homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Need a little help


#1 2007-01-03 23:14:50

cercetasha...no.1
New member
Inregistrat: 2006-02-09
Mesaje: 59

need a little help

de vreo 2 sapt sunt racita si intr-adevar am avut si momente cand am stat in casa mai dezbracata, am mers pe balcon sau pe gresia rece cu picioarele goale ... si acu vad urmarile... luna trecuta mia venit pe 30, de obicei imi intarzie cateva zile fata de data de luna precedenta. Dar am anumite senzatii inainte, mi se intaresc sanii etc ... si azi suntem in 3 si ink nu mia venit si nici nu am senzatii de durere a sanilor sau altceva.
ma gandesc sa nu fiu insarcinata, k imediat cum mia trecut luna trecuta am facuto fara prezervativ,dar nu a ejaculat inauntru. si deja a trecut o luna de atunci si dak eram insarcinata presupun k ar trebui sa se vada anumite semne. si am citit pe un forum k si unele arsuri la stomac sunt semne  de bebe.si am avut aceste chestii in noaptea de rev.
si dak e sa-mi intarzie de la raceala, cand e perioada fertila? adik dak am facuto zilele astea cand trebuia sa-mi vina fara e posibil sa fie ceva??
stiu k e cam aiurea situatia mea si sper k doctoressa si voi, fetele sa ma ajutati sa ma linistesc si sa gasesc raspunsu la intrebarile mele. va multumesc anticipat
sper sa ma intelegeti

Offline

 



#2 2007-01-03 23:20:27

Diana
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-03-23
Mesaje: 1049

Re: need a little help

cercetasa, calculeaza-ti singura perioada fertila, uite aici formula:
"Metoda calendarului(Ogino-Knauss) se bazeaza pe constatarea ca ovulatia se produce aproximativ cu 2 saptamini inainte de menstruatia urmatoare(aproximativ la mijlocul ciclului menstrual).Se va tine cont de faptul ca durata de viata a spermatozoizilor este de 7-8 zile(si uneori si capacitatea de fecundare se mentine tot atit). Ovulul isi mentine capacitatea de a fi fertilizat 12-24 ore dupa ovulatie.Pentru un ciclu menstrual regulat de 28 zile perioada fertila va fi intre a 7a si a 16a zi.Pentru situatia unui ciclu menstrual neregulat, formula de calcul propusa de Ogino este: x=10+n-28 si y=17+N-28. Unde: x este prima zi a perioadei fertile , y este ultima zi a perioadei fertile , n este numarul de zile ale ciclului cel mai scurt si N este numarul de zile ale ciclului cel mai lung.
Se cere ca femeia sa aiba un calendar precis al duratei ciclurilor menstruale pe o durata de minim 6 luni.
Indicele de esec este de 15-40%."
Eu tind sa cred ca e doar o intarziere datorata racelii, mai ales ca primul contact a fost protejat cu coit intrerupt. Dar zilele astea cand ai facut sex a fost protejat in vreun fel?
Iar arsurile la stomac eu n-am auzit pe nicaieri sa fie semne de sarcina...poate greturi sau alte senzatii, dar arsuri....ma cam indoiesc!

Ultima oara a fost editat de Diana (2007-01-03 23:22:16)


Razboiul sexelor este singura conflagratie mondiala in care combatantii celor doua tabere dorm noapte de noapte in acelasi pat - Quentin Crisp

Offline

 

#3 2007-01-03 23:28:34

cercetasha...no.1
New member
Inregistrat: 2006-02-09
Mesaje: 59

Re: need a little help

zilele astea la fel a fost, fara sa ejaculeze inauntru. noi pana si cu prezervativ la fel facem, pentru k am mai avut probleme sa se rupa si apoi iar sa stam nush cat cu sufletu la gura, asa k mai bine ne luam metode de prevenire dinainte. dar se mai intampla si neasteptat, si mi-am promis mie k respect pt mine sa nu o mai fac vreodata fara si sper din toata inima sa ma ajute Cel de Sus sa ma tin de promisiune.

o sa caut sa postez linku ala unde am citit cu arsurile la stomac

si eu ma gandesc tot de la raceala, dar nu pot fi sigura...  si iti multumesc mult de tot de raspuns si mai astept pareri ...

Offline

 

#4 2007-01-03 23:50:47

Diana
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-03-23
Mesaje: 1049

Re: need a little help

Dar ti-ai calculat perioada fertila? Contactele sexuale au avut loc in timpul ei?
Cred ca mai bine decat sa-ti promiti tot felul de chestii pe care nu stii sigur ca le vei duce la indeplinire, mai bine te duci la un cabinet de planning pentru anticonceptionale.


Razboiul sexelor este singura conflagratie mondiala in care combatantii celor doua tabere dorm noapte de noapte in acelasi pat - Quentin Crisp

Offline

 

#5 2007-01-04 00:26:37

cercetasha...no.1
New member
Inregistrat: 2006-02-09
Mesaje: 59

Re: need a little help

am luat calendaru pe 2006 si ma uitat care a fost cel mai lung si cel mai scurt ciclu. primu contact , ala de care imi fac eu mai mult griji nu a fost in perioada aceea , ai cel deal doilea, de acu cateva zile a fost la limita, exact in penultima zi.  nush dak e normal, dar am o perioada fertila de pe 13 pana pe 31. adik asa am calculato dupa formula data de u.

am si eu o intrebare ... cum pot afla unde se gasesc aceste cabinete de planning??

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-01-04 00:28:18

Diana
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-03-23
Mesaje: 1049

Re: need a little help

Spune-ne de unde esti si poate te indrumam noi spre unul...
E normal sa ai astfel perioada fertila...cred ca ai scapat de data asta!


Razboiul sexelor este singura conflagratie mondiala in care combatantii celor doua tabere dorm noapte de noapte in acelasi pat - Quentin Crisp

Offline

 

#7 2007-01-04 01:38:23

cercetasha...no.1
New member
Inregistrat: 2006-02-09
Mesaje: 59

Re: need a little help

din ploiesti
sper ... 10x

Offline

 

#8 2007-01-04 11:08:53

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: need a little help

cercetasha, coitul intrerupt este metoda de contraceptie, nu una foarte eficienta insa e. arsurile la stomac, singure nu au cum sa fie semn de sarcina, asa ca uita de ele, cu atit mai mult cu cit le-ai avut in noaptea de revelion. Eu cred ca va aparea menstruatia, poate cu o oarecare intirziere, dar va aparea. Oricum, zici ca de obicei iti intirzie cu citeva zile fata de luna precedenta...asa ca nu vad motivul de panica deocamdata


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2007-01-04 11:42:28

blondutza18
Vizitator

Re: need a little help

ce`nseamna coitul intrerupt k io nu shtiu grater

 

#10 2007-01-04 11:59:40

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: need a little help

blondutza 18, foarte rau ca nu stii....ia cauta pe forum si pe site dupa el....
Coit intrerupt=ejaculare in afara vaginului


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#11 2007-01-04 12:02:00

green_fairy
Platinum member
De la: undeva...
Inregistrat: 2006-03-11
Mesaje: 19228

Re: need a little help

retragerea penisului inainte de ejaculare.nu ejaculeaza in vagin


partydance Si-mi vine cateodata s'arunc cu grijile, problemele, cu mainile sus in aer...Si-mi place cateodata sa infrunt necazurile, stresul, gandurile cu mainile sus in aer  partydance

Offline

 

#12 2007-01-04 12:07:07

blondutza18
Vizitator

Re: need a little help

aa gata sar`na....da` shtiam de chestia asta...da` nu shtiam k asa se cheama big_smile pope puss

 

#13 2007-01-04 13:10:44

cercetasha...no.1
New member
Inregistrat: 2006-02-09
Mesaje: 59

Re: need a little help

pai da , imi intarzie cateva zile ... dar macar am acele "semnale" k trebuie sa-mi vina. ma dor sanii, am o pofta mai mare de dulciuri ... si acum nu le am inca .de aceea ma ingrijorez .
in plus, nu-mi place sa se lase asteptat k sa zic asa ... as prefera sa fie o data cand sa vina mereu k sa nu-mi mai fac griji.

Offline

 

#14 2007-01-04 13:12:38

blondutza18
Vizitator

Re: need a little help

cercetasha fa`ti un test de sarcina!!

 

#15 2007-01-04 13:14:27

Diana
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-03-23
Mesaje: 1049

Re: need a little help

Daca tot vrei sa stii exact ziua in care urmeaza sa vina menstruatia (in cazul meu si momentul zilei big_smile), du-te la planning si ia anticonceptionale, ele ti-l vor regla...


Razboiul sexelor este singura conflagratie mondiala in care combatantii celor doua tabere dorm noapte de noapte in acelasi pat - Quentin Crisp

Offline

 

#16 2007-01-04 13:15:13

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: need a little help

daca vrei sa stii exact cind iti vine menstruatia cred ca cea mai buna solutie e sa mergi la un cabinet de planning familial si sa vorbesti cu medicul de acolo despre pastilele contraceptive combinate


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#17 2007-01-04 13:17:30

Diana
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-03-23
Mesaje: 1049

Re: need a little help

smile


Razboiul sexelor este singura conflagratie mondiala in care combatantii celor doua tabere dorm noapte de noapte in acelasi pat - Quentin Crisp

Offline

 

#18 2007-01-04 19:03:02

cercetasha...no.1
New member
Inregistrat: 2006-02-09
Mesaje: 59

Re: need a little help

pai d'asta intrebam dak ma puteti ajuta in orasu meu cu adresa unui planning ... k sincer, habar nu am.

Offline

 

#19 2007-01-04 19:07:05

Diana
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-03-23
Mesaje: 1049

Re: need a little help

Eu nu stiu...dar mai asteapta pareri....am o prietena in ploiesti, dar ea isi ia din buc ca e studenta aici...daca e, o intreb pe ea, poate a auzit de ceva....


Razboiul sexelor este singura conflagratie mondiala in care combatantii celor doua tabere dorm noapte de noapte in acelasi pat - Quentin Crisp

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.