homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dereglari hormonale-intarziere ciclu


#1 2008-04-15 11:52:58

danad
Membru
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 4

Dereglari hormonale-intarziere ciclu

Buna fetelor, sunt noua pe aici si am o problema la care as dori niste sfaturi (daca ma poate ajuta cineva)
Sa o luam cu inceputul, am luat anticonceptionale Marvelon timp de 2 ani de zile si le-am intrerupt in iulie anul trecut.
Toate bune si frumose in prima luna mi-a venit cilcul normal (probabil tot generat de anticonceptionale) dupa care dezastru, cam la 2 luni asa imi venea ciclul, am fost la doctorita de la planning si mi-a spus ca e normal, eu inainte sa iau anticonceptionale aveam ciclul tot asa neregulat, dar totusi nici chiar asa, am facut analize ecografii toate bune si frumoase nici o problema ... vreau sa va mai zic ca in perioada asta nu ne-am protejat deloc, vrem sa avem un copil, dar am incercat pe cat posibil sa ferim perioada fertila pentru ca am auzit ca ar fi bine sa concepi un copil la un an dupa ce ai intrerupt anticonceptionalele.
Asa, in ianuarie nu imi venea ciclul crezand ca sunt insarcinata am fost la doctor, am facut ecografie si nimic, mi-a dat niste pastilute sa imi vina ciclul (intarziase cam vreo 2 luni jumatate) si m-a asigurat ca pe urma o sa imi vina mai regulat decat inainte....dar nimic...in momentul de fata au trecut 3 luni de zile de la ultimul cilcu din ianuarie...generat de pastilutele doamnei doctor si nimic....nici nu stiu daca sunt insarcinata sau nu (am facut dimineata un test de sarcina si a iesit negativ...din cate stiu astea sunt destul de sigure), astept de asemenea rezultatele unor analize (am facut toate analizele generale, secretie si papanicolau sa fiu sigura ca nu e nimic altceva in alta parte)
tind sa cred ca am o dereglare hormonala generata tocmai de anticonceptionalele pe care le-am luat....niciodata nu am mai avut ciclul atat de neregulat (poate doar la inceputuri cand mi-a venit pentru primele dati)
Maine mi-am facut programare la o doctorita endocrinolog la Parhon si vreau sa ma duc sa imi mai faca niste analize sa vad totusi care ar putea fi problema mea
Ce credeti ca poate fi? e grav? a mai avut cineva asa ceva? ce ma sfatuiti?

Va multumesc

Offline

 



#2 2008-04-15 12:02:04

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Dereglari hormonale-intarziere ciclu

eu am avut..si inca mai am..
si noi vrem un bebe
deci:
1. poti sa ramai imediat dupa ce faci pauza de ac...faza cu pauza de 1 an e basm
2. fa niste dozari hormonale.... si d'aici poate aflii ceva
3. mult noroc!!! si sanatate
4. nu e grav... sa nu te sperii

Offline

 

#3 2008-04-15 12:24:30

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Dereglari hormonale-intarziere ciclu

clar...dozarile homronale vor indica ce e si unde e


mami de minuni hjarta

Offline

 

#4 2008-04-15 12:26:51

danad
Membru
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 4

Re: Dereglari hormonale-intarziere ciclu

Multumesc,
si cum se fac dozarile hormonale?
unde trebuie facute?

Offline

 

#5 2008-04-15 12:27:43

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Dereglari hormonale-intarziere ciclu

endocrinologul te va lamuri maine. de la el vei primi trimitere catre analize


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-04-15 12:29:46

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Dereglari hormonale-intarziere ciclu

endocrinologul..se fac de obicei trei dozari... dar iti vas pune el/ea ce si cum

Offline

 

#7 2008-04-15 12:30:26

danad
Membru
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 4

Re: Dereglari hormonale-intarziere ciclu

multumesc,
dar ce cauza pot avea aceste dereglari?
anticonceptionalele sa fie de vina?

Offline

 

#8 2008-04-15 12:33:03

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Dereglari hormonale-intarziere ciclu

nu....
din pricina asta trebuie sa faci dozarile..ca sa vezi care e cauza

Offline

 

#9 2008-04-15 13:49:13

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: Dereglari hormonale-intarziere ciclu

Si eu am cam aceeasi problema. Am luat 10 luni Ac, am facut pauza 1 luna, le-am schimbat si am luat 1 luna altceva. Dar apoi nu mi-a mai venit ciclul. Sapt trecuta am fost la endocrinolog si mi-am facut analize, dozarile hormonale + alte analize. Sambata asta primesc rezultatul. Sunt putin speriata, mai ales ca eu nu am avut niciodata ciclu neregulat. Pot spune ca am fost si eu atunci imediat la ginecolog si am primit tratament, dar eu nu l-am luat ptr ca mi s-a parut in neregula sa iau ceva fara vreo analiza ceva. Eu am 2 luni de cand nu mi-a venit.
Mult succes si sa ne tii neaparat la curent.

Offline

 

#10 2008-04-15 13:51:05

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Dereglari hormonale-intarziere ciclu

daria, nu ai de ce sa fii speriata...nu stiu ce pastila a luat, insa din pricina anticonceptionalelor nu ti-a mai venit menstra....nu e nici o tragedie


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#11 2008-04-15 16:20:14

claudia28
Membru
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 1

Re: Dereglari hormonale-intarziere ciclu

Buna ziua tuturor. Sunt noua pe acest forum si am si eu o problema si as dori sa ma ajutati daca se poate.
  In octombrie anul trecut am inceput sa iau Diane35 si de  2 luni nu prea mi-a venit ciclul in sensul ca mi-a curs mai mult maro si gros si asta in primele 2 zile doar si pe urma se oprea. La fel am patit si acum 2 luni si luna trecuta. Azi mi-a venit tot asa maro dar nu  gros. Acum astept sa vad cum decurge. Sunt cam speriata pt ca nu stiu daca e vb de o  dereglare hormonala, dar ma tem ca asta e pt ca pana acum 2 luni am avut ciclu normal intre 3- 5 zile aproximativ. Si acum vine tot regulat acel maro in a 4-a zi de pauza. As dori sa stiu daca ar trebui sa fac o pauza mai indelungata sau as putea sa le inlocuiesc cu altceva mai putin tari dupa pauza de 7 zile si cu ce anume.
     Va multumesc.

Offline

 

#12 2008-04-15 16:27:31

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Dereglari hormonale-intarziere ciclu

cantitatea si calitatea menstrei se poate modifica cat timp esti sub contraceptive.... diane 35 sunt medicamente cu rol contraceptiv asa ca daca nu ai anumite probleme de sanatate nu vad de ce sa le iei.si da cred ca ar trebui sa le schimbi cu ce anume doar medicul de planning poate sa iti spuna....


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#13 2008-04-30 11:28:32

danad
Membru
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 4

Re: Dereglari hormonale-intarziere ciclu

buna din nou,
tot eu sunt, am fost la Bucuresti la Parhon si mi-au facut o gramada de analize, pentru a afla exact problema mea, printre acestea si o ecografie....aici au descoperit ca am ovare polichistice (nu am mai avut asa ceva pana acum niciodata-nici macar sindrom al ovarelor polichistice, ultima ecografie am facut-o in octombrie si atunci totul era absolut perfect) doctorita ginecolog la care am fost trimisa mi-a zis ca asta e cauza....la edocrinologie mi-a zis sa astept sa imi iasa toate analizele ca sa imi dea un tratament exact....
care sa fie cauza??
vreau sa mai zic ca eu in ultima perioada mai exact 6 luni de cand am inceput sa am derelglarile astea m-am ingrasat 15kg
Ovarele polichistice sa fi generat aceasta ingrasare? sau din cauza ca m-am ingrasat mi-au aparat chisturile pe ovare si dereglarea hormonala?
Am tot citit pe diverese siteuri ca te faci mult mai repede bine in problema asta daca slabesti...si la mine chiar e o problema ca de cand m-am ingrasat m-am inbolnavit

Offline

 

#14 2008-05-03 17:11:51

b_oana
Hero member
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 2737

Re: Dereglari hormonale-intarziere ciclu

nu exista test fals negativ! sa inteleg ca ac le-ai intrerupt,nu? eu zic sa mergi la doctor..caci sunt totusi 7 sapt intarziere..


Viata e scurta, incalca regulile, iarta repede, saruta incet, iubeste cu adevarat, razi necontrolat, si nu regreta nimic care te face sa zambesti!!
..."ai nevoie de cineva ca sa suferi si mai apoi sa te vindeci"...

Offline

 

#15 2008-05-03 17:50:48

basthet
New member
Inregistrat: 2008-04-26
Mesaje: 6

Re: Dereglari hormonale-intarziere ciclu

buna!am o mare dilema...am terminat folia de anticonceptionale pe 28 aprilie si ar fi trebuit sa imi vina menstra pe 6,dar mi-a venit pe 1 mai...ce sa fac?...sa incep o alta folie cat mai curand sau dupa ce trece perioasa de pauza?

Offline

 

#16 2008-05-03 18:11:57

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Dereglari hormonale-intarziere ciclu

o alta folie se incepe dupa pauza de 7 zile in a8a zi smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#17 2008-05-03 18:15:26

basthet
New member
Inregistrat: 2008-04-26
Mesaje: 6

Re: Dereglari hormonale-intarziere ciclu

deci nu are nimic dak mi-a venit acum si incep in a 8-a zi...cand s-ar putea sa nu mai fiu pe stop?

Offline

 

#18 2008-05-03 18:17:10

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Dereglari hormonale-intarziere ciclu

tu vrei sa incepi a noua folie de ac sa inteleg? nu este prima pe care o iei esti in pauza de 7 zile,daca da fa pauza aia de 7 zile si in a8a incepi alta asa este regula smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#19 2008-05-24 22:21:15

sweety80
New member
Inregistrat: 2006-11-07
Mesaje: 23

Re: Dereglari hormonale-intarziere ciclu

Buna fetelor, sunt noua pe forum si am cateva nelamuriri. Cam de vreun an de zile, pe baza de stress, am o acnee destul de urata. Medicul dermatolog mi=a recomandat prima data o cura de antibiotice. Am luat 2 luni si infectia s-a stopat. Asta se intampla vara trecuta. Din martie anul acesta a inceput sa reapara si am contactat medicul din nou. Am mai luat inca o luna aceleasi antibiotice, dar din pacate imi reapar. Se pare ca e dereglare hormonala si chiar de cand mi-a prescris ultima cura, medicul a tinut sa precizeze ca atata timp cat iau antibioticele, nu o sa am probleme, si ca problema mea se pare ca se va rezolva cu Dianne35. Mi-a cerut sa ma gandesc si in cazul in care am cosuri iar, sa-l contactez.
In plus, tot din cauza ca sunt foarte stresata, sunt la final de doctorat, luna aceasta mi-a venit ciclul mai devreme cu 1 saptamana. Si de obicei il aveam regulat, nu am prea avut probleme de genul.

Va cer parerea, mi-e frica sa nu ma ingras. Astept parerea voastra!

Va multumesc!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.