homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sangerare la contact sexual


#1 2008-03-28 15:55:00

panseluta
Full member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 132

Sangerare la contact sexual

Buna!
Pe scurt problema mea:
- in octombrie anul trecut am avut de 2 ori sangerari usoare la contactul sexual. Am mers la medic, sitiind ca poate fi grav, Pap II, colposcopia a evidentiat o zona usor punctata (foarte slab, dna dr. a spus ca nu e nevoie biopsie), am continuat tratament cui cervugid 3 serii, nu au mai aparut sangerari.
- de o luna am terminat tratamentul si din nou aceste sangerari au reaparut. Am repetat Pap (astept rezultatul), am facut test pt. Chlamydia, dna dr. zice ca nu poate fi f. grav, am sa fac si tiparea HPV si daca nu e concludenta (?) sa fac conizatie.
- totusi din cate am citit eu sangerarea asta din endocol apare si ea cu o cauza. De ce s-a oprit la tratamentul cu ovule? Dna dr. mi-a spus ca daca era cancer nu se oprea, dimpotriva se agrava. CE poate fi? Ce afectiuni dau tipul asta de simptome?
Am facut programare si la dr. Badea (la Micomi) dar abia in iunie am gasit loc. Nu m-as baga la conizatie asa usor, nu e o chestiune foarte simpla.
Multumesc anticipat pentru eventuale raspunsuri!

Offline

 



#2 2008-03-28 16:12:34

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Sangerare la contact sexual

din ce inteleg eu tu ai o rana pe col...care pur si simplu n a reactionat la ovule...cancer nu e caci papul e 2...deci stai linistita...mai poti incerca cu ovule daca nu e mare...dar asta doar medicul iti poate spune sigur...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#3 2008-03-28 16:14:22

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: Sangerare la contact sexual

si mai sunt si alte variante de interventie.
conizatia se face in situatii putin mai grave stiu eu.

oricum la micomi nu vei face conizatia. dna Badea iti va recomnada ce sa faci mai departe.

Ultima oara a fost editat de Lavinia_tia (2008-03-28 17:03:41)

Offline

 

#4 2008-03-28 16:40:46

panseluta
Full member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 132

Re: Sangerare la contact sexual

Multumesc pentru raspunsuri. Ce m-a ingrijorat pe mine a fost sangerarea asta (care apare si la controlul ginecologic). O cauza tot are... aici nu reusesc eu sa ma lamuresc. Am citit tot ce am gasit pe net, mai pricep si eu cate ceva, sunt biolog, chiar daca nu pe domeniul medical. Ce poate sa sangereze si totusi sa scape la control (inclusiv coploscopie)? O rana pe col (sau in endocol?)? Nu trebuia facuta o biopsie din endocol la colposcopie (parca auzisem de asa ceva!). Multe persoane cu rani de genul asta nu prezinta sangerare (chiar daca ranile sunt urate). Iar "rana" asta nu e ca o julitura ci mai mult o modificare de mucoasa. Daca ma poate "lumina " cineva raman datoare. Incertitudinea e cel mai greu de acceptat!

Offline

 

#5 2008-03-28 18:04:06

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Sangerare la contact sexual

deci tu nu ai diagnosticata o rana pe col? caci eu asa intelesesem...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-03-28 18:10:36

panseluta
Full member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 132

Re: Sangerare la contact sexual

Nu, nu a spus rana... de fapt am intrebat eu daca e si mi-a raspuns ca nu e chiar (???) rana ci ca sangerarea apare din endocol!sad Asta nu inteleg nici eu!

Ultima oara a fost editat de panseluta (2008-03-28 18:13:57)

Offline

 

#7 2008-03-28 18:17:28

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Sangerare la contact sexual

eu zic sa faci o colposcopie mai inainte in alta parte.incearca la medsana la Tarlea.astea daca iti ies ok analizele nu de alta dar chlamidia poate sa dea sangerari


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#8 2008-03-28 18:34:07

panseluta
Full member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 132

Re: Sangerare la contact sexual

Eu nu sunt din Bucuresti ci din Iasi, am vazut ca nu apare asta si am omis sa precizez. Nu as veni de 2 ori la Bucuresti pentru investigatii si am inteles ca dr. Badea e totusi cea mai buna. Dar pana in iunie e cam mult...

Offline

 

#9 2008-03-28 18:35:02

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Sangerare la contact sexual

am crezut ca iesti din bucuresti... eu zic sa astepti sa vezi ce indica analizele


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#10 2008-04-02 20:35:32

bonnie
New member
Inregistrat: 2007-04-18
Mesaje: 69

Re: Sangerare la contact sexual

buna.. am si eu o intrebare smile ce factori ar cauza sangerare ushoara la penetrare ( fara durere ) .. inainte cu 2 sapt luasem postinor, iar dupa 2 3 sapt.. la contactul sexual am avut o ushoara sangerare ( penetrare si cu degetul ), secretie inchisa la culoare .. iar ciclu intarzie .. smile despre ce ar putea fi vorba ?


it's a dream for you and me, this is not reality.

Offline

 

#11 2008-04-02 20:41:41

bonnie
New member
Inregistrat: 2007-04-18
Mesaje: 69

Re: Sangerare la contact sexual

prin 27 luna trecuta a fost postinoru', mi-a venit ciclul dupa o sapt .. deci e normal k nu-mi vine:) .. acu m-am gandit, dar sangerarea ? despre ce poate fi vorba ? mai ales dk nu e durere .. smile


it's a dream for you and me, this is not reality.

Offline

 

#12 2008-04-02 21:17:12

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Sangerare la contact sexual

panseluta cred ca un curetaj hemostatic si biopsic endocervical ar putea fi lamuritor


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#13 2008-04-02 21:45:08

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Sangerare la contact sexual

bonnie te rog sa citesti regulile ai warn! cand ai ceva de adaugat la mesajul tau la un interval mai mic de 15 minute foloseste butonul editeaza din dreapta jos.avand in vedere ca postinorul a fost luat cu 2-3 saptamani inaintea contactului cu sangerare nu el este de vina.poate nu strica sa mergi la ginecolog sa vezi ce si cum.manstra poate sa intarzie din cauza postinorului daca au trecut 3 saptamani de la contactul cu risc sau ai 7 zile de intarziere a menstrei poti sa faci un test de sarcina


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#14 2008-04-04 18:35:41

panseluta
Full member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 132

Re: Sangerare la contact sexual

Au venit si rezultatele la analize. Pap e foarte bun, nu a mai iesit nici macar aspect inflamator, in schimb Chlamydia - POZITIV!!!! Pe de o parte ma bucur pentru ca am depistat cauza, asta e o infectie, se trateaza, pe de alta parte sunt suparata, de luni de zile fac vizite la doctori, tratamente, Pap, colposcopie, stres ca am cancer, ca trebuie sa fac conizatie si cauza era o infectie!!! Eu am mai sugerat mai timid prin iarna ca ar trebui sa fac si alte analize dar mi s-a spus ca nu e nevoie!!! Si daca nu ma informam eu care sunt simptomele si nu ceream expres de data asta test pentru Chlamydia ma alegeam cu o conizatie de toata frumusetea! Am primit tratament cu Zanocin 200 2/zi zece zile ambii parteneri.

Evilpink, apropo de raspunsul pe care mi l-ai dat la subiectul cu hipertensiunea (intrebarea era pt. sotul meu), din pacate daca nu ne informam noi de la medic avem toate sansele sa primim un tratament PROST! Mi s-a intamplat de prea multe ori (mai putin mie cat mai mult celor din familie) incat incep sa privesc cu suspiciune orice rezultat! Ma intreb si acum, daca eram o femeie simpla de la tara, care asculta orbeste ce spune medicul, nu ma informam deloc si faceam ce mi se spune ce se imtampla??? Scuze dar se pare ca sunt cam suparata pe ziua de azi!

Offline

 

#15 2008-04-04 18:38:52

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Sangerare la contact sexual

http://forum.anticonceptionale.ro/t1522 … ament.html

stiu topicul dar eu nu ti-am raspuns la el smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#16 2008-04-04 18:42:29

panseluta
Full member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 132

Re: Sangerare la contact sexual

Asta inseamna ca e grav nu? S-a urcat Chlamydia la cap... scuze, am vazut acum de la cine era raspunsul!

Offline

 

#17 2008-04-04 18:43:24

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Sangerare la contact sexual

lol stai linistita se mai intampla tongue. nu te sresa cu chlamidia se trateaza wink


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#18 2008-04-05 15:33:09

panseluta
Full member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 132

Re: Sangerare la contact sexual

As mai avea o intrebare. Am inceput tratamentul cu Zanocin (care se pare ca e un antibiotic puternic). Ce ar trebui sa mai iau in paralel ca sa nu ma aleg cu vreo candidoza (eu nu am avut niciodata pana acum dar la atata antibiotic am citit ca e posibil sa apara). Am inceput sa iau si multivitamine, ar fi necesar un complex B? Dar un protector gastric (gen Ranitidina)?
Multumesc!

Offline

 

#19 2008-04-05 15:35:12

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Sangerare la contact sexual

un antimicotic gen diflucan! nu strica sa iei ranititina daca iei si antibiotic dar poti sa manaci iaurt este un pansament gastric foarte bun smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.