homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Aparat dentar!-4


#58 2007-12-14 11:22:14

vonda
Platinum member
Inregistrat: 2006-12-09
Mesaje: 19313

Re: aparat dentar!

si cat te costa?ai idee?

Offline

 



#59 2007-12-14 19:15:57

bonniee
Full member
Inregistrat: 2007-09-22
Mesaje: 116

Re: aparat dentar!

si eu am avut aparat dentar mobil si il purtam numai noaptea. apoi am inceput sa nu-l mai port deloc. mare prostie am facut! regret si acum.  dintii mi se indreptasera cat de cat si mai trebuia putin...acum nu mai am ce face....

Offline

 

#60 2008-02-25 16:32:24

ral_uka
Membru
Inregistrat: 2008-02-25
Mesaje: 1

Re: aparat dentar!

buna tuturor smile ma bucur mult k am citit tot ce este scris si k nu sunt singura care are o astfel de problema tongue am 20 de ani si urmeaza sa imi pun (am mai avut dar nu l-am purtat mai demult si bineinteles k rezultate nu au fost) dar acum sunt foarte hotarata !!! vroiam sa va intreb dak stiti o clinica pentru asa ceva in bacau. multumesc !

Ultima oara a fost editat de ral_uka (2008-02-25 16:43:49)

Offline

 

#61 2008-02-25 17:00:09

indie
Full member
Inregistrat: 2008-02-15
Mesaje: 711

Re: aparat dentar!

ionela_alexa a scris:

vreau sa le intreb ceva pe fetele care au avut aparat dentar......nu mai am rabdare sa il port sincer ma dor dintii fff tare in plus de 4 sapt nu am mai obs nici o shimbare decat cei doi dinti dn fata care acum sunt drepti......voua la fel vi s a intamplat?m am gandit serios sa renunt la el dar nu m am hotarat inca......!

Ionela, si eu am purtat aparat dentar din clasa I pana in clasa a X-a. La mine a fost problema mai grava, ca aveam dinti de iepuras...si am avut aparat care era din 2 placute si am avut si "galusca" adica monobloc, pe care-l purtam doar noaptea. Pot sa-ti spun ca si pe mine ma dureau dintii, dar asta inseamna ca aparatul isi face treaba si nu renunta! daca renunti muncesti dublu sa-i indrepti din nou, nu are rost! Eu sunt foarte fericita ca parintii mi-au pus aparat si ii admir si pe cei care-si pun chiar si la varsta asta, pt ca chiar le pasa de dintii lor! Am un prieten care are 28 de ani si si-a pus acum aparat si-l admir, baiat fiind, ca ii pasa de dintii lui. Nici mie nu mi-a fost mereu usor, am avut parte si de rautati din partea altor copii, dar nu le baga in seama, ca habar nu au! Nu e nici o rusine...dimpotrivA! Succes si fii consecventa pentru un rezultat rapid!


I'll be nice if you give me chocolate!
avem un puiutz de om bebe Oliver 21.05.2010

Offline

 

#62 2008-02-25 17:05:32

indie
Full member
Inregistrat: 2008-02-15
Mesaje: 711

Re: aparat dentar!

CrisTiNa Tikale a scris:

cine e din bucuresti si si-a pus aparat dentar spuneti-mi si mie la ce cabinet stomatologic ati fost ?

Sunt din Brasov, dar parintii mei ma aduceau lunar la control la Bucuresti, la un prof. universitar ortodont, Dr. Boboc, e o somitate in domeniu, dupa cartile lui se dau examene la faculta. Are cabinet in blocul Eva, pe Magheru (in spate). El e destul de in varsta, dar profeseaza inca si fiica lui la fel, tot Boboc se numeste. Sunt medici f f buni!


I'll be nice if you give me chocolate!
avem un puiutz de om bebe Oliver 21.05.2010

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2008-03-04 10:31:23

bbbelussa
Membru
Inregistrat: 2008-03-04
Mesaje: 1

Re: aparat dentar!

am si eu o intrebare!cesafac ... my pot sa port aparat dp 17-18 ani?my mi se indreapta cv,sau sa faca lok sa iasa alti dinti kre au iesit in gingie?:)vreau si eu un raspuns... !!

Offline

 

#64 2008-03-04 10:34:49

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: aparat dentar!

eu am purtat aparat la 17 ani si jos si sus big_smile
in cazul meu s-a putut, mergi si vb cu ortodont bun si acolo vei gasi raspunsurile cele mai potrivite problemei tale.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#65 2008-03-28 18:38:52

alitzy
Full member
De la: Cluj Napoca
Inregistrat: 2008-03-06
Mesaje: 373

Re: aparat dentar!

si eu am dintit foarte suciti...plus k marele meu complex este caninul care e urcat pe incisiv...oare la 22 de ani ar mai functiona aparatul? ma gandesc cu groaza k termin facultatea si cand va trebui sa ma angajez se vor speria aia de mine grater m`am gandit sa`i scot si sa`mi pun de portelan, dar parca totusi as mai incerca si cu aparat.


This is a toast... to us...for the men who have us, the losers who had us, and the lucky bastards who will meet us!

Offline

 

#66 2008-03-28 18:45:48

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: aparat dentar!

mergi si vb cu un dr bun...eu cred ca se poate. la tom cruise s-a putut wink


mami de minuni hjarta

Offline

 

#67 2008-03-31 01:32:14

alitzy
Full member
De la: Cluj Napoca
Inregistrat: 2008-03-06
Mesaje: 373

Re: aparat dentar!

daca as avea eu banii lui tom cruise....oooffff. oricum o sa incerc k nu vreau s raman asa, desi lumea zice k nu se observa, am impresia ca de fiecare data cand vorbesc cu cineva se uita la dintii mei


This is a toast... to us...for the men who have us, the losers who had us, and the lucky bastards who will meet us!

Offline

 

#68 2008-03-31 13:54:16

indie
Full member
Inregistrat: 2008-02-15
Mesaje: 711

Re: aparat dentar!

Am un prieten care are 25 de ani si poarta aparat si isi indreapta dintii, doctorita a zis ca in 2 ani va fi super. Deja se vede. In Cluj nu stiu ortodonti, dar in Bucuresti iti pot recomanda pe Dr. Boboc, eu la el am fost si e f bun.


I'll be nice if you give me chocolate!
avem un puiutz de om bebe Oliver 21.05.2010

Offline

 

#69 2008-03-31 17:49:32

alitzy
Full member
De la: Cluj Napoca
Inregistrat: 2008-03-06
Mesaje: 373

Re: aparat dentar!

sad tare departe Bucuresti de mine...acum o sa vad, poate ajung si eu pe acolo wink totusi ar trebui sa fie si in cj...
indie si cam cat plateste prietenul tau? ma refer cat a costat aparatul si toate vizitele? dc stii


This is a toast... to us...for the men who have us, the losers who had us, and the lucky bastards who will meet us!

Offline

 

#70 2008-03-31 18:42:24

Celini
New member
Inregistrat: 2007-04-05
Mesaje: 15

Re: aparat dentar!

am si eu o intrebare si ar fi urgent....sunt din bucuresti si vreau sa imi pun aparat dentar. am inteles k medicul face toti banii si k in mana lui sta viitorul meu zambet. nu cunosc vreun ortodentist si as fi incantata daca mi-ati recomanda cativa. repet SUNT DIN BUCURESTI.. VA ROG SA IMI DATI SI DETALII ..unde lucreaza...nr de tel etc..tot c se poate:)

Offline

 

#71 2008-03-31 19:58:11

alitzy
Full member
De la: Cluj Napoca
Inregistrat: 2008-03-06
Mesaje: 373

Re: aparat dentar!

indie a scris de un ortodont bun din buc...poate te ajuta eu cu detaliile tongue


This is a toast... to us...for the men who have us, the losers who had us, and the lucky bastards who will meet us!

Offline

 

#72 2008-03-31 21:52:38

indie
Full member
Inregistrat: 2008-02-15
Mesaje: 711

Re: aparat dentar!

alitzy a scris:

sad tare departe Bucuresti de mine...acum o sa vad, poate ajung si eu pe acolo wink totusi ar trebui sa fie si in cj...
indie si cam cat plateste prietenul tau? ma refer cat a costat aparatul si toate vizitele? dc stii

Nu stiu foarte exact, prietenul asta al meu se duce tot in Bucuresti la o doctorita, si mi-a spus ca il va costa in total, in 2 ani, vreo 1000 EUR...


I'll be nice if you give me chocolate!
avem un puiutz de om bebe Oliver 21.05.2010

Offline

 

#73 2008-03-31 21:56:19

indie
Full member
Inregistrat: 2008-02-15
Mesaje: 711

Re: aparat dentar!

Celini a scris:

am si eu o intrebare si ar fi urgent....sunt din bucuresti si vreau sa imi pun aparat dentar. am inteles k medicul face toti banii si k in mana lui sta viitorul meu zambet. nu cunosc vreun ortodentist si as fi incantata daca mi-ati recomanda cativa. repet SUNT DIN BUCURESTI.. VA ROG SA IMI DATI SI DETALII ..unde lucreaza...nr de tel etc..tot c se poate:)

Ortodontul acesta se numeste Dr. Boboc Gheorghe, daca esti din Bucuresti sigur stii unde este blocul Eva pe Magheru. Trebuie sa ajungi in spatele blocului Eva (unde este si un mic parculet), si la interfonul uneia dintre scari vei vedea: Boboc. Nu stiu exact adresa si nici nr de tel nu am, dar daca te duci pana acolo gasesti sigur. Eu am fost ultima oara la el anul trecut in vara, sa ma consulte in legatura cu extractia unor masele de minte.


I'll be nice if you give me chocolate!
avem un puiutz de om bebe Oliver 21.05.2010

Offline

 

#74 2008-04-01 16:40:48

alitzy
Full member
De la: Cluj Napoca
Inregistrat: 2008-03-06
Mesaje: 373

Re: aparat dentar!

pai 1000 de euro in 2 nu mi se pare mult deloc...mai ales daca si rezultatul e satisfacator...daca stiti cumva un ortodont f bun in cj pls let me know


This is a toast... to us...for the men who have us, the losers who had us, and the lucky bastards who will meet us!

Offline

 

#75 2008-04-01 19:31:29

Celini
New member
Inregistrat: 2007-04-05
Mesaje: 15

Re: aparat dentar!

are careva aparat damon3? am auzit k e ff bun si k nu trb sa iti scoti dinti in prostie. dar in legatura cu extractia maselelor de minte ce stiti? sunt multi care recomanda sa le scoti pe toate:kapitulation:

Offline

 

#76 2008-04-02 01:00:41

indie
Full member
Inregistrat: 2008-02-15
Mesaje: 711

Re: aparat dentar!

Celini a scris:

are careva aparat damon3? am auzit k e ff bun si k nu trb sa iti scoti dinti in prostie. dar in legatura cu extractia maselelor de minte ce stiti? sunt multi care recomanda sa le scoti pe toate:kapitulation:

Nu stiu nimic despre aparatul damon3, eu cand am purtat era pe vremea comunismului si mi l-a confectionat doctorul din acryl si sarma dentara speciala, cu mulaj luat din gura.
Ca idee, un medic bun niciodata nu va scoate dinti aiurea! In primul rand incearca sa salveze dintele!
In legatura cu extractia maselelor de minte, nu trebuie sa te iei dupa ce zic majoritatea. Poti sa nu ai probleme cu ele pana la adanci batraneti sau poti sa ai. Daca iti faci o radiografie panoramica (la toti dintii) se vede clar daca cresc sau nu stramb si daca incomodeaza. Medicul va hotari daca e bine sa le scoti sau nu. Unori ajuta, alteori nu. Oricum, se cariaza foarte repede. Mie mi-au scos 3 masele din 4, 2 dintre ele cu anestezie, operatie si chinuri mari, dar la mine cresteau aiurea, adica una era aproape orizontala fata de restul dintilor si celelalte 2 imi impingeau dintii pe care eu m-am chinuit sa-i indrept ani de zile...Am ramas cu una, care nu incomodeaza (deocamdata). Tatal meu in schimb, nu a avut probleme cu maseaua de minte pana la 50 de ani. Deci depinde de la caz la caz...


I'll be nice if you give me chocolate!
avem un puiutz de om bebe Oliver 21.05.2010

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.