homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Mesaj pentru viitoarele mamici!-3


#39 2008-05-14 09:58:59

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Mesaj pentru viitoarele mamici!

care studenta amarata? eu voi lua numai 2 milioane alocatia. nu ma plang, Slava Domnului! avem de unde creste copii. vreau doar sa spun ca pt studenti nu este nicio inlesnire daca nu esti salariat. si oare cati studenti au si carte de munca?


mami de minuni hjarta

Offline

 



#40 2008-05-14 10:11:36

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Mesaj pentru viitoarele mamici!

si mie sincer mi-ar conveni cei 85%. Nu ca ar fi cu mult mai mult de cei 8 mil, insa fiecare leut conteaza....insa cu oricare dintre variante nu am reusi sa ne descurcam rezonabil...cu ceea ce as primi de la stat si cu salariul sotului...ar trebui sa ne chinuim 2-3 luni asa si dupa aceea sa fug inapoi la serviciu...si sa o chinui pe una din mamele noastre sa faca pe baby sitter...poate ca suntem niste ratati si fraieri...ca muncim pe niste salarii ce de-abia ne-ajung pentru noi...insa nu putem fi cu totii milionari...si fiindca vreau cu adevarat sa am un copil, am de gand sa fac un credit la banca ca sa-l pot face si creste cat de cat...si nu am sa ma bazez pe banii de la stat care sunt o bataie de joc.
oricum, cei 8 milioane nu-i ajuta decat pe cei care nu au nici un leu...cei bogati nu au nevoie de cei 800 ron, iar cei cu salarii medii nu-si permit sa renunte la salariul unuia dintre soti pentru acesti bani si astfel amana conceperea unui copil...pentru cei care nu au nici un fel de venit, acesti bani sunt mana cereasca....asta dovedeste saracia in care traim...am vazut cazuri de la tara in care familii tot turnau copii pentru acesti bani...copiii cresteau cum puteau, se cresteau unii pe altii...iar familia traia cat de cat cu banii respectivi...

Ultima oara a fost editat de nicolle_rox (2008-05-14 10:17:36)


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#41 2008-05-14 13:08:14

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: Mesaj pentru viitoarele mamici!

Imi pare rau dar nu consider ca trebuie sa dau vreun fel de explicatii. Mi-am spus punctul de vedere, am spus ca si eu consider prea putin cei 8milioane dar nici noua metoda de calcul nu este corecta. Asta din punctul meu de vedere. Nu trebuie sa gandeasca toata lumea la fel, avem dreptul la opinii.

Ultima oara a fost editat de corneliabuc. (2008-05-14 13:10:10)

Offline

 

#42 2008-05-14 13:42:16

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Mesaj pentru viitoarele mamici!

si eu sunt de parere ca si unul cu salariu mic tre sa primeasca un ban bun si faptul ca acesti 8 mil pe ei ii satisfac nu poate decat sa ma bucure. daca are salariu mic ii dai un ban frumos nu ii dai mai putin. ca trebuie o diferentiere ok...da cum unul se descurca cu 8 m-oi descurca si eu. aici se aplica cumva regula cu cat ai mai mult cu cat nevoile cresc. e un paradox. om vedea ce s-o intampla pe mai departe. ii inteleg si pe unii si pe altii.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#43 2008-05-14 14:03:17

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Mesaj pentru viitoarele mamici!

discutia asta a mai fost intr-un topic, cu alocatia pentru maternitate. inteleg ca cei 8 milioane de acum prind bine cuiva fara venituri....insa ma intreb de ce sa faci un copil cand nu ai cu ce-l creste (asta in afara unor accidente cand nu ramai insarcinata voit si pastrezi coilul totusi)...puteti sa ma criticati, insa mi se pare egoist.... eu am mai expus cazul meu care este poate al multor familii...avem doua venituri medii, care ne ajung exact pentru plata cheltuielilor lunare....fara cheltuieli extravagante, fara rate mari, fara iesiri dese la distractii, fara concedii in afara de 2-3 zile la mare vara, haine ne luam de cateva ori pe an si atunci ce e necesar...si nu ma plang, ne descurcam bine asa...insa daca tai in 2 venitul asta cum te mai descurci (presupunand ca cei 8 mil ti-ar ajunge strict pentru bebe si nevoile lui)...ce faci, nu mai platesti facturi, nu mai mananci? Nu...amani de pe un an pe altul copilul sperand ca o sa mai strangi poate un ban...sau poate faci un credit, daca poti...si in oricare dintre situatii te intorci dupa 3 luni la munca, lasand bebele in grija altcuiva...nu stiu, poate eu vad gresit situatia...daca cineva o vede altfel sau are solutii...as fi cea mai fericita sa aflu...


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2008-05-14 14:06:51

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: Mesaj pentru viitoarele mamici!

iar pensia noastra trebuie sa nu uitam ca o sa o primim din banii copiilor, egal ca sunt copii de bogati sau saraci. Cu cat copiii sunt mai multi cu atat mai bine. Altfel o sa fim numai pensionari.

Offline

 

#45 2008-05-14 14:19:20

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Mesaj pentru viitoarele mamici!

nu stiu...cu roxana am mai vb subiectul si i-am spus si ei ca din punctul meu de vedere nu banii te fac sa iei decizia daca sa ai un copil sau nu. Dumnezeu nu isi lasa copii sa moara de foame smile ca tu vrei sa ii dai luna de pe cer copilului tau e problema ta...lui insa ii ajunge dragostea ta si o lingura de mancare. noi nu am avut genul asta de discutii cand vb despre a avea un copil si atunci dragos nu avea salariul pe care il are acum deci nu se poate spune ca eram influentati. pur si simplu nu ne-a interesat aspectul asta. sora mea a facut baie intr-o oala o luna pana au avut ai mei bani de cadita, patutul era cu imprumut, haine a avut noi doar cele de iesit din maternitate iar prima jucarie a fost cadou la o cutiede lapte praf...


mami de minuni hjarta

Offline

 

#46 2008-05-14 14:35:20

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Mesaj pentru viitoarele mamici!

eu_vreau a scris:

nu banii te fac sa iei decizia daca sa ai un copil sau nu. Dumnezeu nu isi lasa copii sa moara de foame smile

Tu si maica-mea!
Bineinteles ca banii nu reprezinta factorul principal cand hotarasti daca vei avea un copil, insa bla-bla-ul cu Dumnezeu...Ce se intampla cand ai o situatie materiala relativ modesta, strumful se imbolnaveste grav, exista tratament , dar trebuie bani MUUULTI?!

Offline

 

#47 2008-05-14 14:38:43

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Mesaj pentru viitoarele mamici!

tot Dumnezeu e cel care te va scoate la liman. treaba fiecaruia daca vrea sa creada  asta sau nu


mami de minuni hjarta

Offline

 

#48 2008-05-14 14:42:59

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Mesaj pentru viitoarele mamici!

asa este ana, un copil se hotaraste cu inima, nu cu capul...recunosc ca un copil nu trebuie sa-l scalzi in lux nici sa-i cumperi milioane de haine de jucarii si de alte alea...insa cum eu de 2 ani stau iarna in frig pentru ca nu-mi permit sa platesc o factura de incalzire care iarna vine de multe miloane bune - situatie pe care nu pot sa o rezolv pentru ca se pare ca nici centrala nu mai putem pune - nu am de gand sa fac un copil pe care sa-l chinui in asemenea conditii...poate ca altii vor sa o faca, poate ca altii au facut-o...eu nu pot. si cand ai un copil, vrei sa-i oferi ce e mai bun, nu e asa? gandeste-te si tu ana cate lucrusoare ai luat pentru bebele tau...fiindca ti-ai dorit ce e mai bun pentru el, nu pentru ca ar fi toate necesare...Eu nu condamn si nu judec pe nimeni, fiecare e liber sa decida cum vrea...eu vreau sa-i ofer copilului meu un minim de conditii, vreau sa ma bucur de el si el de mine, nu sa fug dupa 3 luni inapoi la servici...


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#49 2008-05-14 14:47:46

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: Mesaj pentru viitoarele mamici!

ET a scris:

eu_vreau a scris:

nu banii te fac sa iei decizia daca sa ai un copil sau nu. Dumnezeu nu isi lasa copii sa moara de foame smile

Tu si maica-mea!
Bineinteles ca banii nu reprezinta factorul principal cand hotarasti daca vei avea un copil, insa bla-bla-ul cu Dumnezeu...Ce se intampla cand ai o situatie materiala relativ modesta, strumful se imbolnaveste grav, exista tratament , dar trebuie bani MUUULTI?!

foarte de acord cu ET...mie intotdeauna mi s-a parut aiurea cand vedeam familii foarte sarace dar cu multi copii...pe care efectiv nu aveau cu cea sa ii creasca si plecau la cersit sau mai stiu eu ce. eu una consider ca daca nu ai un venit acceptabil, mai bine nu faci copii. motiv pentru care eu nu fac copii, cel putin deocamdata

Ultima oara a fost editat de mika (2008-05-14 14:51:52)

Offline

 

#50 2008-05-14 15:06:11

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Mesaj pentru viitoarele mamici!

eu_vreau a scris:

nu stiu...cu roxana am mai vb subiectul si i-am spus si ei ca din punctul meu de vedere nu banii te fac sa iei decizia daca sa ai un copil sau nu. Dumnezeu nu isi lasa copii sa moara de foame smile ca tu vrei sa ii dai luna de pe cer copilului tau e problema ta...lui insa ii ajunge dragostea ta si o lingura de mancare. noi nu am avut genul asta de discutii cand vb despre a avea un copil si atunci dragos nu avea salariul pe care il are acum deci nu se poate spune ca eram influentati. pur si simplu nu ne-a interesat aspectul asta. sora mea a facut baie intr-o oala o luna pana au avut ai mei bani de cadita, patutul era cu imprumut, haine a avut noi doar cele de iesit din maternitate iar prima jucarie a fost cadou la o cutiede lapte praf...

applause daca toate mamicile ar gandi ca tine....

nu stiam ca studentele nu iau cele 8 mil... nush de unde imi ramasese in cap asta, de pe la topicul rionei... dar cred ca am inteles gresit. atunci... e si mai aiurea pt ele (ma refer al cele singure/al caror sot nu are venituri suficiente incat sa intretina familia).


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#51 2008-05-14 15:18:41

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Mesaj pentru viitoarele mamici!

ET a scris:

eu_vreau a scris:

nu banii te fac sa iei decizia daca sa ai un copil sau nu. Dumnezeu nu isi lasa copii sa moara de foame smile

Tu si maica-mea!
Bineinteles ca banii nu reprezinta factorul principal cand hotarasti daca vei avea un copil, insa bla-bla-ul cu Dumnezeu...Ce se intampla cand ai o situatie materiala relativ modesta, strumful se imbolnaveste grav, exista tratament , dar trebuie bani MUUULTI?!

eu zic ca fara bani...e ffffffff greu
si subscriu 100%

Offline

 

#52 2008-05-14 16:34:36

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: Mesaj pentru viitoarele mamici!

si daca este sarac si-si doreste din suflet un copil, ce sa faca? sa nu-l faca sau sa-l faca si sa-i dea in cap celui care are bani? si ai lor copii tot asa invata de la ai lor parinti. Asa cum unii bebelusi pot trai cu o suma asa pot trai toti. Eventual sa existe un ajutor social pt familiile care castiga sub...in valoare de....Si nu mai exista ajutorul ala pt incalzire, apa calda etc?
atunci studentii ce sa mai zica? mai ales cei de la medicina? 6ani+vreo 5 rezidentiatul+pana se pun pe picioare au ajuns pe la vreo 35. Daca il fac inainte si nu primesc nimic ar putea intreba apoi toata viata ei de ce mai cotizeaza acum?

Ultima oara a fost editat de corneliabuc. (2008-05-14 16:38:08)

Offline

 

#53 2008-05-14 16:44:59

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Mesaj pentru viitoarele mamici!

eu una am zis doar ca din punctul meu de vedere cei 800 ron ii avantajeaza mai mult pe cei fara nici un venit....si da, mi se pare egoist sa aduci pe lume un copil cand stii ca n-ai cu ce sa-l cresti....e egoist pentru ca o faci pentru tine, nu pentru ca vrea acel copil sa vina pe lume in acele conditii....
si da, toti bebelusii pot trai cu aceeasi suma...insa pentru a primi acea suma, eu trebuie sa renunt la venitul meu, in timp ce cheltuielile raman acelelasi, daca nu chiar cresc.
in rest, e chestie de optiune personala. eu nu vreau sa starnesc aici nici o disputa, deci nu mai continui. fiecare este liber sa decida in ce conditii vrea sa aduca un copil pe lume si sa-l creasca.


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#54 2008-05-14 16:46:54

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Mesaj pentru viitoarele mamici!

Ajutor social se da, exista programe speciale, institutii, dar nu m-as baza pe astea.
Cand o familie nu are resurse financiare si face totusi un copil/2/9 inseamna ca este iresponsabila. Strumfii nu sunt jucarii destinate sa relaxeze parintii si sa-i implineasca suflesteste.
E vorba de startul pe care i-l dai in viata, educatia pe care poti sa i-o oferi si de confortul financiar care te ajuta in toate astea.

Ultima oara a fost editat de ET (2008-05-14 16:51:41)

Offline

 

#55 2008-05-14 16:49:41

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Mesaj pentru viitoarele mamici!

ET a scris:

Ajutor social se da, exista programe speciale, institutii, dar nu m-as baza pe asta.
Cand o familie nu are resurse financiare si face totusi un copil/2/9 inseamna ca este iresponsabila. Strumfii nu sunt jucarii destinate sa relaxeze parintii si sa-i implineasca suflesteste.
E vorba de startul pe care i-l dai in viata, educatia pe care poti sa i-o oferi si de confortul financiar care te ajuta in toate astea.

ET. imi palce cum gandesti! deacord cu tot ce ai zis tu pana acum smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#56 2008-05-14 16:53:46

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Mesaj pentru viitoarele mamici!

eu de exemplu, nu am avut o copilarie tocmai "confortabila". incalzit cu un calorifer electric sau ma ghemuiam langa mama si sora mea...am purtat haine care la mine erau deja la a 5-a purtare...baie faceam poate odata la cateva saptamani si atunci cu cate greutati...invatat la lumanare...si nu pentru ca parintii mei nu ar fi putut mai mult, insa acela era regimul, acelea erau conditiile pe care le avea toata lumea...Nu am murit din asta, insa personal as vrea copilul meu sa aiba mai mult....pentru ca sunt sigura ca parintilor mei le-a fost foarte greu sa ne vada crescand asa...
Mai cunosc un caz, o familie cu multi copii...fara posibilitati, insa au dorit sa aiba multi copii...si pana la urma nu s-au mai descurcat, cei mai mari au plecat prin strainataturi la munca, cei mici muncesc cu ziua pe unde apuca...

Ultima oara a fost editat de nicolle_rox (2008-05-14 16:54:38)


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#57 2008-05-14 16:55:00

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: Mesaj pentru viitoarele mamici!

ET a scris:

Ajutor social se da, exista programe speciale, institutii, dar nu m-as baza pe astea.
Cand o familie nu are resurse financiare si face totusi un copil/2/9 inseamna ca este iresponsabila. Strumfii nu sunt jucarii destinate sa relaxeze parintii si sa-i implineasca suflesteste.
E vorba de startul pe care i-l dai in viata, educatia pe care poti sa i-o oferi si de confortul financiar care te ajuta in toate astea.

"confortul financiar" ii face pe unii copii si de ce oare doar din familii "bune" sa se drogheze???? probabil aprintii sunt prea ocupati sa le ofere luna de pe cer...si uita esentialul in cresterea unui copil....

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.