc si absorbante... sad Uf...dar ma "impacam" asa bine cu tampoanele interne...


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#10 2006-11-26 16:02:24

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Tampoane interne sau absorbante...?

Absorbante.Nici nu ma gandesc la tampoane interene nu sunt sanatoase


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#11 2006-11-26 19:26:38

blue_elf
Hero member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2006-08-09
Mesaje: 2475

Re: Tampoane interne sau absorbante...?

am folosit vara asta un tampon.1 singur la mare,mai aveam spotting de la antibebe,curgea cam multisor pt k mestruatia se terminase(zik eu),in rest folosesc absorbante. cateodata ma mai irit de la absorbante..

Ultima oara a fost editat de blue_elf (2006-11-26 19:27:40)


Pastreaza-ti cugetul
clar si linistit,ca apele unui lac adanc,transparent ca lumina ochilor de
corb.Deasupra,apele sunt linistite.Nu are rost sa-l rascolesti acum si sa-l tulburi.In
acest suflet netulburat-umbrele evenimentelor acestei lumi se vor topi singure.

Offline

 

#12 2006-11-26 20:17:50

babymik
Full member
De la: Constanta
Inregistrat: 2006-07-28
Mesaje: 163

Re: Tampoane interne sau absorbante...?

Eu am folosit catziva ani numa ob`uri pana m`am ales cu o rana pe col...de atunci fol absorbante shi numa in cazuri deosebite ob..


Dream as if u`ll live forever...Live as if u`ll die today...

Offline

 

#13 2006-11-26 20:27:09

kat
New member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 33

Re: Tampoane interne sau absorbante...?

eu  folosesc de putina vreme tampoane interne,ce-i drept nu tot timpul ci doar pe la sf. mentruatiei ....urasc absorbantele si ma simt incomod cu ele da na' dc medicul zice ca nu-s bune,mai rarutz:(

Offline

 

#14 2006-11-26 20:53:55

dida
Insomniac member
Inregistrat: 2006-11-20
Mesaje: 6767

Re: Tampoane interne sau absorbante...?

eu pana nu demult foloseam absorbante dar am momente cand ma irit de la ele ... mai mult obeuri ...si cateodata absorbante ...am auzit ca nu prea sunt sanatoase dar am momente cand ma deranjeaza sa simt absorbantu acolo smile


it doesn`t matter if the guy is perfect or the girl is perfect as long as they are perfect for each other

Offline

 

#15 2006-11-26 20:55:56

Satina
Full member
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 268

Re: Tampoane interne sau absorbante...?

Comode tare tampoanele interne, aproape uitam ca sunt la ciclu... uff, dar pe cat sunt de comode, pe atat de rau fac. Eu am patit-o rau cu candida de la ele, asa ca am renuntat. Poate o sa mai folosesc dar in cazuri cu totul si cu totul speciale.
Absorbantele mi se par si mie tare neplacute, ca urmare le folosesc doar in cazul in care plec pentru mai mult timp de acasa pentru ca sun mai sigure. Cat timp sunt acasa, radeti daca vreti, folosesc vata infasurata in fasa lata de tifon ca sa nu se lipeasca asa neplacut. Cu banala vata, senzatia de umezeala calda, inabusala sa-i zic asa, nu mai apare.

Offline

 

#16 2006-12-06 18:06:31

AnaMary
New member
Inregistrat: 2006-12-06
Mesaje: 26

Re: Tampoane interne sau absorbante...?

absorbantele zilnice,ma irita uneori,este vre-o problema?

Offline

 

#17 2006-12-06 18:25:13

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Tampoane interne sau absorbante...?

incearca sa foloseshty de exemplu sensitive..nu vreau sa fac reclama dar sunt la always unele sensitive...alea nu cred ca provoaca iritatzii...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#18 2006-12-07 00:03:30

kittyyy
Full member
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 614

Re: Tampoane interne sau absorbante...?

uhhh crys u te impaci cu alea sensitive??mie mi se par ca nu absorb bine si lasa lichidul la suprafatza.Mie una,tot alea cu gel imi plac,chiar mentin likidul

Offline

 

#19 2006-12-07 00:08:26

blue_elf
Hero member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2006-08-09
Mesaje: 2475

Re: Tampoane interne sau absorbante...?

libresse am auzit ca sunt bune.nu am incercat,..dar cred k voi incerca.


Pastreaza-ti cugetul
clar si linistit,ca apele unui lac adanc,transparent ca lumina ochilor de
corb.Deasupra,apele sunt linistite.Nu are rost sa-l rascolesti acum si sa-l tulburi.In
acest suflet netulburat-umbrele evenimentelor acestei lumi se vor topi singure.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.