homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Stie cineva ce inseamna exact uter bicorn?-2


#20 2006-12-28 21:38:27

maryna
Full member
Inregistrat: 2006-02-09
Mesaje: 186

Re: stie cineva ce inseamna exact uter bicorn?

da......le`am facut cu plata te ajunge undeva in jur de 2 mil si ceva dar mai sunt analize care le`am facut dar eu am scris numai cele care erau rele........nu cred ca e de la marvelon. sincer nu stiu de la ce e dar nu cred ca de la anticonceptionale......sa asteptam si parerea celorlalti sa vedem ce zic

Offline

 



#21 2006-12-29 13:03:42

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: stie cineva ce inseamna exact uter bicorn?

maryna, am citeva intrebari.
`1. trombocitele au valori normale intre 150000-300000/mm3...tu zici ca ai 437...esti sigura ca atit de putine?
2. timpul de singerare are valori normale 3-4 min....laboratorul unde ai facut analiza are alte valori normale? Pentru ca daca nu, valoarea pe care ai scris-o tu e normala
3. La VSH...scri 15, insa te intreb, e la o ora sau la 2 ore?..daca e la o ora, e putin crescut(normal 6-13mm/ora) si poate sugera o infectie insa exista si probabilitatea unui VSH moderat crescut constitutional
4. Valorile normale ale bilirubinei directe sunt 0,1-0,3...laboratorul tau are alte valori normale? Pentru ca daca nu si aceasta analiza e buna(spre limita superioara insa se incadreaza in interval)
5. HDL...in ce unitati e exprimat, g/l sau mg/dl? pentru ca daca vorbim de mg/dl, valorile normale sunt 32-96mg/dl deci si aceasta analiza e normala...daca sunt g/l atunci valorile pot fi putin crescute...
greu de interpretat analizele puse asa cu furca, fara unitati de masura....
ma gindesc totusi la reumatism articular acut(apropo, infectie streptococica ai avut vreodata? ASLO ti-ai facut?)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#22 2006-12-29 15:41:12

maryna
Full member
Inregistrat: 2006-02-09
Mesaje: 186

Re: stie cineva ce inseamna exact uter bicorn?

am sa mai scriu o data analizele si le scriu sub forma in care sunt puse in tabelul pe care l`am primit:analiza-rezultat-valori normale:
fibrinogenemie,550,200-500mg/dl;
calciu ionic seric,3.45,4.3-6.3mg/dl;
calciu seric total,8.32,8.8-10.5ms/dl;
bilirubina directa,0,29,<0.25ms/dl;
hdl colesterol(numai in hta),90.1,35-85mg/dl;
trombocite,437.0, 150-390  x1000/mmc.
pdw,19.1,10-18 %;
%mon,3.3,4-10 %;
vsh,15,2-13 mm/h,
am facut si aslo si mi`a iesit mai mic de 200 si infectie streptococica pana pe la vro 13 ani faceam o data la 3 saptamani si rar scapam fara injectii.
          sper sa se inteleaga ce am scris
  aaaaaaaaa.....................si la timp de coagulare imi scrie doar  7.min si 16 sec iar de sangerare 3min si 5 sec

Ultima oara a fost editat de maryna (2006-12-29 15:45:41)

Offline

 

#23 2006-12-29 15:55:28

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: stie cineva ce inseamna exact uter bicorn?

fibrinogenul crescut peste 500mg/dl apare cel mai adesea in reumatismul articular acut(infectia e streptococica), si asta se coreleaza bine si cu VSH-ul crescut usor.
In ceea ce priveste trombocitele, daca cumva ai mers la analize in timpul menstruatiei sau imediat dupa menstruatie, acest lucru poate explica valorile putin crescute. Ai o lipsa de calciu, absolut corectabila.
Bilirubina directa crescuta arata, in conditiile in care cea indirecta are valori normale, o retentie biliara extrahepatica sau intrahepatica(nu are valoare diagnostica singura si oricum e putin crescuta)
Problema mie mi se pare a fi reumatismul....cred ca necesita investigatii suplimentare


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#24 2006-12-29 16:03:24

maryna
Full member
Inregistrat: 2006-02-09
Mesaje: 186

Re: stie cineva ce inseamna exact uter bicorn?

nu eram nici in timpul menstruatiei si nici dupa. mai erau in jur de vro 2 saptamani pana sa`mi vina.. medicul meu de familie a zis ca mai mult ca sigur am chist. a ramas sa`mi fac o ecografie sa vad daca e asa. dar asta a zis`o pt ca imi cunoaste problemele nu a ajuns la aceasta concluzie numai dupa analizele astea. nici nu stiu ce sa mai cred. am fost si la bacau si acolo mi`a zis ca nu e mare problema chiar nu mi`a zis nimic ca sangele e prea gros m`a intrabt doar daca sangerez mult atunci cand ma lovesc

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2006-12-29 16:11:53

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: stie cineva ce inseamna exact uter bicorn?

nu e singele prea gros,  pare sa se coaguleze nitel mai repede decit ar trebui insa timpul de coagulare e doar putin scazut iar numaul de trombocite doar putin crescut...ceea ce se intimpla deseori in caz de infectii. Cum am mai spus, spre o infectie ma duc cu gindul si valorile VSH si fibrinogen...deci insist, acolo trebuie cautata problema exacta


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#26 2006-12-29 16:14:41

maryna
Full member
Inregistrat: 2006-02-09
Mesaje: 186

Re: stie cineva ce inseamna exact uter bicorn?

si ce investigatii ar trebui sa mai fac ca sa`mi dau seama exact de ce e vorba?

Offline

 

#27 2006-12-29 16:19:07

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: stie cineva ce inseamna exact uter bicorn?

iaca nu stiu....eu insa zic sa stai pe capul oamenilor alora de la Bacau, sunt mai priceputi decit mine la chestii din astea


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#28 2006-12-29 16:38:23

maryna
Full member
Inregistrat: 2006-02-09
Mesaje: 186

Re: stie cineva ce inseamna exact uter bicorn?

asa am sa fac smile multumesc mult pt sfaturi. m`am mai linistit

Offline

 

#29 2007-01-04 01:18:18

kandy
New member
De la: Pitesti
Inregistrat: 2006-11-19
Mesaje: 65

Re: stie cineva ce inseamna exact uter bicorn?

daca tot s-a vorbit despre uter as avea si eu o intrebare. ce inseamna uter retrovers? si sa inteleg ca exista 2 tipuri de utere bicorn si retrovers....mai exista si altfel? poate mi se explica si mie cum sunt celelalte daca mai exista vreunul inclusiv cel retrovers.

Offline

 

#30 2007-01-04 11:21:17

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: stie cineva ce inseamna exact uter bicorn?

kandy, e o materie care se studiaza in facultate in cadrul careia se invata si despre variantele anatomice cu pricina....obisnuit uterul se afla in pozitie de anteversie si anteflexie...poate insa sa fie si in retroversie, sau in retroverso-flexie....uterul retrovers, asa cum ii spune si numele, este un uter inclinat posterior catre sacru


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#31 2007-01-04 16:32:49

kandy
New member
De la: Pitesti
Inregistrat: 2006-11-19
Mesaje: 65

Re: stie cineva ce inseamna exact uter bicorn?

nu prea am inteles... daca o persoana are uter retrovers poate sa ramana mai greu insarcinata? si daca are antrovers inseamna ca poate sa ramana insarcinata mai usor? sau ma insel?

Offline

 

#32 2007-01-04 16:52:46

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: stie cineva ce inseamna exact uter bicorn?

e un basm popular asta cu ramasul mai greu sau mai usor....nu e cazul sa te bazezi pe asta


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.