homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Amenoree secundara si tratament


#1 2008-03-22 15:02:16

laura4u
New member
Inregistrat: 2008-03-22
Mesaje: 7

amenoree secundara si tratament

Buna! am si eu cateva intrebari...as avea nevoie de cateva pareri.Am 21 de ani si de la 16 ani am fost diagnosticata cu amenoree secundara.Au fost perioade in care menstruatia venea de la sine,dar de cele mai multe ori doar provocata.Am folosit cateva tratamente : medroxiprogesteron cativa ani, tratament naturist cu branca ursului.Am si schimbat ginecologi,iar actualul doctor si ultimul mi'a zis ca nu trebuia sa i'au la o varsta atat de frageda medroxiprogesteron.Mi'am facut o serie de analize si mi'a iesit testosteronul marit,prolactina limite normale (dupa o perioada in care nu am luat nici un fel de tratament) ,desi in urma cu cativa ani imi iesise prolactina marita 19,2 ng/ml (valori normale 1,2-19 ng/ml).Ginecologul anterior m'a speriat rau de tot spunandu'mi la 16 ani ca nu am sa pot avea vreodata copii.Cel actual m'a linistit si mi'a zis ca am ovare microchistice si ca voi putea avea copii,si chiar daca nu am menstruatie poate exista ovulatia etc.Eram impotriva tratamentelor (deja eram satula) dar m'a convins sa tin un tratament cu Diane 35 timp de 3 luni (perioada in care m'am simtit ingrozitor psihic,fizic ,nu am sa uit niciodata lunile respective,vb foarte serios,+ ca am luat in greutate 5 kg).Dupa astea 3 luni am jurat ca nu mai i'au antibb,dar din nou "mi'a spalat creierii" :f?rv?nad: si m'a convins sa continui cu Laurine.Vreau sa spun ca ma simt foarte bine de la ele,nu credeam asta vreodata (eu sunt impotriva pilulelor,dar nu am incotro).Mi'a spus ca ovarele arata mult mai bine ,si ca oricum daca acum intrerup tratamentul,pe viitor cand voi vrea sa am bb,va trebui sa trec iarasi prin cele "3 luni de chin"....Acuma eu tot citind pe internet in sus si in jos,navigand de plictiseala,mi s'a nazarit ca nu ar strica sa fac si eu un RMN hipofizar.Am tot citit despre adenomul hipofizar si m'am gandit daca nu cumva e el cauza problemelor mele.In plus,de cand ma stiu mi'e somn mai mereu,adica as dormi toata ziua.E ciudat ca energie si rezistenta fizica am,pentru ca fac sport mult si imi place,dar uneori pot dormi si 16 ore visslar daca nu am nimic de facut. Nu ar fi mai bine sa incerc si un RMN?Voi ce spuneti?...si ma macina gandul ca poate nu am sa pot avea bb grater .si cred ca asta nu am sa pot afla decat in momentul cand va veni vremea sa il concep....

Offline

 



#2 2008-03-22 15:06:03

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: amenoree secundara si tratament

eu zic sa nu-ti faci probleme cu bebele si sa iei ac linistita..
despre RMN cel mai bine vorbesti cu dr tau de acum...

Offline

 

#3 2008-03-23 12:11:56

laura4u
New member
Inregistrat: 2008-03-22
Mesaje: 7

Re: amenoree secundara si tratament

ms de parere puss

Offline

 

#4 2008-03-23 13:55:10

costina
New member
Inregistrat: 2007-06-23
Mesaje: 62

Re: amenoree secundara si tratament

buna
eu am 27 de ani si din ianuarie nu mai iau antibb si tot de atunci nu mi-a mai venit menstruatia ce ma sfatuiti sa fac?

Offline

 

#5 2008-03-23 14:04:27

@adriana
Banat
De la: unde sunt mereu happy
Inregistrat: 2007-09-28
Mesaje: 11432

Re: amenoree secundara si tratament

sa mergi cat mai repede la un medic care iti va da ceva sa iti vina ;un test de sarcina ai facut?sau nu ai motive

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-03-31 22:29:25

costina
New member
Inregistrat: 2007-06-23
Mesaje: 62

Re: amenoree secundara si tratament

buna am fost la medic-endocrinolog si desi nu mi-a venit ciclu din ianuarie mi-a spus sa incep sa iau ac- diane 35 fara sa mai astept venirea ciclului a mai facut cineva asa?

Offline

 

#7 2008-03-31 22:30:43

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: amenoree secundara si tratament

da...se practica...asta daca n ai avut contacte cu risc in ultimul timp...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#8 2008-05-19 14:25:28

myhaella2007
New member
Inregistrat: 2008-05-19
Mesaje: 11

Re: amenoree secundara si tratament

am avut si eu amenoree secundara cand eram virgina, si medicul de la scoala mi-a spus sa nu mai iau toate prostiile de medicamente ci sa astept "sa ma marit" adica sa am contact sexual. dupa multe tratamente, am incetat sa mai iau orice fel de progesteron si anticonceptionale, etc, iar dupa ce am avut prima si a doua experianta sexuala, menstruatia mea a venit singurica, intr-adevar neregulat, dar a venit, si incet incet este regulat acum. asa ca fetelor nu va mai stresati atat.  pupici


Dumnezeu ne iubeste.

Offline

 

#9 2008-05-19 14:51:17

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: amenoree secundara si tratament

nu putem sa spunem ca amenoreea se cauzeaza lipsei de sex...eu asa zic smile

Offline

 

#10 2008-05-19 15:03:12

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: amenoree secundara si tratament

clar...nu are nicio legatura. sunt atatea femei cu amenoree secundara si cu viata activa sexual...


mami de minuni hjarta

Offline

 

#11 2008-07-23 20:29:05

carmen_ni_georgescu
Membru
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 2

Re: amenoree secundara si tratament

Buna seara! Am si eu o problema asemanatoare; am ciclu de 10 ani (ciclu regulat) si nu am luat niciodata anticonceptionale si nici avorturi n-am, insa, luna aceasta nu mi-a mai venit cilcul. Am facut doua teste de sarcina care au iesit negative si dupa am fost la ginecolog, care m-a diagnosticat cu amenoree secundara, un chist pe partea stanga si o basica cu un lichid care mi-ar fi astupat una din trompe. Am luat tratament cu Duphaston, mai am de luat doua pastile si tot nu mi-a venit. grater
      In rest, am dureri mari de sani (nu mai rezist), de mijloc, toate simtomele. Mentionez k am luat timp indelungat lecitina si am fost foarte stresata din cauza scolii, dar acum am scapat, mi-am luat licenta. smile
      Vineri vreau sa ma duc iar la cabinet, nu stiu ce sa ma mai fac, va rog mult...un sfat ceva, observ ca pe forumul acesta exista si un doctor smile astept raspuns
   helppppppppp

Offline

 

#12 2008-07-23 20:31:02

carmen_ni_georgescu
Membru
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 2

Re: amenoree secundara si tratament

puteti sa-mi recomandati si un cabinet ceva, dar vreau o doctorita, am o retinere pt k nu am mai avut probleme din astea grater(((((((((

Offline

 

#13 2008-07-23 23:29:53

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: amenoree secundara si tratament

carmen_ni_georgescu ai warn pt ca nu ai editat...citeste te rog regulile...legat de problema ta...carmen...menstra apare la cateva zile (aprox 4-6) dupa ce termin trat cu duphaston asa ca stai linistita si ai rabdare smile si felicitari pt licenta smile din ce oras esti?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#14 2008-07-24 10:46:31

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: amenoree secundara si tratament

laura4u a scris:

Buna! am si eu cateva intrebari...as avea nevoie de cateva pareri.Am 21 de ani si de la 16 ani am fost diagnosticata cu amenoree secundara.Au fost perioade in care menstruatia venea de la sine,dar de cele mai multe ori doar provocata.Am folosit cateva tratamente : medroxiprogesteron cativa ani, tratament naturist cu branca ursului.Am si schimbat ginecologi,iar actualul doctor si ultimul mi'a zis ca nu trebuia sa i'au la o varsta atat de frageda medroxiprogesteron.Mi'am facut o serie de analize si mi'a iesit testosteronul marit,prolactina limite normale (dupa o perioada in care nu am luat nici un fel de tratament) ,desi in urma cu cativa ani imi iesise prolactina marita 19,2 ng/ml (valori normale 1,2-19 ng/ml).Ginecologul anterior m'a speriat rau de tot spunandu'mi la 16 ani ca nu am sa pot avea vreodata copii.Cel actual m'a linistit si mi'a zis ca am ovare microchistice si ca voi putea avea copii,si chiar daca nu am menstruatie poate exista ovulatia etc.Eram impotriva tratamentelor (deja eram satula) dar m'a convins sa tin un tratament cu Diane 35 timp de 3 luni (perioada in care m'am simtit ingrozitor psihic,fizic ,nu am sa uit niciodata lunile respective,vb foarte serios,+ ca am luat in greutate 5 kg).Dupa astea 3 luni am jurat ca nu mai i'au antibb,dar din nou "mi'a spalat creierii" :f?rv?nad: si m'a convins sa continui cu Laurine.Vreau sa spun ca ma simt foarte bine de la ele,nu credeam asta vreodata (eu sunt impotriva pilulelor,dar nu am incotro).Mi'a spus ca ovarele arata mult mai bine ,si ca oricum daca acum intrerup tratamentul,pe viitor cand voi vrea sa am bb,va trebui sa trec iarasi prin cele "3 luni de chin"....Acuma eu tot citind pe internet in sus si in jos,navigand de plictiseala,mi s'a nazarit ca nu ar strica sa fac si eu un RMN hipofizar.Am tot citit despre adenomul hipofizar si m'am gandit daca nu cumva e el cauza problemelor mele.In plus,de cand ma stiu mi'e somn mai mereu,adica as dormi toata ziua.E ciudat ca energie si rezistenta fizica am,pentru ca fac sport mult si imi place,dar uneori pot dormi si 16 ore visslar daca nu am nimic de facut. Nu ar fi mai bine sa incerc si un RMN?Voi ce spuneti?...si ma macina gandul ca poate nu am sa pot avea bb grater .si cred ca asta nu am sa pot afla decat in momentul cand va veni vremea sa il concep....

ce ar fi sa incepi un tratament naturist cu branca ursului??
vezi http://www.formula-as.ro/2003/577/medic … sului-4265

http://herbanet.vstore.ca/product_info. … acia-plant

http://www.gds.ro/Sanatate/2007-05-18/B … +impotenta


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.