homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

AM SAU NU AM CANDIDA?


#1 2006-12-14 10:48:31

anna_marya
Membru
Inregistrat: 2006-12-14
Mesaje: 2

AM SAU NU AM CANDIDA?

buna fetelor,am o mare problema...stiam de aceasta boala candida,dar...dar nu stiam exact toate aceste cauze.credeam ca sufar (o am cam de 8 luni) si eu de acceasi problema....candida,dar citind ce scrie despre simtomele acestei boli , realizez ca poate nu am.DAR nu sunt atat de sigura,am nevoie de ajutorul vostru...eu am doar accea secretie(stiti voi care), albicioasa si urat mirositoare,acel miros greu si deranjant...dar,nu e tot timpul,am obesrvat ca doar in lipsa contactului sexual regulat este mai accentuat.Crezand ca am candida am urmat diverse tratamente...poate va ajuta.... spalaturi cu ceai de marul lupului si trei frati patati, ovule si crema nizoral.Un control ginecologic deocamdata nu imi pot face....va rog rezolvati aceasta dilema....AM SAU NU AM CANDIDA?sanatate multa pentru ca e fff importanta!

Offline

 



#2 2006-12-14 10:58:21

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: AM SAU NU AM CANDIDA?

doar un examen de secretie vaginala poate sa iti rezolve dilema. ne pare rau ca nu te putem ajuta mai mult, insa e imposibil de pus un diagnostic astfel


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2006-12-14 11:15:08

anna_marya
Membru
Inregistrat: 2006-12-14
Mesaje: 2

Re: AM SAU NU AM CANDIDA?

multumesc mult

Offline

 

#4 2006-12-14 11:46:42

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: AM SAU NU AM CANDIDA?

cu drag


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2006-12-20 09:44:13

alexandra.da
New member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2006-11-09
Mesaje: 55

Re: AM SAU NU AM CANDIDA?

dar insist si eu, totusi, pe idee, doctoressa! secretia aceea albicioasa e caracteristica numai candidozei sau si altor boli sau infectii? Multumesc!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2006-12-20 10:31:35

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: AM SAU NU AM CANDIDA?

Nu inteleg de ce va cramponati de secretia albicioasa...ea poate foarte bine sa fie si normala.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2006-12-20 10:40:18

j_ulli_a
Full member
De la: UK
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 149

Re: AM SAU NU AM CANDIDA?

cum poti sa te apuci si sa iti faci singura un tratament numai din auzite.daca nu sunt bune pentru organismul tau.mai bine te duci la un doctor sa faci o secretie ca sa iti dea tratamentul potrivit.asa am crezut si eu ca am candia si m-am indopat singura de pastile si ovule...si cand am facut secretia(pentru ca,candida nu mai trecea) aveam de fapt gardenera.secrtia se poate sa fie si cauza unei infectii ,dar nu neaparat.depinde de culoare densitate si miros.eu asa stiu.


Hotararea de a avea un copil este cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului

Offline

 

#8 2006-12-20 10:46:13

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: AM SAU NU AM CANDIDA?

j_ulli_a, stii foarte bine...Dintr-un motiv care imi scapa tot aflu de la fete ca nu pot merge la medic si nu inteleg de ce....doar daca esti privat de libertate nu poti merge undeva....si si in cazul acela, daca privarea e oficiala, tot ai acces la un cabinet medical...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2006-12-20 10:52:08

j_ulli_a
Full member
De la: UK
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 149

Re: AM SAU NU AM CANDIDA?

da,ai dreptate ,nici eu nu inteleg de ce nu se duc la un doctor.probabil din comoditae ,e mai usor sa iei pastile dupa cum spun altii,sau poate din cauza rusinei.ceea ce nu inteleg ele ,este ca doctorul nu are dreptul sa te judece


Hotararea de a avea un copil este cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului

Offline

 

#10 2006-12-20 10:52:17

Sammy
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 1397

Re: AM SAU NU AM CANDIDA?

asa e doctoressa, ai dreptate, dar se mai intampla ceva (asa, putin offtopic). eu descopar ca multe chestii spuse de ginecoloaga in care aveam incredere nu sunt bune. cand am facut diverse tratamente cu ovule mi-a spus sa fac spalaturi vaginale inainte. azi am citit aici ca nu e bine. cand mi-a prescris yasmin mi-a spus ca si un algocalmin si o aspirina scad efectul anticon si aici am aflat ca nu e asa. ma bucur ca am descoperit forumul si am aflat cum stau lucrurile, o sa ma duc la altcineva, dar ma gandesc, cine stie cate chestii le-am facut aiurea pana acum mergand la doctor??

Ultima oara a fost editat de Sammy (2006-12-20 10:53:14)


"The supreme happiness in life is the conviction that we are loved - loved for ourselves, or rather, loved in spite ourselves'. Victor Hugo

Offline

 

#11 2006-12-20 11:03:53

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: AM SAU NU AM CANDIDA?

Sammy, riscurile de a face greseli majore la sfatul medicului sunt minime, insa daca faci de capul tau sunt maxime. Si nu orice ovule contraindica spalaturile vaginale ci doar unele


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#12 2006-12-20 11:38:57

Sammy
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 1397

Re: AM SAU NU AM CANDIDA?

stiu, asa e. ma gandeam doar ca uneori ne punem in mainile unor doctori care nu sunt prea competenti. dar nimeni nu e perfect, si doctorii sunt oameni, si ei gresesc


"The supreme happiness in life is the conviction that we are loved - loved for ourselves, or rather, loved in spite ourselves'. Victor Hugo

Offline

 

#13 2006-12-20 11:40:20

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: AM SAU NU AM CANDIDA?

Cam asa


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#14 2007-01-02 00:44:09

pink_girl
New member
Inregistrat: 2006-12-15
Mesaje: 5

Re: AM SAU NU AM CANDIDA?

buna...va scriu k am si eu o problema..cred k am candida..mi'au iesit niste borbonele in interiorul labiilor mari,dak initial am zis k poate fi vb despre iritatii la epilare..acum nu cred k asta e cauza deoarece acea "iritatie "imi provoaca mancarimi..si deasemeni am mancarimi si in zona vaginului...aa...si mai am si o secretie alba cremoasa-abundenta..enervanta:(((..din cate am citit eu p'aici mai mult ca sigur e candida.Eu am partener stabil,si nu cred k are si el..se poate sa am aceasta boala din alte motive?...zilele urmatoare ma duc la medic...da'mi'e frik...am auzit k se trece greu boala..Si dak am eu ,trebuie si partenerul meu sa faca tratament?...

Offline

 

#15 2007-01-02 01:10:25

Sammy
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 1397

Re: AM SAU NU AM CANDIDA?

candida se poate face de la antibiotice, nu are legatura cu prietenul stabil. din cate citisem eu baietii nu trebuie sa faca tratament, eventual doar cu o crema, banuiesc. oricum, cel mai bine sa astepti doctorul sa-ti spuna daca e sau nu candida si dupa aceea vorbim de tratament.


"The supreme happiness in life is the conviction that we are loved - loved for ourselves, or rather, loved in spite ourselves'. Victor Hugo

Offline

 

#16 2007-01-02 04:26:28

Melody
Full member
De la: mine din camara...
Inregistrat: 2006-12-15
Mesaje: 594

Re: AM SAU NU AM CANDIDA?

candidoza nu e o boala cu transmitere sexuala.candida locuieste in vagin iar boala in sine eapare din cauza unui  dezechilibru al florei vaginale care poate fi cauzat  de : antibiotice,anticonceptionale,sapunuri cu PH acid,spalaturi vaginale, spermicide,lubrifianti,igiena necorespunzatoare etc.
la barbat se transmite foarte rar. si din nefericire boala nu prea trece..adica se opreste dar la cel mai mic dezechilibru apare din nou.eu am patit o; si o mai patesc.


Cocorosie!

Offline

 

#17 2007-01-03 02:58:36

j_ulli_a
Full member
De la: UK
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 149

Re: AM SAU NU AM CANDIDA?

daca ai o secretia sau mancarime nu inseamna neaparat ca ai candida.spre exemplu se poate sa fie si gardenela...care seamana f.mult cu candida.cel mai bine e sa mergeti la un doctor...el este cel mai in masura sa va spuna ce aveti


Hotararea de a avea un copil este cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului

Offline

 

#18 2007-01-03 23:59:36

alleda@
Membru
Inregistrat: 2007-01-02
Mesaje: 4

Re: AM SAU NU AM CANDIDA?

multumesc mult doctoressa!asta este am fost informata gresit!!deci atunci insema ca daca eu am aceasta micoza nu este neaparat ca si prietenul meu sa o abia?nu?pt ca el nu prezinta nici un simpton nimika!!!ms de informatie,chiar m ai ajutat pt ca eu fusesem informata gresit smile!te pup


"Leave people better than u found them"

Offline

 

#19 2007-01-04 00:14:07

Diana
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-03-23
Mesaje: 1049

Re: AM SAU NU AM CANDIDA?

Nu, nu trebuie sa o aiba si el...


Razboiul sexelor este singura conflagratie mondiala in care combatantii celor doua tabere dorm noapte de noapte in acelasi pat - Quentin Crisp

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.