homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?


#1 2008-04-03 15:50:15

blue.butterfly
Full member
De la: Din tara si din strainatate
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 290
Site

Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

Am vazut la un alt subiect ca majoritatea preferati fara prez. Ok. Probabil multe dintre voi ati avut unul, doi sau mai multi parteneri. Iarasi ok.

Intrebare : Cand ai decis sa nu te protejezi, ai facut analize si tu si partenerul pentru depistarea bolilor cu transmitere sexuala? (analize de sange +analize de secretie)

Oricum, ma gandesc ca la planning nu te obliga sa iti faci aceste investigatii. Treci pe anticonceptionale fara sa stii dinainte exact daca poti sa transmiti ceva partenerului sau daca el iti poate transmite ceva. Partenerul, desi iti jura ca a facut-o doar cu prez inaintea ta, nu ai de unde sa stii ( chiar daca nu te minte,poate i s-a rupt si lui prezu o data, nu?)

****

Ca tot raspunde primul ala care intreaba, zic eu prima : Nu complet. Eu mi-am facut doar lama, chlamidya, Hiv si Vdrl (ca de astea stiam).

P.s. Subiectul e cu scop pur informativ...o curiozitate de-a mea. Caci, in ultima vreme, avand acces la internet, esti mai bine informat de BTS ..si sunt curioasa daca asta schimba cu ceva obiceiurile de acum fata de cele de acum 5-10 ani.


Nu avem probleme, ci doar solutii!

Offline

 

#2 2008-04-03 15:57:00

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

sincer...nu

Offline

 

#3 2008-04-03 16:08:37

iony
Sr. member
De la: stres
Inregistrat: 2007-09-11
Mesaje: 1773

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

nici eu...dar iub mi-a zis k a folosit mereu prezervativul, inainte de mine...si eu nu am mai avun un contact propriu-zis inainte de el

Offline

 

#4 2008-04-03 16:22:35

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

sdin pacate prez.nu este pus de la inceputul ca sa zic asa .prin petting se poate lua diferite boli.exemplul cel mai bun este hpv mai ales daca exista leziuni active si cum barbatii nu isi pot face aceasta analiza iar daca tu mai esti si virgina poti sa iei asta din pacate....


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#5 2008-04-03 16:40:39

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

Eu mi-am facut si fac... faceam (e mai corect acest timp smile ) sex cu prezervativ.
Cum eram amandoi virgini nu am facut decat sange (amandoi)...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-04-03 17:49:22

annna
Hero member
Inregistrat: 2006-09-07
Mesaje: 2917
Site

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

eram virgini amandoi... si nu am facut nicio analiza! deocamdata nu am avut probleme... sper sa nu apara ceva pe viitor! e clar ca e de 1000 de ori mai normal sa faci nalizele inainte...


El, poate e singurul ce poate
Sa-mi promita, sa ma minta ca o sa treaca toate... smile

Offline

 

#7 2008-04-03 18:04:45

miruna25
Full member
Inregistrat: 2007-01-28
Mesaje: 431

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

sincer nu....desi stiu ca ar fi trebuit. si imi promit ca la urmatorul facem!!! Dar pot sa zic ca mi-am facut toate analizele cand m-am despartit de ultimul, ca sa fiu sigura ca nu m-a lasat cu vreo amintire rotfl


Always remember that true beauty comes from within: from within bottles, jars, compacts, and tubes :-).

Offline

 

#8 2008-04-03 18:11:26

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

nope..


hjarta

Offline

 

#9 2008-04-03 18:12:56

brunetzik
Insomniac member
De la: cluj-napoca
Inregistrat: 2007-02-23
Mesaje: 7332

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

nu...


dragostea este ceea ce tine doi oameni impreuna.......dragostea este o boala fara de care nu poti fi sanatos

Offline

 

#10 2008-04-03 18:34:39

_yohana_
Platinum member
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 16986

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

nu....


expect the worst , hope for the best!

Offline

 

#11 2008-04-03 18:35:53

Chocolate22
Insomniac member
De la: cer pana la pamant
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 9137

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

nu stiu cine o sa-ti raspunda cu da .
dar as vrea sa vad un DA din ala hotarat


Daca esti fata, citeste!!!
postez aici de bligdizeala ... sau ca sa ma bag in seama dumbom
copil botos sad cate stele verzi vezi atatia pupici iti trimit, daca nu le vezi spune si rezolvam prin 2 palme

Offline

 

#12 2008-04-03 18:50:18

ivy
Hero member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 3613

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

nu


Just like a tattoo
I'll always have you...

Offline

 

#13 2008-04-03 19:22:08

pink_butterfly
Insomniac member
Inregistrat: 2006-08-10
Mesaje: 8371

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

eu cu primul meu iubit nu mi le-am facut desi am facut-o si neprotejat,el a spus ca nu o facuse fara prezervativ si am avut incredere...iar de curand,atunci cand am vrut sa incep o noua relatie,am fost sa fac analizele(pt hepatita b,hiv si sifilis) si am aflat ca am virusul hepatitei b,din pacate...acea "relatie" s-a terminat...pt ca respectivul a considerat ca nu are rost sa mai stea cu o fata bolnava si ca e mai bine sa-si caute una sanatoasa...astfel ca m-am impacat cu cel dinainte,cu care nu am facut-o niciodata...si despre care mi=am dat seama ca e singurul care m-a iubit cu adevarat si care ma accepta asa cum sunt...e o intreaga telenovela stiu big_smile...oricum,ideea de baza e sa va faceti analizele pt ca e foarte important...putem avea multe chestii rele in noi fara sa stim de ele si sa nu aiba simptome...deci aveti grija de voi!


http://www.youtube.com/watch?v=mwMdO3HK_ws our song hjarta
em todas as ruas do amor seras meu e eu serei tua hjarta
http://www.youtube.com/watch?v=DDuLPHsIuTg

Offline

 

#14 2008-04-03 19:39:00

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

nu... si cred ca e o prostie... ar trebui sa fie obligatorii la planning/gineco... daca vrei ac, sa-ti faca (eventual gratis big_smile) o lama. macar atat...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#15 2008-04-03 20:29:26

blue.butterfly
Full member
De la: Din tara si din strainatate
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 290
Site

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

Exact. Sunt o serie de boli asimtomatice...de unde sa stii ca o ai daca nu iti faci analizele? Si poate spune si partenerul : Pai eu nu am avut nici un simptom, nu mi-a aparut nimica" si el sa aiba hep B, tricomonas sau cate si mai cate.

Pe de alta parte, nici daca iti faci analizele inainte de a renunta la prez, tot nu ai siguranta. De ce? Pai cazuri ( nu unul ci mai multe) cand persoane au luat hepatita b sau c din spitale...tricomonas cica se poate lua si de la piscina. Si astea sunt doar 2 exemple. Voi aveti o relatie fericita..si apare nenorocirea. Acuzatii de infielitate si minciuna? Daaa...cand de fapt vina o poarta sistemul sanitar deficitar si anumiti oameni inconstienti.

Totusi, eu zic ca daca iti faci anlize inainte, cazurile de hepatita ar fi mult mai putine ( citisem undeva pe net ca in Ro sunt cam 1 mil de oameni infectati cu virusul hepatic B...ceea ce mi se pare enorm de mult --de fapt, am fi cam pe locurile fruntase in Europa).


Nu avem probleme, ci doar solutii!

Offline

 

#16 2008-04-03 20:31:16

allys
Full member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-09-03
Mesaje: 471

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

nu le-am facut si-mi pare rau acum. eram amandoi virgini, dar acu m-am trezit cu trichomonas neutral macar lama daca faceam... nu a fost ceva stabil s-a intamplat pur si simplu. dar chiar daca ar fi fost o hotarare luata in prealabil tot nu le-as fi facut atunci. eram inconstienta. acum fac tratamente peste tratamente de vreo 2 luni. asta e. prostia se plateste.

Offline

 

#17 2008-04-03 20:32:41

Aryanne
Sr. member
Inregistrat: 2007-11-26
Mesaje: 1131

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

Nici eu...


A venit, a venit toamna, acopera-mi inima cu ceva, cu umbra unui copac sau mai bine, mai bine cu umbra ta.
Ma tem ca n-am sa te mai vad, uneori, ca or sa-mi creasca aripi ascutite pan' la nori,
Ca ai sa te ascunzi intr-un ochi strain, si el o sa se-nchida cu-o frunza de pelin...

Offline

 

#18 2008-04-03 20:32:54

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

pai daca erati virgini de unde ai trichomonas? ca parca era doar cu transmitere sexuala...

Offline

 

#19 2008-04-03 20:34:33

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

nu am facut...cu toate ca am riscat


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.