homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intoleranta la lactoza?


#1 2008-06-06 11:38:07

sonia78
New member
Inregistrat: 2008-02-04
Mesaje: 36

intoleranta la lactoza?

Baietelul meu are 2 ani si 10 luni. In urma unor tratamente pt. lambliaza, care nu au dat rezultat, medicul de familie mi-a recomandat sa iau legatura cu un medic homeopat. Problema principala era ca fiul meu are scaune dese, dar nu diareice. Acest medic spune ca poate fi vorba de o intoleranta la lactoza. Asa ca am eliminat laptele in alimentatia copilului. Apoi am inceput sa introduc pe rand, cascaval, apoi telemea, apoi lapte, am inceput cu cate 10 ml dimineata, 10 seara. Acum am ajuns la 120ml. Ca tratament a primit Debridat 5ml X 3 ori pe zi, 2 plicuri de Biotics Baby/zi, granule Calcarea Carbonica si Lamblia. Acum copilul are cam 2 scaune pe zi, in medie. Daca are 3, a doua zi, are 1. Ca fructe, i-am dat doar banana si mar. Ma intreb daca mai trebuie continuat tratamentul, azi sunt deja 3 saptamani. De asemenea, ar putea lua copilul ceva suplimente de Ca, eventual efervescent? Cand as putea introduce iaurt, branza topita? si bineinteles, cirese, capsuni... Medicul imi spune sa astept pana introduc toata cantitatea de lapte, asta inseamna pana ajung la 200-250ml pe zi. Totusi, nu e prea mult timp tratament?
O alta intrebare-Analizele obligatorii (din programul national pt. sanatate) pot fi facute in orice luna? Nu am mers in luna in care e nascut copilul.

Offline

 



#2 2008-06-06 11:45:12

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: intoleranta la lactoza?

un tratament homeopatic pt a avea rezltate in timp trebuie tinut cel putin 6 luni. mergi si vb cu medicul care ti-a precris tratamentul. la analizele de stat poti merge oricand.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#3 2008-06-06 11:54:16

sonia78
New member
Inregistrat: 2008-02-04
Mesaje: 36

Re: intoleranta la lactoza?

Ma gandeam la Debridat si la Biotics Baby, pe care le ia deja de trei saptamani. Vorbesc cu medicul la telefon tot la doua zile. Vroiam sa stiu daca a mai facut cineva un tratament de genul acesta pentru intoleranta la lactoza.

Offline

 

#4 2008-06-06 12:50:47

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: intoleranta la lactoza?

de debridat nu stiu insa biotics il poate lua 1 luna.


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.