homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Chist ovarian+dezechilibru hormonal...operatie sau ac?


#1 2008-03-18 14:50:06

kalina222
New member
Inregistrat: 2008-03-18
Mesaje: 76

chist ovarian+dezechilibru hormonal...operatie sau ac?

sunt noua pe forum,va rog daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.doctoressa,daca ai timp si de mine,ti-as fii foarte recunoscatoare.(la multi ani!!!).
povestea mea suna asa:pe data de 24 decembrie 2007 (la 3-4 zile dupa menstra) am facut o criza destul de puternica(dureri ff mari in partea dreapta,ameteli,greata,senzatie de voma).am crezut ca e o anexita ceva si in disperare si durere m-am bagat in cada in apa calda.drept urmare,am facut tensiune si am lesinat.a venit salvarea,o perfuzie si doua injectii(aulin,no-spa) mai tarziu eram ok,ma durea totusi in partea dreapta.la spital la echo...chist ovarian(pe ovarul drept) de 2 cm.mi-au spus sa stau linistita si dupa sarbatori sa ma duc la gineco.
in ianuarie(la 3-4 zile dupa menstra),iar am facut o criza(ceva mai mica decat prima,intre timp am luat si extract de zmeur si coacaz negru),fara lesin,fara tensiune,la echo(ac spital,alt doctor)...chist de 8 cm pe ovarul drept.a doua zi m-am dus la gineco(prima oara in viata mea),la consult dr nu simtea nici urma de chist ,dar cum am uterul retrovers mi-a facut si o echo trans-vaginala si...chist de 68/43 mm pe ovarul drept format din 2 chisturi cu un sept despartitor de 1,9(cred ca cm).dr mi-a spus sa revin in 2 saptamani sa fac operatie,ca e un chist mare,sa nu fac efort intre timp.in urma sfatului unei matusi(medic) am hotarat sa consult si un endocrinolog.acesta din urma mi-a dat tratament cu yasmine(3 luni) si mi-a spus ca el se asteapta ca in acest timp sa se resoarba chistul si ca nici pomeneala de operatie.m-am dus la endocrinolog cu pozele de la echo abdominala(spital) si de la trans-vaginala(gineco),cu toate foile cu investigatii si recomandari.
iau yasmine de o luna,sunt la prima pauza,am mentruatie abundenta(dar cea dinainte atinut doar 2 zile,pb de la ac),nu am avut greata,varsaturi,spotting,nimic,nu ma mai doare in partea dreapta(intre crize nici nu puteam sa merg dreapta),libidoul a crescut,nu imi mai cade parul,am scapat de acnee(tot in perioda crizelor aparuse),am chef de viata(nu ieseam din casa cu zilele).mai spun 2 lucruri:am 20 de ani si sunt fumatoare(am redus tigarile la rec endocrinologului de la 20 la 4-7 pe zi).intrebarile sunt urm:
1. sa ma mai duc la consult intre timp sau abia dupa 3 luni cum mi-a spus endocrinologul?
2. necesita chistul operatie de urgenta cum mi s-a spus la gineco(nu a spus daca e sau nu functional,dar endocrinologul a luat pozele si foaia de la gineco si a disparut putin din cabinet,sa se consulte cu cineva,deci pb ca el stie ce si cum)?
3. durerile groaznice la menstruatie(spm-ul)pot fii cauzate de pozitia ?perfect retroversa? a uterului?
ps.scuze pt marimea mesajului !

Ultima oara a fost editat de kalina222 (2008-03-18 14:53:20)

Offline

 



#2 2008-03-18 15:01:29

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: chist ovarian+dezechilibru hormonal...operatie sau ac?

daca ti-a dat AC ca si tratament se pare ca dr crede ca e functional si atunci ar trebui sa scada in 3 luni.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#3 2008-03-18 15:23:16

kalina222
New member
Inregistrat: 2008-03-18
Mesaje: 76

Re: chist ovarian+dezechilibru hormonal...operatie sau ac?

mersid mult pentru raspuns.sper sincer sa scap de el, au fost vreo 3 luni groaznice

Offline

 

#4 2008-03-18 15:27:43

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: chist ovarian+dezechilibru hormonal...operatie sau ac?

pt putin.
si durerile de la menstra de care zici tu sunt posibil datorate uterului retrovers.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#5 2008-03-18 18:06:59

amiela
New member
Inregistrat: 2008-03-18
Mesaje: 21

Re: chist ovarian+dezechilibru hormonal...operatie sau ac?

Salut! am aceasi problema cu Kalina222. Mi s-a depistat un chist de 2 cm pe ovarul drept, nu mi s-a spus daca e functional sau de alta natura, mi s-a dat tratament cu Orgamentil (deoarece am si exces de progesteron) si antibiotic Zannocin de 400 mg. As vrea sa stiu daca pot sa iau si mladite de zmeur si coacaza, fara sa-mi dau si mai tare peste cap organismul. Am inteles ca mladita de zmeur e 100% naturala dar are o concentratie de alcool, as vrea sa stiu daca ar putea interationa negativ cu antibioticul?! de asemenea, va rog sa-mi spune-ti daca aceste mladite, respectiv progesteronul au efecte asupra metabolismului - adica exista riscul de a lua in greutatate? Ma sperie ideea unei potentiale operatii, de aceea sunt dispusa sa iau orice fel de tratament care l-ar putea "elimina" Merci anticipat!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-03-18 18:12:47

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: chist ovarian+dezechilibru hormonal...operatie sau ac?

eu zic ca poti sa iei mladita aia de zmeura...


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#7 2008-03-18 19:04:36

kalina222
New member
Inregistrat: 2008-03-18
Mesaje: 76

Re: chist ovarian+dezechilibru hormonal...operatie sau ac?

pot sa-ti spun ca mie mi-a spus endocrinologul ca am facut f bine ca le-am luat.dar cred ca e bn sa treci totusi pe la endocrine.de ingrasat nu m-am ingrasat un gram de la ele.de la ac am avut pofta de mancare,am mancat putin mai mult ca de obicei...vreo 3 zile...apoi n-am mai avut nici pofta de mancare,nimik...si m-am cantarit(ca o mica obsedata ce sunt)...surpriza:am cu un kg mai putin ca acum 2 luni.

Offline

 

#8 2008-03-19 13:05:09

amiela
New member
Inregistrat: 2008-03-18
Mesaje: 21

Re: chist ovarian+dezechilibru hormonal...operatie sau ac?

Merci pt raspunsuri! mai am o intrebare: fitness-ul si sportul in general imi poate starea chistului... adica ar putea provoca crize? Prima criza, in urma careia am mers la medic a fost dupa ce am mers la fitness, e o coincidenta sau pot sa fac sport in continuare?

Offline

 

#9 2008-03-19 13:44:09

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: chist ovarian+dezechilibru hormonal...operatie sau ac?

e bine sa eviti efortul fizic o perioada


mami de minuni hjarta

Offline

 

#10 2008-03-19 15:35:40

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chist ovarian+dezechilibru hormonal...operatie sau ac?

kalina, eu cred ca are dreptate endocrinologul tau.
1 mergi la control atunci cind te-a chemat, nu ma devreme daca nu ai probleme
2. nu, nu necesita operatie de urgenta
3. da


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#11 2008-03-19 15:36:55

amiela
New member
Inregistrat: 2008-03-18
Mesaje: 21

Re: chist ovarian+dezechilibru hormonal...operatie sau ac?

sad o sa fac pauza de fitness, sper sa nu ma ingras f tare big_smile datorita progesteronului pe care il iau! merci de raspuns! o zi minunata!

Offline

 

#12 2008-03-19 23:20:00

kalina222
New member
Inregistrat: 2008-03-18
Mesaje: 76

Re: chist ovarian+dezechilibru hormonal...operatie sau ac?

multumesc mult pentru raspunsuri ! ma stresa mama sa ma duc luna asta la control, dar pentru ca ma simt bine si nu am pb eu vroiam sa ascult endocrinologul si sa merg la echo vaginala dupa 3 luni. sper sa se resoarba sau macar sa se micsoreze pana atunci.
amiela,mie si la gineco si la spital(urgente) si la endocrine mi-au spus sa evit efortul fizic.incearca o dieta echilibrata si nu te stresa, pastilele astea dau pofta de mancare din cate stiu eu,nu ingrasa pr-zis.te poop si sper sa-ti treaca si sa fie bine.

Offline

 

#13 2008-03-20 12:00:18

amiela
New member
Inregistrat: 2008-03-18
Mesaje: 21

Re: chist ovarian+dezechilibru hormonal...operatie sau ac?

Da, e adevarat ca dau pofta de mancare...pastilutele cu progesteron...big_smile dar incerc sa ma controlez si sa reduc dulciurile big_smile toate bune, multa sanatate

Offline

 

#14 2008-03-22 19:06:24

nicolae simona
New member
Inregistrat: 2008-03-22
Mesaje: 6

Re: chist ovarian+dezechilibru hormonal...operatie sau ac?

stie cineva cat costa o operatie la paroscopic?pt un chist ovarian de 7 cm

Offline

 

#15 2008-03-22 19:19:24

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: chist ovarian+dezechilibru hormonal...operatie sau ac?

nu costa nimic ca doar nu iti taie chitanta...vrei sa stii cat se da pe sub mana?


mami de minuni hjarta

Offline

 

#16 2008-03-28 07:51:04

bolog corina
Membru
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 1

Re: chist ovarian+dezechilibru hormonal...operatie sau ac?

offtopic

eu_vreau a scris:

nu costa nimic ca doar nu iti taie chitanta...vrei sa stii cat se da pe sub mana?

buna,
am 39 ani si in iunie 2007datorita inatrzierii menstruatiei am fost la ginecolog si mi-a depistat  chisturi bilaterale de 4cm,dupa tratament de 3 luni cel din stg a disparut dar cel din dreapta a ramas de 3 cm ,dimensiune pe care o are si acum.iau in continuare anticonceptionale 'mercilon' ,am fost la 2 medici unul mi-a propus interventia laparoscopica ca fiind singura varianta,celalalt a spus sa continui cu tratamentul cu AC.mentionez ca dimens.de 3 cm a chistului este din nov.2007,deci stagneaza.de ieri am inceput si tratament cu ceaiuri si tinctura de soc.

Offline

 

#17 2008-03-28 07:53:54

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: chist ovarian+dezechilibru hormonal...operatie sau ac?

corina eu as mai incerca cu ac.sincer....


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#18 2008-03-28 11:14:29

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: chist ovarian+dezechilibru hormonal...operatie sau ac?

al meu cu tratament homeopat s-a topit smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#19 2008-03-28 11:58:53

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: chist ovarian+dezechilibru hormonal...operatie sau ac?

Eu stiu ca daca dupa 3 luni de tratament nu se intampla nimic cu un chist, trebuie operatie. La tine e suspect ca stagneaza!  Ce fel de echo ai facut si ce fel de chist ti-a spus doctorul ca este? Faptul ca erau bilaterale ma duce cu gandul la altceva...

In ceea ce priveste "homeopaticele" smile, din proprie experienta as spune ca sunt bani irositi.

Ultima oara a fost editat de ET (2008-03-28 11:59:32)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.