homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Colposcopia


#1 2008-03-20 12:02:48

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

colposcopia

examenul colposcopic 

Colposcopia este o metoda optica de examinare a colului uterin cu ajutorul colposcopului, ce mareste imaginea de 10-40 de ori.
Fazele examenului colposcopic:
?  examenul exocolului si al partii accesibile a canalului cervical;
?  examinare fundurilor de sac vaginale;
?  examinare peretilor vaginului si a vulvei.

Timpii examenului colposcopic:


?  primul timp: colposcopia directa simpla. Se limiteaza la examenul colului, fara pregatire prealabila, ci doar uscat, cu ajutorul unor tampoane de vata.
?  al doilea timp: examenul colposcopic dupa badijonarea cu acid acetic 2-3%. Este timpul esential al examenului colposcopic.
?  al treile timp: testul Lahm- Schiller (badijonarea colului si vaginului cu solutie Lugol, cu ajutorul unui tampon mare de vata bine imbibat).


Aspecte colposcopice normale:
?  Epiteliu scuamos original - mucoasa apare roz- albicioasa, neteda, iod-pozitiva;
?  Epiteliu cilindric - apare ca o zona rosie catifelata, cu contur net;
?  Zona de transformare normala - apare ca o supafata neteda, roz-palida, usor stralucitoare.


Aspecte colposcopice anormale (displazice):
Leziunile incipiente ale neoplasmului de col uterin apar mai des in zona de transformare. Cu ajutorul acidului acetic diluat, aceasta zona atipica ia mai multe aspecte caracteristice in prezenta leziunilor intraepiteliale.
?  Epiteliul acidofil (alb-acetat) - reprezinta zone acoperite sau nu cu keratina si cu sau fara alte alterari evidente ale patului capilar.
?  Leucoplazia (keratoza) - apare colposcopic ca o suprafata alb-sidefie, cu margini reguate sau neregulate, dar precise. Ea poate reflecta infectia benigna cu HPV, dar si existenta unui CIN.
?  Baza de leucoplazie (zona punctata) - termenul este folosit pentru a indica aspectele produse de vizualizarea perpendiculara a capilarelor intraepiteliale.
?  Mozaicul - colposcopic apare sub forma unor campuri romboidale (tabla de sah), de culoare alb-galbuie, incadrate de linii rosii, continue sau punctate, care se intretaie sub forma de retea, reprezentand vase pline de sange.
?  Zone iod-negative cu contur net - dupa badijonarea colului cu solutie Lugol, apare o zona alba cu contur net, datorita lipsei de glicogen. In 90% din cazuri, aceste zone corespund leziunilor benigne.
?  Vase atipice (cu aspect verucos) - ele vor prezenta variatii mari de calibru si directie, cu o distributie arborescenta a vaselor, sugerand aspectul de carcinom.
?  Aspecte colposcopice maligne:
?  Epiteliu alb, dens, dupa testul la acid acetic;
?  Leucoplazie verucoasa, multipla, ulcerata;
?  Baza de leucoplazie grosolana, ombilicata;
?  Mozaic proeminent, sticlos, neregulat;
?  Zona iod-negativa, necaracteristica;
?  Existenta vaselor sinuoase, largi, neregulate, adesea in spirala.


Avand in vedere toate aceste aspecte ale leziunilor elementare, rezultatul examenului colposcopic poate fi clasificat astfel:


Grupa I: aspect normal, in care este inclusa mucoasa originala si diverse aspecte de colpita;
Grupa II : aspecte de leziune benigna: ectopia, zona de remaniere, unele aspecte de colpita difuza sau focar.
Grupa III: aspecte de leziune displazica: zona de remaniere atipica, leucoplazia, baza de leucoplazie, mozaicul, zonele iod-negative, unele formatiuni exofitice.
Grupa IV: aspect de leziune neoplazica, cu mare suspiciune de malignitate: desen vascular atipic, formatiuni exofitice.


Importanta colposcopiei : indica cand, unde si cum trebuie efectueta o biopsie. Ea permite divizare leziunilor exocervicale in leziuni sigur benigne si leziuni suspecte, de biopsiat obligatoriu, restrangandu-se considerabil numarul biopsiilor necesare diagnosticului. De asemenea stabileste zonele precise ale colului unde se gasesc cele mai severe modificari morfologice, permitand orientarea biopsiei spre regiunea de maxima suspiciune (biopsie tintita).


Cu toate aceste avantaje, colposcopia prezinta o serie de limite:
?  Nu permite decat un diagnostic prezumptiv, dar face acest lucru cu o acuratete care, pentru formele incipiente depaseste 80%;
?  Nu poate vizualiza endocolul, inconvenient major in situatiile in care jonctiunea exo-endocol s-a retras in canalul cervical.


Autor: Dr. Ciprian Ouatu


mami de minuni hjarta

Offline

 



#2 2008-03-20 14:24:09

cristian_elena
Full member
Inregistrat: 2008-01-08
Mesaje: 206

Re: colposcopia

interesant examenul colposcopic ana smile
cred ca si la mine trebuia sa faca dr la fel, examen colposcopic pt k am o rana pe col sad dar dr nu mi'a facut asa ceva,doar ecografie intravaginala si acolo mi'a depistat rana. mi'a spus sa mai vin peste 4 luni la control si am sa'i spun sa imi faca examen colposcopic si mie ca sa fiu mai linistita.


hjarta  IUBESC SI SUNT LA FEL DE IUBITA  hjarta

Offline

 

#3 2008-03-20 14:25:57

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: colposcopia

papanicolau nu ai facut... asta e primul pas in depistarea unei rani si apoi colposcopie.... si pt.rana nu ti-a dat tratament nimic?


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#4 2008-03-20 14:29:21

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: colposcopia

cam ciudata abordare...sincer nu cred ca se poate depista o rana la echograf...


mami de minuni hjarta

Offline

 

#5 2008-03-20 14:29:37

cristian_elena
Full member
Inregistrat: 2008-01-08
Mesaje: 206

Re: colposcopia

ba da mi'a dat tratament,Zanocin si No-spa,mi'a schimbat si ac pt k luam Triquilar si mi'a dat Diane35. nu am facut papanicolau dar am sa fac la urmatoarea vizita la dr peste 4 luni,ii spun chiar eu sa'mi faca dak nu are de gand.
asa mi'a spus dr ca vazuse rana cu eco intravaginal'imi aratase cum se vede,da... vb ta ana, ciudata abordare neutral

Ultima oara a fost editat de cristian_elena (2008-03-20 14:31:10)


hjarta  IUBESC SI SUNT LA FEL DE IUBITA  hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-03-20 14:31:10

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: colposcopia

ce tratament ti-a dat tie nu e pt.rana pe col.... eu as schimba medicul sincer....si poate nu strica sa faci papanicolaul acum smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#7 2008-03-20 14:31:13

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: colposcopia

si nu prea inteleg schimbarea de anticonceptionale sincer...ai si alte baiuri?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#8 2008-03-20 14:35:40

cristian_elena
Full member
Inregistrat: 2008-01-08
Mesaje: 206

Re: colposcopia

asa am sa fac evilpink ms frumos smile

mi le'a schimbat pt ca am ovare polichistice,din cauza asta mi'a dat diane35,asa mi'a spus dr neutral


hjarta  IUBESC SI SUNT LA FEL DE IUBITA  hjarta

Offline

 

#9 2008-03-20 14:36:32

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: colposcopia

cu placere!


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#10 2008-03-27 16:54:54

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: colposcopia

de unde si-a dat seama ca ai o rana urata? eu stiam ca cel mai corect si complet se vede la o colposcopie.
eu zic sa faci colposcopia, macar nu te intrebi peste un an... dar daca faceam si colposcopia aia poate stiam mai multe.
eu daca as fi in locul tau as face-o si iti spun si de ce: acum 1,5 ani mi s-a spus ca am o rana pe col. abia dupa un an am ajuns sa fac o colposcopie si sa mi se spuna niste chestii urate in urma ei. la inceput ma intrebam daca nu era mai bine sa fac o colposcopie acum un 1,5 ani poate as fi actionat intr-un fel... macar stiam cum stau si de unde am plecat. stii si tu cum evolueaza totul....

Offline

 

#11 2008-03-27 19:27:47

maty
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-03-27
Mesaje: 11

Re: colposcopia

Am citit pe un alt site, colposcopia trebuie facuta in zilele 8-12 ale ciclului menstrual, deci daca o fac mai tarziu, sa zicem in ziua 20  a ciclului, nu e bine?


multa sanatate!

hjarta

Offline

 

#12 2008-03-27 19:48:05

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: colposcopia

intreaba medicul daca e ok

Offline

 

#13 2008-03-27 20:11:24

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: colposcopia

maty poti sa o faci in ce zi poti tu ata timp cat nu esti la menstra smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#14 2008-04-03 13:00:16

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: colposcopia

astepti 48 de ore de cand iti pui ovulul deci vineri este perfect


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#15 2008-04-06 21:36:47

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: colposcopia

dupa capu' meu n-ar trebui...cel mai bine il intrebi pe dr.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#16 2008-04-06 21:45:31

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: colposcopia

nu dauneaza tratamentului stai linistita smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#17 2008-04-13 03:36:05

carmen24
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-04-13
Mesaje: 50

Re: colposcopia

Hello fetele!

Eu sunt noua pe forum.Am 24 de ani tocmai ce mi-am facut acum o luna si ceva primul control cu toate secretiile si papanicolau.
Am fost depistata cu chisturi ovariene si ovarele foarte marite. Mi s-a dat sa iau Diane 35 pentru a-mi regla ciclul deoarece nu il aveam regulat si pt chisturi.
In urma analizelor , am vaginoza bacteriana, am primit tratament cu Meclon ovule, crema si Metronidazol  pastile( pe care nu le gasesc in farmacii).

Ceea ce vreau eu sa va intreb este,la testul papanicolau conlcuzia a fost:frotiu negativ pt leziune intraepiteliala sau maligna dar doctorul meu insista sa fac aceasta colposcopie dupa ce ma tratez de vaginoza ,nu observa nimic din papanicolau sau din ecografie? smile


Va multumesc,Carmen


tummenupp  Keep going,life it is beautifull al9leacer

Offline

 

#18 2008-04-13 07:34:12

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: colposcopia

pai papanicolaul nu indica rana pe col ti-a iesit ok deci nu vad de ce sa faci colposcopie.ea se face daca iese ceva ineregula la papanicolau smile

bine ai venit!


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#19 2008-04-13 16:08:07

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: colposcopia

exact. intreaba-l de ce insista...rana nu e...


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.