homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre sarcina si cum sa ducem totul la bun sfarsit


#1 2008-06-10 09:56:36

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Totul despre sarcina si cum sa ducem totul la bun sfarsit

Am inititat acest subiect pt viitoarele mamici care doresc sa impartaseasca din experienta lor, ce simt in timpul sarcinii, cum calmam greturile, cum suportam starile de nervozitate, ce medicamente ajuta, ce probleme apar si cum sa le facem fata. Pt inceput spun ca sunt gravida in   2 luni, am stari de greata si nervozitate, imi vine sa o iau razna si nu stiu cum sa scap de ele. Am senzatia ca bebeul ma tortureaza si nu il mai suport. Ce sa fac???


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 



#2 2008-06-10 09:59:20

bobita
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2007-04-27
Mesaje: 2148

Re: Totul despre sarcina si cum sa ducem totul la bun sfarsit

hai,mai,cum sa spui ca nu il mai suporti?? luna 2 a fost si la mine cea mai grea,imi era greata non-stop,cand a inceput luna 3 a fost mai bine.


mandra si fericita posesoare a unei  burtici cu ochi bebe Doamne ajuta!

Offline

 

#3 2008-06-10 10:03:28

miha_g
Banat
Inregistrat: 2008-05-09
Mesaje: 704

Re: Totul despre sarcina si cum sa ducem totul la bun sfarsit

de ce spui ca nu il mai suporti?nu  ti-l doresti?toate femeile trec prin asa ceva ,asa e organismul i se mai face greata ,amai este un pic stresat,dar nu e bine sa ii transmiti starea asta si lui

Offline

 

#4 2008-06-10 10:06:39

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: Totul despre sarcina si cum sa ducem totul la bun sfarsit

prima sarcina nu mi-a creat probleme.... asta ma omoara....nu e vorba de dorit dar nu suport sa fiu insarcinata, eu prefer barza........Ideea e cum sa ii fac fata, cum sa trec de starile astea.


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#5 2008-06-10 10:09:13

miha_g
Banat
Inregistrat: 2008-05-09
Mesaje: 704

Re: Totul despre sarcina si cum sa ducem totul la bun sfarsit

nu stiu daca se poate trece peste starile astea,banuiesc ca medicamente n se pot lua nu?adica nu orice fel de medicamente,mai asteapta si alte pareri

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-06-10 10:19:04

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: Totul despre sarcina si cum sa ducem totul la bun sfarsit

am niste bazdacuri de mor


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#7 2008-06-10 10:23:58

miha_g
Banat
Inregistrat: 2008-05-09
Mesaje: 704

Re: Totul despre sarcina si cum sa ducem totul la bun sfarsit

o fi fotbalist,ai mers la un medic?daca da ce ti-a zis?

Offline

 

#8 2008-06-10 10:27:08

bobita
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2007-04-27
Mesaje: 2148

Re: Totul despre sarcina si cum sa ducem totul la bun sfarsit

la 2 luni nu are cum sa se stie,si oricum nu misca de acum,incearca sa te autoeduci,gandeste-te cat rau ii faci cu starile tale,plimba-te,citeste,fa ceva ce-ti place


mandra si fericita posesoare a unei  burtici cu ochi bebe Doamne ajuta!

Offline

 

#9 2008-06-10 10:30:16

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Totul despre sarcina si cum sa ducem totul la bun sfarsit

femeile insarcinate se pot Spovedi si Impartasi - daca duhovnicul asa considera, saptamanal.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#10 2008-06-10 10:34:50

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: Totul despre sarcina si cum sa ducem totul la bun sfarsit

o solutie mai simpla, asa, o pastila naturista sa ma lase in pace exista?? Nu sunt o fire mamoasa, nici cand am fost insarcinata cu fi-mea nu suportam ideea, nu am avut sentimente materne decat la  2 luni dupa nastere... numai ca eu nu am avut bazdacuri cu ea, am avut o viata normala, servici, etc, acuma imi vine sa ma impusc! dupa ce ca nu sunt mamoasa ma mai si chinuie asta mic. Help!
In alta ordine de idei, ce fac cu mancarea? As manca tot timpul. Am niste pofte de mor. Nici asa ceva nu am avut. Acuma mananc f mult si nu stiu cum sa ma stapanesc. Mi se face rau dintr-o data si daca nu mananc mor, mi-e mai rau, ceva de taiat pofta de mancare? Dr. zice ca imi scade glicemia si sa rontai ceva, dar in ritmul asta iau 30 kg....Nu suport apa, sucurile sunt prea dulci, ceaiurile  nu au gust...

Ultima oara a fost editat de daliana (2008-06-10 10:39:22)


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#11 2008-06-10 10:38:40

miha_g
Banat
Inregistrat: 2008-05-09
Mesaje: 704

Re: Totul despre sarcina si cum sa ducem totul la bun sfarsit

cum adica nu ai avut sentimente materne?ai familie?esti casatorita?esti fericita?poate fi si asta cauza

Offline

 

#12 2008-06-10 10:41:36

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: Totul despre sarcina si cum sa ducem totul la bun sfarsit

Hei, eu nu am nevoie de psihologie.... nu suport sarcina si vreau sa fiu ajutata cum sa ii fac fata, normal ca sunt casatorita si sunt fericita, ce legatura are asta cu starile pe care ti le da o sarcina?!


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#13 2008-06-10 10:44:37

miha_g
Banat
Inregistrat: 2008-05-09
Mesaje: 704

Re: Totul despre sarcina si cum sa ducem totul la bun sfarsit

imi pare rau ca te-ai simtit oarecum lezata,eu te-am intrebat doar asa sa incecam sa te ajutam cu tot ce se  poate,starile sunt normale se pare ca nu ai ce sa le faci,de asta suntem aici sa ne ajutam cum stim mai bine nu ne apucam sa tipam unul la altul ca nu rezolvam nimic

Offline

 

#14 2008-06-10 10:47:34

bobita
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2007-04-27
Mesaje: 2148

Re: Totul despre sarcina si cum sa ducem totul la bun sfarsit

cred ca vroia sa-ti spuna sa te concentrezi pe acele lucruri pozitive din viata ta,nu face nimeni pe psihologul,si mie imi e foame mai des ca inainte,mananca un fruct,biscuiti,ceva,cate putin


mandra si fericita posesoare a unei  burtici cu ochi bebe Doamne ajuta!

Offline

 

#15 2008-06-10 11:02:32

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: Totul despre sarcina si cum sa ducem totul la bun sfarsit

fetele nu or vrut altceva decit sa te ajute. nimeni nu face pe psihologul aici. tu ai pus niste intrebari la care cine vrea iti raspunde, cine nu, nu, si fiecare iti raspunde cum stie, doar ca sa te ajute, nu sa-ti faca morala.....si mie mi-o fost cumplit de rau, si mai imi este..... de la singerari, iminenta de avort, repaos total la pat, varsaturi si de 5 ori pe  zi, insomnii, lesin, tensiune oscilanta, singerari din nas, stari cumplite de teama si nervozitate.......asa de rau mi-o fost de am ajuns in spital cu perfuzii, injectii si tratamente. iau utrogestan de 9 saptamini, ca sa tin sarcina. daca iti doresti cu adevarat sarcina, nu cred ca ii bine sa zici ca nu mai suporti bebele, il vei minia pe Dumnezeu asa......daca nu ti-o doresti cu adevarat, exista solutie iar, si nu vei fi judecata de nimeni. vorbeste cu dr tau daca ti-i ft rau, exista solutii, una dintre ele ar fi internarea cu tratament in spital. pe mine m-o ajutat asta. dar nu lua nici un medicament fara prescriptie medicala, nu acum...

iar daca ti-i foame nonstop, o poti pacali cu fructe, sint atitea acum, cu iaurt, chefir, sana, salate de legume. eu mai nou ma trezesc noaptea de foame smile azinoapte m-am trezit iar, dupa ce aseara am varsat tot ce mincasem...... dar o stapinesc, inca big_smile

Ultima oara a fost editat de rh (2008-06-10 11:04:16)

Offline

 

#16 2008-06-10 11:07:35

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Totul despre sarcina si cum sa ducem totul la bun sfarsit

sarcina usoara , rh....cu drag! o sa treci si de perioada asta mai grea...stii tu  wink


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#17 2008-06-10 11:08:28

miha_g
Banat
Inregistrat: 2008-05-09
Mesaje: 704

Re: Totul despre sarcina si cum sa ducem totul la bun sfarsit

rh a scris:

fetele nu or vrut altceva decit sa te ajute. nimeni nu face pe psihologul aici. tu ai pus niste intrebari la care cine vrea iti raspunde, cine nu, nu, si fiecare iti raspunde cum stie, doar ca sa te ajute, nu sa-ti faca morala.....si mie mi-o fost cumplit de rau, si mai imi este..... de la singerari, iminenta de avort, repaos total la pat, varsaturi si de 5 ori pe  zi, insomnii, lesin, tensiune oscilanta, singerari din nas, stari cumplite de teama si nervozitate.......asa de rau mi-o fost de am ajuns in spital cu perfuzii, injectii si tratamente. iau utrogestan de 9 saptamini, ca sa tin sarcina. daca iti doresti cu adevarat sarcina, nu cred ca ii bine sa zici ca nu mai suporti bebele, il vei minia pe Dumnezeu asa......daca nu ti-o doresti cu adevarat, exista solutie iar, si nu vei fi judecata de nimeni. vorbeste cu dr tau daca ti-i ft rau, exista solutii, una dintre ele ar fi internarea cu tratament in spital. pe mine m-o ajutat asta. dar nu lua nici un medicament fara prescriptie medicala, nu acum...

iar daca ti-i foame nonstop, o poti pacali cu fructe, sint atitea acum, cu iaurt, chefir, sana, salate de legume. eu mai nou ma trezesc noaptea de foame smile azinoapte m-am trezit iar, dupa ce aseara am varsat tot ce mincasem...... dar o stapinesc, inca big_smile

bravo pt raspuns poate asa o mai linistesti si bravo pt partea cu Dumnezeu

Offline

 

#18 2008-06-10 11:09:58

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: Totul despre sarcina si cum sa ducem totul la bun sfarsit

multumesc frumos, samy, la fel si tie pusspuss stiu ca va trece si va fi bine....iar daca Dumnezeu alege sa imi fie rau inca 6 luni de acum incolo, pina voi naste, asta e....suport eu cumva, azi calculam si am realizat ca aproape ca o trecut o treime din sarcina applause

Offline

 

#19 2008-06-10 11:11:17

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: Totul despre sarcina si cum sa ducem totul la bun sfarsit

multumesc pt sfaturi rh si bobita, de solutii practice am nevoie..., nu e vorba ca nu vreau copilul, dar trebuie inteles ca exista femei care nu suporta o sarcina nici fiziologic si nici psihologic si nu e o crima sa nu ai sentimente materne, asta nu inseamna ca nu sunt o mama buna, ca nu tin la fi-mea ca la ochii din cap, numai ca imi pare rau ca nu vine barza, era mai simplu..., cand ma gandesc la toata perioada sarcinii si la nastere ma ia cu nebuneala, daca nu suport ceva, asta nu suport, asta nu inseamna ca nu vreau copii


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.