homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Raceala/viroza in sarcina!!


#1 2008-03-17 19:19:27

Miria
New member
Inregistrat: 2008-03-17
Mesaje: 14

Raceala/viroza in sarcina!!

Buna seara, citesc de mult rubricutele voastre, dar din pacate abia acum intru cu o intrebare, care pe mine ma ingrijoreaza.
Stiti sa-mi spuneti din experienta sau din cunosintele voastre, daca o durere de cap si o temperatura 37 (date de o sinuzita veche) precum si o foarte usoara jena in gat (luata de la fata, care-i la gradi) imi poate afecta sarcina care este abia in saptamana a 6-a?!
I-au tinctura de propolis, ceaiuri cu lamaie si miere, faringosept si nazomer.

Tare as vrea sa stiu!

Va multumesc mult!

Offline

 



#2 2008-03-17 19:22:24

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Raceala/viroza in sarcina!!

faringoseptul se administreaza cu precautie in sarcina. de nazomer nu stiu. restul sunt ok. pe langa asta ia si vitamina c.
ai intrebat un medic inainte sa iei tratamentul asta?


mami de minuni hjarta

Offline

 

#3 2008-03-17 19:43:18

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Raceala/viroza in sarcina!!

lamaie cu apa fierbinte...asta mi-a zis mi dr in perioada respectiva...lamaie stoarsa in apa fierbinte

Offline

 

#4 2008-03-17 21:16:04

Miria
New member
Inregistrat: 2008-03-17
Mesaje: 14

Re: Raceala/viroza in sarcina!!

Am intrebat 3 medici pana acum. Fiecare avea alta parere. Pana ajung saptamana viitoare sa-mi fac eco si sa intreb medicul care imi va monitoriza sarcina sunt nitel speriata.
Nu vreau sa am problema pentru ca fac tot posibilul sa ma feresc de raceala, iar ce iau acuma n-am luat de capul meu, fireste.
I-au si lamaie cu miere si ceai de musetel sau tei, dar ultima varianta, cea din seara asta a fost ca nu mai iau vit. C si sa iau vit. A si D2. Eu stiam ca nu se dau in sarcina. In fine!
V-am intrebat si pe voi ca sa ma mai linistesc nitel.

De parvovirusuri stiu ca dau malformatii, dar de raceala n-am auzit.

Si oricum, nu am nici un simptom de raceala, doar o usturime usoara in cerul gura care acuma nici n-am mai simt-o si o durere mai veche de cap, dar si asta usoara, de la sinuzita mea cea veche.

Sper ca va fi bine si bebica sa fie sanatos ca numai asta mi-e prioritar acuma!!

Va multumesc pentru raspunsuri!

Offline

 

#5 2008-03-17 21:17:40

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Raceala/viroza in sarcina!!

o sa fie. Doamne ajuta!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-03-18 12:08:11

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Raceala/viroza in sarcina!!

Miria a scris:

Buna seara, citesc de mult rubricutele voastre, dar din pacate abia acum intru cu o intrebare, care pe mine ma ingrijoreaza.
Stiti sa-mi spuneti din experienta sau din cunosintele voastre, daca o durere de cap si o temperatura 37 (date de o sinuzita veche) precum si o foarte usoara jena in gat (luata de la fata, care-i la gradi) imi poate afecta sarcina care este abia in saptamana a 6-a?!
I-au tinctura de propolis, ceaiuri cu lamaie si miere, faringosept si nazomer.

Tare as vrea sa stiu!

Va multumesc mult!

vezi ca temperatura aia de 37 grade e normala in sarcina....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2008-03-18 12:23:45

Miria
New member
Inregistrat: 2008-03-17
Mesaje: 14

Re: Raceala/viroza in sarcina!!

Multumesc frumos, DOCTORESSA!

Dar, totusi, jena in gat, care se pare c-a durat doar o zi ca astazi nu mai am nimic si durerea de cap, care iarasi n-o mai am, poate cauza neplaceri dezvoltarii copilului?

Exista vreo analiza, exudat ceva, care sa-mi zica daca a fost viroza? Si daca ar fi fost viroza, asta da malformatii fetale, ca asa am citi si am auzit la unii medici?

Oh, Doamne, nu mi-a fost niciodata asa frica de ceva!!!

Offline

 

#8 2008-03-18 12:26:08

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Raceala/viroza in sarcina!!

stai calma, febra sa nu faci.
si daca e viroza, virozele respiratorii nu sunt periculoase in sine...asa ca nu te stresa


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2008-03-18 12:26:16

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Raceala/viroza in sarcina!!

Stresul cred ca ii face mult mai rau copilului decat ce ai tu

Offline

 

#10 2008-03-18 12:41:39

Miria
New member
Inregistrat: 2008-03-17
Mesaje: 14

Re: Raceala/viroza in sarcina!!

!!Multumesc din suflet!!

Sper sa nu fie nimic grav si sa ma bucur de copilul meu.
Deci, sa ma feresc de temperaturi mari.
O sa mai iau vit. C la greu si ma voi hidrata klumea, iar pe perioada asta cu viroze o cam stau pe acasa cat pot.

In octombrie am facut si vaccinul antigripal, dar se pare ca n-are eficienta un an de zile si cum nu stiu cat mai este de eficient....stau cu grija.

Offline

 

#11 2008-03-18 13:09:57

anca13
Full member
De la: Bacau
Inregistrat: 2006-08-15
Mesaje: 905

Re: Raceala/viroza in sarcina!!

dragutza si eu sunt acum racita. bag ceaiuri si mai iau Paragrippe si Oscilococcinum care amandoua sunt homeopate si nu afecteaza sarcina. de fapt sunt singurele care sunt acceptate in sarcina. am intrebat la farmacie, mi s-a zis la fel, am citit pe net diferite gravidutze care au racit au zis ca la fel au luat si am sunat si la gineco si am vb cu asistenta ei care la fel cand a fost insarcinata a luat oscilo. de paragrippe ea nu auzise. oricum astea 2 sunt singurele admise.


storstark

Offline

 

#12 2008-03-18 14:22:20

Miria
New member
Inregistrat: 2008-03-17
Mesaje: 14

Re: Raceala/viroza in sarcina!!

ANCA, dar tu ce varsta a sarcinii ai?
Eu am abia 6 saptamani. Adica, inceputul primului trimestru cand toti zic ca n-ar trebui sa faci nimic care sa puna in pericol sarcina.

Ultima oara a fost editat de Miria (2008-03-18 14:23:20)

Offline

 

#13 2008-03-18 14:26:46

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Raceala/viroza in sarcina!!

anca e in 24 de saptamani daca nu ma insel. la tine e foarte la inceput, asa e. de ce nu iti suni medicul ca sa fii sigura ca ce iei e bine? nimic din ce bagam in noi in perioada asta n-ar trebui sa luam fara sa ne intrebam medicul.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#14 2008-03-18 14:47:58

Miria
New member
Inregistrat: 2008-03-17
Mesaje: 14

Re: Raceala/viroza in sarcina!!

Nu pot sa-l sun pentru ca este foarte aglomerat si nu sta la discutii. M-am programat la dansul saptamana viitoare si atat. Sunt la dr. Albu de la Giulesti.
De luat efectiv medicamente n-am luat. Am sunat medicul de familie care mi-a zis de vit. C, tinctura de propolis si tantum verde.
Eu, acuma, nu iau decat lamai cu miere si ceai si, cand ma doare capul, comprese cu spirt pe frunte.

Nu ma ingrijoreaza ce inghit, ca nu iau nimic contraindicat, ci daca durerea de cap si jena in gat (pe care acuma, n-o mai am) pot afecta bebita.

Asta mi-e teama! Ca aflii atata pe net si parerile sunt atat de impartite, incat si daca nu vrei intri in panica.
In plus, cum am simtit ca ma doare putin capul mi-am sunat cativa prieteni medici, care si-au lovit cap in cap parerile.

Unul zicea sa iau un medicament, altul sa nu-l iau,,,, si tot asa.

Deasta, v-am scris, sa stiu daca simptomele mele sunt grave pentru sarcina sau nu.

Offline

 

#15 2008-03-18 14:52:43

anca13
Full member
De la: Bacau
Inregistrat: 2006-08-15
Mesaje: 905

Re: Raceala/viroza in sarcina!!

da eu am 23 sapt si 4 zile. cand eram in 2 luni de sarcina la fel am fost racita si nu am luat NIMIK. doar ceai. atat. nu am vrut sa periclitez cu ceva sarcina. acum in trimestrul 2 sunt permise anumite medicamente. simptomele nu sunt grave pt sarcina, administrarea de medicamente pt aceste simptome poate fi. vb lui ana, discuta cu dr tau. eu zic sa nu iei nimik. o sa iti treaca. baga ceai de lamaie, fructe si vezi de temperatura mereu. eu mi-o iau din juma in juma de ora

Ultima oara a fost editat de anca13 (2008-03-18 14:54:43)


storstark

Offline

 

#16 2008-03-18 15:07:39

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Raceala/viroza in sarcina!!

durerea din gat si durerile de cap nu il afecteaza pe cel mic. cu febra e alta discutie. deci grija sa nu creasca temperatura. in rest calmeaza-te ca nu faci nimic agitandu-te.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#17 2008-03-18 16:01:57

Miria
New member
Inregistrat: 2008-03-17
Mesaje: 14

Re: Raceala/viroza in sarcina!!

Multumesc frumos!
Am sa incerc sa nu mai fiu asa panicata si sa astept sa vorbesc cu medicul cand ne-om vedea.

E asa obosit si tacut in general dupa-amiaza, de simt ca dau un examen ca sa-l intreb ceva.

Sa dea Dumnezeu sa fie totul bine!

Offline

 

#18 2008-03-18 19:33:52

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Raceala/viroza in sarcina!!

schimba-l

Offline

 

#19 2008-03-18 20:06:05

Miria
New member
Inregistrat: 2008-03-17
Mesaje: 14

Re: Raceala/viroza in sarcina!!

tongue Cu cine?
Am nascut cu el prima oara, asa ca, bun rau, m-am intors tot la el pentru ca este foarte bun profesionist.
Nu cunosc alt medic ginecolog, asta-i adevarul.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.