homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Lipsa poftei de mancare


#1 2008-04-21 23:38:38

delly
New member
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 90

lipsa poftei de mancare

Buna,mamicilor! am o nepotica de 4 ani si cateva luni si e tare mofturoasa in privinta mancarii,cand vine vb de mancare face orice:sa doarma(ceea ce nu-i place),sa deseneze sau orice alt lucru care nu-i face placere...sora mea a incercat si cu ceaiul de catina pt pofta de mancare dar degeaba, orice i se pare gretos cu toate ca nu gusta, dulciuri cat de multe pofteste dar bineinteles ca i le da cu masura . ai vostri copii mananca orice sau sunt la fel de pretentioasi ca nepoata mea?

Offline

 



#2 2008-04-22 01:57:58

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: lipsa poftei de mancare

asa e si nepoata mea daca s+ar putea nu ar manca deloc, inainte mai minca dulciuri , acum nici dulcuri nu mai vrea. Daca nu+i da sa mance nu manca  toata ziua. Vorbiti cu medicul de familie sau pediatru sa ii dea suplimente alimentare si eventual taiate dulciurile de tot, sau ca recompesa pt ca manca mancare

Offline

 

#3 2008-04-22 20:35:53

delly
New member
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 90

Re: lipsa poftei de mancare

hmmm...cam greu ...a incercat si cu suplimente alimentare dar degeaba ...nu stiu cata energie mai are  pt joaca, la camin mananca,se ia cu copii dar acasa facem concursuri ...cine mananca cel mai repede primeste ceva dulce sau orice altceva care i-ar placea ei...trebuie multaaaaaa rabdare hmm

Offline

 

#4 2008-04-22 21:59:45

baciu
Insomniac member
Inregistrat: 2007-02-25
Mesaje: 6315

Re: lipsa poftei de mancare

lasati diferite alimente, fructe si bauturi pe care vreti sa le dati copiilor in locuri de unde le pot lua singuri. Credeti-ma ca se vor servi singuri si nu veti mai avea probleme din cauza ca nu vor sa manance. Cu program de masa puteti sa-i invatati si mai tarziu. Micutilor nu le prea place sa fie obligati sa pape numai pentru ca vezi doamne mancarea e gata, sau e ora x cand trebuie sa manance. Lasati-i sa se descurce singuri si o vor face pentru ca le sta in instinct. Acest sfat a ajutat deja multor mamici care vin mandre la noi la cabinet si spun ca in sfarsit copii mananca si ca nu mai au astfel de probleme cu ei.


Unde dragoste nu e, nimic nu e.

Offline

 

#5 2008-04-23 00:24:42

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: lipsa poftei de mancare

Daca copilul nu vrea sa manance nici nu va manca indiferent unde ii punem mancarea.
Nu sunt de acord nici cu medicamente pentru a ii stimula pofta de mancare.
Cel mai bine, acum ca are 4 ani, este sa te joci cu mintea ea... si sa o faci in asa fel incat sa fie atrasa de mancare. Sunt diferite tehnici dar pentru inceput vezi daca are un anumit fel de mancare pe care il prefera sau o anumita forma la cartofi. Eu spre exemplu le preparam cartofi copti cu branza deasupra, si cartofii ii faceam ca un pireu in forma de inimioara cu un zambet. Laptele il bea cu paiul pentru ca era mai deosebit si uite asa ii pacaleam.
Dupa 5-6 ani merge sa te joci altfel cu el. Ii faci un tabel cu mancarurile noi pe care vrei sa le incerce. Sa spunem, ciorba, shnitele, pireu, crenvusti, si cam ce obisnuiesti sa prepari. Si incearca sa incadrezi totul intr-un joc .. in asa fel ca la sfarsit de saptamana sau luna sa acumuleze cateva din acele mancaruri din tabel. Astefel isi va primi recompensa.. poate cativa banuti sa isi ia ceva dulce de la magazin. Sunt tehnici care bine puse in aplicare dau roade pe viitor. Pofta vine mancand smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-04-23 10:49:06

delly
New member
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 90

Re: lipsa poftei de mancare

mersi!o sa pun in aplicare ce mi-ati spus ...si ea isi bea lapticul cu paiul sau din cana preferata si ce ii place cel mai mult e ciorba ,snitele ,branzica,piure sau orice altceva sunt neatragatoare insa e o idee buna cu mancarea in diverse forme... poate o sa ii placa big_smile

Offline

 

#7 2008-04-23 10:54:50

andrutza
Vizitator

Re: lipsa poftei de mancare

ai mei puneau o pila mai mare si subtire pe masa cand venea ul sa mananc si eu credeam ca e ac de seringa si imediat mancam lol
ce, mai avea mama timp sa imi prepare mancarea in nu stiu ce forma? nici nu se gaseau pe vremea aia

Ultima oara a fost editat de andrutza (2008-04-23 10:55:16)

 

#8 2008-04-23 12:24:08

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: lipsa poftei de mancare

cel mai bine e sa-i pui mancarea in fata, daca nu vrea, asta e, sigur mai tarziu i se va face foame, dar nu sa fie batut la cap din 5 in 5 minute sa manance. si ideea cu formele poate sa mearga
pe mine m-a alergat toata copilaria bunica mea cu mancarea, si din ce ma alerga, din aia refuzam sa mananc si eram mai mofturoasa
abia pe la vreo 18 ani mi-am revenit si a inceput sa-mi placa sa mananc big_smile nu stiu daca e o incurajare

Offline

 

#9 2008-04-26 00:35:28

Riona
Full member
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 367
Site

Re: lipsa poftei de mancare

mamicilor am si eu o mica mare problema,eu care nu prea aveam motive sa ma pling de puiu meu ca el manca aproapte tot..acum tre sa bag niste alergaturi cu castronu in mana in timp ce domnu Christopher face curse de raluiri cu premergatorul..nu vrea sa pape..isi face greata,bea in schimb foarte mult ceai si e agitat adica plinge din orice..plus ca doarme mult..mai nou din 24 de ore cred ca doarme vreo 15 -16..in rest e foarte agitat..
am fost cu el ma medic si facem tratament cu zinnat 7 zile....sa speram ca dupa ce terminam tratamentul poate si revine

Offline

 

#10 2008-04-29 10:16:50

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: lipsa poftei de mancare

Riona, dar pentru ce i-a dat Zinnat ? e un antibiotic foarte puternic... i-a facut vreo analiza ?

Offline

 

#11 2008-04-30 00:13:21

Riona
Full member
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 367
Site

Re: lipsa poftei de mancare

pai ne-a dat zinnat ca a inceput sa tuseasca dintr-o data foarte urat si tusea in asa hal incat voma mancarea si daca tusea in somn se inneca dragu de el,ce pot sa fac decit sa-i dau tratamentul si sa sper la mai bine..
vom face niste analize saptamana viitoare

Offline

 

#12 2008-08-07 22:11:49

Marlyn
Full member
Inregistrat: 2006-06-21
Mesaje: 504

Re: lipsa poftei de mancare

Eu cred ca e smecheruta, ar vrea doar dulciuri...

Oricum, nu ar trebui sa i se mai dea dulciuri deloc, pana cand accepta gandul ca mancarea e una, dulciurile altceva. Dintre felurile de mancare, sigur are unele preferate, oricat de putine ar fi ele. O supica, sunca presata, un laptic cu nesquik... In casa sa nu existe niciun fel de dulciuri.

Offline

 

#13 2010-04-02 00:23:45

deeea24
Membru
Inregistrat: 2010-04-02
Mesaje: 3

Re: lipsa poftei de mancare

ce sa mai zic eu,k bebe meu de 4 luni si o saptamana,nu mai vrea lapte!!!I-am dat de la inceput lapte praf,am incercat cu o gramada...prefera sa nu mance,asa k am inceput de la 3 luni jumate cu cereale,apoi mar cu biscuiti fara gluten,para,banana...a mai patit careva la fel?I-am zis pediatrei mele k nu manca,si a zis k s-a ingrasat normal,insa nu i-am zis k am inceput cu papica,k ma strangea de gat...

Offline

 

#14 2010-04-03 23:45:00

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: lipsa poftei de mancare

e posibil sa nu-i placa laptele pe care il cumperi tu?Eu am o cunostinta care mi-a povestit ca a incercat aproape toate formulele care erau pe piata pana cand a gasit una pe care fetita ei a acceptat-o


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#15 2010-09-30 16:12:25

cori89
New member
Inregistrat: 2010-06-27
Mesaje: 9

Re: lipsa poftei de mancare

deeea24 a scris:

ce sa mai zic eu,k bebe meu de 4 luni si o saptamana,nu mai vrea lapte!!!I-am dat de la inceput lapte praf,am incercat cu o gramada...prefera sa nu mance,asa k am inceput de la 3 luni jumate cu cereale,apoi mar cu biscuiti fara gluten,para,banana...a mai patit careva la fel?I-am zis pediatrei mele k nu manca,si a zis k s-a ingrasat normal,insa nu i-am zis k am inceput cu papica,k ma strangea de gat...

probabil nui prieste laptele respectiv eu am avut la 3 luni probleme cu laptete cu baetelu meu si bea numai lapte praf
mia facut intoxicatie de la lapte
pana nu lam schimbat nu am descoperit care era problema
schimbai laptele

Offline

 

#16 2011-07-14 12:44:54

cori89
New member
Inregistrat: 2010-06-27
Mesaje: 9

Re: lipsa poftei de mancare

salut eu am un baetel de 4 ani si la fel patim cu mancare are preferinte si manca cand vrea el cate putin am observat ca mai tot timpu nu vrea cand e ora mesei si lam lasat sa pape cand vrea el si merge
cate putin dar papa cel mai bn e parerea mea sa nu ii cicalim ca garantat atunci nu vor manca de gura noastra
si sa tinem cont de ce vrea el sa pape
al meu nu vrea ciorbita decat zama goala daca e paine mai bn o manca goala decat combinata cu alceva

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.